Za tolik hanby plakat nedovedu.
Tlučení na výra je slovo.
Tak špatná pravda a tak krásná řeč.
(Jan Skácel)

AKT-INFO č. 129

8. dubna 2010 v 22:54 |  Aktuálně
Zprávy, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích

SEZNAM ZPRÁV V TOMTO VYDÁNÍ
- Americká armáda potvrdila autenticitu videa zachycujícího zabíjení novinářů a civilistů
- Opozice v Kyrgyzstánu tvrdí, že při demonstracích převzala moc
- Karzáí obvinil bývalého činitele OSN ze snahy zfalšovat volby v Afghánistánu
- USA poprvé zavedly limity na emise skleníkových plynů z aut
- Afrika byla kvůli ilegálním peněžním tokům ochuzena o 1,8 bilionu dolarů

AMERICKÁ ARMÁDA POTVRDILA AUTENTICITU VIDEA ZACHYCUJÍCÍHO ZABÍJENÍ NOVINÁŘŮ A CIVILISTŮ
Americká armáda potvrdila pravost nedávno uveřejněného videa, které zachycuje americké vojáky střílející bez výběru na irácké civilisty. Na webových stránkách investigativních novinářů WikiLeaks.org byl v pondělí zveřejněn videozáznam natočený v červenci 2007 z americké vojenské helikoptéry, jejíž posádka zabila dvanáct lidí a zranila dvě děti. Mezi mrtvými byli i dva zaměstnanci zpravodajské agentury Reuters, fotograf Namir Noor-Eldeen a řidič Saeed Chmagh. Podle hlasů ze záznamu vojáci zřejmě věřili tomu, že jejich oběti měli u sebe zbraně, ačkoliv z videa je jasné, že některé z obětí drží fotografická zařízení. Pentagon toto video dosud nezveřejnil a před nějakou dobou oficiálně očistil vojáky nařčené ze spáchání přehmatu. Podle WikiLeaks se pásku podařilo odšifrovat poté, co byla získána od důvěrného zdroje uvnitř armády, který chtěl, aby byl příběh zveřejněn. Video bez přerušení ukazuje celou scénu od několika minut před střelbou až po její ukončení. Před zahájením střelby piloti od nadřízených rádiem obdrželi povolení k palbě. Vojáci zachycení na pásku potom spokojeně vykřikují, když vidí, kolik lidí z davu se jim podařilo zabít. Poté se smějí při pohledu na tank přejíždějící přes lidské tělo a vyjadřují přání, aby zraněný novinář ukázal zbraň, neboť by jim to dalo důvod na něj znovu vystřelit. Internetové stránky WikiLeaks již zveřejnily několik kontroverzních záznamů. Ve zprávě americké vojenské kontrarozvědky z roku 2008 se diskutovalo o způsobech, jak stránky zničit nebo jak zdiskreditovat jejich reputaci poskytováním falešných dokumentů.
6/4/2010

OPOZICE V KYRGYZSTÁNU TVRDÍ, ŽE PŘI DEMONSTRACÍCH PŘEVZALA MOC
Ve středu přišlo o život čtyřicet lidí a nejméně 400 bylo zraněno, když policie střilela do davu shromážděných protivládních demonstrantů v kyrgyzském hlavním městě Biškeku. Krátce po zesílení protestů
kyrgyzský prezident Kurmanbek Bakijev uprchl z hlavního města. Opoziční hnutí se pak zmocnilo několika vládních budov a prohlásilo, že sestavuje prozatímní vládu. Tyto nepokoje jsou součástí delší protestní vlny, v níž opozice volajá po odstoupení Bakijeva. Americká armáda reagovala pozastavením veškterých letů do své vojenské základny v Kyrgyzstánu. Nepokoje i změna vlády by mohly vést ke zrušení nepopulární americké zakladny Manas, která hraje klíčovou roli v americké okupaci Afghánistánu. Spojené státy podporovali Bakijeva v moci již pět let. Vláda amerického prezidenta Baracka Obamy ukončily veškerou oficiální kritiku údajných politických podvodů a porušování lidských práv v Kyrgyzstánu, když minulý rok kyrgyzská vláda přehodnotila své dřívější rozhodnutí uzavřít americkou vojenskou základnu. Změna vlády by pravděpodobně tuto situaci ještě zkomplikovala.
7/4/2010

