Za tolik hanby plakat nedovedu.
Tlučení na výra je slovo.
Tak špatná pravda a tak krásná řeč.
(Jan Skácel)

Prima parta

29. listopadu 2008 v 11:46 |  Dokumenty

Zajímavá parta…

Ing. Mirek Topolánek, předseda
Překvapivě složitě vysvětloval prodej svého podílu ve firmě VAE a finanční pochody uvnitř firmy. Vládním speciálem si zaletěl zalyžovat do Innsbrucku a pak i do Vídně na finálový zápas mistrovství Evropy ve fotbale (vláda nakonec jaksi váhavě připustila, že mu to schválila), na dovolenou létá prostřednictvím firmy, která má zájem o Letiště Praha, miluje gestapácké (pro něj zřejmě ovšem jen "chlápácké") výrazy a neváhá posílat lidi do prdele, včetně všech jeho spoluobčanů, kteří mají nyní tu smůlu, že jsou vůči němu v jakémsi podřadném postavení.
Coby správný konzervativní politik si pořídil dítě s milenkou, místopředsedkyní parlamentu Lucií Talmanovou, s níž žije v tři plus jedna v centru Prahy za poloviční nájemné než všichni ostatní. Dlouho také odmítal vysvětlit, kde přišel k volvu, které užíval nejméně rok. Auto nakonec "koupila" Talmanová a kauza utichla.

