Za tolik hanby plakat nedovedu.
Tlučení na výra je slovo.
Tak špatná pravda a tak krásná řeč.
(Jan Skácel)

AKT - INFO - Vydání č. 88 - 90

30. června 2009 v 11:53 |  Aktuálně

Zprávy, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích


AMERICKÁ VLÁDA DOSTALA NAŘÍZENÍ ZVEŘEJNIT TAJNÉ "DŮKAZY" a další ..........


SEZNAM ZPRÁV V TOMTO VYDÁNÍ

01 - Evropské telekomunikační společnosti Siemens a Nokia se podílely na vybudování íránské špionážní sítě
02 - Obamova vláda odmítla čtyřicetiprocentní snížení emisí
03 - Americká armáda uznala, že nálet v Afghánistánu zabil nejméně 26 civilistů
04 - Humanitární agentura poskytuje zdravotní péči Američanům
05 - Izrael utratí 250 milionů dolarů za budování osad na Západním břehu Jordánu
06 - Premiér Netanjahu předložil podmínky pro existenci případného palestinského státu
07 - Vraždy gayů motivované nenávistí jsou v USA na vzestupu
08 - Ředitel CIA tvrdí, že si Cheney skoro přeje nový teroristický útok
09 - Peruánský premiér ohlásil rezignaci
10 - Peruánská policie obviněna z masakru původních obyvatel v amazonské džungli
11 - Americká vláda dostala nařízení zveřejnit tajné "důkazy"
12 - Společnost Shell zaplatí 15,5 miliónů dolarů, aby zastavila soudní řízení o deltě Nigeru
13 - Severní Korea a USA jsou kritizovány za věznění novinářek
14 - Výdaje za zdravotní péči způsobují přes 60 procent amerických bankrotů
15 - Deník The New York Times ustoupil od prohlášení, že 1 ze 7 propuštěných vězňů se znovu připojil k "džihádu"

----
01) EVROPSKÉ TELEKOMUNIKAČNÍ SPOLEČNOSTI SIEMENS A NOKIA SE PODÍLELY NA VYBUDOVÁNÍ ÍRÁNSKÉ ŠPIONÁŽNÍ SÍTĚ
List The Wall Street Journal přinesl zprávu o tom, že evropské telekomunikační společnosti pomohly íránské vládě vybudovat jeden z nejvypracovanějších mechanismů na kontrolu a cenzurování internetu na světě. Společný projekt německé firmy Siemens AG a finské firmy Nokia vytvořil některé části íránského systému k detailnímu monitorování uživatelů internetu. Za pomoci technologií, které tyto firmy poskytly, íránská vláda údajně vyvíjela činnost, které se říká "deep packet inspection". Ta umožňuje úřadům nejen komunikaci blokovat a získávat informace o uživatelích internetu, ale také pozměňovat informace vystavené na webových serverech za účelem dezinformace.
22/6/09

02) OBAMOVA VLÁDA ODMÍTLA ČTYŘICETIPROCENTNÍ SNÍŽENÍ EMISÍ
Americká vláda zamítla doporučení vědeckého panelu Spojených národů, který ji vybízel ke čtyřicetiprocentnímu snížení skleníkových plynů do roku 2020. V úterý americký zvláštní vyslanec pro změny klimatu Todd Stern označil cíl mezivládního panelu OSN za změnu klimatu za "zbytečný", "nerealistický" či jako ten, "který se zkrátka nebude realizovat". Tyto komentáře Stern prohlásil na mezinárodní konferenci v Mexiku, která předchází prosincovému celosvětovému summitu o klimatu v Kodani. Americký kongres zároveň vyhlásil na pátek hlasování o novém zákonu o klimatu a emisích, kterým by se do roku 2020 skleníkové plyny měly snížit o 17 procent oproti roku 2005, a do roku 2050 by tomu mělo být o 83 procent.
24/6/09

03) AMERICKÁ ARMÁDA UZNALA, ŽE NÁLET V AFGHÁNISTÁNU ZABIL NEJMÉNĚ 26 CIVILISTŮ
Vnitrní šetření americké armády potvrdilo, že americkým bombardováním provedeným 4. května v Afghánistánu byli zabiti civilisté, jejichž počet se pohybuje mezi 26 a 86. Armáda zveřejnila vnitřní zprávu o náletu v pátek, ale odmítla zveřejnit video z doby útoku, které médiím slíbil generál David Petraeus.
22/6/09

