Za tolik hanby plakat nedovedu.
Tlučení na výra je slovo.
Tak špatná pravda a tak krásná řeč.
(Jan Skácel)

Akt - Info 74

6. března 2009 v 8:53 |  Aktuálně
SEZNAM ZPRÁV V TOMTO VYDÁNÍ
- Bankéři nadále bohatnou navzdory finanční krizi
- Nárůst počtu vojáků v Afghánistánu povede patrně ke zvýšení počtu civilních obětí
- Izrael zvažuje stavbu 73 000 nových domů na Západním břehu
- Podle Obamova plánu zůstane v Iráku 50 000 vojáků do roku 2011
- Obamova vláda bojkotuje konferenci OSN o rasismu

BANKÉŘI NADÁLE BOHATNOU NAVZDORY FINANČNÍ KRIZI
Přestože se finanční krize prohlubuje, mnoha bankéřům se nadále daří udržovat rekordní příjmy. Skupina vysoce postavených manažerů ve Spojených státech, jejichž činy měly klíčový dopad na spuštění ekonomické krize, má nyní velkou šanci vydělat stovky miliónů dolarů na rizikových hypotékách, které kdysi sami vydali. Podle listu The New York Times dvanáct bývalých manažerů ze společnosti Countrywide Financial založilo novou společnost, jež skoupila nesplacené hypotéky, které vládě zůstaly po různých zbankrotovaných bankách. Nová společnost PennyMac dosud skoupila půjčky v hodnotě osm set miliónů dolarů za extrémně nízké ceny a údajně nakoupí další v hodnotě patnácti miliard dolarů. Mohou na takové koupi vydělat, pokud se jim podaří dlužníky donutit alespoň k částečnému splácení dluhů. Během současné krize se stal název Countrywide Financial synonymem pro kořistnické a riskantní půjčování. Také tento týden The Wall Street Journal odhalil nové detaily týkající se vysokých bonusů vyplácených předním zaměstnancům společnosti Merrill Lynch, která byla za pomoci státu zachráněna před bankrotem a vykoupena. Přestože byla v roce 2008 společnost 27,6 miliard dolarů v mínusu, jedenáct nejvýše postavených manažerů dostalo více než deset milionů. Sečteno dohromady, deseti nejvýše postaveným zaměstnancům bylo roku 2008 vyplaceno o osm miliónů dolarů více než v roce 2007. Nejméně tři další milióny v bonusech se dostaly mezi dalších 149 zaměstnanců. Celkem vyplatila firma Merrill Lynch manažerům přes tři miliardy dolarů v bonusech těsně před tím, než byla za pomoci státní intervence prodána.
4/3/09

PODLE OBAMOVA PLÁNU ZŮSTANE V IRÁKU 50 000 VOJÁKŮ DO ROKU 2011
Americký prezident Barack Obama oznámil v pátek plán na stažení amerických bojových sil z Iráku do srpna 2010. Nicméně podle Obamova plánu by dále zůstalo v zemi na 50 000 amerických vojáků nejméně jeden další rok. Obama uvedl, že přetrvávající vojenské síly by sloužily ke třem účelům: k výcviku a ozbrojení iráckých bezpečnostních složek, organizaci protiteroristických opatření a k ochraně amerických civilních a vojenských zájmů v Iráku. Prezidentovo nejednoznačné rozhodnutí rozzlobilo mnoho kritiků této války. Americká protiválečná organizace veteránů Iraq Veterans Against the War označila Obamův návrh jako "plán na téměř tři další roky neoprávněné vojenské okupace". Obamův projev na téma Irák nechal několik významných otázek nezodpovězených. Nevyslovil se, zda budou Spojené státy na iráckém území udržovat trvalé vojenské základny a nedal žádný příslib ke stažení více než 100 000 soukromých amerických vojenských dodavatelů a žoldáků, kteří jsou v Iráku nasazeni.
2/3/09

OBAMOVA VLÁDA BOJKOTUJE KONFERENCI OSN O RASISMU
Obamova vláda oznámila, že Spojené státy se nezúčastní světové konference proti rasismu konané příští měsíc v Ženevě, pokud z hlavního prohlášení konference nezmizí všechny zmínky o Izraeli a odškodněních za otroctví. Izrael a Kanada již oznámily svou plánovanou neúčast na této konferenci OSN. V roce 2001 opustili diplomaté Bushovy vlády stejnou výroční konferenci v Durbanu v Jižní Africe poté, co někteří delegáti vydali prohlášení přirovnávající sionismus k rasismu.
2/3/09 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.