Za tolik hanby plakat nedovedu.
Tlučení na výra je slovo.
Tak špatná pravda a tak krásná řeč.
(Jan Skácel)

Leden 2010

AKT-INFO 119.

30. ledna 2010 v 12:26 Aktuálně
SEZNAM ZPRÁV V TOMTO VYDÁNÍ
- Dva miliony Haiťanů naléhavě potřebují potravu
- Americký Nejvyšší soud zrušil omezení politických darů
- Obama zastavil veškeré navyšování státního rozpočtu s výjimkou výdajů na vojenství
- Padesát vězňů z Guantánama zůstane ve vězení bez soudu
- Britské Ministerstvo zahraničních věcí ignorovalo varování o protizákonnosti invaze do Iráku

DVA MILIONY HAIŤANŮ NALEHAVĚ POTŘEBUJÍ POTRAVU
Světový potravinový program, největší humanitární organizace na světě spadající pod OSN, prohlásila, že kritická situace na Haiti po nedávném zemětřesení bude zřejmě vyžadovat nejsložitější akci, před jakou tato organizace kdy byla postavena. Organizace spojených národů odhaduje, že dva miliony Haiťanů postihne hladovění, pokud neobdrží okamžitou potravinovou pomoc. Ta byla doposud však jen omezená. Do minulé soboty se pomoc Světového potravinového programu dostala k 200 000 lidí v Port-au-Prince a ke 113 000 v dalších oblastech - to je méně než šestina celkového počtu lidí, kteří potravinovou pomoc potřebují.
26/1/10

AMERICKÝ NEJVYŠŠÍ SOUD ZRUŠIL OMEZENÍ POLITICKÝCH DARŮ
Americký Nejvyšší soud uzákonil, že firmy mají právo utratit libovolné množství peněz
na ovlivnění výsledku amerických voleb. Těsným rozhodnutím změnil soud staleté omezení, které firmám, odborům a dalším zájmovým skupinám bránilo užívat jejich jmění
k prosazování specifického kandidáta. Soudci odůvodnili své rozhodnutí tím, že vláda nemůže omezovat politická práva firem na "svobodu slova". Rozhodnutí vyvolalo nesouhlas veřejnosti, neboť podporuje "legalizovanou korupci". Firmy totiž nejen dary kandidátům dávají, ale často za ně očekávají politické výhody. Dokonce i americký prezident Barack Obama soud kritizoval a nazval rozhodnutí "velkým vítězstvím pro ropné společnosti, banky z Wall Street, zdravotní pojišťovny a další mocné zájmové skupiny, které každodenně uplatňují svůj vliv ve Washingtonu, aby potlačili hlasy běžných Američanů". Na začátku týdne Obama rozhodnutí kritizoval: "Dává to lobbistům nové prostředky jak využít miliony na propagaci, a tak přesvědčit zvolené zástupce, aby hlasovali v jejich prospěch, anebo potrestat ty, kteří tak neučiní." Dvacet čtyři amerických států má nyní zákony omezující politické příspěvky od firem a odborů, ale hrozí, že tyto zákony budou zrušeny.
25/1/10

OBAMA ZASTAVIL VEŠKERÉ NAVYŠOVÁNÍ STÁTNÍHO ROZPOČTU S VÝJIMKOU VÝDAJŮ NA VOJENSTVÍ
Z nově vyšlých statistik vyplývá, že téměř každá pátá americká domácnost v minulém roce alespoň jednou čelila nedostatku prostředků k nákupu potravin. Navzdory tomuto zjištění i dalším signálům ukazujícím na to, že běžní lidé procházejí velkými ekonomickými obtížemi, americký prezident Barack Obama řekl, že zastaví jakýkoliv nárůst státem financovaných programů. Výjimkou má být pouze vojenský rozpočet. Vzhledem k tomu, že obyvatelstvo i míra inflace stále narůstají, jakékoli zastavení financování obecně znamená snížení financování v sociální oblasti, vzdělávaní, zdravotnictví i životním prostředí. Centrum pro výzkum potravin vyjádřilo stanovisko, že Obama by měl v návrhu na omezení státního rozpočtu udělat výjimku v případě potravinové pomoci.
27/1/10


PADESÁT VĚZŇŮ Z GUANTÁNAMA ZŮSTANE VE VĚZENÍ BEZ SOUDU
Obamova vláda prohlásila, že bude i nadále bez soudu věznit skoro padesát vězňů
z Guantánama. Výbor Ministerstva spravedlnosti rozhodl, že je příliš obtížné najít důkazy, aby vězni mohli být odsouzeni, ale zároveň je příliš nebezpečné je propustit. Zhruba čtyřicet dalších vězňů bude souzeno a zhruba sto deset dalších bude propuštěno v zahraničí. Americké občanské sdružení Svědkové proti mučení (Witness Against Torture) svolalo předminulý týden ve Washingtonu protest při příležitosti nejzazšího data uzavření Guantánama, které si prezident Obama sám uložil. Čtyřicet dva lidí bylo zatčeno poté, co uspořádali obřad
na památku tří vězňů z Guantánama, jejichž smrt byla původně označena za sebevraždu, ale nyní vyšly na svět důkazy, že mohli být umučeni. Aktivisté roztáhli transparenty s nápisy "Nesplněné sliby, porušené zákony, zmařené životy".
22/1/10

BRITSKÉ MINISTERSTVO ZAHRANIČNÍCH VĚCÍ IGNOROVALO VAROVÁNÍ
O PROTIZÁKONNOSTI INVAZE DO IRÁKU
Bývalý nejvyšší právní poradce pro britskou vládu řekl, že varoval Ministerstvo zahraničních věcí o tom, že invaze do Iráku bude porušením mezinárodního práva. Bývalý právní poradce Ministerstva zahraničních věcí Michael Wood při současném vyšetřování války v Iráku, které probíhá ve Velké Británii, prohlásil ve své svědecké výpovědi: "Tehdejší ministr zahraničních věcí Jack Straw byl toho názoru, že jsem přílišný dogmatik a že mezinárodní právo je dost vágní. Dále pak řekl, že není zvyklý na to, že lidé si stojí tak pevně na svém. Když byl v čele Ministerstva vnitra, často se stávalo - často mu lidé říkali, že je něco nezákonné, ale on v tom stejně pokračoval a tu věc vyhrál u soudu."
27/1/10

=============================================
Poznámka: Naše rubrika mezinárodních zpráv vám přináší souhrn zpráv programu DemocracyNow televizní stanice Pacifica. Videozáznamy těchto zpráv můžete shlédnout s pomocí programu RealPlayer. Vložte adresu http://www.democracynow.org/recent.pl do vyhledávače a vyberte si zprávy v angličtině podle data.
=============================================

INFORMACE:
Akt-info je alternativní zpravodajský servis. Poskytujeme informace, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích. Redaktoři jsou nezávislou skupinou novinářů a přátel. Akt-info je zcela neziskový projekt. Pokud jste členem organizace nebo neformální skupinou, aktivní v našich prioritních tématech (lidská práva, obrana skutečné demokracie, sociální spravedlnost a mírové řešení konfliktů), můžete prostřednictvím našeho servisu informovat širší veřejnost o vašich aktivitách. Vaše případné dotazy a připomínky můžete zasílat na: akt-info@seznam.cz.

ROZŠIŘUJTE INFORMACE DÁL:
Pošlete informaci o Akt-info svým kamarádům a dejte jim vědět, jak se mohou přihlásit. Zprávy z akt-info přinášíme jen jednou týdně a náš systém je zabezpečen, takže se nikdo nemusí obávat spamů. Přihlásit se může každý sám. Stačí jen poslat e-mail s předmětem "přihlásit" na adresu: akt-info@seznam.cz.

JAK POMOCI:
Všimli jste si, že běžná nebo "mainstreamová" média neinformují objektivně nebo dostatečně o tématech, která Vás zajímají? My také. Už Vás štve, že dostáváte jen politicky vhodné informace o světě kolem vás? Nás také. Potřebujeme překladatele z angličtiny do češtiny. Také potřebujeme české korektury. Vždy uvítáme zprávy z alternativních zdrojů. Pokud můžete pomoci, zkontaktujete nás na: akt-info@seznam.cz

