Za tolik hanby plakat nedovedu.
Tlučení na výra je slovo.
Tak špatná pravda a tak krásná řeč.
(Jan Skácel)

Akt - Info 73

2. března 2009 v 11:19 |  Aktuálně
SEZNAM ZPRÁV V TOMTO VYDÁNÍ
- Patnáct lidí v Somálsku přišlo v bojích o # život
- Obama napodobuje Bushe v klíčových bezpečnostních otázkách
- # Obama nominuje zbraňového kritika do Pentagonu
- AI volá po zbrojním # embargu pro Izrael a Hamás
- Clintonová je kritizována za přehlížení # lidských práv v Číně
- Americké výrobky obsahují nebezpečné látky

PATNÁCT LIDÍ V SOMÁLSKU PŘIŠLO V BOJÍCH O ŽIVOT
V Somálsku bylo # v úterý zabito nejméně patnáct osob a přes šedesát dalších bylo zraněno, když # zesílily střety mezi islámskými bojovníky a jednotkami Africké unie. Obyvatel # Mogadisha, který při násilnostech ztratil manželku i dítě, řekl: "Zabil je # odstřelovací granát. Moje další tři děti byly zraněny a odvezeny do nemocnice." # Již více než šestnáct tisíc civilistů bylo zabito a milión jich ztratilo domov # od té doby, co etiopské armádní jednotky, podporované Spojenými státy, před # dvěma roky zaútočily na Somálsko s cílem svrhnout islámské vedení země. Nyní # někteří američtí zákonodárci začali zvažovat změnu postoje Spojených států # v regionu. V dopise z minulého týdne vyzýval demokratický senátor Russ Feingold # prezidenta Baracka Obamu, aby "vydal jasné a veřejné prohlášení", jímž "se bude # zřetelně distancovat" od Bushovy strategie v Somálsku.
25/2/09

OBAMA NAPODOBUJE BUSHE V KLÍČOVÝCH BEZPEČNOSTNÍCH OTÁZKÁCH
Americký # prezident Barack Obama opět zaujal stejný postoj jako předešlý prezident George # W. Bush k soudnímu případu, který se týká vládní bezpečnosti. Stejně jako Bush, # i Obamova vláda blokuje slyšení soudní žaloby bývalých vězňů, kteří tvrdí, že # byli mučeni CIA. Navíc Obamova vláda brání federálnímu soudu vyšetřovat Bushův # špionážní program, který umožňoval sledovat občany bez soudního příkazu či # jiného zvláštního důvodu. Nyní Obama pokračuje v Bushově odmítání žádostí # občanských sdružení, které se snaží o zveřejnění miliónů emailů Bílého domu, # které mohou dokumentovat zodpovědnost státních činitelů za kontroverzní opatření # Bushovy vlády.
24/2/09

OBAMA NOMINUJE ZBRAŇOVÉHO KRITIKA DO # PENTAGONU
Obama přesto nominoval kritického odborníka na kontrolu # zbrojního průmyslu jako nového vedoucího nákupčího zbraní pro Pentagon. # Harvardský profesor Ashton Carter by měl dohlížet na miliardy dolarů, které # americká armáda utratí za nové zbraně. Na rozdíl od mnoha svých předchůdců, # Carter nemá žádné profesionální vztahy s americkými zbrojařskými firmami. Spíše # se proslavil svou hlasitou kritikou Pentagonu za zbytečné a nadsazené veřejné # zakázky.
26/2/09

AI VOLÁ PO ZBROJNÍM EMBARGU PRO IZRAEL A # HAMÁS
Mezinárodní organizace pro lidská práva Amnesty International (AI) # naléhá na Radu bezpečnosti Organizace spojených národů, aby okamžitě uvalila # zbrojní embargo na Izrael, palestinské hnutí Hamás a na další palestinské # ozbrojené skupiny. AI hovoří o nalezení důkazů, že Izrael a Hamás spáchaly # válečné zločiny a k provedení útoků na civilisty během nedávné třítýdenní # ofenzívy Izraele v Gaze použili zbraní dodávaných ze zahraničí. Dále tento týden # vrchní humanitární pracovník OSN Kevin Cahill sdělil, že je šokován současnými # podmínkami uvnitř pásma Gazy, panujícími následně po izraelském útoku: "Je to # jedno z nejhroznějších míst, které jsem kdy viděl. A to jsem za dobu své kariéry # měl možnost pracovat v šedesáti pěti zemích, často ve válečných oblastech. Je # zde na nejvyšší míru dramatická situace."
23/2/09

