Za tolik hanby plakat nedovedu.
Tlučení na výra je slovo.
Tak špatná pravda a tak krásná řeč.
(Jan Skácel)

AKT-INFO - č. 113

3. prosince 2009 v 22:44 |  Aktuálně
Zprávy, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích

SEZNAM ZPRÁV V TOMTO VYDÁNÍ
- V Iráku narůstá výskyt rakoviny a deformovaných dětí
- Indonésie zadržela osmnáct aktivistů protestujících proti kácení lesů
- Desítky lidí byly zatčeny při demonstracích za ochranu klimatu v USA a Kanadě
- Obama vyhlásil eskalaci války v Afghánistánu
- Americký Nejvyšší soud podpořil cenzuru snímků mučení
- Americká armáda promeškala v roce 2001 šanci zajmout bin Ládina
- Švýcaři v referendu zakázali stavbu minaretů

V IRÁKU NARŮSTÁ VÝSKYT RAKOVINY A DEFORMOVANÝCH DĚTÍ
Iráčtí představitelé informují o počtech případů rakoviny, deformací u dětí a dalších zdravotních problémů, které prudce vzrostly po americké invazi v roce 2003. Mnozí mají podezření, že příčinou je kontaminace zbraněmi používanými v průběhu války a nekontrolované znečišťování. Ve městě Falúdža vyděsil doktory vysoký počet porodů mrtvě narozených, deformovaných a ochrnutých dětí. Falúdža byla terčem dvou mohutných útoků americké armády. Doktor Jawad al-Ali z města Basra prohlásil: "Zjistili jsme nové druhy rakoviny, které jsme před válkou v roce 2003 v Iráku nezaznamenali, typy rakoviny měkké tkáně a rakoviny kostí. To jasně poukazuje na to, že příčinou je ozáření."
1/12/09

INDONÉSIE ZADRŽELA OSMNÁCT AKTIVISTŮ PROTESTUJÍCÍCH PROTI KÁCENÍ LESŮ
Indonéská policie minulý čtvrtek zadržela osmnáct aktivistů Greenpeace na demonstraci proti kácení lesů na indonéském ostrově Sumatra. Protestující se připoutali řetězy k jeřábům v místní papírně. Kvůli nespoutanému odlesňování je Indonésie za Spojenými státy a Čínou zemí s třetím nejvyšším množstvím emisí skleníkových plynů na světě.
30/11/09

DESÍTKY LIDÍ BYLY ZATČENY PŘI DEMONSTRACÍCH ZA OCHRANU KLIMATU V USA A KANADĚ
Po celých Spojených státech a Kanadě se v pondělí, týden před začátkem jednání v Kodani, konala řada demonstrací vyžadujících kroky na ochranu klimatu. V San Francisku bylo zatčeno dvacet tři lidí, kteří zablokovali vchod do Bank of America. V Chicagu bylo zatčeno dvanáct lidí protestujících proti obchodu s emisními povolenkami. V kanadském Ontariu bylo zatčeno sedm lidí, kteří demonstrovali v kanceláři ministra financí. V americkém státě Jižní Karolína byli zatčeni čtyři lidé poté, co se aktivisté zamkli u generátoru určeného pro uhelnou elektrárnu. Organizátor demonstrace v New Yorku, James Hansen, komentuje: "Efekt, který budou mít lidé na budoucnost klimatu Země a na budoucnost našich dětí a vnoučat je srovnatelný se situací Abrahama Lincolna čelícího otrokářství nebo Winstona Churchilla čelícího nacismu: je to záležitost, která nepřipouští kompromisy. Abychom tuto situaci vyřešili, musíme podniknout nezbytné kroky, a to znamená, že budeme muset vyřadit používání uhlí, pokud nenajdeme způsob, jak zachycovat a odstraňovat oxid uhličitý. V této době ovšem nic jako čisté uhlí neexistuje a pravděpodobně nikdy existovat nebude."
1/12/09