Poplatky - zajímavost

30. ledna 2010 v 12:25 Dokumenty
Poplatky ve zdravotnictví u nás a v Německu.
Poplatky ve zdravotnictví u nás a v SRN. Tady máme socialistický kapitalismus, tam je sociální kapitalismus a v tom je velký rozdíl.Tam nemají nějaké Cikrty či Julínky, ale sestavení celého systému přenechali odborníkům. To, co z toho vzniklo, je sociálně spravedlivé a přijatelné pro všechny. Nikdo není znevýhodněn a každý přispívá na zdravotnictví dle svých možností. U nás nejvíce sociálně nespravedlivé je právě to, co oba Tomášové vychvalují jako největší přednost: - hranice 5000 Kč pro každého. Určení ochranné hranice poplatků pevně stanovenou výší 5000 Kč je sociálně nespravedlivé. Pro toho, který má roční příjem 500 000 Kč, je to jedno procento z příjmu. Ten, kdo má ale příjem jen 100 000 Kč, je to už 5 % a platí tedy pětkrát více. Aby k této nespravedlnosti nedošlo, mají to v Německu stanoveno pevně v procentech. Jsou to pro každého 2 % z ročního přijmu, pro chronicky nemocné 1 %. U každého je tedy hranice individuálně stanovena dle jeho příjmů. Kdo může platit více, platí více, kdo méně, platí méně. Platby zdravotního pojištění taky nejsou stanoveny u všech stejnou pevnou sumou, ale vypočteny procentuálně z platu. Tak by to mělo být i u hranice poplatků. Pokud je to jinak, je to stejně nespravedlivé, jako kdyby se stanovila daň ze mzdy pro všechny stejnou sumou, třeba 8000 Kč. Ten s příjmem kolem 60 000 Kč by měl důvod se smát, ten s učitelským platem kolem 20 000 Kč by už takový důvod mít nemusel. Stanovit nějakou hranici, či odvod nějaké daně tak, aby to bylo sociálně spravedlivé pro všechny plátce, nejde jinak než procentuálně. Na to zřejmě nikdo nepomyslel.
Další drzostí je vyžadování placení od bezpříjmových skupin, např. od dětí. V SRN platí až od 18 let. Předpokládá se, že potom už dítě má vlastní příjem a pokud ne, tak má už nárok na sociální podporu, ze které musí rovněž platit, a to zase až do výše jen 2 % (chronicky nemocní 1 %). Pokud by ministr Tomáš Julínek vyžadoval, aby za děti platili rodiče, byl by to zase další případ diskriminace rodičů s nedospělými dětmi. Museli by platit dvakrát, jednou za sebe a jednou za děti. Ty s dospělými dětmi by byli zvýhodněni. Dalším protiústavním krokem je zavedení trestu odnětí platu ve výši tří dnů pro každého nově onemocnělého. To přece nemůže být paušálně zakotveno v zákoně. Takto by mohl trestat jenom soud a musel by případ posuzovat individuálně, pokud by k nějakému zneužití ze strany pacienta opravdu došlo. To je přece nespravedlivé trestat s viníky i poctivé. Typický případ pro soud pro lidská práva ve Štrasburku. A ještě jedna otázka. Bude muset pacient platit první 3 dny za pobyt v nemocnici, když za tyto tři dny nebude mít žádný příjem? Pokud ano, kde má na to vzít peníze? V Německu prvních 6 kalendářních týdnů je nemocný placen svým zaměstnavatelem ve výši přibližně 95 % z čisté mzdy. Potom ho platí nemocenská pojišťovna přibližně 75 % z hrubé mzdy. Kdo by toho zneužíval a přitom třeba pracoval na černo, může být i vyhozen ze zaměstnání. Způsobenou škodu samozřejmě musí nahradit.
Praxe s poplatky ve zdravotnictví ve SRN u lékaře.
Za návštěvu u lékaře se platí paušální poplatek za každé kalendářní čtvrtletí roku ve výši 10 eur. Nezáleží na tom, kolikrát lékaře v té době navštívíte, zdali 3x (jednou za měsíc), či 20x. Pokud tedy k lékaři chodíte průběžně přes celý rok, zaplatíte za neomezený počet návštěv za čtyři čtvrtletí celkem 40 eur.U specialisty, kam vás pošle váš lékař, se neplatí nic. Poplatky vybírá sestra, která je dál posílá zdravotní pojišťovně, u které je pacient pojištěn. Nejsou určeny lékaři, ale na podporu zdravotnictví. Lékař si nemůže přivydělat tím, že by si nechal zaplatit za vystavení receptu. Vystavit pacientovi recept je samozřejmost a součást jeho práce. Ostatně by to bylo i v rozporu se zákonem, kdyby byl lékař placen dvakrát. Jednou zdravotní pojišťovnou a podruhé samotným pacientem. Poplatky jsou plně započítány do nejvyššího možného zatížení pacienta (ochranný limit).
Poplatky za léky a obvazový materiál.
Platí omezení na nejvýše 10 eur za lék a materiál. Za každý lék, který je na doplatek, se tedy platí 10 % z jeho ceny, nejméně však 5 eur a nejvýše 10 eur. Pokud by tedy cena léku byla 300 eur, pacient by nezaplatil 30 eur, ale jenom 10 eur. Poplatky rovněž nejsou určeny lékárníkům, ale pro zdravotnictví jako takové a odevzdány zdravotním pojišťovnám.Jsou plně započítány do hranice nejvyššího zatížení (ochranný limit) bez ohledu na to, jestli by si mohl pacient vybrat lék bez doplatku. Zdravotní pojišťovna do toho nemůže mluvit a musí uznat lék, který lékař pacientovi předepsal a doplatek do limitu započítat.
Poplatky za pobyt v nemocnici.
Za každý den pobytu v nemocnici se platí 10 eur, ale jenom do výše 28 dní v roce. To znamená, že ten, kdo bude ležet v nemocnici 14 dní, zaplatí 140 eur, ten, kdo si poleží v nemocnici 3 nebo 10 měsíců v roce, zaplatí nejvýše 280 eur. Poplatky jsou rovněž určeny výhradně na celý systém zdravotnictví. Nemocnice musí poplatky převést na účet pojišťovny. Povinnost platit má každý občan starší 18 let. Aby byl poplatek sociální (někdo může zaplatit více, někdo méně), je vypočtena jeho nejvyšší výše z ročního příjmu pacienta a je pevně stanovena na 2 procenta z jeho ročního příjmu. Je to hranice nejvyššího možného zatížení pacienta, kterou může bez nepříznivých sociálních následků ještě snést. U každého je samozřejmě jiná, a sice podle výše jeho příjmu. V tom je sociální spravedlnost pro všechny. Výjimkou jsou zdravotně postižení a chronicky nemocní, u kterých je limit nejvyššího zatížení poloviční, tedy 1 % z jejich příjmů.
Příklad výpočtu limitu.
Kdo má roční příjem 20 000 eur, musí státu ročně přispět na zdravotnictví dvěma procenty, což je 400 eur.Pokud je dlouhodobě nemocný, tak jen jedním procentem, což je 200 eur. U důchodce s ročním příjmem 10 000 eur je to 200 eur, resp. 100 eur, pokud je chronicky nemocný. Vše, co za rok zaplatí přes tuto hranici, je mu zdravotní pojišťovnou vráceno.
Vyúčtování přeplatků.
Každý pacient dostane u lékaře, v lékárně, v nemocnici, všude, kde platí poplatky, stvrzenky, které si uschová a příští rok odevzdá v nemocenské pojišťovně, která vše přepočítá. Co je zaplaceno přes limit, poukáže do šesti týdnů pacientovi na jeho účet. Když zaplatil méně, tak samozřejmě k pojišťovně nejde. Pacient už předem ví, kolik dostane, protože si to sám dokáže podle svých příjmů a stvrzenek spočítat. A ještě na doplnění. Dlouhodobě, chronicky nemocný je ten, který je nejméně jeden rok v léčení stejné nemoci a nejméně jednou za čtvrt roku u lékaře na prohlídce, pro léky či radu. Např. diabetici, dále duševně, či tělesně postižení, připoutaní na lůžko apod. Pro pobyt v lázních a léčebných ústavech platí totéž jako při pobytu v nemocnicích. Lékař z poplatků nic nedostane, a proto není narušen vztah mezi ním a pacientem. Ordinace a nemocnice jsou jen výběrčími poplatků pro nemocenské pojišťovny.

Akt - Info 118

22. ledna 2010 v 8:39 Aktuálně
Zprávy, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích
SEZNAM ZPRÁV V TOMTO VYDÁNÍ
- Na Haiti může být až 200 000 mrtvých. Pomoc přichází pomalu
- Lékař tvrdí, že přehnané pověsti o násilí na Haiti brzdí snahu pomoci
- Bush a Clinton organizují americkou pomoc pro Haiti
- Americká společnost je vyšetřována pro ražení biblických veršů na zbraně
- Izrael zrušil pracovní víza pro zahraniční humanitární organizace
- Wall Street vyplatí rekordní mzdy