Jiří Čunek (bez titulu), 1. místopředseda a ministr pro místní rozvoj
Netřeba představovat, nicméně za pozornost stojí také chaos na jeho ministerstvu, který sami členové KDU-ČSL na stranickém webu v diskusích eufemisticky označují za "nekoncepčnost". U nepříliš inteligenčně vybaveného Jiřího Čunka lze ovšem obdivovat, kam to až dotáhl. Přitom stačilo tak málo - vystěhovat pár Romů z centra města, aby nebyli na očích ostatním. Najednou se z něj stal senátor, najednou se z něj stal šéf lidovců a poté, co se justiční mafie postarala, stal se napodruhé vicepremiérem. Gratulujeme.
RNDr. Martin Bursík, místopředseda a ministr životního prostředí
Spolu s bratrem zdědil po otci restituční nárok na několik nemovitostí v centru Prahy. Pochybnosti o způsobu nabytí tohoto majetku a o získání grantů na jejich rekonstrukci zveřejnil pražský primátor Pavel Bém. Bursík také údajně jako člen zastupitelstva města Prahy přednostně získal městské granty na rekonstrukci těchto staveb.
Kauza zázračně utichla, jakmile si Bursík plácl s ODS na vytvoření společné vlády.
Bursík si s ODS plácl natolik, že nějak zapomněl, k čemu že tu ti zelení vlastně jsou. Všema deseti hlasuje s ODS pro radar, protože nás onen radar údajně "ochrání". Na kultivaci politiky se už dávno zapomnělo, stejně jako na to, že zelení nejsou ve sněmovně kvůli křeslům. To se ukázalo, když chtěl zajistit své milence Kateřině Jacques post místopředsedkyně sněmovny. Nakonec i sám Bursík uznal, že trochu přestřelil, a začal narychlo zakládat stranické buňky, které mají jediný účel: potvrdit ho v křesle předsedy stany na zářijovém volebním sjezdu.
RNDr. Petr Nečas, místopředseda a ministr práce a sociálních věcí
Co se týče kauz, je ministr práce a sociálních věcí za ODS čistý jako lilium. Až nápadně.
Je také až nebezpečně loajální vůči svým nadřízeným. I proto ho Václav Klaus po svém odchodu z ODS podporoval na volebním sjezdu v roce 2002. Vítěz stranické volby Mirek Topolánek po sjezdu tvrdil, že Petr Nečas nesl porážku hodně těžce. Dnes se ale Nečas zdá být jedním z nejloajálnějších členů vlády. Přesto, že se dlouhodobě chystal na post ministra obrany, roli ministra práce zvládá bez větších potíží. Má velice dobře zvládnutou komunikaci s médii. I díky nim se zdá, že jeho kroky na ministerstvu mají nějaký smysl. A když už je důchodcům z jeho šetřících balíků opravdu těžce, přidá jim ministr pětikilo, aby měli čím platit v Julínkových špitálech a lékárnách. Před volbami se to může hodit.
RNDr. Alexandr Vondra, místopředseda pro evropské záležitosti
Šedá eminence. Před vstupem do vlády působil jako jednatel a konzultant v americké lobbyistické firmě Dutko Worldwide, která prostřednictvím firmy AMI Communications zastupuje americké zbrojařské koncerny. Dosazení "svého" člověka do vlády svrchovaného státu je určitě jedním z jejích majstrštyků. Dokud bude ve funkci, radar nás nemine. Jeho podpis (a také Václava Havla) lze nalézt i v souvislosti s Projektem pro nové americké století (PNAC), programem, který stanovuje kroky k americkému ovládnutí planety.
MUDr. (a JUDr) Ivan Langer, ministr vnitra
Jeden ze zkušených sněmovních harcovníků, který v tom opravdu umí chodit. Langer pronajímá výhodně kanceláře a prostory pro obchody v rodné Olomouci. U Olomouce také zasponzoroval tenisové kurty. Samozřejmě že ne ze svého, ale z peněz daňových poplatníků. Devět milionů na kurty sněmovna schválila v roce 2005, tedy rok před volbami, kdy se celá ODS rozčilovala, jak tehdy vládnoucí ČSSD mrhá penězi. Investice byla úspěšná a Langer je od roku 2006 nejen místopředsedou ODS, ale také ministrem vnitra a informatiky. Langerovo ministerstvo se snaží přesvědčit média, jak za jeho působení všechno funguje, jak se všechno modernizuje a zlepšuje, pravdou ale je, že za ministra Langera se nejen pokutují žvýkačky, vajgly a odposlouchávají telefony, ale navíc odešly i stovky elitních policistů. Jediné, co se podařilo vylepšit, je tedy zřejmě jeho kancelář opravená za neuvěřitelných 17 milionů korun. Zajímavá je také zakázka na projekt školy, v níž se mají studovat úředníci a další státní zaměstnanci. Čistě náhodou je projekt šitý na míru organizaci CEVRO, kterou zakládal - Ivan Langer.
Karel Schwarzenberg, ministr zahraničních věcí
Sázka na šlechtický titul v české vládě pomalu bledne, stejně jako sázka na politickou slušnost zelených, za které byl Schwarzenberg do vlády nominován. Na svoji stranickou (ne)příslušnost neohlíží a ve vládě se stal jedním z největších podporovatelů výstavby amerického radaru u nás. 8. července 2008 podepsal s americkou ministryní zahraničních věcí Condoleezzou Riceovou smlouvu o umístění radarové základny, čímž prakticky zadarmo poskytl část českého území armádě USA. K čemu nám bude přítomnost amerických vojáků v Brdech dobrá, nikdy nevysvětlil.
Schwarzenberg byl zřejmě s ohledem na svou dávno zašlou čest jediným, kdo se ozval proti působení nedůvěryhodného a rasistického vicepremiéra Jiřího Čunka ve vládě. Vesecká ale Čunkův případ zastavila, detektivové Krollu zjistili, že Čunek okrádal stát i jinak než na dávkách, a všechno je, zdá se, v pořádku.
JUDr. Vlasta Parkanová, ministryně obrany
Prokazatelně víme, že umí zpívat, i když na Ramones nemá. Jinak také víme, že provádí čistky na ministerstvu, ale nevíme, jestli se netýkají jen těch, kteří se vyhýbali letité "spolupráci" s lidoveckými politiky, kterou tak úspěšně zavedl někdejší náměstek ministra obrany a nynější šéf resortu financí Miroslav Kalousek.
Ing. Martin Říman, ministr průmyslu a obchodu
Bojovník za jadernou energii a proti emisním povolenkám. Výpovědní hodnota dostačující. Pan ministr ve svém politikaření zapomněl na výchovu, a tak si jeho syn na vysokoškolských kolejích občas vyřizuje účty pomocí kudly. Stane se.
MUDr. Tomáš Julínek, ministr zdravotnictví
