Za tolik hanby plakat nedovedu.
Tlučení na výra je slovo.
Tak špatná pravda a tak krásná řeč.
(Jan Skácel)

AKT - INFO 86,87

10. června 2009 v 16:14 |  Aktuálně
SEZNAM ZPRÁV V TOMTO VYDÁNÍ

01 - Kvůli globálnímu oteplování zemře každý rok 300 000 lidí
02 - Cheney dohlížel na schůzky o mučení
03 - Podle Izraele Bushova vláda souhlasila s nelegálním rozšiřováním osad
04 - Americká armáda se připravuje na kybernetickou válku
05 - Odpůrce potratů zavraždil v Kansasu lékaře
06 - Lékařská organizace požaduje zákaz geneticky modifikovaných potravin
07 - Pákistánští civilisté v údolí Svát čelí humanitární katastrofě
08 - Cenzurované fotky ukazují znásilnění v Abú Ghrajbu
09 - USA spoléhá na cizí země se zadržováním vězňů
10 - Američtí vojáci uvězněni za znásilnění a vraždu v Iráku
11 - Navrhovaný izraelský zákon nařizuje občanům slib věrnosti státu

----
01) KVŮLI GLOBÁLNÍMU OTEPLOVÁNÍ ZEMŘE KAŽDÝ ROK 300 000 LIDÍ
Podle nové zprávy organizace Global Humanitarian Forum způsobí globální oteplování každoročně smrt 300 000 lidí. Tato zpráva je považována za první přesvědčivou studii dopadů globálního oteplování na lidi. Global Humanitarian Forum je výzkumná organizace vedená Kofi Annanem, bývalým generálním tajemníkem OSN. Tato organizace předpovídá, že pokud nedostaneme v příštích 25 letech emise pod kontrolu, zvýšená teplota nepříznivě ovlivní zdraví 310 milionů lidí, 20 milionů další lidí se ocitne pod hranicí chudoby a 75 milionů lidí bude kvůli klimatickým změnám muset opustit domov.
1/6/09

02) CHENEY DOHLÍŽEL NA SCHŮZKY O MUČENÍ
Deník Washington Post přinesl zprávu o tom, že bývalý americký viceprezident Dick Cheney osobně dohlížel na nejméně čtyři schůzky v roce 2005, které se týkaly Bushova programu mučení. CIA naopak až doposud neodkryla roli, kterou Cheney na schůzkách zastával. Informace o tom, kdo dohlížel na schůzky, prý nebyly k dispozici. Schůzky byly součástí Bushovy agresivní kampaně, jež měla přesvědčit členy Kongresu, aby podpořili metody mučení používané na vězněných cizincích. Republikánský senátor v jednom rozhovoru řekl: "Úřad Cheneyho byl středem všeho. Byl to on, s kým jste museli nakonec všechno projednat."
3/6/09


03) PODLE IZRAELE BUSHOVA VLÁDA SOUHLASILA S NELEGÁLNÍM ROZŠIŘOVÁNÍM OSAD
Izraelská vláda se snaží zvrátit požadavek amerického prezidenta Obamy na zastavení veškerého procesu osidlování na okupovaném území Západního břehu. Podle londýnského deníku Independent se izraelský premiér Benjamin Netanyahu pokusil ospravedlnit nadále probíhající osidlování. Citoval totiž tajné smlouvy mezi předchozí izraelskou vládou a vládou George W. Bushe. Izrealská vláda tvrdí, že v roce 2003 odsouhlasila tzv. Road Map to Peace, tedy mírový plán, podle něhož by další osidlování mělo být zastaveno pouze za podmínky, že Izrael bude moci porušit plánem vyžadovaný zákaz na rozšiřování existujících osad.
3/6/09

04) AMERICKÁ ARMÁDA SE PŘIPRAVUJE NA KYBERNETICKOU VÁLKU
Deník New York Times přinesl zprávu, že americká armáda si za miliardy dolarů najímá dodavatele a takzvané "hackerské žoldáky", aby jí pomohli vést kybernetickou válku. Téměř všechny největší vojenské firmy, včetně Northrop Grumman, General Dynamics, Lockheed Martin a Raytheon, získaly velké kybernetické zakázky pro americkou armádu a bezpečnostní služby.
1/6/09

05) ODPŮRCE POTRATŮ ZAVRAŽDIL V KANSASU LÉKAŘE
V americkém státě Kansas byl radikálním odpůrcem potratů zavražděn Dr. George Tiller, zakladatel kliniky pro ženy. Kansaská policie za tuto vraždu zatkla Scotta Roedera, jedenapadesátiletého muže, který byl ve spojení s pravicovými extrémními skupinami. Tiller byl zastřelen v neděli, když se účastnil bohoslužby v kostele ve městě Wichita. Tiller je osmým poskytovatelem potratů zastřeleným ve Spojených státech od roku 1977. Tiller byl terčem aktivistů bojujícím proti potratům po více než 20 let. V roce 1985 byla jeho klinika bombardována. O osm let později byl postřelen do obou paží. Randall Terry, zakladatel protipotratové organizace Operation Rescue, v pondělí prohlásil, že Tiller sklidil, co zasel. "Naše hnutí není zodpovědné za smrt George Tillera. George Tiller byl masový vrah a sklidil to, co zasel."
2/6/09