NA HAITI MŮŽE BÝT AŽ 200 000 MRTVÝCH. POMOC PŘICHÁZÍ POMALU
Haitské úřady oznamují, že při devastujícím zemětřesení v minulém týdnu zemřelo až
200 000 lidí. Dalších 1,5 miliónu lidí zůstalo bez střechy nad hlavou. Světový potravinový program OSN oznámil, že se v pondělí podařilo doručit jídlo přibližně 100 000 lidí v Port-au-Prince. Jedná se však o pouhý zlomek ze tří milionů lidí, kteří pomoc potřebují. Katastrofou byla nějakým způsobem postižena celá třetina národa. Doposud se většina záchranných akcí zaměřovala na hlavní město Port-au-Prince, zatímco obyvatelé přilehlých oblastí jako Carrefour nebo Léogâne byli odkázáni sami na sebe. Záchranným misím přidělává další problém velký nedostatek paliva. Spojené státy mezitím převzaly kontrolu nad jediným letištěm v Port-au-Prince a čelí kritice za odklonění některých letů s humanitární pomocí. Lékaři bez hranic si stěžují, že pět z jejich letadel přivážejících týmy chirurgů a vybavení nezískalo povolení k přistání a bylo posláno do Santa Dominga v Dominikánské republice. Armáda Spojených států rovněž odklonila francouzské letadlo přivážející polní nemocnici. V téže době lékaři na místě odhadují, že 20 000 lidí umírá každý den pro nemožnost provést chirurgické zákroky. Dalším příznakem militarizace humanitární mise je zvýšený zájem soukromých bezpečnostních firem o práci na Haiti. Nezávislý novinář Jeremy Scahill napsal, že floridská firma All Pro Legal Investigations nabízí služby v Haiti, mimo jiné ozbrojenou ostrahu, ozbrojené eskorty nakladů a "likvidaci vysokých rizik", vztahujících se k "zaměstnaneckým nepokojům".
19/1/10

LÉKAŘ TVRDÍ, ŽE PŘEHNANÉ POVĚSTI O NÁSILÍ NA HAITI BRZDÍ SNAHU POMOCI
Dr. Evan Lyon z mezinárodní humanitární organizace Partners in Health (Partneři ve zdravotnictví) v rozhovoru pro televizní zpravodajství Democracy Now objasnil situaci ve všeobecné nemocnici v Port-au-Prince na Haiti. Prohlásil, že tisíce pacientů přespávají venku poblíž nemocnice a minimálně tisíc jich nezbytně potřebuje operaci. Lyon k tomu dodal, že mezinárodní úsilí pomoci je brzděno nepravdivými zvěstmi o násilí: "Podle mě je jedna věc skutečně důležitá - aby lidé v zahraničí pochopili, že jsou to dezinformace, fámy a myslím, že i rasismus, jež zpomalují snahy o humanitární pomoc v této nemocnici. Za posledních 48 hodin byly prvořadým zájmem údajné "bezpečnostní záležitosti". Jenže tady žádné problémy s bezpečností nejsou. Byl jsem celou dobu spolu se svými haitskými kolegy. Bydlím v domě svého přítele v Port-au-Prince. Při evakuaci pacientů a převozech materiálu objíždíme každou noc celé město do dvou nebo do tří hodin ráno a nepotkáváme zde žádné hlídky OSN, ani armádu Spojených států, ani haitskou policii. A také zde není žádné násilí. Není žádné nebezpečí."
19/1/10

BUSH A CLINTON ORGANIZUJÍ AMERICKOU POMOC PRO HAITI
Americký prezident Barack Obama přislíbil minulý týden pomoc pro Haiti ve výši 100 miliónů dolarů. Také oznámil, že bývalí prezidenti George W. Bush a Bill Clinton budou dohlížet na pomoc Spojených států poskytovanou Haiti. Během svého prvního prezidentského období Bush významně snížil zoufale potřebnou pomoc Haiti a podporoval svržení haitského prezidenta Jeana Bertranda Aristida v roce 2004. Bushův otec, bývalý prezident George H. W. Bush, podporoval první pokus o puč proti Aristidovi v roce 1991. Clinton sice Aristidovi pomáhal, ale pouze za podmínek, že Haiti přijme tvrdé neoliberální ekonomické podmínky.
15/1/10

AMERICKÁ SPOLEČNOST JE VYŠETŘOVÁNA PRO RAŽENÍ BIBLICKÝCH VERŠŮ NA ZBRANĚ
Pentagon prohlásil, že zahájí vyšetřování jednoho vojenského dodavatele (Trijicon z Michiganu), neboť bylo zjištěno, že na hledáčky pušek používaných vojáky v bojích v Afghánistánu a Iráku razil na zbraně odkazy na biblické verše. Společnost Trijicon byla veřejně kritizována za to, že patrně porušila zákony zakazující použití vojenských prostředků k obracení na víru. Tyto biblické odkazy jsou také vyraženy na zařízeních pro noční vidění.
20/1/10

IZRAEL ZRUŠIL PRACOVNÍ VÍZA PRO ZAHRANIČNÍ HUMANITÁRNÍ ORGANIZACE
Izraelský list Haaretz oznámil, že izraelská vláda přestala poskytovat víza pro většinu zahraničních nevládních organizací působících na okupovaných palestinských územích. Izrael nyní vydává pouze turistická víza, což humanitárním pracovníkům znemožňuje jakoukoliv práci, včetně neplacené dobrovolnické služby. Toto omezení se týká organizací včetně Oxfamu (klíčová mezinárodní organizace pro potravinovou pomoc), Save the Children (jedna z největších mezinárodních organizací na pomoc dětem) a Lékařů bez hranic. Izraelská vláda zároveň deportovala amerického novináře, který byl minulý týden zadržen. Dotyčný novinář Jared Malsin je anglickým editorem palestinské Maan News Agency. Byl zatčen poté, co zastavil u hraničního přechodu na izraelské území a byl úředně prohlášen za "osobu ohožující bezpečnost". Mezinárodní federace novinářů vydala prohlášení, ve kterém kritizuje "nepřípustné porušování svobody tisku". Dále federace píše: "Zdá se, že zákaz vstupu je v tomto případě míněn jako odvetné opatření za Malsinovo nezávislé zpravodajství, a to je nepřijatelné."
20/1/10

WALL STREET VYPLATÍ REKORDNÍ MZDY
Navzdory stále trvajícím dopadům ekonomických problémů na Spojené státy i jiné části světa, oznámil list Wall Street Journal, že třicet osm největších finančních firem ve Spojených státech vyplatí za rok 2009 rekordních 145,85 miliard dolarů na mzdách, benefitech a bonusech. Toto číslo představuje osmnáctiprocentní nárůst oproti roku 2008 a šestiprocentní oproti roku 2007.
15/1/10

=============================================
Poznámka: Naše rubrika mezinárodních zpráv vám přináší souhrn zpráv programu DemocracyNow televizní stanice Pacifica. Videozáznamy těchto zpráv můžete shlédnout s pomocí programu RealPlayer. Vložte adresu http://www.democracynow.org/recent.pl do vyhledávače a vyberte si zprávy v angličtině podle data.
=============================================

INFORMACE:
Akt-info je alternativní zpravodajský servis. Poskytujeme informace, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích. Redaktoři jsou nezávislou skupinou novinářů a přátel. Akt-info je zcela neziskový projekt. Pokud jste členem organizace nebo neformální skupinou, aktivní v našich prioritních tématech (lidská práva, obrana skutečné demokracie, sociální spravedlnost a mírové řešení konfliktů), můžete prostřednictvím našeho servisu informovat širší veřejnost o vašich aktivitách. Vaše případné dotazy a připomínky můžete zasílat na: akt-info@seznam.cz.

ROZŠIŘUJTE INFORMACE DÁL:
Pošlete informaci o Akt-info svým kamarádům a dejte jim vědět, jak se mohou přihlásit. Zprávy z akt-info přinášíme jen jednou týdně a náš systém je zabezpečen, takže se nikdo nemusí obávat spamů. Přihlásit se může každý sám. Stačí jen poslat e-mail s předmětem "přihlásit" na adresu: akt-info@seznam.cz.

JAK POMOCI:
Všimli jste si, že běžná nebo "mainstreamová" média neinformují objektivně nebo dostatečně o tématech, která Vás zajímají? My také. Už Vás štve, že dostáváte jen politicky vhodné informace o světě kolem vás? Nás také. Potřebujeme překladatele z angličtiny do češtiny. Také potřebujeme české korektury. Vždy uvítáme zprávy z alternativních zdrojů. Pokud můžete pomoci, zkontaktujete nás na: akt-info@seznam.cz

Haiti – pomoc nebo okupace ???

21. ledna 2010 v 13:41 Aktuálně
Po týdnu přebírají řízení pomoci USA, vedení Haiti je neschopné

Situace na Haiti šokovala celý svět. Lékaři jsou zděšeni stavem zraněných, o které se nikdo nestará a jimž nakonec může zachránit život jen amputace, protože se končetinami šíří sněť. Pomoc se k většině potřebných stále nedostává, trosky, které nikdo neuklízí, pořád blokují ulice města, které ovládly zločinecké gangy. Zemi de facto nikdo nevládne, což brzdí poskytování pomoci.Americké oddíly obsadily prezidentský palác v HaitiTimes Online dnes přinesl článek US troops take over palace as Haiti aid effort steps up a gear - Americké oddíly obsadily prezidentský palác v Haiti, pomoc nabírá obrátky. V článku se uvádí, že se zhruba stovka vojáků amerických paraoddílů dostala do paláce stylem Rambo - spustila se tam po lanech z nejméně čtyř helikoptér Black Hawk. A že se to mnohým Haiťanům silně nelíbí, protože prezidentský palác vnímají jako symbol suverenity Haiti.

"Neviděl jsem, že by Američané rozdělovali jídlo a vodu na ulicích. Teď je vidím v prezidentském paláci," řekl náhodný kolemjdoucí Wilson Guillaume, zatímco někteří bezdomovci v provizorních stanech na náměstí Champ de Mars pokřikovali na Američany nadávky.