Na rozdíl od svého předchůdce Ratha, který měl blízko k Zentivě, Julínek se lísal k farmaceutickému gigantu Pfizer. Jeho cílem je proměnit české zdravotnictví v drastickou záležitost, kterou Michael Moore popsal ve svém zatím posledním dokumentu Sicko. Julínek se stejně jako poplatky ve zdravotnictví proslavil také svým mluvčím Cikrtem. Jeho kolegové z farmaceutické fakulty v Bratislavě, kterou Cikrt studoval, na něj dodnes vzpomínají jako na zaníceného svazáka.
JUDr. Jiří Pospíšil, ministr spravedlnosti
Uhlazený mládenec, o kterém toho ještě hodně nevíte. Fakt, slibujeme. Nyní zatím můžeme říct, že se jen tváří, jakoby se ho excesy v justici například v souvislosti s kauzou Čunek vůbec netýkaly. Zatím si pan ministr po svém "reformuje" občanský zákoník, což je normálním občanům úplně jedno.
Mgr. Ondřej Liška, ministr školství
Mladý sympaťák bez bázně a hany od zelených, který bojuje se školstvím. Vymyslel tzv. Bílou knihu, podle níž budou ti, kdo zaplatí školné přímo z ruky (tedy ti bohatší), povinni zaplatit pouze 80 procent stanovené částky. Naopak těm nejchudším bude moci na splácení půjčky na školné přispívat stát. Bílá kniha počítá s poměrně výrazným úrokem z půjček. Pro potomky rodin se středními příjmy to znamená, že se zadluží právě na dobu, kdy by si měli brát další půjčky na pořizování rodiny a na vybavení domácnosti. V praxi to bude znamenat, že velká část absolventů škol pocházejících z těchto vrstev bude srážena mezi chudší příjmové kategorie právě v době, kdy budou z ekonomického hlediska nejproduktivněj­ší.
Ing. Miroslav Kalousek, ministr financí
Ukázka typického lidoveckého patolízalství neboli pořekadla, že lidovec jde s každým. Zapomeňme již na podpis tendru na padáky, které padaly trochu rychleji než měly a sem tam někoho zabily. Zapomeňme i na jeho luxusní byt jen náhodou zděděný po "slavném" obchodníku se zbraněmi Richardu Hávovi. Podívejme se do bližší historie. Kalousek se ještě jako předseda KDU-ČSL po patovém výsledku voleb v roce 2006 snažil složit vládu s ODS a zelenými. V srpnu 2006 mu předseda ČSSD Jiří Paroubek veřejně nabídl účast lidovců v menšinové vládě s tolerancí komunistů, až později se zjistilo, že ho komunistobijec Kalousek s takovým návrhem již předtím sám kontaktoval. Proti Kalouskovu jednání se vzedmula vlna slušnější části lidovců. Miroslav Kalousek byl poté nucen rezignovat na funkci předsedy. Těžko předpovídat, jak by se Kalousek choval v menšinové vládě s ČSSD za tiché či hlasité podpory komunistů. Jako ministrovi financí ve vládě přítele Topolánka mu to nicméně sluší. Jeho posledním majstrštykem je návrh na zadání více než stomiliardové veřejné zakázky na odstraňování ekologických zátěží jediné firmě. Na zakázku se všichni moc těší, kromě Kalouska údajně i Martin Bursík, který by se v zakázce se svým ekologickým know-how rád alespoň malinko zainteresoval.
Ing. Aleš Řebíček, ministr dopravy
Je prý přítelem pana Šloufa a nechce mluvit o tom, jak vydělal na akciích 44 milionů za rok, čímž z Čunka udělal naprostého nýmanda. Podle médií inkasovala firma Viamont, v níž působil, během Řebíčkova působení na ministerstvu zakázky za celkem 3,5 miliardy korun. No comment.
Mgr. Petr Gandalovič, ministr zemědělství
Petr Gandalovič už toho prošel za svou kariéru hodně. Působil jako náměstek ministra životního prostředí, byl vrchním ředitelem a poradcem ministra na ministerstvu zahraničních věcí, ministerstvo ho pak za to vyslalo do New Yorku jako generálního konzula. Po svém návratu byl zvolen primátorem Ústí nad Labem, v jehož rezidenční čtvrti začal nedávno se stavbou své vily. Od roku 2006 je poslancem, za první Topolánkovy vlády byl ministrem pro místní rozvoj, rychle se ale přeorientoval na zemědělství, kterému šéfuje dodnes. Gandalovič se v resortu rychle zorientoval a vymyslel kšeft po vzoru ODS: privatizaci Lesů ČR. Podnik vlastní přibližně jednu šestinu rozlohy pozemků České republiky, takže by šlo určitě o pěkný šolích. S Lesy ČR měl Gandalovič i další problém: Česká asociace podnikatelů v lesním hospodářství ho obvinila z napomáhání korupci při zadávání zakázek vybraným lesnickým firmám bez výběrového řízení.
Mgr. Václav Jehlička, ministr kultury
Kdo to je? Takto se bohužel ptá i naprostá většina národa. Neviditelný člen vlády, který se dvakrát objevil, když se jednalo o Kaplického blobu na Letné. Když ale zjistil, že zase nejde o kulturu, ale o zájmy radních pražské ODS, zase zalezl. Podobné to bylo s jeho nápadem vyplatit církvi stovky miliard, nespíš aby se za něj všude mohli krásně modlit.
JUDr. Cyril Svoboda, ministr vlády ČR, předseda Legislativní rady vlády ČR
Z pozice ministra zahraničí nám před americkým útokem na Irák nepokrytě lhal, že prý Saddámovy rakety zasáhnou i Pražský hrad. Dál je ve vládě, a tak má silnější pozici pro soudní spor s charitou o dům za 55 milionů. Inu, křesťan jak vyšitý.
MUDr. Džamila Stehlíková, ministryně vlády České republiky pro lidská práva a národnostní menšiny
Existence jejího resortu nám stále zůstává záhadou. Zřejmě bylo jen potřeba vyhovět zeleným, aby měli jedno koryto navíc. Stejně záhadné jsou i její návrhy. Loni na jaře navrhla speciální odznáčky pro těhotné ženy, kterými by se prokazovaly třeba v autobuse nebo tramvaji, aby je lidé pouštěli sednout. Ženy to odmítly s tím, že nejsou revizoři ani důchodkyně. Loni v září zase rozjela kampaň za hvězdičky u televizních pořadů nevhodných pro děti, než jí někdo řekl, že už hvězdičky u nevhodných pořadů jsou a že jsou nevhodné pořady podle zákona vysílány až po 22. hodině. Poté ministryně řekla, že by měly být hvězdičky větší. Loni v zimě si ministryně naběhla s návrhem finanční sbírky pro Romy vystěhované ze Vsetína. Romové ministryni v únoru napsali, že peníze nepotřebují. Jinak se zdá, že Džamila Stehlíková je slušná paní, která to myslí dobře. Jen, stejně jako ona, nevíme,co.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.