Za tolik hanby plakat nedovedu.
Tlučení na výra je slovo.
Tak špatná pravda a tak krásná řeč.
(Jan Skácel)

Kdo seje vítr

2. května 2009 v 10:57 |  Moje Maličkosti

Kdo uplatňuje naprostou převahu ve čtyřech základních oblastech, jež jsou rozhodující pro udržení globální moci ?


- Ve vojenské sféře - kdo má dnes neomezenou celosvětovou působnost ?
- V ekonomické sféře - kdo je hnacím motorem celosvětového ekonomického růstu ?
- V technologické sféře - kdo si udržuje předstih, pokud jde o inovace ?
- V kulturní sféře - která je navzdory své lacinosti tolik přitažlivá, zejména pro mládež ?


Přitažlivost a vliv Spojených států Amerických doplňuje rostoucí zájem o jejich ekonomický model, který preferuje globální volný obchod a neomezenou konkurenci.
Důraz který Američané kladou jak na politickou demokracii, tak na ekonomický rozvoj, se tedy spojuje do prostého poselství, jež oslovuje mnoho lidí : snaha o individuální úspěch zvětšuje svobodu a zároveň produkuje bohatství.Výsledná směs idealismu a egoismu je velmi účinná.
Sebeuplatnění jednotlivce je údajně Bohem dané právo, z nějž zároveň mohou mít prospěch i jiní, neboť jim poskytuje příklad a vytváří bohatství. Je to doktrína, která přitahuje energické,ctižádostivé a velmi soutěživé jedince.
Americká nadvláda tak vytvořila nový mezinárodní řád,který přenáší některé rysy amerického systému do dalších zemí.(rozuměj - Americká nadvláda vytvořila mezinárodní mechanismus,
který udržuje ostatní země v závislosti a tedy v poslušnosti)
Za součást amerického systému musíme považovat i celosvětovou síť specializovaných organizací, zejména finančních institucí. Mezinárodní měnový fond (IMF) a Světová banka,
zastupují ,,globální"zájmy. Avšak ve skutečnosti tyto instituce silně ovládají Spojené státy a jejich vznik se odvozuje od americké iniciativy, zejména od konference v Bretton Woods v roce 1944.Vývoj tohoto komplexního systému slouží k ,,domestikaci" vztahů mezi významnými západními státy Dle Brzezinského - díky takto jasně formulovanému politickému řádu, hrozba války tak spadla pod stůl. (nenechme se vysmát, úžasná propaganda)
V současnosti nemá bezprecedentní americká hegemonie žádného soupeře.
Bude tomu tak i v nadcházejících letech ?

Postoj americké veřejnosti k šíření moci Spojených států mimo jejich území je velmi rozporuplný.Průzkumy veřejného mínění v r. 1995 a 1996 naznačili, že veřejnost dává přednost,,sdílení" globální moci s jinými zeměmi, než aby ji Amerika vykonávala sama.


Použitá literatura . Velká šachovnice (Zbigniew Brzezinski) - vydáno r.1999
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.