Za tolik hanby plakat nedovedu.
Tlučení na výra je slovo.
Tak špatná pravda a tak krásná řeč.
(Jan Skácel)

Lisabonské perspektivy

14. října 2009 v 3:30 |  Lisabonská smlouva
Od: Vojtěch Bednář

Irské ano Lisabonské smlouvě je výzvou, a to výzvou nejenom pro českého prezidenta Václava Klause. Je to výzva pro nás pro všechny.

Debaty okolo přijetí nebo nepřijetí tak zvané Lisabonské smlouvy mají jedno specifikum. Hovoří se totiž takřka výhradně o tom, zda by smlouva měla, či neměla být ratifikována. Nehovoří se o tom, co je obsahem smlouvy, a jaké skutečné dopady může její přijetí mít na individuální svobody každého z nás a na suverenitu našeho státu. Nejinak tomu bylo v případě opakovaného Irského referenda k této otázce. A nejinak tomu je i pokud jde o podpis, který pod smlouvou prozatím chybí; podpis Václava Klause.
Domnívám se, že smlouva pokud vstoupí v platnost nijak (výrazně) nezmění naše životy v krátkodobé perspektivě. Obávám se ale, že její dopad v perspektivě středně a dlouhodobé může být značný, a značně negativní. Nejsme si vědomi ani přímých, natož pak nezamýšlených důsledků, které na nás smlouva bude mít. Nedokážeme předvídat, co změna způsobu hlasování udělá, pokud nastanou závažnější problémy, než je tak zvaná ekonomická, ve skutečnosti spíše mediální a politická krize. Myslím si, že v takovém případě lidnaté a ekonomicky silnější státy EU využijí nového systému hlasování, pozměněné zásady subsidiarity a dalších změn zakotvených smlouvou k tomu, aby prosadily a chránily své zájmy. Je to přirozené a těžko jim za to můžeme spílat. Na druhé straně to bude ke škodě nás, jako relativně menšího člena unie. Příkladem budiž výroky francouzského prezidenta, který poté, co obhajoval boj proti "protekcionismu" chtěl sestěhovávat francouzské automobilky z ostatních zemí EU zpět do Francie. Jeho pro někoho možná vyšinuté teze byly ve skutečnosti vyjádřením většinového názoru francouzů, který zastupuje.
Debata o Lisabonské smlouvě je nyní debatou o tom, že "všichni již podepsali", a my bychom tím pádem nejenom měli, ale je přímo naší povinností podepsat také. Že se jedná o smlouvu, která aniž bychom to tušili může být paktem s ďáblem, se taktně zamlčuje.
Lisabonská smlouva se patrně nedotkne našich životů in persona. Za několik desítek let historie zapomene na všechny Paroubky, Topolánky, Sarkozy i na Klauzy. Stanou se v nich položky učebnice dějin. Smlouva tady ale bude pořád a obávám se, že naši potomci se budou ptát, proč jsme ji podepsali. Proč jsme ji podepsali my všichni jako kolektivní osoba. Osoba, které se říká dohromady stát. My ale nebudeme schopni jim z hrobu odpovědět.

Komentář :
Bezejmenný - Velice hezky napsané. Normálně, pokud chci podepsat nějakou smlouvu 1) musím ji přečíst 2) rozumět 3) souhlasit s ní! V případě LS 4) musím souhlasit s tím, že může měnit sama sebe! LS má ve sněmovním tisku přes 1400 stran se spoustou odkazů. Dovoluji si tvrdit, že ji nečetl snad nikdo a nikdo jí také nerozuměl! Přesto ji senát i parlament schválil! To přeci není normální! Žijeme v blázinci! Položil si někdo otázku, proč nebyla v masmédiích žádná diskuse expertů na ústavní s mezinárodní právo o LS? Odpověď je jednoduchá: Dozvěděli bychom se totiž, že je to 2. Mnichovská dohoda, která zajistí záplavu muslimů a udělá z nás bezprávný protektorát!
Ovce pochodují do Evropy, radostně bečí a za kopcem už vykukuje střecha masokombinátu. Toto je video z demonstrace v EP:
http://dotsub.com/view/18adddd9-3b12-46a3-a1a2-e69b57c439e4

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.