"Je to okupace. Ten palác je ztělesnění naši moci, naše tvář, naše hrdost," dodal muž vedle, který se představil jako Feodor Desanges,

píše se v článku.

Video z paláca:


Iraq, Afghanistan -- and now Haiti for US troopsDid HAARP weapon cause Haiti Earthquake killing thousands ?


Francie obvinila Spojené státy z "okupace" Haiti

Zatímco tisíce amerických vojáků přistává na Haiti, aby převzaly kontrolu nad pomocí a bezpečnosti, obvinila v pondělí Francie Spojené státy z "okupace".

Proč právě Haiti ?


O zkorumpovaném Červeném Kříži.
Charita - výnosný kšeft
Hnus,hnus a jen samí další hnus……..Chávez: zemětřesení na Haiti vyvolala tektonická zbraň USA
Ničivé zemětřesení na Haiti, které si vyžádalo na 200 000 obětí, vyvolal podle venezuelského prezidenta Huga Cháveze test americké tektonické zbraně. Projevil tak podle webu Livescience.com překvapivé znalosti sci-fi.
Celý článek zde :

Poznámka:
V roku 1997, bývalý americký ministr obrany William Cohen urobil nasledujúce vyhlásenie:

Teroristi sa zapájajú aj do eko terorizmu, ktoré umožňuje meniť klímu, spustiť zemetrasenia, sopečné erupcie na diaľku pomocou elektromagnetických vĺn ... Je to reálne, a to je dôvod, prečo musíme posilniť naše protiteroristické úsilie.

Cohen hovoril o pozdĺžnej vlny interferometre EM (LWI) technológie (tiež známej ako Tesla húfnice). LWI vlny môžu bez námahy prechádzať oceán a krajinu. Experti tvrdia, LWI vlny môžu v skutočnosti prechádzať krajinou a objaviť sa na druhej strane. Spojené štáty a Rusko majú k dispozícii túto technológiu po celé desaťročia.

VĚŘTE - NEVĚŘTE


Známe největší slídily loňského roku!

18. ledna 2010 v 19:50 Aktuálně
Chraňte si své soukromí i v roce 2010 :).
Vítězové soutěže Big Brother Awards 2009

Na slavnostním večeru v pražském Divadle Na Prádle byly 12. listopadu vyhlášeny výsledky pátého ročníku soutěže Big Brother Awards (Ceny Velkého bratra). Z téměř osmdesáti nominací zaslaných veřejností je vybrala odborná porota.

Cenu pro největšího úředního slídila získalo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR za sbírání informací o žácích a studentech. Za největšího firemního slídila porota označila společnost Nokia za snahu legalizovat slídění v e-mailech svých zaměstnanců. Komunitní síť Facebook si za nedůsledný přístup k ochraně soukromí svých uživatelů vysloužila cenu pro nebezpečnou novou technologii.

Ministerstvo zdravotnictví, SÚKL a Národní zdravotní registry získali cenu Dlouhodobý slídil za dlouhodobé prosazovaní a provozování řady databází citlivých údajů bez řádného informování pacientů, dostatečného zdůvodnění a v některých případech dokonce bez opory v zákoně. Slídilem mezi národy se stala Francouzská právní norma přezdívaná HADOPI nebo také "třikrát a dost" či "elektronická gilotina", resp. francouzští zákonodárci, kteří hlasovali pro přijetí zákona, a zejména pak francouzská vláda a prezident Nicolas Sarkozy, kteří se o přijetí zákona aktivně zasazovali.

V kategorii výrok roku zvítězil generální ředitel Sazky, který navrhuje, aby hrací automaty byly doplněny čtečkami občanských průkazů. Podle něj by tak přestali hazard hrát lidé, kteří žijí jen ze sociálních dávek a nezletilí. "Je to volba mezi větším dohledem nad soukromím a růstem gamblerství," tvrdí Aleš Hušák.
Pozitivní cenu porota udělila občanům Íránu za bojkotování telefonů Nokia Siemens, protože firma prodala íránskému režimu systém pro dohled nad komunikacemi.

Podrobné odůvodnění jednotlivých cen i jmenné složení poroty najdete zde

Novinky v oblasti práva na soukromí
IuRe vyzývá poslance: zastavte slídění v soukromé komunikaci všech občanů

Už od roku 2005 je v České republice preventivně po dobu šesti měsíců uchováván záznam o každém e-mailu, přístupu na web, telefonním hovoru i SMS. Do databází má přístup policie, zpravodajské služby a další. Slídění v soukromé komunikaci občanů by nyní mohl udělat přítrž Ústavněprávní přezkum ustanovení zákona o elektronických komunikacích a jeho prováděcí vyhlášky, který chce IuRe vyvolat. Již v září 2009 právníci IuRe dokončili přípravu podání k Ústavnímu soudu a nyní shání mezi poslanci parlamentu potřebný počet (41) podpisů. Celý článek.


Vláda konečně uznala potřebu právní úpravy použití kamer

Nekontrolovatelné nasazování kamerových systémů má zbrzdit novela zákona o ochraně osobních údajů, která vznikne díky dlouhodobé aktivitě a tlaku odborníků a nevládní organizace Iuridicum Remedium (IuRe) na omezení a regulaci používání kamerových a sledovacích systémů. Vláda tak dala přednost ochraně soukromí před preventivním šmírováním.
Vypracovat novelu zákona, která by zkrotila rozbujelé užívání kamerových a sledovacích systémů soukromníky i státem, dostal za úkol ministr pro lidská práva spolu s ministrem vnitra. Vláda jim stanovila lhůtu do 30. června 2010. Novelizace by se přitom podle IuRe měla týkat také zákona o policii, jehož změnu se IuRe snaží dlouhodobě prosadit. Kampani se věnuje od roku 2005. celý článek

Revize opencard může dát šanci soukromí
Rada hlavního města Prahy 9. prosince 2009 ustavila komisi, jejímž úkolem je zhodnocení projektu opencard a navržení personálních a organizačních změn. Rada pak pověřila prvního náměstka primátora Rudolfa Blažka zavedením "personalizované anonymní karty".
Termín "personalizovaná anonymní karta" zatím není vyjasněn. "Chceme se domnívat, že to znamená anonymní kartu bez zpracování osobních údajů, s níž pořídíme kupony MHD za stejnou cenu jako s běžnou opencard, a která bude mít i jednotnou pořizovací cenu," říká právník sdružení Iuridicum Remedium (IuRe) Jan Vobořil. V tom případě by dlouhodobá kampaň IuRe za zavedení nediskriminační anonymní verze opencard zaznamenala velký úspěch. Celý článek


Dobrá praxe poskytovatelů internetových služeb při práci s osobními údaji zákazníků
V říjnu byl v IuRe zahájen výzkum praxe poskytovatelů internetových služeb při práci s osobními údaji zákazníků. Byli osloveni poskytovatelé zajišťující služby připojení k internetu a poskytovatelé různých webových služeb. Výzkum se soustředí na nejvýznamnější firmy v daném oboru, pro porovnání však bylo osloveno i několik malých subjektů. Zkoumanými tématy jsou otázky správy, zabezpečení a předávání údajů o zákaznících na základě vyžádání ze strany orgánů veřejné moci i pro komerční využití. Pozornost je věnována i praxi informování zákazníků o nakládání s daty o jejich komunikaci a otevřenosti firem k otázkám a připomínkám zákazníků v oblasti soukromí.
Zmapování současné praxe mezi poskytovateli ve vztahu k aktuálním právním normám a nalezení problematických momentů při praxi správy a zabezpečení osobních údajů vyústí v soubor doporučení pro co nejlepší praxi firem v oboru.
Výsledky výzkumu budou publikovány na přelomu ledna a února.

Co se děje za humny?
(právo a soukromí v zahraničí)

"Svoboda místo strachu" 2009 - Protesty proti sledovací posedlosti napříč Evropou

V sobotu 12. září 2009 vyšli občansko-právní aktivisté v mnoha zemích opět do ulic pod heslem "Svobodu místo strachu - Zarazme sledovací posedlost". Letos se akce konaly podruhé, poprvé proběhly 11. října 2008. Největší akci uspořádali v Berlíně, kde ulicemi pochodovalo více jak 25 tisíc lidí, kteří vyjadřovali svou podporu řečníkům a hudebním skupinám. Frank Bsirke, předseda největší odborářské organizace na světě ver.di, volal po komplexní právní úpravě pro zaměstnance a ochranu soukromí na pracovišti. Patrick Breyer z německé pracovní skupiny proti uchovávání údajů (AK Vorrat), která znovu protesty iniciovala, připomněl účastníky demokratických manifestací a událostí roku 1847 a 1989 a vyzval k stálému odporu proti státu s neustálým dohledem. Také v Praze probíhal týden plný akcí. Celý článek.


