Za tolik hanby plakat nedovedu.
Tlučení na výra je slovo.
Tak špatná pravda a tak krásná řeč.
(Jan Skácel)

3. světová - 3/1

6. května 2010 v 22:48 |  Dokumenty
3. díl - Nová světová válka pro nový světový řád

Původ třetí světové války

V prvních dvou částech tohoto pojednání jsem analyzoval geopolitickou strategii USA a NATO od pádu Sovětského svazu, rozšiřování amerického impéria a bránění nástupu nových mocností, zadržování Ruska a Číny. Tato část se zabývá dopady této strategie v posledních letech; vznikem nové studené války, jakož i analýzou války v Gruzii, pokusů a metod používaných pro změnu režimu v Íránu, převratem v Hondurasu, rozšiřováním afghánsko-pákistánského bojiště a rozšiřování konfliktu do střední Asie. Tyto procesy nové studené války a konfliktů přibližují svět k nové světové válce.

Mír je možný pouze tehdy, když nástroje a motory impérií budou odstraněny.

nato

Východní Evropa: přední linie nové studené války

V r. 2002 Guardian oznámil, že "posilování amerických ozbrojených pozic v bývalých sovětských republikách střední Asie vzbuzuje v Moskvě obavy, že Washington využívá afghánskou válku pro ustavení permanentního ozbrojeného opěrného bodu v oblasti". Dále "rychlá výstavba amerických vojenských základen pravděpodobně také spustila poplach v Pekingu". (1)
V r. 2004 bylo oznámeno, že americkou strategií je "umístit americké síly podél "oblouku nestability", který probíhá Karibikem, Afrikou, Středním východem, Kavkazem, střední Asií a jižní Asií. Jsou to tyto části světa - obecně chudé, osamocené a nestabilní - které vojenští plánovači vidí jako hlavní budoucí hrozby pro americké zájmy". (2)
V r. 2005 bylo oznámeno, že od r. 2002 probíhají rozhovory mezi USA a Polskem, spolu s dalšími zeměmi, "kvůli možnosti založení evropské základny pro zachycování raket/střel s dlouhým doletem". Dále bylo oznámeno, že "taková základna by nebyla myslitelná dříve, než se Polsko připojilo v r. 1999 k NATO". (3)
V listopadu 2007 bylo oznámeno, že "Rusko včera pohrozilo umístit jaderné rakety krátkého doletu na druhém místě hranice s Evropskou unií, pokud Spojené státy odmítnou upustit od svých plánů vytvořit protiraketový štít". Vysoký ruský armádní generál řekl, že by v Bělorusku mohly být umístěny rakety Iskander, pokud bude americký návrh umístit 10 protiraket a radar v Polsku a České republice prosazen". Putin "také pohrozil, že znovu zacílí ruský jaderný arzenál na cíle v Evropě". Nicméně "Washington tvrdí, že štít není namířen proti Rusku, ale proti státům jako Írán, který obviňuje z usilování o vývoj jaderných zbraní, které by jednoho dne mohly udeřit na západ". (4)
To je očividně absurdní tvrzení, protože v květnu 2009 ruští a američtí vědci zveřejnili zprávu, kde se uvádělo, "že Íránu potrvá nejméně dalších šest až osm let, než vyrobí raketu s dostatečným doletem, aby dosáhla do jižní Evropy, a že pouze ilegální zahraniční pomoc nebo koordinované a nanejvýš viditelné desetiletí trvající úsilí by mohlo přinést průlom, potřebný pro to, aby jadernou hlavicí vybavená raketa mohla ohrozit Spojené státy". (5) V prosinci 2007 dokonce Národní výzvědný odhad (NIE) vydaný všemi 16 americkými výzvědnými agenturami uvedl, že "Írán zastavil svůj program jaderných zbraní v r. 2003 a že tento program zůstává zastavený". (6)
Rusko má obavy nejen kvůli raketám v Polsku, o kterých tvrdí, že jsou namířeny na Rusko, ale má obavy také z "vyspělého sledovacího radaru, který chce Pentagon umístit do České republiky". (7) Dále, v r. 2007 Guardian uvedl, že "Rusko, podle kremelských představitelů, připravuje svoji vlastní vojenskou reakci na kontroverzní americké plány vybudovat ve východní Evropě nový protiraketový systém, v rámci tahu, který pravděpodobně zvýší obavy ze závodu ve zbrojení stylu studené války". Mluvčí Kremlu o polských raketách a českém radarovém systému řekl: "Jsme extrémně znepokojeni a rozčarováni. Nikdy jsme nebyli o těchto plánech předem informováni. Znamená to obrovskou změnu ve strategické rovnováze v Evropě a v celosvětové strategické stabilitě." (8)
V květnu 2008 bylo oznámeno, že "ruský prezident Dmitrij A. Medveděv a čínský prezident Hu Jintao se setkali … aby uzavřeli dohodu o jaderné spolupráci a společně odsoudili americké návrhy na raketový štít v Evropě. Obě země označily tento plán za ránu mezinárodní důvěře, která pravděpodobně naruší rovnováhu moci". (9)
V červenci 2008 ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že "bude nuceno provést vojenská protiopatření, pokud bude dohoda o americko-českém protiraketovém štítu ratifikována", a že "budeme nuceni reagovat nejen diplomatickými, ale také vojensko-technickými metodami". (10) V srpnu 2008 USA a Polsko dosáhly dohody "umístit americkou raketovou základnu na polském území". Rusko reagovalo tím, že sdělilo, že "tento krok zhorší vztahy se Spojenými státy". (11) Rusko dále uvedlo, že "USA prokázaly, že skutečným cílem raketového štítu je Rusko, jak napětí mezi těmito dvěma mocnostmi neustále rostlo, kvůli konfliktu v Gruzii". Zástupce náčelníka ruského generálního štábu "varoval, že Polsko sebe samo činí cílem pro ruské ozbrojené síly". (12)
Dále bylo oznámeno, že "generál Anatolij Nogovicin řekl, že jakákoliv nová americká aktiva v Evropě budou spadat pod ruský jaderný úder a dojde k zacílení sil na "spojence zemí majících jaderné zbraně"", a že "takové cíle jsou ničeny jako priorita číslo jedna". (13)
V dubnu 2009 Obama řekl, že "americký protiraketový systém v České republice a Polsku bude uskutečněn". (14) V květnu 2009 Rusko uvedlo, že "může nasadit své nejmodernější rakety Iskander blízko polských hranic, pokud plány na umístění amerických raket Patriot na polské půdě budou realizovány". (15) V červenci 2009 ruský prezident Medveděv řekl, že "Rusko přece jen umístí rakety poblíž Polska, pokud USA raketový štít ve východní Evropě prosadí". (16)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.