Za tolik hanby plakat nedovedu.
Tlučení na výra je slovo.
Tak špatná pravda a tak krásná řeč.
(Jan Skácel)

AKT - INFO č.114

10. prosince 2009 v 23:18 |  Aktuálně
SEZNAM ZPRÁV V TOMTO VYDÁNÍ
- Prozrazený návrh úmluvy o klimatických změnách roztrpčil rozvojové země
- V Kodani se vedle oficiálního koná i alternativní summit o klimatu
- Africká aktivistka, která drží hladovku, se nachází v zoufalém stavu
- Krize amerického zdravotního systému má negativní vliv na průměrnou délku života
- Bývalý indonéský důstojník tvrdí, že australští novináři byli zabiti za reportáže o invazi na Timoru

PROZRAZENÝ NÁVRH ÚMLUVY O KLIMATICKÝCH ZMĚNÁCH ROZTRPČIL ROZVOJOVÉ ZEMĚ
Summit o ochraně klimatu v Kodani se otřásl po odhalení, že bohaté země tajně připravily koncept dohody, která by odsunula chudší země a OSN na vedlejší kolej. Koncept této úmluvy, který se objevil v úterý v novinách The Guardian, předkládá pro rozvinuté a rozvojové země v roce 2050 v přepočtu na obyvatele nerovné emisní limity. To znamená, že lidé žijící v bohatých zemích by měli povoleno produkovat téměř dvakrát tolik znečištění než lidé v zemích chudých. The Guardian v úterý zveřejnil detaily úmluvy, kterou měly připravovat Spojené státy americké, Velká Británie, Dánsko a několik dalších zemí. Úmluva postrádá závazné limity pro snižování emisí a poskytuje pouze relativně malý fond, který má rozvojovým zemím pomáhat v jejich snižování. Po odhalení dokumentu desítky afrických pozorovatelů na summitu zorganizovaly v konferenčních sálech protestní demonstrace.
9/12/09

V KODANI SE VEDLE OFICIÁLNÍHO KONÁ I ALTERNATIVNÍ SUMMIT O KLIMATU
V pondělí zahájili v Kodani aktivisté bojující za životní prostředí summit Klimaforum, který je prezentován jako projev světové občanské společnosti a tvoří protějšek oficiálních jednání o klimatických změnách. Na úvodním zasedání Klimafora navrhla známá kanadská autorka Naomi Kleinová klimatické odškodnění rozvojovým zemím a zdůraznila důležitost zdola organizovaného masového hnutí za životní prostředí: "Musíme nějak vykompenzovat všechen ten uhlík, který jsme vyprodukovali cestou na tuto schůzi. Jak to uděláme? Uděláme to tak, nebo se o to pokusíme, že využijeme tohoto prostoru, tohoto historického setkání, abychom vybudovali celosvětové hnutí, které již nikdy nedovolí našim vůdcům, aby se chovali s tak trestuhodnou nedbalostí. To je náš úkol, přátelé! Nahání až strach. Chápejte to jako tu největší ze všech uhlíkových kompenzací!"
7/12/09

AFRICKÁ AKTIVISTKA, KTERÁ DRŽÍ HLADOVKU, SE NACHÁZÍ V ZOUFALÉM STAVU
Aktivistka za lidská práva Aminatou Haidar ze Západní Sahary riskuje smrt. Pokračuje totiž nadále v hladovce na protest proti tomu, že jí Maroko odmítá povolit návrat do její pouštní domoviny. Haidar, která je známá jako "Sharawi Gándhí", drží hladovku již přes tři týdny, od chvíle, kdy jí marocké úřady zamezily vstup do Západní Sahary. Maroko požaduje, aby Haidar uznala marockou vládu nad svou zemí a omluvila se marockému králi. Podle ošetřujícího lékaře hrozí Haidar smrt již za několik dnů, pokud hladovku neukončí. Španělsko dosáhlo minulý pátek s Marokem jisté dohody a Haidar byl návrat povolen. Avšak marocké úřady své rozhodnutí odvolaly těsně před tím, než s ní letadlo mělo odletět. Španělsko údajně ustoupilo od svého tlaku na marockou vládu a připravuje donutit Haidar přijímat potravu násilím. Zastánci Haidar vyzývají španělskou vládu, aby jí umožnila odlet běžnou leteckou linkou do Západní Sahary a aby vůči marocké vládě zaujala razantnější pozici.
7/12/09

KRIZE AMERICKÉHO ZDRAVOTNÍHO SYSTÉMU MÁ NEGATIVNÍ VLIV NA PRŮMĚRNOU DÉLKU ŽIVOTA
Podle nové studie o zdravotní péči v bohatých zemích se Spojené státy, navzdory tomu, že na ni vydávají přes dvojnásobek průměrné částky, řadí průměrnou délkou života až na konec žebříčku. Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj tvrdí, že americký zdravotní systém v roce 2007 spotřeboval v průměru přes 7 000 dolarů na osobu, což je skoro dvaapůlkrát více, než je průměr OECD. Průměrná délka života Američanů je přitom 78,1 roku, čímž se Spojené státy zařadily až na dvacáté šesté místo ze třiceti.
9/12/09


BÝVALÝ INDONÉSKÝ DŮSTOJNÍK TVRDÍ, ŽE AUSTRALŠTÍ NOVINÁŘI BYLI ZABITI ZA REPORTÁŽE O INVAZI NA TIMOR
V Indonésii přiznal jeden bývalý armádní důstojník, že v době invaze na Timor bylo úmyslně zabito pět australských novinářů, kteří průběh invaze sledovali. Indonésie se zmocnila Timoru v roce 1975 za pomoci Spojených států amerických. V rozhovoru pro zpravodajský časopis Tempo bývalý důstojník speciálních sil Gatot Purwanto řekl, že oněch pět novinářů bylo zabito ze strachu, že by mohli vynést na světlo fakta o invazi a zabíjení obyvatel Timoru. Doznání Purwanta je pokládáno za vůbec první, které vyšlo z úst jakéhokoli indonéského armádního důstojníka účastnícího se invaze. V pondělí to bylo třicet čtyři let, co k ní došlo.
8/12/09
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.