KARZÁÍ OBVINIL BÝVALÉHO ČINITELE OSN ZE SNAHY ZFALŠOVAT VOLBY V AFGHÁNISTÁNU
Afghánský prezident Hamíd Karzáí vyslovil ostrou výtku "západním cizincům" a zejména činitelům OSN v Afghánistánu. Ve čtvrtek si Karzáí stěžoval na "masivní vměšování cizinců", kteří podle něj chtějí v Afghánistánu "loutkovou" a "služebnickou" vládu. Karzáí kritizoval konkrétně Petera Galbraitha, který byl druhým nejvyšším činitelem OSN v Afghánistánu. Karzáí tvrdí, že Galbraith je zodpovědný za ovlivňování voleb: "Prezidentské volby i volby v provinciích byly zfalšované. Není pochyb o tom, že to byl velký podvod. Nebyl to podvod Afghánců, ale podvod cizinců, podvod Galbraitha. Hlasy Afghánského národa ovládalo jedno cizí velvyslanectví." Galbraithův bývalý nadřízený oznámil, že Galbraith byl minulý rok propuštěn, protože plánoval zfalšovat volby a vyměnit Karzáího za jiného vůdce. Podle dalších zpráv z Afghánistánu v sobotu němečtí vojáci při nehodě zabili šest afghánských vojáků. V noci z pondělí na úterý další vojáci NATO údajně během náletu zabili čtyři civilisty - dvě ženy, jedno dítě a staršího muže. Spojené státy připustili, že američtí vojáci zabili 12. února dvě těhotné ženy a mladistvou dívku, i když zpočátku se americká armáda snažila tato zabití zamlčet.
5/4/2010

USA POPRVÉ ZAVEDLY LIMITY NA EMISE SKLENÍKOVÝCH PLYNŮ Z AUT
Americká vláda formálně předložila standardy výhřevnosti paliva omezující emise skleníkových plynů z aut a lehkých nákladních vozidel. Výrobci aut budou povinni zvyšovat výhřevnost paliva ročním nárůstem o pět procent a tím v roce 2016 dosáhnout hranice 15 kilometrů na litr. Tyto standardy jsou prvním případem, kdy USA zavedly limity na emise skleníkových plynů.
2/4/2010

AFRIKA BYLA KVŮLI ILEGÁLNÍM PENĚŽNÍM TOKŮM OCHUZENA O 1.8 BILIÓNU DOLARŮ
Nová mezinárodní finanční zpráva tvrdí, že Afrika byla za posledních čtyřicet let ochuzena
o více než 1.8 biliónu dolarů kvůli ilegálním přesunům peněžních fondů. Americká výzkumná společnost Global Financial Integrity (GFI) tvrdí, že většinu ilegálních peněžních toků vytváří
daňové úniky nadnárodních společností, pašování drog, vyděračství a padělatelství. Většina
z peněz směřovala do finančních institucí v Severní Americe a Evropě. Podle odhadů byl od roku 1970 v důsledku ilegálních peněžních toků ochuzen průměrný Afričan
o nejméně 1000 dolarů.
2/4/2010

=============================================
Poznámka: Naše rubrika mezinárodních zpráv vám přináší souhrn zpráv programu DemocracyNow televizní stanice Pacifica. Videozáznamy těchto zpráv můžete shlédnout s pomocí programu RealPlayer. Vložte adresu http://www.democracynow.org/recent.pl do vyhledávače a vyberte si zprávy v angličtině podle data.
=============================================
   
INFORMACE:
Akt-info je alternativní zpravodajský servis. Poskytujeme informace, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích. Redaktoři jsou nezávislou skupinou novinářů a přátel. Akt-info je zcela neziskový projekt. Pokud jste členem organizace nebo neformální skupinou, aktivní v našich prioritních tématech (lidská práva, obrana skutečné demokracie, sociální spravedlnost a mírové řešení konfliktů), můžete prostřednictvím našeho servisu informovat širší veřejnost o vašich aktivitách. Vaše případné dotazy a připomínky můžete zasílat na: akt-info@seznam.cz.

ROZŠIŘUJTE INFORMACE DÁL:
Pošlete informaci o Akt-info svým kamarádům a dejte jim vědět, jak se mohou přihlásit. Zprávy z akt-info přinášíme jen jednou týdně a náš systém je zabezpečen, takže se nikdo nemusí obávat spamů. Přihlásit se může každý sám. Stačí jen poslat e-mail s předmětem "přihlásit" na adresu: akt-info@seznam.cz.

JAK POMOCI:
Všimli jste si, že běžná nebo "mainstreamová" média neinformují objektivně nebo dostatečně o tématech, která Vás zajímají? My také. Už Vás štve, že dostáváte jen politicky vhodné informace o světě kolem vás? Nás také. Potřebujeme překladatele z angličtiny do češtiny. Také potřebujeme české korektury. Vždy uvítáme zprávy z alternativních zdrojů. Pokud můžete pomoci, zkontaktujete nás na: akt-info@seznam.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.