Za tolik hanby plakat nedovedu.
Tlučení na výra je slovo.
Tak špatná pravda a tak krásná řeč.
(Jan Skácel)

Celosvětové výdaje na zbrojení vzrostly za devět let o 45 procent - padly rekordní sumy

14. června 2009 v 0:38 |  Aktuálně
Ze zprávy, kterou zveřejnil Stockholmský mezinárodní ústav pro výzkum míru (SIPRI) vyplývá, že v posledních devíti letech vzrostly výdaje na zbrojení ve světě o 45 procent. Za loňský rok celosvětově vzrostly o čtyři procenta, a dosáhly tak nové rekordní sumy: 1 bilionu 464 miliard dolarů.

Ve zprávě SIPRI stojí, že během osmiletého funkční období amerického prezidenta George Bushe dosáhly vojenské výdaje USA nejvyšší úrovně od druhé světové války. Tomu napomohly hlavně války v Iráku a Afghánistánu, které stály jen Ameriku dalších 903 miliard dolarů z navýšeného balíčku armádních výdajů.

Podle jednoho z hlavních autorů výzkumu institutu SIPRI, analytika Sama Perlo-Freemana, přiměla "válka proti terorismu" řadu zemí k militarizovanému postoji a tím i k zvyšování nákladu na zbrojení.

Z celkové sumy 1 bilionu 464 miliard dolarů za rok 2008 nejvíce vydaly na zbrojení Spojené státy. Utratily celkem 607 miliard dolarů, což představuje zhruba 42 procent světových výdajů. Na druhém místě je pak Čína, která na zbrojení vynaložila 85 miliard. Za ní následují Francie, Británie a Rusko, které vydalo loni asi 59 miliard dolarů. Čína a Rusko za posledních deset let své armádní výdaje téměř ztrojnásobily.

Zpráva SIPRI se věnuje také jaderným zbraním. Podle ní vlastní přes 23.300 jaderných zbraní osm zemí - USA, Rusko,Čína, Británie, Francie, Indie, Pákistán a Izrael.

V roce 2008 ekonomická krize vojenský průmysl nepostihla. Podle SIPRI v roce 2007 stovka největších výrobců zbraní vydělala zhruba 347 miliard dolarů. Což je nominální zvýšení o 11 procent a reálné o pět procent proti předcházejícímu roku. Asi 61 procent objemu prodeje připadlo 44 firmám z USA, 32 procent pak na západoevropské producenty zbraní. Nejvíc zbraní prodala americká společnost Boeing, která v roce 2007 utržila zhruba 30,5 miliardy dolarů.

Zdroj :

NAPROTI TOMU:

OSN obmedzuje pre nedostatok peňazí potravinovú pomoc

Svetový program potravinovej pomoci (WFP) Organizácie Spojených národov (OSN) znižuje dávky potravinovej pomoci a ruší niektoré svoje aktivity. Príčinou je pokles financií, keďže sponzorské krajiny, ktoré trpia finančnou krízou, obmedzujú svoje príspevky.

zdroj:
http://openiazoch.zoznam.sk/info/zpravy/zprava.asp?NewsID=78443

Bonus : Trocha propagandy

Britská opozice: Evropa málo podporuje NATO
Britští konzervativci vyslovili svůj nesouhlas s údajně nedostatečnou podporou, kterou evropské státy poskytují misi NATO v Afghánistánu. Výtka zazněla na výroční konferenci konzervativců v jihoanglickém pobřežním městě Bournemouth. V této souvislosti zazněla rovněž kritika nízkých výdajů evropských států na zbrojení. Kritice podrobili i vládu Tonyho Blaira, která letos vydala na zbrojení jen 2,5 procenta HDP, což je nejméně od roku 1930.
Podle mluvčího strany Liama Foxe je mise v Afghánistánu klíčová pro společnou bezpečnost. "Všichni musíme mít na vědomí, že pokud nebudeme bojovat s terorem Al Kajdy v zahraničí, budeme s ním bojovat doma," řekl mluvčí. Vyjádřil se také k bezpečnostnímu programu EU, který označil za "směšný". Podle něj o britských vojácích nemůže rozhodovat nadnárodní organizace, "obzvláště ne organizace bez demokratické odpovědnosti".

Když 1849 umírala Gutele Schnaperová, manželka M. A. Rothschilda, prohlásila: "Kdyby moji synové nechtěli války, tak by žádné nebyly."

PS: Válka je ,,Vůl"!!!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.