EU byla požádána, aby zrušila směrnici o uchovávání telekomunikačních údajů

Občanská sdružení zabývající se ochranou lidských práv European Digital Rights (Edri) a německá Pracovní skupina pro Data Retention (AK Vorrat) vyzývají Evropskou komisi ke zrušení tzv. Data Retention Směrnice. Směrnice (2006/24/ES), na jejímž základě dochází ke shromažďování údajů o telefonních hovorech a o pohybu uživatelů na Internetu. V případě, že Směrnice nebude zrušena, žádají zavedení "opt-out" principu, který umožní členským státům rozhodnout kdy a zda vůbec budou její principy uplatňovat. Celý článek.


Poslanci EP žádají novou dohodu o předávání bankovních dat do USA

Evropský parlament přijal 17. září rezoluci, která znovu zdůraznila potřebu, aby Rada EU a její ministři znovu vyjednali dohodu o přenosu bankovních dat americkému ministerstvu financí. Aby zajistila ochranu osobních údajů, dává rezoluce Evropského parlamentu nové dohodě pokyny, znovu zdůrazňující, že data by měla být předávána americkým úřadům výhradně pro účely boje proti terorismu a že předaných údajů by se mělo užít přiměřeně k tomuto účelu. Rezoluce znovu potvrzuje "odhodlání bojovat s terorismem", ale zároveň vyjadřuje "nutnost najít rovnováhu mezi bezpečnostními opatřeními a ochranou občanských svobod a základních práv a zároveň nutnost zajistit nejvyšší ohled na soukromí a ochranu osobních údajů". Celý článek


Co se děje v IuRe

Nový internetový portál poradí ve věcech svobody shromažďování

Koncem roku spustilo IuRe specializovaný internetový portál věnovaný shromažďovací svobodě. Autoři na stránky soustředili praktické informace, judikaturu, potřebné právní předpisy a užitečné odkazy. Reagují tak na stále sílící tlaky, které se pod záminkou boje s extremismem snaží omezit právo občanů svobodně se shromažďovat.
"Výkon shromažďovacího práva je základním stavebním kamenem demokratického právního státu. IuRe se proto rozhodlo reagovat na tento nepříznivý vývoj a spustilo webové stránky upozorňující na potřebnost shromažďovacího práva pro fungování demokracie," říká právník IuRe Jan Vobořil. Tyto stránky jsou přístupné na adrese www.shromazdovacipravo.cz

Sledujte IuRe na Twitteru
Zajímavé zprávy o dění v IuRe i novinky na poli ochrany soukromí můžete nově sledovat i prostřednictvím služby Twitter: http://twitter.com/iure_cz

Podpořit IuRe je nyní snadnější - používáme PayPal!
Myslíte, že experti IuRe odvádějí dobrou práci a chcete nás podpořit? Nyní můžete pohodlně poslat libovolnou částku prostřednictvím služby PayPal. Učinit tak můžete jednoduše kliknutím na tlačítko "DONATE" na levé straně našeho webu nebo odesláním částky na účet donate@iure.org

Nový on-line návod na ochranu vašeho soukromí - Užij si svá práva!

Na internetových stránkách www.uzijsisvaprava.cz shromáždilo IuRe praktické rady v oblastech, které jsou z hlediska ochrany soukromí problematické. Témata byla vybrána s ohledem na to, co podle našich zkušeností lidi aktuálně zajímá a trápí. Proto se stránky zaměřují právě na sledování na pracovišti, cestování a soukromí, veřejné kamerové systémy, děti a jejich soukromí a sociální sítě. Stránky nabízí základní informace o právech občanů a praktické rady, jak se bránit jejich porušování. Kromě toho je zde bezplatně k dispozici řada velmi užitečných formulářů. Spolu s nimi stránky nabízí doporučené postupy, jak hájit svá práva.
Více k tématu najdete zde
Kde nás můžete potkat?- kalendář IuRe


4. 2. 2010 zasedne Výbor pro občanská a politická práva Vlády ČR k problematice zákonné úpravy nakládání s DNA. Jednání se zúčastní také náš kolega Jan Vobořil.
18. 2. 2010 za účasti IuRe zasedne na Ministerstvu vnitra pracovní skupina k problematice extremismu.

19. 2. 2010 se na Ministerstvu dopravy uskuteční 26. zasedání podvýboru pro vědu a výzkum letectví a kosmonautiky při HV Poslanecké sněmovny ČR a proběhne panelová diskuse na téma "Ochrana civilního letectví před protiprávními činy na prahu druhého desetiletí 21. století - nové technologie vs. ochrana lidské důstojnosti a práva na soukromí". Náš kolega, Filip Pospíšil, bude jedním z účastníků této diskuse.

Jak nám můžete pomoci?Přispějte na chod našeho sdružení

Přijdou vám užitečné informace, které dostáváte z IuRe?
Máte pocit, že práce odváděná experty IuRe má smysl?
Podpořte činnost IuRe libovolnou finanční částkou!
Svůj finanční příspěvek nám prosíme posílejte buď v hotovosti přímo na náš bankovní účet 14 6006 1001/5500 nebo složenkou na sídlo či kancelář organizace. Rádi Vám vystavíme potvrzení pro daňové účely a můžete si zvolit konkrétní projekt, na který budete chtít přispět. Nyní můžete přispět i prostřednictvím PayPal na mail donate@iure.org.
Každá částka se počítá a my jsme za ni rádi. Z daní je však možné odečíst pouze částky nad 1000 Kč. Pro tuto příležitost vám na vyžádání rádi vystavíme potvrzení.


VĚŘTE – NEVĚŘTE

15. ledna 2010 v 4:12 Aktuálně
Americký test zemětřesení "měl hrůzné následky", zanechal na Haiti 500 000 mrtvých

Střízlivá zpráva připravená Ruskou severní flotilou pro prvního ministra Putina dnes tvrdí, že katastrofální zemětřesení, které zničilo ostrov Haiti, bylo "jasným výsledkem" testu Amerického loďstva (US Navy), které testovalo jednu ze svých "zbraní působících zemětřesení", jejíž použití je plánováno Američany proti perskému národu Íránu; "mělo hrůzné následky".
Ruská severní flotila monitoruje pohyby amerického loďstva a jeho aktivity v Karibiku od r. 2008, když Američané oznámili svůj záměr znovu zde ustanovit Čtvrtou flotilu.

VIDEO: Haiti EarthQuake H.A.A.R.P 2010

http://www.youtube.com/watch?v=BR6O3kJTqaI&feature=player_embedded

K čemu to? Meteorolog Scott Stevens praví:
"...VŠECHNY velké meteorologické pohromy jsou uměle vytvářeny a je jim dovolováno, ba dokonce jsou podporovány, aby k nim došlo. A tak tomu bude, dokud se masy "zbytečných jedlíků", jak nás nazývá Henry Kisinger, neprobudí a nezačnou mít skutečný vliv na záležitosti světa."


Co bylo vyloučeno z jednání v Kodani:
Techniky modifikací životního prostředí (ENMOD) a změny klimatu.
Manipulace klimatu pro vojenské účely.


VIDEO: No Carbon Tax!
http://www.youtube.com/watch?v=HN3Kfs4qPo0&feature=player_embedded


AKT-INFO Vydání č. 117

14. ledna 2010 v 23:25 Aktuálně
SEZNAM ZPRÁV V TOMTO VYDÁNÍ
- Svědci tvrdí, že vojáci NATO zabíjeli afghánské demonstranty
- Podle vědecké studie geneticky modifikovaná kukuřice přispívá k selhání životně důležitých orgánů
- Velké farmaceutické společnosti přehnaly hrozbu prasečí chřipky
- Válka v Afghánistánu zabíjí v průměru tři děti denně
- Sebevražedný atentátník byl podle příbuzných rozhořčen jednáním Američanů a Izraelců

SVĚDCI TVRDÍ, ŽE VOJÁCI NATO ZABÍJELI AFGHÁNSKÉ DEMONSTRANTY
Vesničané z jižní afghánské provincie Helmand tvrdí, že vojáci NATO v úterý stříleli samopaly na protestující Afghánce. Zabito bylo třináct lidí a zraněny byly více než dva tucty dalších. Údajný útok se měl odehrát ve městě Garmsir okupovaném americkou námořní pěchotou. Demonstranti se původně shromáždili na protest proti několika americkým raziím v domácnostech v jejich městě. Jeden místní obyvatel prohlásil, že viděl vojáky střílet do davu: "Během této demonstrace bylo zabito třináct lidí a dvacet pět zraněno. Situace je velmi špatná a protesty stále pokračují. Lidé jsou na cizince velice rozzlobeni."
13/1/10

PODLE VĚDECKÉ STUDIE GENETICKY MODIFIKOVANÁ KUKUŘICE PŘISPÍVÁ
K SELHÁNÍ ŽIVOTNĚ DŮLEŽITÝCH ORGÁNŮ
Nová vědecká studie prozkoumala zdravotní efekty způsobené geneticky modifikovanou kukuřicí produkovanou agrárním koncernem Monsanto. The Internatinal Journal of Biological Sciences tvrdí, že u krys způsobuje geneticky modifikovaná kukuřice poškození vnitřních orgánů. Autor studie nazval metody genetických manipulací, které Monsanto používá, "velice vážným omylem s dramatickým vlivem na zdraví veřejnosti".
13/1/10

