Za tolik hanby plakat nedovedu.
Tlučení na výra je slovo.
Tak špatná pravda a tak krásná řeč.
(Jan Skácel)

AKT-INFO č. 124

5. března 2010 v 9:50 |  Aktuálně
Zprávy, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích

- Vedoucí humanitární sekce OSN nazval Gazu "otevřeným vězením"
- Řekové protestují proti novým ekonomickým opatřením
- Pentagon sledoval další občanské skupiny
- Americká vláda obviněna z maření vyšetřování pracovníků ochranné služby, kteří zabili irácké civilisty

VEDOUCÍ HUMANITÁRNÍ SEKCE OSN NAZVAL GAZU "OTEVŘENÝM VĚZENÍM"
Nejvyšší představitel humanitární sekce Organizace spojených národů obvinil Izrael z toho, že zadržuje Palestince v "otevřeném vězení". Koordinátor pro naléhavou pomoc při OSN John Holmes vystoupil v úterý ve zpravodajské televizi Al-Džazíra poté, co projel oblastí Gazy, a řekl: "Žijí v jistém druhu otevřeného vězení. Stále trpí tímto druhem kolektivního trestu, a trvá to již tři roky. Je to kontraproduktivní, a to i pro Izrael, neboť to je cesta k beznaději. Nepomáhá to jejich cílům, ať už jsou tyto cíle v Gaze jakékoli. Proto musí být tato situace změněna a musí být změněna opravdu rychle." Izraelská vláda mezitím vyhlásila svůj plán rozšířit osidlování v okupovaném východním Jeruzalémě. Izraelské noviny Haaretz přinesly zprávu, podle níž se Izrael chystá v palestinské oblasti Shuafatu vybudovat dalších šest set domů pro židovské Izraelce.
3/3/2010

ŘEKOVÉ PROTESTUJÍ PROTI NOVÝM EKONOMICKÝM OPATŘENÍM
V pondělí se řečtí demonstranti dostali přes bránu ministerstva práce právě v době, kdy nejvyšší úředník Evropské unie přijížděl na jednání. Když se protestující dostali do blízkosti vstupu do budovy, řecká policie proti nim použila pepřový sprej. Protestující vyjadřovali své rozhořčení nad škrty v sociálních programech a nad novými daněmi, které vláda ohlásila na základě svého plánu na snížení státního deficitu. Jeden z protestujících, Xristos Kiriakou, prohlásil: "Za posledních sedm měsíců, co jsem bez práce, jsem si uvědomil, že veškeré možnosti získání slušného zaměstnání jsou znepřístupněny. Protestuji také proto, že jsem přesvědčen, že to, co se po Řecku požaduje, nás z ekonomické krize nevyvede. Možná by se dosažená čísla mohla zdát dobrá pro Evropskou centrální banku (ECB) nebo Mezinárodní měnový fond (IMF), ale naši společnost to uvrhne do ještě většího zoufalství." Jiný protestující si stěžoval, že krize byla způsobena špatnými rozhodnutími politiků a velkých bank, a doslova uvádí: "Tuto krizi jsme nezpůsobili my, tak proč bychom za ni měli platit?"
2/3/2010

PENTAGON SLEDOVAL DALŠÍ OBČANSKÉ SKUPINY
Nově odtajněné dokumenty Pentagonu odhalily, že americká armáda sledovala organizaci Planned Parenthood (Plánované rodičovství), která zprostředkovává informace o zdravém používání antikoncepce. Sledování této organizace bylo součástí příprav na zimní olympiádu v roce 2002, která se konala v Utahu. Dokumenty také odhalily, že vojenská rozvědka monitorovala v roce 2005 činnost protiválečné skupiny Alaskans for Peace and Justice (Obyvatelé Aljašky za mír a spravedlnost). Další dokumenty odhalily, že vojenská rozvědka odposlouchávala v dubnu 2007 soukromé mobilní hovory během cvičení ve Fort Polk v Louisianě.
1/3/2010

AMERICKÁ VLÁDA OBVINĚNA Z MAŘENÍ VYŠETŘOVÁNÍ PRACOVNÍKŮ OCHRANNÉ SLUŽBY, KTEŘÍ ZABILI IRÁCKÉ CIVILISTY
Představitel bezpečnostních sil při americkém velvyslanectví v Iráku David Famington je pevně přesvědčen o tom, že se pracovníci ministerstva zahraničních věcí pokusili zabránit důležitému vyšetřování masakrů, ke kterým došlo v roce 2007 a při nichž pracovníci soukromé paravojenské firmy Blackwater zabili sedmnáct iráckých civilistů. David Famington řekl vyšetřovatelům, že představitelé americké vlády, kteří o tom shromažďovali důkazy, se snažili napomoci tomu, aby pracovníci firmy Blackwater nebyli potrestáni. Obvinění vznesená proti pěti pracovníkům z Blackwater soud v prosinci zamítl poté, co federální soudce rozhodl, že žalobci předložili prohlášení pracovníků Blackwater, která podléhají imunitě poskytnuté ministerstvem zahraničních věcí. Podle deníku New York Times se žalobci dále obávají, že sama firma Blackwater se snažila zabránit vyšetřování. Objevili totiž důkaz, že vedení firmy Blackwater utajovalo svědectví, které získalo od svých vlastních pracovníků. Jeden z nich, který byl svědkem masakru na Nisoorském náměstí, popsal to, co viděl, jako "chladnokrevnou vraždu".
3/3/2010

=============================================
Poznámka: Naše rubrika mezinárodních zpráv vám přináší souhrn zpráv programu DemocracyNow televizní stanice Pacifica. Videozáznamy těchto zpráv můžete shlédnout s pomocí programu RealPlayer. Vložte adresu http://www.democracynow.org/recent.pl do vyhledávače a vyberte si zprávy v angličtině podle data.
=============================================
INFORMACE:
Akt-info je alternativní zpravodajský servis. Poskytujeme informace, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích. Redaktoři jsou nezávislou skupinou novinářů a přátel. Akt-info je zcela neziskový projekt. Pokud jste členem organizace nebo neformální skupinou, aktivní v našich prioritních tématech (lidská práva, obrana skutečné demokracie, sociální spravedlnost a mírové řešení konfliktů), můžete prostřednictvím našeho servisu informovat širší veřejnost o vašich aktivitách. Vaše případné dotazy a připomínky můžete zasílat na: akt-info@seznam.cz.

ROZŠIŘUJTE INFORMACE DÁL:
Pošlete informaci o Akt-info svým kamarádům a dejte jim vědět, jak se mohou přihlásit. Zprávy z akt-info přinášíme jen jednou týdně a náš systém je zabezpečen, takže se nikdo nemusí obávat spamů. Přihlásit se může každý sám. Stačí jen poslat e-mail s předmětem "přihlásit" na adresu: akt-info@seznam.cz.

JAK POMOCI:
Všimli jste si, že běžná nebo "mainstreamová" média neinformují objektivně nebo dostatečně o tématech, která Vás zajímají? My také. Už Vás štve, že dostáváte jen politicky vhodné informace o světě kolem vás? Nás také. Potřebujeme překladatele z angličtiny do češtiny. Také potřebujeme české korektury. Vždy uvítáme zprávy z alternativních zdrojů. Pokud můžete pomoci, zkontaktujete nás na: akt-info@seznam.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.