04) HUMANITÁRNÍ AGENTURA POSKYTUJE ZDRAVOTNÍ PÉČI AMERIČANŮM
Zdravotnická organizace, která byla kdysi zaměřená na poskytování zdravotní péče odloučeným komunitám v rozvojových zemích, se nyní soustředí na poskytování bezplatné péče pro milióny nepojištěných ve Spojených státech. Organizace Remote Area Medical Group zřídila provizorní vyšetřovny po celých Spojených státech. Stan Brock, zakladatel Remote Area Medical, říká: "Nejde jen o bezdomovce a nezaměstnané, ale jsou to i lidé, kteří zaměstnání i nějaké pojištění mají, jenže to zkrátka nepokryje obrovské náklady na zdravotní péči v této zemi. Moc rád bych se dožil doby, kdy se Remote Area Medical bude moci vrátit na místa, kam skutečně patří, jako třeba na Haiti, do Dominikánské republiky a některých oblastí Afriky. Vytvořil jsem totiž tuto organizaci pro tyto účely, ale nyní jsme na mnoho let uvázáni zde ve Spojených státech, protože zdejší potřeba je tak ohromná." Například během dvoudenní zastávky v státě Tennessee vyšetřili lékaři z této skupiny přes 800 pacientů, kteří by se jinak k lékaři nedostali.
23/6/09

05) IZRAEL UTRATÍ 250 MILIONŮ DOLARŮ ZA BUDOVÁNÍ OSAD NA ZÁPADNÍM BŘEHU JORDÁNU
Izraelská armádní rozhlasová stanice oznámila, že během nadcházejících dvou let se Izrael rozhodl směřovat částku 250 milionů dolarů k osadám na okupovaném Západním břehu, a to navzdory tlakům například Obamovy vlády, která Izrael vyzvala k zastavení osídlování na palestinských územích. Izraelský ministr zahraničí Avigdor Lieberman se minulý týden setkal s generálním tajemníkem OSN Ban Ki-munem, odmítl však zastavit proces osídlování, a to i přesto, že je podle mezinárodního práva považováno za nezákonnné.
22/6/09

06) PREMIÉR NETANJAHU PŘEDLOŽIL PODMÍNKY PRO EXISTENCI PŘÍPADNÉHO PALESTINSKÉHO STÁTU
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ve svém nedělním projevu poprvé prohlásil, že by byl ochotný přijmout existenci palestinského státu nezávislého na Izraeli. To ovšem pouze v případě, že by nový stát neměl žádnou armádu, žádnou kontrolu nad svým vzdušným prostorem a hranicemi, a že by uznal Izrael jako stát židovského lidu.
"Pokud budeme mít zaručenou demilitarizaci a všechna bezpečnostní opatření týkající se Izraele, a pokud Palestinci uznají Izrael jakožto židovskou zemi, budeme připraveni k uzavření skutečné mírové dohody a k vyřešení společné existence demilitarizovaného palestinského státu vedle státu židovského," řekl Netanjahu. V průběhu své řeči Netanjahu zároveň poznamenal, že Jeruzalém musí zůstat nerozděleným hlavním městem Izraele, a také že se Izrael nepodvolí požadavku Spojených států na ukončení dalšího osidlování Západního břehu Jordánu. Palestinští představitelé proslov odsoudili, protože podle nich uzavírá dveře serióznímu vyjednávání. Palestinský vyjednavač Saeb Erekat řekl: "On (Netanjahu) nesouhlasí s řešením dvojstátu. Nezastaví osidlování, ani přirozený růst již existujících osad. Takže tu máme pokus o postup v mírovém procesu, který se doposud pohyboval želvím tempem. A Netanjahu tu želvu obrátil na krunýř. Takže teď vše záleží na prezidentu Obamovi. On si může vybrat. Může se chovat k Izraeli jako zemi nad zákonem a může měřit dvojím metrem. Taková volba ještě bude stát hodně. Anebo může přinutit izraelskou vládu ke splnění svých závazků vyplývajících z 'Cestovní mapy', mírového plánu, který zahrnuje jak existenci dvojstátu s hranicemi z roku 1967, tak i zastavení osídlování včetně přirozeného rozšiřování existujících osad." Bývalý americký prezident Jimmy Carter také uvedl, že komentáře premiéra Netanjahua nejsou pro mírový proces konstruktivní: "Podle mého názoru postavil v cestě k míru mnoho nových překážek, které za předešlých předsedů vlád neexistovaly. Je zřejmé, že stále trvá na rozšiřování nynějších osad. Požaduje, aby Palestinci a ostatní Arabové uznali Izrael jako židovský stát, ačkoliv je zde 20 procent občanů, kteří nejsou Židé. Toto je nový požadavek."
15/06/09

