Za tolik hanby plakat nedovedu.
Tlučení na výra je slovo.
Tak špatná pravda a tak krásná řeč.
(Jan Skácel)

Obama brání mučitele, protože nevěděli, že mučí

18. dubna 2009 v 15:34 |  Aktuálně
Vyšetřovatelé CIA, kteří při výsleších používali waterboarding a jiné druhy mučení, nebudou postaveni před soud, rozhodl prezident Barack Obama zároveň se zveřejněním memorand z éry Bushovy vlády, podle nichž tyto techniky prý nelze považovat za mučení. Obamova administrativa tak přistoupila na názor, že agenti CIA mučili lidi v dobré víře, že podle právních rozborů Bushovy vlády nikoho nemučili.
Čtyři zveřejněná memoranda Bushovy vlády opravňují CIA nejen k waterboardingu, ale i k jiným mučícím technikám, například k týden trvající spánkové deprivaci, svlékání vězňů do naha nebo vypouštění hmyzu do těsné kobky, v níž je vězeň držen.
Obama se zároveň pokusil přesvědčit svět, že rozešel s Bushovými praktikami, když připomněl, že "techniky popisované v memorandech nařídil ukončit". V psaném prohlášení ale dodal, že "muži a ženy z naší zpravodajské komunity odvážně slouží na frontových liniích nebezpečného světa… Musíme jim poskytnout jistotu, že mohou dělat svou práci."
Obamova administrativa už dříve uvedla, že se pokusí ochránit zaměstnance CIA před "jakýmkoli zahraničním nebo mezinárodním tribunálem", což nyní asi nejakutněji hrozí ve Španělsku, kde soud zvažuje žalobu na přední činitele Bushovy vlády.
Organizace obhájců lidských práv Obamův postup odsoudily s tím, že právě rozsudky nad mučiteli jsou nejlepší cestou, jak mučení do budoucna zabránit. "Nic nemůže ospravedlnit fakt, že vláda odložila vyšetřování osob, které mučení nařídily, právníků, kteří je legalizovali, a mučitelů, kteří porušili zákony," prohlásil výkonný ředitel Americké unie občanských práv (ACLU) Anthony Romero.

Tři komentáře :
  1. wiloni on Duben 17th, 2009 11.40
Odpusť jim otče, neb nevěděli co činí … kde já to už jen slyšel
  1. Jácob on Duben 17th, 2009 12.52
Tím zavedli v praxi precedent, na základě každý sadista může o sobě tvrdit, že svou oběť nemučil, ale naopak si myslel, že na ni pozitivně působí.
"Zpravodajci odvážně slouží na frontových liniích nebezpečného světa." Co kdyby to tvrdili v Norimberku němečtí "vyšetřovatelé"?
Jak hluboko americká demokracie a morálka ještě klesne?
Nemá nakonec pravdu Otázka, který do nekonečna cituje Orwella:
"Pravda je lez, laska je nenavist a valka je mir"?
  1. Mivyk on Duben 17th, 2009 20.25
Tak se nám ten náš mesiáš pěkně vybarvuje. Předvolební vějičky mu lidi sežrali. Vřele doporučuji otvírák očí pro zaslepené i pro hledající a prozřené. Jácob už zde dával odkaz, tak není na škodu ho sem dát ještě:
a taky torrent:
http://tracker.cztorrent.net/…-jones/43546
Prosím až si film stáhnete, nechejte ho seedovat, ať se oněj podělíme s ostatními lidmi, kterým není lhostejná budoucnost lidstva. Děkuji a "příjemné" pokoukání.
Máte k tomu co říct?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.