Za tolik hanby plakat nedovedu.
Tlučení na výra je slovo.
Tak špatná pravda a tak krásná řeč.
(Jan Skácel)

Listopad 2010

Bude mít komedie o prasečí chřipce další dějství?

28. listopadu 2010 v 7:13 Aktuálně
Ráda bych se s Vámi podělila o své zkušenosti z pro-očkovacího školení.

Před pár dny jsem byla na třídenním školení na jedné katedře epidemiologie, jejíž zaměstananci mají dost velký vliv na názor na vznik různých předpisů a pravidel ohledně očkování. Jsou to kolegové Dr. Prymuly. A tam nám říkali, že virus prasečí chřipky bude letos hlavním virem sezónní chřipky. A že udělali změnu ve způsobu aplikace očkování proti chřipce. Změnili subkutánní aplikaci v intradermální.

chripka
Jinými slovy já to chápu tak, že někdo vzal ty miliony vakcín, co zbyly z loňského roku. V nich bylo půl mililitru nějaké látky. To přebalili do stříkaček, které mají objem JEN !!! 0,1 mililitru a JEN !!! délku jehly 1,5 milimetru. A slevnili na asi 150 Kč za jednu dávku z původních asi 800,- Kč za prasečí. Tím odpadnou ti odmítači, co se bojí jehel, protože taková pidi-jehlička nikoho nevyleká. Pro děti je to vysoce "komfortní způsob aplikace"- jak nás učili.

Tohle zatím vše je v pohodě, to vnímám jen jako marketingový tah a skvělé využití jinak neprodejných "zbytků".

Ale co ti epidemiologové plánují, je, že dají doporučení k očkování všech dětí v předškolním věku a všech těhotných(!).

V praxi to bude asi vypadat tak, že se spustí megakampaň, co bude masírovat lidi a zase budit v nich strach z chřipky. Něco jako ten ohluchnutý chlapec v reklamě pneumokoka.
Překvapilo mě, že ti epidemiologové a hygienici jsou opravdu paranoidní, že mají OPRAVDOVÝ STRACH z těch nemocí, který si podloží různými statistickými koláči a daty, že to vypadá hrozně vědecky a pravdivě.

Za ty 3 dny semináře jsem litovala, že jsem si s sebou nevzala několik platiček Lexaurinu a nesypala jim ho do kávy.

Nechci podceňovat vědu a nijak se nechci vysmívat vědcům. Jejich práce, výzkum a řada studií je jistě přínosem. Ale chci upozornit na silné až skoro hysterické nadhodnocování situace v nejodbornějších či nejpovolanějších kruzích.
Jinak tyto nové vakcíny už před týdnem přijely do Česka, takže kampaň se musí spustit co by dup.

S pozdravem Eva B.související:

Chřipka = výzva

To, co se odehrálo a jistě ještě odehrávat bude v souvislosti s různými
chřipkovými pandemickými hrozbami, odhaluje některé mechanizmy, kterými se
snaží působit abnormální duchovní svět. V první řadě je to atmosféra
strachu, která je systematicky vytvářena různými protichůdnými informacemi.

Celé zde:

Protiraketovou obranu je stále třeba odmítat

28. listopadu 2010 v 7:10 Dokumenty
Tisková zpráva Iniciativy Ne základnám
Ve dnech 19.-21. listopadu se v Lisabonu uskutečnil kontra-summit k zasedání NATO, které zde přijalo svou novou strategickou koncepci (NSK). Proti politice NATO a její nové politice demonstrovalo v ulicích Lisabonu na 20 000 lidí.

NSK potvrdila předem předpokládané převzetí protiraketové obrany NATO Spojenými státy, které umožní členským státům Severoatlantické aliance se do této obrany zapojit. Takto budovaný systém se má stát páteřní sítí NATO. Iniciativa Ne základnám odmítá zapojení České republiky do tohoto systému a to z těchto důvodů:
Česká republika není nijak vázána svým členstvím v NATO se do tohoto systému zapojit.
Summit NATO nedokázal definovat hrozby, před kterými by měl protiraketový systém členské státy chránit. Místo Íránu je zmiňováno neurčitých 30 zemí.
Tento systém je finančně vysoce náročný a v době všeobecných škrtů by měly být kráceny především výdaje na takto nevěrohodné projekty jako je protiraketová obrana. S přihlédnutím k neexistující hrozbě je budovaný systém pouze obří zakázkou pro zbrojařské firmy, kterou zaplatí daňový poplatník.
Kontra-summitu se za Iniciativu Ne základnám účastnil její mluvčí Jan Májíček, který k NSK řekl: "Přijetím NSK se do jisté míry mění povaha Severoatlantické aliance. NATO si nyní vymiňuje zasáhnout kdekoli na světě, pokud tam budou ohroženy zájmy jeho členských států. Je to posun k jasně útočnému vojenskému uskupení, které nemá oporu ve washingtonské smlouvě, o níž se celá NSK opírá a jíž je zdůvodňována.
Stejně tak v dalších oblastech, jako je protiraketová obrana nebo Afghánistán, NATO nepřekvapilo, a dál prosazuje politiku, která odsává neuvěřitelné množství prostředků členských států na straně jedné a produkuje destabilizaci mezinárodních vztahů a smrt na straně druhé."
Iniciativa Ne základnám bude pořádat ve čtvrtek 2.12. od 18h na Novotného lávce v Praze veřejnou debatu k NSK.
Iniciativa Ne základnám vznikla v červenci 2006 a v současné době ji podporuje na šest desítek organizací. Cílem iniciativy je nenásilnou formou bojovat proti umístění základny systému Národní raketové obrany Spojených států na území ČR. Iniciativa průběžně publikuje informace týkající se tohoto tématu na webových stránkách www.NeZakladnam.cz.