VELKÉ FARMACEUTICKÉ SPOLEČNOSTI PŘEHNALY HROZBU PRASEČÍ CHŘIPKY
Přední evropský zdravotnický expert obvinil farmaceutické společnosti z účelového nadsazení nebezpečí vypuknutí prasečí chřipky, aby na svých vakcínách vydělaly miliardy eur.
Dr. Wolfgang Wodard, předseda zdravotní sekce Rady Evropy, to popsal jako "jeden z největších skandálů ve zdravotnictví v tomto století". Evropský soud pro lidská práva plánuje během tohoto měsíce zvláštní debatu o Wodardově prohlášení.
12/1/10

VÁLKA V AFGHÁNISTÁNU ZABÍJÍ V PRŮMĚRU TŘI DĚTI DENNĚ
Nové statistiky ukazují, že děti tvoří většinu obětí osmileté války vedené Spojenými státy
v Afghánistánu. Nezávislá organizace pro ochranu lidských práv Afghanistan Rights Monitor uvádí, že jen za poslední rok bylo zabito 1 050 lidí mladších 18 let, tj. v průměru tři za den. Pentagon nyní zahájil vyšetřování údajných bití a mučení dvou afghánských mladistvých uvězněných minulý rok na letecké základně v Bagraimu. Mladí muži Issa Mohammed a Abdul Rashid byli v té době staří sedmnáct a méně než šestnáct let. Uvádějí, že byli biti pěstí do tváře a fackováni, fotografováni nazí, byl jim odepírán spánek a byli vězněni dlouhodobě na samotce. Rashid také uvedl, že byl nucen dívat se na pornografii.
8/1/10

SEBEVRAŽEDNÝ ATENTÁTNÍK BYL PODLE PŘÍBUZNÝCH ROZHOŘČEN JEDNÁNÍM AMERIČANŮ A IZRAELCŮ
Otec Humama Khalila al-Balawiho, sebevražedného atentátníka a dvojitého agenta, který se odpálil na základně CIA v Afghánistánu, prohlásil, že za čin svého syna nese odpovědnost americká armáda: "Americký útlak muslimského světa a nespravedlnost mohou dovést kohokoliv k takovému činu. Američané nás utlačují, jsou arogantní. Zabíjejí nevinné lidi a děti a nikdo neřekne, proč to dělají." Bratr al-Balawiho řekl, že rodina o něm naposledy slyšela, když se al-Balawi jako dobrovolný zdravotník podílel na ošetřování zraněných Palestinců v pásmu Gazy. Je přesvědčen, že al-Balawiho značně pozměnil třítýdenní útok Izraelců na Gazu, při kterém bylo zabito více než 1 300 Palestinců. Nicméně pákistánská televizní stanice odvysílala video al-Balawiho, v kterém seděl vedle pákistánského vůdce Talibanu Hakimullaha Mehsuda. Al-Balawi řekl, že útok byl naplánován jako pomsta za to, že americká armáda zabila bývalého pákistánského vůdce Talibanu Baitullaha Mehsuda, který zahynul v dubnu při úderu z dálkově řízeného letounu. Al-Balawi tedy v tomto videozáznamu neprezentoval svůj čin jako odvetu za zabíjení civilistů.
11/1/10

=============================================
Poznámka: Naše rubrika mezinárodních zpráv vám přináší souhrn zpráv programu DemocracyNow televizní stanice Pacifica. Videozáznamy těchto zpráv můžete shlédnout s pomocí programu RealPlayer. Vložte adresu http://www.democracynow.org/recent.pl do vyhledávače a vyberte si zprávy v angličtině podle data.
=============================================
INFORMACE:
Akt-info je alternativní zpravodajský servis. Poskytujeme informace, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích. Redaktoři jsou nezávislou skupinou novinářů a přátel. Akt-info je zcela neziskový projekt. Pokud jste členem organizace nebo neformální skupinou, aktivní v našich prioritních tématech (lidská práva, obrana skutečné demokracie, sociální spravedlnost a mírové řešení konfliktů), můžete prostřednictvím našeho servisu informovat širší veřejnost o vašich aktivitách. Vaše případné dotazy a připomínky můžete zasílat na: akt-info@seznam.cz.

ROZŠIŘUJTE INFORMACE DÁL:
Pošlete informaci o Akt-info svým kamarádům a dejte jim vědět, jak se mohou přihlásit. Zprávy z akt-info přinášíme jen jednou týdně a náš systém je zabezpečen, takže se nikdo nemusí obávat spamů. Přihlásit se může každý sám. Stačí jen poslat e-mail s předmětem "přihlásit" na adresu: akt-info@seznam.cz.

JAK POMOCI:
Všimli jste si, že běžná nebo "mainstreamová" média neinformují objektivně nebo dostatečně o tématech, která Vás zajímají? My také. Už Vás štve, že dostáváte jen politicky vhodné informace o světě kolem vás? Nás také. Potřebujeme překladatele z angličtiny do češtiny. Také potřebujeme české korektury. Vždy uvítáme zprávy z alternativních zdrojů. Pokud můžete pomoci, zkontaktujete nás na: akt-info@seznam.czNeprijemna Pravda CZ titulky

9. ledna 2010 v 14:09 Videa
Dokument od prezidentskeho kandidata Al Gora o skutocnom stave ekologie planety a kam speje nasa Zem. V povodnom zneni s CZ toulkami


Četli jste kodaňskou smlouvu?

9. ledna 2010 v 14:08 Videa
Lord Monckton: Global Warming big scientific fad


Čítali ste kodaňskú zmluvu?

Môžeme iba dúfať, že v decembri si svetoví lídri len radostne zabyciklujú po pekných kodaňských uliciach. Pretože keby sa im skutočne podarilo ostatných primäť podpísať zmluvu - ako je momentálne navrhnutá - svet čaká veľmi nepríjemné prekvapenie. Vravíte, že ide len o predbežný návrh? Ak ho zatiaľ nepoznáte to preto, že inak zhovorčiví politickí predstavitelia si nedali námahu oboznámiť vás s tým, čo im navrhovatelia predložili, že majú zvážiť. Ani médiá.
Lord Christopher Monckton, bývalý poradca Margaret Thatcherovej, začiatkom mesiaca prednášal na univerzite Bethel v St. Paul, Minnesota a veľmi tým rozbúril hladinu. Verejnosť sa totiž po prvý raz dozvedela o 181-stránkovom dokumente OSN z 15. septembra, ktorý sa týka navrhovaných opatrení v súvislosti so zmenou podnebia - hrubý náčrt toho, o čom sa bude rokovať v decembri.
Zatiaľ si ho na YouTube pozrelo milión osôb, ale ďalších aspoň milión by sa malo ešte pridať, pretože lord Monckton varuje, že účelom kodaňského návrhu je ustanoviť transnacionálnu "vládu" - na takej úrovni, akú svet ešte nevidel. Schéma pre nové inštitučné aranžmá v zhode s konvenciou, o ktorej sa začína písať na str. 18, obsahuje výpočet opatrení, týkajúcich sa "vlády". Cieľom je udeliť novej, zatiaľ nepomenovanej, inštitúcii OSN moc priamo zasahovať do finančných a ekonomických záležitosí, ako aj vecí, týkajúcich sa životného prostredia vo všetkých krajinách, ktoré podpíšu kodaňskú zmluvu.
Dôvod pre ustanovenie takejto mocnej inštitúcie je jasný: v spomínanom návrhu sa v jednej vete za druhou hovorí, že rozvinuté krajiny budú musieť hradiť náklady na "dlhovú adaptáciu" rozvojových krajín, aby bolo údajne možné zabezpečovať zmierňovanie zmeny podnebia. Veta 33 na strane 39 hovorí, že tok finančných prostriedkov v rámci adaptácie v rozvojových krajinách musí do roku 2020 predstavovať najmenej 67 miliárd dolárov alebo až v rozsahu 70 až 140 miliárd ročne.
A ako donútia rozvinuté krajiny zabezpečiť tento tok financií rozvojovému svetu?
Návrh ponúka množstvo alternatív, vrátane možnosti č. 7 na strane 135, ktorá predstavuje (globálny) 2-percentný odvod z peňažných transakcií na medzinárodnom finančnom trhu pre všetky stránky Annex 1. Krajiny Annex 1, to sú priemyselné krajiny, t.j. - okrem iných - Spojené štáty americké, Austrália, Veľká Británia a Kanada. ...
http://www.protiprudu.info/citali_ste.html

Volební preference Suverenity a průzkumy veřejného mínění

8. ledna 2010 v 10:08 Aktuálně
Komu dáte tentokrát svůj hlas ? Opět těm lhářům z televize?