06) LÉKAŘSKÁ ORGANIZACE POŽADUJE ZÁKAZ GENETICKY MODIFIKOVANÝCH POTRAVIN
Americká akademie environmentální medicíny (American Academy of Environmental Medicine) požaduje moratorium na geneticky modifikované potraviny. Tato lékařská organizace varovala, že geneticky modifikované potraviny představují závažné zdravotní riziko v oblastech toxikologie, alergologie a imunologie, genetiky, a také pro reprodukční funkce, metabolismus a psychické zdraví. Dr. Amy Dean tvrdí: "Mnohočetné výzkumy na zvířatech odhalily, že geneticky modifikované potraviny způsobují poškození různých orgánových systémů v těle. S těmito přibývajícími důkazy je morální povinností zakázat tyto potraviny v zájmu bezpečnosti našich pacientů a veřejného zdraví."
26/5/09

07) PÁKISTÁNŠTÍ CIVILISTÉ V ÚDOLÍ SVÁT ČELÍ HUMANITÁRNÍ KATASTROFĚ
Mezinárodní organizace Human Rights Watch apeluje na pákistánskou armádu, aby v údolí Svát odvolala zákaz vycházení. Pákistánská armáda s podporou Spojených států amerických válčí v této oblasti proti Tálibánu. Brad Adams z organizace Human Rights Watch k tomu řekl: "Vláda nemůže místní obyvatelstvo takto uvěznit bez jídla, čisté vody a léků a využívat toho jako taktiky v boji proti Tálibánu." Tento měsíc uprchlo z této oblasti přes 2,4 milionů lidí. 200 000 civilistů však nadále zůstává uvězněno uprostřed válečné zóny.
26/5/09

08) CENZUROVANÉ FOTKY UKAZUJÍ ZNÁSILNĚNÍ V ABÚ GHRAJBU
Bývalý americký důstojník, který vede vyšetřování případů týrání vězňů v americké věznici v Iráku, tvrdí, že mezi fotkami, které americký prezident Barack Obama nedávno zakázal zveřejnit, jsou obrázky ukazující znásilnění a sexuální týrání. V rozhovoru pro britské noviny Daily Telegraph generálmajor Antonio Taguba řekl, že nejméně jedna z těchto fotek zobrazuje amerického vojáka znásilňujícího jednu z vězenkyň. Jiná fotka pak ukazuje jednoho z tlumočníků znásilňujícího dalšího vězně, tentokrát mužského pohlaví. Podle Takuby řada fotografií dále ukazuje sexuální týrání s pomocí hole a kovových drátů. Obama zprvu sliboval, že povolí zveřejnit tyto fotky, nedávno však změnil své rozhodnutí a jejich zveřejnění zakázal.
28/5/09

09) USA SPOLÉHÁ NA CIZÍ ZEMĚ SE ZADRŽOVÁNÍM VĚZŇŮ
Deník New York Times informuje o tom, že Spojené státy se nyní spoléhají na zahraniční tajné zpravodajské služby se zatýkáním, vyslýcháním a zadržováním vězňů zajatých mimo území Iráku a Afghánistánu. Tento současný přístup začal před dvěma lety a za prezidenta Baracka Obamy získal na intenzitě. Zadržené osoby, které by dříve byly umístěny do tajných věznic CIA nebo na Guantánamo, jsou nyní předávány jiným vládám. Nejméně čtyři země Středního východu, stejně tak jako Pákistán, v současné době zadržují lidi zatčené pouze na základě informací poskytnutých Spojenými státy.
26/5/09

10) AMERIČTÍ VOJÁCI UVĚZNĚNI ZA ZNÁSILNĚNÍ A VRAŽDU V IRÁKU
Čtyři bývalí američtí vojáci byli odsouzeni k doživotnímu pobytu ve vězení za znásilnění a vraždu irácké dívky, a vyvraždění její rodiny v roce 2006. Jeden z těchto mužů, Steven Green, byl shledán vinným jako vůdce znásilnění a zavraždění čtrnáctileté Abeer Kassem Hamza al-Janabi, jejích rodičů a pětileté sestry. Green dostal doživotí poté, co se porota neshodla jednohlasně na trestu smrti.
22/5/09

11) NAVRHOVANÝ IZRAELSKÝ ZÁKON NAŘIZUJE OBČANŮM SLIB VĚRNOSTI STÁTU
Yisrael Beiteinu, strana izraelského ministra zahraničních věcí Avigdora Liebermana, navrhla zákon, který by ode všech osob trvale žijících na území Izraele vyžadoval přísahu věrnosti "židovskému státu". Strana také navrhla zákon, který by měl zakázat veřejné připomínání události "Nakba", což v arabštině znamená "neštěstí". Mnoho arabských Izraelců a Palestinců si připomíná "Nakbu" čili vypuzení Arabů z palestinských území. Tradiční připomínání "Nakby" připadá na tentýž den, kdy židovský stát slaví den nezávislosti. Pokud by navržený zákon vstoupil v platnost, těm, kteří by veřejně demonstrovali na uctění památky události "Nakba", by hrozilo vězení.
26/5/09
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.