Za tolik hanby plakat nedovedu.
Tlučení na výra je slovo.
Tak špatná pravda a tak krásná řeč.
(Jan Skácel)

Vzorová iluze

2. prosince 2008 v 9:30 | Karol Ondriaš |  BIO - ILUZION

Mezistátní dohoda,při níž jakákoliv písemná dokumentace byla nežádoucíPři debatě o otvírání archivů sovětské tajné policie bývalý americký ministr zahraničních věcí
H.Kissinger řekl,že nejvíce kompromitující dohody mezi státy a rozhodnutí vnitřní politiky se
v mnoha případech nedávají na papír,aby nezůstaly žádné důkazy.Na tento výrok jsem si vzpomněl,když jsem četl o suezské krizi na Blízkém východě v roce 1956.Suezský průplav byl postaven v roce 1869 a britští a francouzští akcionáři Canal Company měli právo spravovat průplav 99 let,tj. do konce listopadu 1968,a potom měli správu,a tedy i plynoucí zisky,odevzdat Egyptu.Průplav byl kontrolovaný britskými vojáky,kteří ho podle smlouvy mělůi opustit do 20 měsíců od října 1954.Ve smlouvě se též hovořilo,že britští vojáci se mohou vrátit zpět v případě vypuknutí války v oblasti Suezského průplavu.
26.7.1956 egyptský prezident Násir(Gamal Abdel Nasser)znárodnil Suezský průplav,
(Suez Canal Company),což bylo 12 let před vypršením smlouvy.Aby jeho jednání bylo zákonné,Násir nabídl kompenzaci ušlého zisku akcionářům Canal Company.Britská vláda den po znárodnění průplavu rozhodla,že když všechno ostatní selže(jak i selhalo),vojensky donutí Egypt
vrátit průplav zpět.Vypovědět válku Egyptu bylo samozřejmě nelegální a morálně neomluvitelné.
A tak po mnoha rokování zástupců KGI (Koalice globálních investorů) se Británie,Francie a Izrael dohodly ve Francii v Sevres 22.-24.10.1956 na následující přísně tajné strategii.(plán navrhli Francouzi).
Podle tajného plánu Izrael vojensky napadne Egypt 29.10.1956 a bude postupovat na průplav.Potom britské a francouzské vojenské síly 30.10.1956 (jako mírotvůrci a humanisté) budou apelovat,aby bojující strany zastavili válku a odsunuli vojska 16 km od průplavu.
V případě nedodržení ultimata Angličané a Francouzi vojensky obsadí zónu Suezského průplavu,aby chránily jeho bezpečnost.Tak vojenský zásah Angličanů a Francouzů bude legální a morálně omluvitelný.V třístránkovém dokumentu dohodly přesný harmonogram celé války.
Je třeba poznamenat,že konec celé akce vypadal trochu jinak v důsledku vlivu USA a SSSR.
Na celém třístránkovém tajném dokumentu je nejzajímavější to,že neměl být napsaný(tj. neměl být vůbec vypracovaný v písemné formě!) a ani podepsaný anglickou stranou.Angličané si prostě nepřáli,aby existoval jakýkoliv důkaz,že tři země pokládané za bašty demokracie a svobody se dohodly,že vojensky napadnou Egypt.Ministerský předseda V.Británie Anthony Eden poslal na rokování do Serves ministra zahraničí Selwyn Lloyda s instrukcemi,že rokování jsou tak tajná,že z nich nesmí být žádný písemný dokument.Ale zástupcové Izraele si na rokováních vedli poznámky.Po rokování A.Eden poslal do Paříže zástupce Zahraničního úřadu Sira Patrika Deana,
Aby prorokoval časový harmonogram války.Sir Patrik Dean na neštěstí ministerského předsedy V.Británie Anthony Edena v Paříži podepsal tajný třístránkový dokument.
Když se o tajném dokumentu a podpise dozvěděl Anthony Eden,poslal Patrika Deana zpět do Paříže,aby získal všechny kopie tajného dokumentu,aby se mohli zničit.To se mu však nepodařilo,díky čemuž dnes víme,jak se dělá historie.I v tomto případě je vidět,že události se odehrály úplně jinak,než se všeobecně myslí.

Rád bych znal odpověď na dosud nezodpovězenou otázku:Kolik tajných mezistátních a vnitrostátních dohod bylo uzavřeno za podmínky,že o nich nesmí zůstat žádný důkaz?

(Převzato z knihy,,Kecy a fakta o tzv.demokracii" - Karol Ondriaš)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.