CLINTONOVÁ JE KRITIZOVÁNA ZA PŘEHLÍŽENÍ LIDSKÝCH PRÁV V ČÍNĚ
Amnesty # International se také připojila k hnutí Studenti za svobodný Tibet ve své # kritice americké ministryně zahraničí Hillary Clintonové za její vyjádření, že # obavy o dodržování lidských práv by neměly bránit spolupráci s Čínou. Minulý # týden během své návštěvy Asie Clintonová řekla: "Náš tlak na tuto problematiku # nemůže zasahovat do globální ekonomické krize, klimatických změn a krize # bezpečnosti." Organizace Amnesty International se vyjádřila, že je komentářem # Clintonové "šokována a nesmírně zklamána".
23/2/09

AMERICKÉ # VÝROBKY OBSAHUJÍ NEBEZPEČNÉ LÁTKY
Nejen levné čínské výrobky jsou # označovány jako nebezpečné v důsledku zpřísňujících se environmentálních # předpisů Evropské unie. Mnoho amerických výrobců stále používá chemikálie # spojované se vznikem rakoviny, neplodnosti, neurologických problémů a # hormonálních poruch v řadě výrobků od kosmetiky po dětské hračky. Lobbisté # chemického průmyslu totiž zablokovali schválení přísnějších pravidel ve # Spojených státech, která by umožnila sledování a testování těchto látek. Přísné # evropské předpisy však nutí výrobce, kteří chtějí proniknout na lukrativní # evropské trhy, aby eliminovali jedovaté látky a vyráběli bezpečnější a k # životnímu prostředí šetrnější elektroniku, automobily, hračky a kosmetiku. # Ekonomové varují, že pokud Evropská unie bude pravidla pro dovoz důsledně # uplatňovat, budou tím trpět američtí výrobci. Významný americký investigativní # žurnalista Mark Schapiro píše ve své nové knize: "Evropská revoluce v chemických # předpisech vyžaduje zhodnocení potenciálních toxických účinků u tisíců # chemikálií a signalizuje, že americký průmysl již nebude schopen dále skrývat # kritické údaje před veřejností."
24/2/09

=============================================
Poznámka: Naše rubrika # mezinárodních zpráv vám přináší souhrn zpráv programu DemocracyNow televizní # stanice Pacifica. Videozáznamy těchto zpráv můžete shlédnout s pomocí programu # RealPlayer. Vložte adresu http://www.democracynow.org/recent.pl do vyhledávače a # vyberte si zprávy v angličtině podle data.
=============================================

INFORMACE:
Akt-info je alternativní zpravodajský servis. Poskytujeme informace, které # nejsou, ale měly by být v běžných médiích. Redaktoři jsou nezávislou skupinou # novinářů a přátel. Akt-info je zcela neziskový projekt. Pokud jste členem # organizace nebo neformální skupinou, aktivní v našich prioritních tématech # (lidská práva, obrana skutečné demokracie, sociální spravedlnost a mírové řešení # konfliktů), můžete prostřednictvím našeho servisu informovat širší veřejnost o # vašich aktivitách. Vaše případné dotazy a připomínky můžete zasílat na: # akt-info@seznam.cz.

ROZŠIŘUJTE INFORMACE DÁL:
Pošlete # informaci o Akt-info svým kamarádům a dejte jim vědět, jak se mohou přihlásit. # Zprávy z akt-info přinášíme jen jednou týdně a náš systém je zabezpečen, takže # se nikdo nemusí obávat spamů. Přihlásit se může každý sám. Stačí jen poslat # e-mail s předmětem "přihlásit" na adresu: akt-info@seznam.cz.

JAK # POMOCI:
Všimli jste si, že běžná nebo "mainstreamová" média neinformují # objektivně nebo dostatečně o tématech, která Vás zajímají? My také. Už Vás štve, # že dostáváte jen politicky vhodné informace o světě kolem vás? Nás také. # Potřebujeme překladatele z angličtiny do češtiny. Také potřebujeme české # korektury. Vždy uvítáme zprávy z alternativních zdrojů. Pokud můžete pomoci, # zkontaktujete nás na: akt-info@seznam.cz


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.