OBAMA VYHLÁSIL ESKALACI VÁLKY V AFGHÁNISTÁNU
Americký prezident Barack Obama zveřejnil plán poslat v následujících měsících do Afghánistánu dalších 30 000 amerických vojáků. Počet amerických vojáků okupujících Afghánistán se tímto zvýší na více než 100 000. Více než polovina z nich do země dorazila během Obamovy vlády a někteří komentátoři nyní nazývají tento válečný konflikt "Obamovou válkou". Představitelé třiceti čtyř protiválečných organizací v pondělí prezidentu Obamovi doručili otevřený dopis, ve kterém vyjadřují silný nesouhlas s jeho rozhodnutím válku eskalovat. Zároveň se k Obamovu rozhodnutí navýšit počet vojáků vyjádřili i mnozí Afghánci: "Pokud Američané navýší počty vojsk, budou častěji bombardovat domy nevinných lidí, zabijí více nevinných lidí, budou prohledávat více domů a pro zemi to bude pohroma."
2/12/09

AMERICKÝ NEJVYŠŠÍ SOUD PODPOŘIL CENZURU SNÍMKŮ MUČENÍ
Americký Nejvyšší soud tento týden schválil snahu Obamovy vlády zamítnout zveřejnění fotografií, na nichž američtí vojáci týrají a zneužívají vězně. Tento soud v pondělí zvrátil rozhodnutí nižšího soudu, které by vládě nařizovalo poskytnout tyto snímky organizaci na obranu občanských práv American Civil Liberties Union. Podle vládního prohlášení u soudu zachycují některé z těchto snímků vojáky mířící pistolemi nebo puškami na hlavy zahalených a spoutaných vězňů, vojáka, který udeřil zadrženého pažbou, a vojáka držícího smeták, jako by ho koncem strkal do vězňova konečníku. Proti zveřejnění snímků argumentuje vláda tím, že by popudily mezinárodní veřejné mínění do té míry, že by mohly podnítit k útokům na Spojené státy.
1/12/09

AMERICKÁ ARMÁDA PROMEŠKALA V ROCE 2001 ŠANCI ZAJMOUT BIN LÁDINA
Nová zpráva výboru pro zahraniční věci amerického senátu potvrdila, že americká armáda promeškala v prosinci roku 2001 šanci zajmout nebo zabít Usámu bin Ládina. Podle zprávy byl vůdce Al Kajdy zcela jistě v dosahu amerických vojáků v horách Tora Bora v Afghánistánu, ale bývalý americký ministr obrany Donald Rumsfeld a vysoký vojenský velitel generál Tommy Franks odmítli žádost, aby na oblast zaútočila silná skupina amerických vojáků. Zpráva senátu prohlašuje: "Rozhodnutí, které otevřelo dveře jeho útěku do Pákistánu, umožnilo bin Ládinovi, aby se z něj stala mocná postava se symbolickým významem, která stále přitahuje příliv peněz a inspiruje fanatiky po celém světě."
30/11/09

ŠVÝCAŘI V REFERENDU ZAKÁZALI STAVBU MINARETŮ
Švýcarští voliči s velkou převahou schválili v referendu zákaz stavby minaretů na místech, kde se konají muslimské bohoslužby. Ve Švýcarsku, kde žije 400 000 muslimů, jsou pouze čtyři minarety. Plakát propagující tento zákaz zobrazoval ženu v burce před řadou minaretů ve tvaru vojenských raket. Profesor Oxford University Tariq Ramadan, který je švýcarským občanem, prohlásil: "Švýcarská většinová společnost posílá svým muslimským spoluobčanům jasnou zprávu: nevěříme vám a nejlepší pro nás je muslim, kterého nevidíme." Amnesty International prohlásila, že schválení zákazu stavby minaretů porušuje svobodu vyznání a bude pravděpodobně odmítnuto švýcarským Nejvyšším soudem nebo Evropským soudem pro lidská práva.
30/11/09
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.