Za tolik hanby plakat nedovedu.
Tlučení na výra je slovo.
Tak špatná pravda a tak krásná řeč.
(Jan Skácel)

AKT-INFO č. 125

11. března 2010 v 23:45 |  Aktuálně
Zprávy, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích

SEZNAM ZPRÁV V TOMTO VYDÁNÍ
- Návrhy na ochranu klimatu by mohly vést k nárůstu emisí
- Barmští uprchlíci v Bangladéši jsou vystaveni hladovění
- Řecký premiér požaduje tvrdá opatření proti finančním spekulantům
- Britský voják byl odsouzen na devět měsíců do vězení za to, že odmítl bojovat v Afghánistánu

NÁVRHY NA OCHRANU KLIMATU BY MOHLY VÉST K NÁRŮSTU EMISÍ
Evropská unie varuje, že současné návrhy na ochranu globálního klimatu obsahují řadu právních mezer, což by v následujícím desetiletí mohlo naopak vést k nárůstu emisí. Ve své zprávě Evropská unie tvrdí, že povolení vycházející z přebytečných emisí uhlíku, vzniklých vlivem rozpadu Sovětského svazu a s tím spojeného rozpadu průmyslu sovětské éry, i nejasná pravidla týkající se emisí ze zemědělství a odlesňování, by mohla mít za následek, že navržená snižování budou znegována. Se současnými právními nedostatky by podle Evropské unie emise ve skutečnosti vzrostly o 2,6 procenta ve srovnání s jejich výší od roku 1990. Podle EU se ovšem současné závazky bohatých zemí ke snižování emisí pohybují někde mezi 13 a 17,8 procenty, což je daleko pod hranicí 25 až 40 procent, kterou prosazuje vědecký panel OSN o klimatických změnách.
10/3/2010

BARMŠTÍ UPRCHLÍCI V BANGLADÉŠI JSOU VYSTAVENI HLADOVĚNÍ
V Bangladéši se odehrává jedna ze světově málo zmiňovaných humanitárních krizí. Hladovění tam nyní čelí desítky tisíc barmských uprchlíků v uprchlických táborech, které jsou popisovány jako věznice pod širým nebem. Mezinárodní humanitární organizace Physicians for Human Rights (Lékaři za lidská práva) viní bangladéšské úřady
ze "svévolného zatýkání, protiprávního vyhošťování a nucené internace" barmských uprchlíků.
9/3/2010

ŘECKÝ PREMIÉR POŽADUJE TVRDÁ OPATŘENÍ PROTI FINANČNÍM SPEKULANTŮM
Řecký ministerský předseda George Papandreu byl na čtyřdenní návštěvě ve Washingtonu, aby projednal ekonomické problémy Řecka. Papandreu v pondělí vyzval Spojené státy, aby podnikly tvrdá opatření proti spekulantům, jež obvinil z pokusů podlomit snahu své země o překonání vážné finanční krize: "Celá tato záležitost působí hrozným dojmem. Tytéž finanční instituce, které byly zachráněny z peněz daňových poplatníků, nyní vydělávají na řeckém neštěstí, zatímco naši daňoví poplatníci mají nyní splatit tuto cenu rozsáhlým omezením svých platů a sociálních služeb. Takže bezcharakterní spekulanti denně vydělávají miliardy sázkou na řecký bankrot." Šéf americké Federální rezervní banky Ben Bernanke minulý měsíc oznámil, že prošetří, jakou roli v řecké finanční krizi hrají rozhodující instituce z Wall Streetu. Smlouva vytvořená bankou Goldman Sachs pomohla řecké vládě skrýt miliardové dluhy před inspektory evropského rozpočtu v Bruselu. Goldman Sachs je údajně nejdůležitější z více než deseti bank využívaných řeckou vládou k vyrovnávání státního dluhu prostřednictvím finančních produktů. V pondělí mezitím v Athénách stávkovaly tisíce odborářů. Řecké odbory požadují po vládě, aby zrušila úsporné plány, které podle nich uvalí těžké břemeno na občany pracující za skromnou mzdu.
9/3/2010

BRITSKÝ VOJÁK BYL ODSOUZEN NA DEVĚT MĚSÍCŮ DO VĚZENÍ ZA TO, ŽE ODMÍTL BOJOVAT V AFGHÁNISTÁNU
Britský voják, který se odmítl vrátit na druhou část své služby v Afghánistánu, byl odsouzen na devět měsíců do vojenského vězení. Sedmadvacetiletý svobodník Joe Glenton sloužil v Afghánistánu sedm měsíců. Po návratu začal válku otevřeně kritizovat. V jednom rozhovoru vysvětlil svůj postoj: "Vrátil jsem se a cítil se velmi provinile. Měl jsem pocit, že vůbec nevím, co jsme dokázali tím, že tam jsme, cítil jsem se velmi zklamaný. A myslím, že nejsem sám. Mnoho mých kolegů, kteří nyní slouží v Afghánistánu a Iráku, je podobně zklamáno. V našich řadách panuje nespokojenost a toho se v armádě velmi obávají."
8/3/2010

=============================================
Poznámka: Naše rubrika mezinárodních zpráv vám přináší souhrn zpráv programu DemocracyNow televizní stanice Pacifica. Videozáznamy těchto zpráv můžete shlédnout s pomocí programu RealPlayer. Vložte adresu http://www.democracynow.org/recent.pl do vyhledávače a vyberte si zprávy v angličtině podle data.
=============================================
INFORMACE:
Akt-info je alternativní zpravodajský servis. Poskytujeme informace, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích. Redaktoři jsou nezávislou skupinou novinářů a přátel. Akt-info je zcela neziskový projekt. Pokud jste členem organizace nebo neformální skupinou, aktivní v našich prioritních tématech (lidská práva, obrana skutečné demokracie, sociální spravedlnost a mírové řešení konfliktů), můžete prostřednictvím našeho servisu informovat širší veřejnost o vašich aktivitách. Vaše případné dotazy a připomínky můžete zasílat na: akt-info@seznam.cz.

ROZŠIŘUJTE INFORMACE DÁL:
Pošlete informaci o Akt-info svým kamarádům a dejte jim vědět, jak se mohou přihlásit. Zprávy z akt-info přinášíme jen jednou týdně a náš systém je zabezpečen, takže se nikdo nemusí obávat spamů. Přihlásit se může každý sám. Stačí jen poslat e-mail s předmětem "přihlásit" na adresu: akt-info@seznam.cz.

JAK POMOCI:
Všimli jste si, že běžná nebo "mainstreamová" média neinformují objektivně nebo dostatečně o tématech, která Vás zajímají? My také. Už Vás štve, že dostáváte jen politicky vhodné informace o světě kolem vás? Nás také. Potřebujeme překladatele z angličtiny do češtiny. Také potřebujeme české korektury. Vždy uvítáme zprávy z alternativních zdrojů. Pokud můžete pomoci, zkontaktujete nás na: akt-info@seznam.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.