Vážení přátelé a příznivci Suverenity a jejího lídra Ing. Jany Bobošíkové.
Dnes se na internetu objevily výsledky volebních preferencí agentury Sanep. Agentury většinou nedávají možnost respondentům, aby si mohli vybrat též Suverenitu. Stávající garnitura mocných a jejich připravených záloh, jimi zřejmě financovaných, tvářících se jako nové strany, (jejichž kampaně jsou zřejmě financovány ze stejných zdrojů jako kampaně velkých stran), má obavu, že jedině Jana Bobošíková by svou razancí a inteligentním vystupování v médiích, mohla ohrozit jejich stávající neomezenou moc. Protože naše strana nedisponuje takovýmito finančními zdroji, můžeme rozjet kampaň až před volbami. Upozorňujeme tedy, aby se naši příznivci nenechali zmást podobnými průzkumy. Jistě si všichni pamatují, že Suverenitě před volbami do EU přiznávaly agentury pouze preference 0,5%. Miláčkové médií měli preference třeba 6%. Výsledek byl ovšem takový, že Suverenita s Janou Bobošíkovou dostala ve volbách 4,26% a ti oblíbenci pouze 2%.
Neztrácet naději je jedna věc. Druhou věcí je ovšem bojovat. Je třeba, aby se naši příznivci též zúčastňovali podobných anket a vynutili si, aby pro Suverenitu mohli hlasovat. Proto prosím sledujte internetová hlasování agentur a zúčastňujte se jich. Když zjistíte, že vám nedali možnost, aby jste pro Suverenitu hlasovali, (většinou ji totiž zařazují do ostatních, aby se o ní nepsalo) dejte nám o tom vědět.
Agentura, která dnes vyzdvihla VV a SPO a Suverenitu vtipně zařadila do ostatních s výsledkem 11,6%, to proto, aby se jméno Suverenita vůbec v médiích neobjevilo, je na adrese www.sanep.cz. Klikněte si na ně a zaregistrujte se jako respondenti. Pokud najdete nějakou agenturu, kde není možnost hlasovat pro Suverenitu a Janu Bobošíkovou, napište nám, prosím, abychom se pokusili zjistit informace a pokusili se napravit věci. Jestliže narazíte na jakoukoliv anketu, týkající se preferencí, prosím dejte nám vědět, abych tu informaci mohl rozeslat všem příznivcům. Rozešlete, prosím, tuto zprávu též svým známým. Děkuji. Srdečně zdraví Petr Hannig, hlavní manažer volební kampaně.

Mgr.Petr Hannig


Průzkumy veřejného mínění

Poctivé, nemanipulující průzkumy veřejného mínění jistě existují. Kromě nich existují průzkumy nepoctivé a manipulující. V těchto případech lze užití jejich výsledků považovat za logický klam, který se označuje argumentum ad populum. Co budí podezření, že jde o průzkum veřejného mínění s touto charakteristikou? Lidem, jimž se výsledky průzkumu sdělují, nejsou známy tyto skutečnosti:
1. Kdo si průzkum objednal.
2. Přesné znění položených otázek. Lidé sdělující výsledky průzkumu, například televizní hlasatelé, položenou otázku obvykle nějakým způsobem interpretují. Nemusí, avšak může jít o zavádějící interpretaci.
3. Velikost dotázaného vzorku.
4. Složení dotázaného vzorku - například věk, pohlaví, sociální vrstva, stupeň vzdělání.
5. Statistická chyba, která je, zjednodušeně řečeno, tím větší, čím je velikost vzorku menší.
6. Kolik lidí na položenou otázku neodpovědělo. Tato Skutečnost se v současnosti označuje za "malé špinavé tajemství" profese. Ze současných amerických pramenů je známo, že před deseti lety na položenou otázku neodpovědělo kolem 50 % lidí, V současnosti v některých průzkumech neodpovědělo až 80 % lidí. Důsledkem je možnost značného zkreslení výsledků výběrovými jevy.
7. Způsob, jakým byl průzkum prováděn. I současné, objektivně působící postupy sběru dat, například telefonický průzkum na základě náhodné volby dotázaných, jsou zatíženy výběrovými jevy. Jejich příkladem je denní doba, v níž se průzkum provádí. Provádí-li se telefonickým oslovením domů, v době, kdy většina lidí pracuje, jsou doma důchodci, lidé invalidní, nemocní, matky s malými dětmi, což může být velmi nereprezentativní vzorek.
8. Majitelé agentury, která průzkum provádí.
9. Uveřejňování výsledků v hromadných sdělovacích prostředcích probíhá podle pravidel, která jsme uvedli jako základní pilíře propagandy
Nový výzkum kromě toho potvrdil starou intuitivní zkušenost. Některé typy tváří považují lidé po jedné sekundě prohlížení, bez jakéhokoli přemýšlení, za tváře lidí kompetentnějších než jiné typy tváří, bez ohledu na to, jak kompetentní jsou nositelé těchto tváří ve skutečnosti. Za méně kompetentní jsou považovány mužské tváře s "dětskými" rysy menším nosem, poněkud zaoblené, s menší bradou, přestože skutečnost může být zcela opačná. Tento druh rozlišování zásadně, daleko víc než racionální argumenty, ovlivňuje voliče při rozhodnutí mezi dvěma kandidáty do Kongresu USA.

AKT_INFO 116.

8. ledna 2010 v 10:02 Aktuálně
Zprávy, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích


SEZNAM ZPRÁV V TOMTO VYDÁNÍ
- Afghánští studenti protestují proti zabíjení civilistů americkými silami
- Při zablokování humanitárního konvoje mířícího do oblasti Gazy bylo zraněno 55 lidí
- USA odmítají propustit z Guantánama jemenské vězně, kteří byli shledáni nevinnými
- Zahraniční ambasády v Jemenu byly uzavřeny, uvažuje se o vojenském útoku
- Občané čtrnácti zemí podléhají přísnějším bezpečnostním kontrolám
- Holandský soud přijal žalobu Nigerijců proti Shellu
- Pentagonu překáží Obamův plán omezení jaderného arzenálu
- Izrael se chystá vybudovat novou "silnici apartheidu" na západním břehu

AFGHÁNŠTÍ STUDENTI PROTESTUJÍ PROTI ZABÍJENÍ CIVILISTŮ AMERICKÝMI SILAMI
V Afghánistánu, v Kábulu a provincii Nangarhár, protestovaly v pondělí stovky lidí, většinou studentů, proti zabíjení civilistů americkou armádou. Za posledních deset dní byli zabiti afghánští civilisté při několika útocích: čtyři při operaci sil NATO v Baghlánu, jedenáct Afghánců včetně osmi školáků ve východním Kunaru a třináct dalších zemřelo při leteckém útoku v provincii Laghman. Největší rozhořčení vyvolalo zabití školáků. Podle britského časopisu Times of London vojáci mezinárodních sil vedeni Američany vytáhli nevinné děti z postelí a zastřelili je během nočního nájezdu 27. prosince. Vyšetřovatelé afghánské vlády potvrdili, že se jedná o osm školáků, kteří, až na jednoho, pocházeli ze stejné rodiny. I přes nález afghánských státních vyšetřovatelů prohlásili představitelé NATO, že žádní civilisté zabiti nebyli. Předběžné vyšetřování OSN ovšem potvrdilo, že školáci byli zabiti při útoku.V nedávno uveřejněném prohlášení kanceláře afghánského prezidenta Hamída Karzáího se uvádí, že jednotka mezinárodních sil byla v sobotu v noci vysazena z letadla do vesnice Ghazi Khan a odvedla deset lidí z jejich domovů. Kancelář dále uvádí, že všichni zadržení byli zastřeleni. Kai Eide, vedoucí OSN v Kábulu, prohlásil, že OSN zůstává znepokojena nočními útoky koaličních jednotek "neboť často vedou k úmrtím civilistů."
4/1/10

PŘI ZABLOKOVÁNÍ HUMANITÁRNÍHO KONVOJE MÍŘÍCÍHO DO OBLASTI GAZY BYLO ZRANĚNO 55 LIDÍ
V Egyptě se v úterý střetly egyptské jednotky se členy mezinárodní delegace, která dopravovala do oblasti Gazy humanitární pomoc. Při střetu bylo zraněno kolem padesáti pěti lidí. Několik členů museli být hospitalizováno. Konvoj organizace Viva Palestina, čítající na dvě stě kamionů, vyjel z Velké Británie v prosinci. Vedoucí konvoje, právník a člen britského parlamentu George Galloway řekl, že delegace protestovala kvůli tomu, že se Egypt pokusil vynutit si, aby zhruba čtvrtina vozů musela jet přes Izrael. Podle Gallowaye by totiž s největší pravděpodobností žádné kamiony jedoucí přes Izrael nedorazily do předpokládaného cíle: "Já i ostatní vedoucí tohoto konvoje jsme se účastnili jednání s egyptskými úřady ohledně jejich rozhodnutí vyjmout z trasy kolem padesáti pěti vozů a poslat je k izraelskému hraničnímu přechodu. Byli jsme ostře proti tomu, neboť je to porušení dohody, kterou jsme uzavřeli v Aqabě s egyptskou vládou a tureckou stranou. Je naprosto nemyslitelné, aby dvacet pět procent našeho konvoje muselo jet přes Izrael, protože to by pravděpodobně znamenalo, že do Gazy nedorazí. Nikdy nic z toho, co je nasměrováno do Izrale, do Gazy dorazí." Egyptská vláda v nedávných dnech zamezila v přístupu do Gazy stovkám humanitárních pracovníků a lidskoprávním aktivistům.
6/1/10