07) VRAŽDY GAYŮ MOTIVOVANÉ NENÁVISTÍ JSOU V USA NA VZESTUPU
Podle zprávy z americké organizace National Coalition of Anti-Violence Programs (Celonárodní koalice programů proti násilí) za poslední rok stoupl počet nenávistí motivovaných útoků na homosexuálně a bisexuálně orientované lidi o dvacet osm procent. Koalice má záznamy o dvaceti devíti vraždách za rok 2008, což je nejvyšší počet od roku 1999. Americký prezident Barack Obama zároveň čelí narůstajícímu rozhořčení ze strany zastánců rovnoprávnosti pro homosexuály a lesbičky, neboť Obamova vláda nedávno vydala právní dokument, který má doložit, že celonárodní zákon proti homosexuálním sňatkům je v souladu s americkou ústavou. Během předvolební prezidentské kampaně však Obama volal po zrušení zákazu sňatků gayů i zrušení pravidel v armádě proti homosexálům.
17/6/09

08) ŘEDITEL CIA TVRDÍ, ŽE SI CHENEY SKORO PŘEJE NOVÝ TERORISTICKÝ ÚTOK
Ředitel CIA Leon Panetta v rozhovoru pro časopis The New Yorker ostře kritizoval bývalého amerického viceprezidenta Dicka Cheneyho za národní bezpečnostní politiku. Panetta řekl: "Je to skoro jako by Cheney uvítal, kdyby tato země byla znovu napadena, jen aby vyhrál politický argument. Myslím, že toto je nebezpečný politický náhled."
15/6/09

09) PERUÁNSKÝ PREMIÉR OHLÁSIL REZIGNACI
Peruánský premiér Yehude Simon oznámil své plány na rezignaci poté, co došlo ke krvavým střetům mezi aktivisty z domorodých etnických skupin a policií. Simon vedl jednání se skupinami původních obyvatel, kteří protestovali proti udělování povolení zahraničním společnostem k těžbě ropy. Peruánský ministr zahraničí zároveň oznámil udělení volného průchodu domorodému vůdci Albertu Pizangovi, aby mohl odjet z Peru do Nikaraguy. Ta mu udělila politický azyl. Bolivijský prezident Evo Morales obvinil v úterý peruánského prezidenta Alana Garcíu z genocidy: "Jsem přesvědčen o tom, že to, co se stalo v Peru, je genocida podnícená dohodou o volném obchodu. Privatizací byly Jižní Amerika a amazonské pralesy předány do rukou mezinárodních korporací. Dohodou o volném obchodu nedochází ke genocidě pouze v Latinské Americe, nýbrž po celém světě." Demonstranti mezitím zablokovali přístup k jednomu z největších dolů zlata v Peru. Peru je šestý největší vývozce zlata na světě.
17/6/09

10) PERUÁNSKÁ POLICIE OBVINĚNA Z MASAKRU PŮVODNÍCH OBYVATEL V AMAZONSKÉ DŽUNGLI
V jihoamerickém Peru zahynulo několik desítek lidí při střetu mezi policií a domorodými aktivisty v severní amazonské provincii Bagna. Peruánské úřady vyhlásily zákaz vycházení a vojáci hlídkují v ulicích malých měst v amazonské džungli. Už několik týdnu původní obyvatelé Peru protestují proti sérii prezidentských dekretů, které mají za cíl privatizovat těžbu zemního plynu, ropy, dřeva a dalších surovin. Úřady říkají, že dvacet dva policistů zemřelo během nepokojů a dva další jsou pohřešováni. Představitelé původních obyvatel říkají, že policie během minulého víkendu zabila nejméně čtyřicet lidí, včetně tří dětí. Jeden z vůdců protestu uprchl do guatemalské ambasády a byl mu udělen azyl.
8/6/09

11) AMERICKÁ VLÁDA DOSTALA NAŘÍZENÍ ZVEŘEJNIT TAJNÉ "DŮKAZY"
Americký federální soudce nařídil vládě Baracka Obamy zveřejnit tajné důkazy, kterými odůvodňují pokračující věznění více než stovky vězňů v zátoce Guantánamo. Soudce Thomas Hogan zamítl žádost vlády ponechat tyto dokumenty uzavřené s tím, že k udržení specifických informací pod pokličkou musí požadovat soudní souhlas. Případ byl předložen právními zástupci vězňů a sdružením mediálních skupin. Jonathan Hafetz z americké organizace bojující za občanská práva American Civil Liberties Union (ACLU) toto rozhodnutí uvítal se slovy: "Vládě se až příliš dlouho dařilo zatajovat informace o Guantánamu a využívat to ke krytí nezákonného věznění a týrání." Obamova vláda mezitím žádá jiného federálního soudce, aby zablokoval zveřejnění jistých dokumentů z období Bushovy vlády, které podrobně popisují vyslýchání vězňů v tajných věznicích CIA. Deník The Washington Post informuje o tom, že velitel CIA Leon Panetta v místopřísežném prohlášení sdělil, že zveřejnění těchto dokumentů by přispělo Al-Kajdě k získávání nových členů. Jameel Jaffer z ACLU se vyjádřil, že Obamovo prohlášení, že informace o záměrném týrání by neměly být zpřístupněny, protože by mohly podnítit protiamerickou propagandu, je znepokojující. Jaffer řekl: "To se rovná tvrzení, že čím větší je týrání, o to více je důležité, aby zůstalo utajeno."
5/6/09

