Za tolik hanby plakat nedovedu.
Tlučení na výra je slovo.
Tak špatná pravda a tak krásná řeč.
(Jan Skácel)

Levný luxus poslanců

19. března 2010 v 15:12 |  Dokumenty
Zdroj: idnes, 3.3.2010
Levný luxus poslanců aneb jaké mají výhody ti, kteří se utkali s odboráři
velikost textu:
3. března 2010 15:05
K platu dostávají navíc desetitisíce korun, které se nedaní. V parlamentní restauraci si mohou dát oběd za ceny, za něž se v centru Prahy nenajíte. A víkend mohou strávit třeba v rekreačním objektu v Lipnici nad Sázavou za 241 korun na den s plnou penzí. Řeč je o poslancích, kteří se perou s odbory o zaměstnanecké výhody.
Kdo by ve středu dorazil do jedné ze dvou jídelen ve Sněmovně či do jídelny senátní, rychle by zjistil, že na ceny jídla a pití si politici nemohou stěžovat.
Ceny v parlamentu
(ceny 3. března 2010)

Jídelna, Sněmovní 1
Kuřecí vývar 8 Kč
Rizoto z kuřecího masa 40 Kč
Smažený vepřový řízek 60 Kč
Palačinka s ovocem a se šlehačkou 12 Kč
Espresso 7 Kč
Jídelna, Sněmovní 4
Kuřecí vývar s masem a kapáním 9 Kč
Mořská štika na roštu, vařený brambor, obloha 58 Kč
Šopský salát 19 Kč
Rakvička se šlehačkou 6 Kč
1 dl Bílé víno (rulandské, Müller Thurgau, rýnský ryzlink) 8 Kč
Z jídelníčku v Senátu
Polévka kantonská 9 Kč
Žampiony smažené 200 gramů 41 Kč
Plněná paprika, rajská omáčka 57 Kč
Brambory 10 Kč
Šopský salát 16 Kč
Kompletní oběd skládající se například z kuřecího vývaru, rizota, kávy a tří deci toniku se tu ve středu dal pořídit za 68 korun. V druhé restauraci za podobnou cenu mořská štika s bramborem a oblohou plus dvě deci bílého vína. V nedaleké jídelně Senátu nejsou ceny o moc vyšší.
"Já si myslím, že jsou to normální ceny, když si tu k ceně nepřirážejí žádnou marži," řekl iDNES.cz šéf Sněmovny Miloslav Vlček z ČSSD.
Stejně argumentoval předseda senátorského klubu ODS Tomáš Julínek, jehož strana kritizovala odborářskou hrozbu stávkou, pokud zůstanou víc zdaněné zaměstnanecké benefity jako režijní jízdenky, odborářské rekreace či závodní stravování (o odkladu stávky odborářů čtěte zde).
Poslanec v Harrachově: den s plnou penzí za 252 korun
Na levnou dovolenou mohou poslanci vyrazit do rekreačního objektu v Lipnici nad Sázavou (za 241 korun na den s plnou penzí) či zalyžovat si do Harrachova (ubytování s plnou penzí za 252 korun). Do tržní ceny, jakou platí běžní návštěvníci Krkonoš, je hodně daleko.
"Já se s tím vyrovnávám tak, že tuto možnost nevyužívám," odvětil poslanec ODS Michal Doktor na otázku iDNES.cz, nakolik může být pro část veřejnosti věrohodný boj některých politiků proti takovým věcem, jakou jsou dotované rekreace, když si sami mohou užívat v poslaneckých "hotelech" na Vysočině či v Krkonoších.
"Nejezdím tam, trávím dovolené s přáteli, ne s lidmi, se kterými se potkávám v práci, tedy ve Sněmovně," uvedl i místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. V úterý se právě on před poslanci přihlásil k tomu, že ještě jako ministr financí navrhl změnu, která rozlítila odbory.
Na svůj plat si poslanci a senátoři jen tak nesáhnou
Další ukázkou toho, jak politici občas kážou vodu a přitom sami "pijí víno", bylo jejich zatím poslední hlasování, zda si zdaní desetitisícové náhrady (až 43 200 korun měsíčně). Ty dostávají k platu na osobní reprezentaci a na dopravu. Přitom třeba cestu vlakem do Prahy mají poslanci i senátoři úplně zdarma a letenku Sněmovna proplatí.
V úterý to dopadlo stejně jako vždy, když politici řeší, zda si osekají své výhody - část svého příjmu i nadále nemusí danit.
Když zelení při jednání o zaměstnaneckých benefitech navrhli, aby se náhrady poslanců a senátorů zdanily, kriticky k tomu vystoupil komunista Pavel Kováčik i Michal Doktor z ODS. Půtky mezi stranami šly najednou bokem a rozuměla si levice s pravicí. "A vy byste si přál, aby třeba prezident platil daň z užívání Hradu?" odvětil Doktor vlastní otázkou na dotaz, zda mu připadá správné, že náhrady zůstaly nezdaněny.
Návrh neprošel, když pro něj nebyl například ani jeden poslanec ČSSD. A pro zvedlo ruku jen 12 poslanců (tři zelení, čtyři komunisté, lidovec Hovorka, exministr Kalousek z TOP 09, nezařazený poslanec Jan Schwippel a dva poslanci ODS: Petr Nečas a Lucie Talmanová).
"Od roku 2004 bojuji marně za odstranění duplicit v náhradách pro poslance a stejně tak jako si myslím, že není správné, aby měly některé profese výhodu na úkor jiných, tak jsem podpořil i zdanění náhrad poslanců a senátorů," řekl iDNES.cz Kalousek.
Julínek otázku na některé výhody poslanců a senátorů v kontextu rozhodování o zdanění zaměstnaneckých benefitů označil za populismus a míchání "aljašských hrušek se středoevropskými jablky".
Jasný vzkaz veřejnosti poslal už před pár dny šéf Sněmovny Vlček z ČSSD, který navrhl, aby si poslanci fakticky zvýšili platy tím, že se budou odvíjet od příjmu europoslanců. Fischerova vláda to odmítla. (o návrhu předsedy Sněmovny Vlčka čtěte zde)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.