USA ODMÍTAJÍ PROPUSTIT Z GUANTÁNAMA JEMENSKÉ VĚZNĚ, KTEŘÍ BYLI SHLEDÁNI NEVINNÝMI
Americký prezident Barack Obama prohlásil, že pozastaví přesun vězňů z vězení Guantánamo do Jemenu, kde operuje skupina napojená na Al-Kajdu, která o Vánocích údajně zorganizovala nepodařený útok. Asi polovina ze sto devadesáti osmi vězňů zbývajících na Guantánamu je jemenské národnosti. Téměř čtyřicet z nich bylo prohlášeno za nevinné, a tudíž je bylo možno propustit. Centrum pro ústavní práva ve svém protestním prohlášení k tomu říká: "Desítkám jemenských mužů, kteří po dlouhodobém úředním zkoumání byli zbaveni viny a mohou tedy být propuštěni..., hrozí, že jejich osvobození bude odloženo z politických důvodů, a nikoliv na základě faktů."
6/1/10

ZAHRANIČNÍ AMBASÁDY V JEMENU BYLY UZAVŘENY, UVAŽUJE SE O VOJENSKÉM ÚTOKU
Francie a Japonsko se přidaly ke Spojeným státům a Velké Británii dočasným uzavřením svých velvyslanectví v Jemenu poté, co se objevily zprávy o možných hrozbách od teroristické organizace Al-Kajda na Arabském poloostrově. Americké velvyslanectví bylo uzavřeno v neděli pouze den poté, co americký generál David Petraeus přicestoval do Jemenu, aby s prezidentem Alí Abdalláhem Sálihem jednal o posílení vzájemných vojenských vztahů. Americký prezident Barack Obama o víkendu ve své řeči spojil Al-Kajdu na Arabském poloostrově s nezdařenými vánočními bombovými útoky v letadle v Detroitu. Spojené státy a Velká Británie zároveň oznámily plány na financování speciální protiteroristické policejní jednotky v Jemenu. Národní bezpečnostní poradce prezidenta Obamy John Brennan v neděli odpověděl kladně na otázku, zda je v Jemenu možná rozsáhlejší vojenská operace. Televizní zpravodajství CNN oznámilo, že americká armáda již začala vybírat cíle v Jemenu pro případ, že prezident Obama nařídí odvetný útok za zmařený vánoční teroristický útok. Zvláštní zásahové jednotky a agenti Spojených států jsou už prý v Jemenu a pracují se svými jemenskými protějšky na zaměřování členů Al-Kajdy. Minulý týden CNN odhalila existenci nové utajené smlouvy mezi USA a Jemenem, která USA umožňuje útočit na cíle v Jemenu raketami, stíhacími letadly i bezpilotními letouny. Podle dohody údajně nebudou Spojené státy veřejně přiznávat vojenské nebo výzvědné akce v Jemenu. Vyšetřovatelé stále zkoumají spojitost mezi zmařeným teroristickým útokem a členy Al-Kajdy v Jemenu. Pravděpodobný útočník Umar Farúk Abdulmutaláb strávil v Jemenu nějaký čas až do počátku prosince. New York Times mezitím oznámily, že nigerijský útočník se pravděpodobně k teroristické skupině přidal v době svého pobytu v Británii, kde studoval na University College London.
4/1/10

OBČANÉ ČTRNÁCTI ZEMÍ PODLÉHAJÍ PŘÍSNĚJŠÍM BEZPEČNOSTNÍM KONTROLÁM
Americká vláda v neděli oznámila, že občané čtrnácti zemí budou podrobeni intenzivním bezpečnostním kontrolám na mezinárodních letištích po celém světě. Kontroly budou zahrnovat prohledání celého těla a fyzické kontroly veškerého majetku. Seznam vybraných zemí je následující: Afghánistán, Alžírsko, Irák, Írán, Jemen, Kuba, Libanon, Libye, Nigérie, Pákistán, Saúdská Arábie, Severní Korea, Somálsko a Sýrie. Všichni pasažéři, kteří cestují ze jmenovaných zemí, budou zároveň podrobeni vyšší inspekci. Nawar Shora z Americko-arabského antidiskriminačního výboru nová pravidla kritizoval. "Toto je extrémní a velice nebezpečné. Zničehonic jsou lidé spojováni s terorismem pouze kvůli tomu, z jaké země pocházejí," řekl. Někteří příznivci takzvaného profilování, podle něhož jsou lidé podezřelí kvůli své národnosti nebo jiných statistických údajů, navrhli ještě tvrdší opatření. "Musíme mít velice, velice striktní kontroly a musíme používat profilování. Pokud jste muslimský muž ve věku mezi osmnácti a dvaceti osmi lety, musíte být prohledán až do naha," řekl Tom McInerney, generál leteckých sil v důchodu, v programu pravicové televize Fox News.
4/1/10

HOLANDSKÝ SOUD PŘIJAL ŽALOBU NIGERIJCŮ PROTI SHELLU
Čtyři nigerijští farmáři se domohli práva přivést ropný gigant Shell před soud v Haagu - holandský soud prohlásil, že případ je v jeho jurisdikci. Nigerijci tvrdí, že ropa prosakující z ropovodu Shellu znečistila jejich pole a rybníky. Geert Ritsema z ekologické organizace Friends of the Earth rozhodnutí soudu přivítal: "Domníváme se, že jde o průlomové rozhodnutí, protože nyní je holandským soudem uznáno, že Shell je zodpovědný za své aktivity mimo Holandsko. A to je to nejdůležitější dnešní vítězství." Očekává se, že čtyři nigerijští farmáři, kteří podali na Shell žalobu, budou brzy svědčit o dopadech přítomnosti této ropné společnosti v jejich zemi.
31/12/09

PENTAGONU PŘEKÁŽÍ OBAMŮV PLÁN OMEZENÍ JADERNÉHO ARZENÁLU
Deník Los Angeles Times informuje, že plán amerického prezidenta Baracka Obamy začít postupně likvidovat atomové zbraně narazil na silný odpor vedoucích pracovníků Pentagonu i dalších orgánů národního bezpečnostního systému. Během loňské dubnové návštěvy Prahy předložil Obama ve svém projevu vizi světa bez atomových zbraní. Jenže o devět měsíců později vláda tápe ve vnitropolitické debatě o tajném plánu pro snižování amerického jaderného arzenálu a omezování role těchto zbraní v americké vojenské strategii a zahraniční politice. Spojené státy americké v současné době disponují zhruba 9400 atomovými zbraněmi.
5/1/10

IZRAEL SE CHYSTÁ VYBUDOVAT NOVOU "SILNICI APARTHEIDU" NA ZÁPADNÍM BŘEHU
Izraelský deník Haaretz informuje o tom, že Izrael zahájil plán vybudovat na Západním břehu další dálnici, kterou nebudou moci používat palestinští řidiči. Toto sdělení přichází pouhý týden poté, co izraelský Nejvyšší soud nařídil státu zrušit zákaz používat silnici 443 na Západním břehu palestinským řidičům. Mnoho Palestinců nazývá tuto dálnici určenou pouze pro Izraelce "Apartheid Road" (neboli "silnice apartheidu"). Izraelský profesor práv Barak Medina tyto plány výstavby odsoudil. Doslova řekl: "Bránit místním obyvatelům používat dálnici jenom proto, že jsou Palestinci, je diskriminace a ta je nepřípustná... Tento případ se bohužel příliš neliší od apartheidu." Mezitím vyšší důstojníci izraelské armády zrušili svou plánovanou návštěvu Velké Británie poté, co jim bylo řečeno, že není záruky, že nebudou po příletu zatčeni za údajné válečné zločiny.
5/1/10

=============================================
Poznámka: Naše rubrika mezinárodních zpráv vám přináší souhrn zpráv programu DemocracyNow televizní stanice Pacifica. Videozáznamy těchto zpráv můžete shlédnout s pomocí programu RealPlayer. Vložte adresu http://www.democracynow.org/recent.pl do vyhledávače a vyberte si zprávy v angličtině podle data.
=============================================
INFORMACE:
Akt-info je alternativní zpravodajský servis. Poskytujeme informace, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích. Redaktoři jsou nezávislou skupinou novinářů a přátel. Akt-info je zcela neziskový projekt. Pokud jste členem organizace nebo neformální skupinou, aktivní v našich prioritních tématech (lidská práva, obrana skutečné demokracie, sociální spravedlnost a mírové řešení konfliktů), můžete prostřednictvím našeho servisu informovat širší veřejnost o vašich aktivitách. Vaše případné dotazy a připomínky můžete zasílat na: akt-info@seznam.cz.

ROZŠIŘUJTE INFORMACE DÁL:
Pošlete informaci o Akt-info svým kamarádům a dejte jim vědět, jak se mohou přihlásit. Zprávy z akt-info přinášíme jen jednou týdně a náš systém je zabezpečen, takže se nikdo nemusí obávat spamů. Přihlásit se může každý sám. Stačí jen poslat e-mail s předmětem "přihlásit" na adresu: akt-info@seznam.cz.