12) SPOLEČNOST SHELL ZAPLATÍ 15,5 MILIÓNŮ DOLARŮ, ABY ZASTAVILA SOUDNÍ ŘÍZENÍ O DELTĚ NIGERU
Jedna z největších ropných společností Royal Dutch Shell souhlasila se zaplacením patnácti a půl milionů dolarů, aby se vyhnula soudnímu řízení týkající se její účasti na porušování lidských práv v deltě Nigeru. Firmu zažalovalo deset žalobců, kteří obvinili firmu Shell ze spoluúčasti na smrti nigerijského spisovatele a ekologa Ken Saro-Wiwy a dalších osmi lidí.
10/6/09

13) SEVERNÍ KOREA A USA JSOU KRITIZOVÁNY ZA VĚZNĚNÍ NOVINÁŘŮ
Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová kritizovala Severní Koreu za to, že odsoudila dvě americké novinářky tajným soudem. Zároveň také prohlásila, že by měli být propuštěny na svobodu. Tyto novinářky, Euna Lee a Laura Ling ze stanice Current TV, byly zatčeny v březnu, když připravovaly reportáž na hranici mezi Severní Koreou a Čínou. Ve stejné době se však také vznesla nová vlna kritiky vůči Obamově vládě za to, že ve vězení zadržuje nejméně jednoho cizího novináře bez soudu a aniž by na něj bylo vzneseno obvinění. Ibrahim Jassam, nezávislý zpravodaj agentury Reuters, je od září zadržován v Iráku navzdory námitkám ze strany irácké vlády, Výboru na ochranu novinářů, Novinářů bez hranic i agentury Reuters.
10/6/09

14) VÝDAJE ZA ZDRAVOTNÍ PÉČI ZPŮSOBUJÍ PŘES 60 PROCENT AMERICKÝCH BANKROTŮ
Nový výzkum ukazuje, že rychle rostoucí výdaje za zdravotní péči jsou nyní zodpovědné za více než 60 procent všech bankrotů ve Spojených státech amerických. Protože americký stát zařizuje systém všeobecného zdravotního pojištění, mnoho rodin musí v případě rodinné zdravotní krize prodat své bydlení nebo vzít velký úvěr s jištěním na své bydlení. Příjmy rodin také značně klesají v době vážných zdravotních potíží. Nadace Roberta Wooda Johnsona říká, že se podíl bankrotů způsobených výdaji za zdravotní péči mezi lety 2001 a 2007 zvýšil o 50 procent. Více než 75 procent rodin, které se ocitly v bankrotu, platilo pravidelně soukromě za zdravotní pojištění, ale i v těchto případech je zničily výdaje za zdravotní péči, které obvykle nejsou plně hrazeny pojišťovnou.
5/6/09

15) DENÍK THE NEW YORK TIMES USTOUPIL OD PROHLÁŠENÍ, ŽE 1 ZE 7 PROPUŠTĚNÝCH VĚZŇŮ SE ZNOVU PŘIPOJIL K "DŽIHÁDU"
Deník The New York Times nyní podstupuje podrobné a kritické zkoumání své nedávné reportáže o tom, co udělali bývalí vězni z Guantánama po svém propuštění. Dne 21. května tohoto roku otiskl deník na přední straně článek s titulem "Pentagon zjistil, že 1 ze 7 zadržených se znovu připojil k džihádu". Po zveřejnění tohoto článku musel deník ustoupit od některých nejzávažnějších prohlášení. Redaktor pro styk s veřejností v neděli napsal, že tento článek "měl faktické nedostatky a byl velmi přehnaný". Redaktor uvedl, že článek nerozlišuje mezi bývalými vězni, kteří se údajně znovu přidali ke skupinám účastnících se teroristického násilí a těmi, kteří jsou podezřelí ze spáchání teroristických činů poté, co prožili týrání ve vězení - což je ve více než polovině případů. Redaktor dodal, že pokud bychom brali v úvahu pouze potvrzené případy, jeden ze sedmi by se změnil na jeden z dvaceti.
9/6/09
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.