Militarizace médií, neb o čem se ve veřejnoprávní televizi nemluví

28. listopadu 2010 v 7:07 Dokumenty
 U příležitosti kontra-summitu NATO, pořádaného mezinárodním mírovým hnutím od 19. do 21. listopadu v Lisabonu, mezinárodní koordinační výbor Ne válce - Ne NATO prohlašuje:
"NATO znamená válku: Ne nové strategické koncepci."
Mezinárodní koordinační výbor Ne válce - Ne NATO se skládá ze členů reprezentujících 11 států, zastupující přes 650 organizací z více jak 35 zemí. Na mezinárodním kontra-summitu se na 250 účastníků podílelo na řadě plenárních zasedání, seminářů a workshopů, vztahujících se k válce a míru, NATO a jeho alternativám.
Contact in Lisbon: Reiner Braun: 0049 172 231 7475
Stanovisko Mezinárodního koordinačního výboru - Lisabon - 19. ledna 2010 NATO znamená válku: Ne nové strategické koncepci
Během schůzky představitelů NATO v Lisabonu potvrzují míroví aktivisté svou opozici vůči agresivní vojenské a atomové politice NATO. Trváme na své vizi spravedlivého světa bez válek a odsuzujeme mrhání prostředků na násilí, militarizaci a zbraně, včetně zbraní hromadného ničení. 
Tento názor zastává většina lidstva a jako mírová hnutí z členských států NATO budeme společně pracovat do té doby, dokud naše země nezačnou místo brutální síly a utrpení prosazovat mír, spravedlnost a rovnost napříč hranicemi.
S obrozením NATO skrze jeho novou strategickou koncepci, která má za cíl uchovat a rozšířit jeho dominanci ve stále více se globalizujícím světě, jsou jeho role cíle znovu zpochybňovány. Zatímco se snaží samo sebe prezentovat jako humanitární instituci se zvyšujícími se politickými a ekonomickými pravomocemi, zůstává nástrojem pro Američany vedené užití síly se základnami na všech kontinentech. Je aliancí, která vojensky zasahuje, aby prosadila ekonomické zájmy a výhody. Obchází OSN a systém mezinárodního práva, urychluje militarizaci a eskaluje zbrojní výdaje: vojenské výdaje zemí NATO odpovídají 75% celosvětových výdajů na zbrojení.
V době globální ekonomické krize představují tyto výdaje zločin proti životním standardům obyčejných lidí, protože jsou, dochází ke snižování platů a škrtům, aby byly uspokojeny rozpočtové nároky NATO.
Představitelé NATO hledají způsob, jak odejít z Afghánistánu a neztratit tvář. Tato brutální válka, která stála životy tolika Afghánců, musí okamžitě skončit. Afghánci a lidé v regionu nemohou čekat pět let na to, až budou moci začít znovu utvářet své životy. Válka pouze rozjitřuje existující problémy regionu. Jediným řešení je okamžité stažení vojáků.
V Evropě NATO pokračuje v prosazování zvýšené militarizace a politiky, která zvyšuje napětí uvnitř Evropy.
Poprvé nová strategická koncepce NATO zdůrazňuje strategické partnerství s Evropskou unií. To znamená, že NATO chápe EU jako vojenskou alianci, jak to činí lisabonská smlouva. Podle klausule o solidaritě v této smlouvě mají členské státy bezprostřednější vojenskou zodpovědnost, než v rámci NATO
Spojené státy ponechávají pod pláštíkem NATO své taktické atomové zbraně v Evropě I přes to, že některé státy požadují jejich stažení. NATO musí přestat vnucovat atomové zbraně Evropě a ukončit atomovou politiku prvního úderu.
Obamova administrativa prosazuje skrze NATO novou verzi Bushova programu raketové obrany, který byl tak zřetelně odmítnut obyvateli České republiky. Nyní je vyvíjen tlak na Turecko, aby hostilo radarovou základnu, kterou Češi odmítli. Tak zvaná raketová obrana je navržena tak, aby sloužila jako štít pro meč prvního úderu Severoatlantické aliance.
Představuje tak bezprostřední nebezpečí, destabilizuje mezinárodní vztahy a posiluje závody ve zbrojení. Odmítáme všechny verze protiraketové obrany a vyzýváme členské státy NATO, aby místo nich posilovali politiku, která pomůže vytvářet kulturu míru nikoli války.Musíme demokratizovat a demilitarizovat vztahy mezi lidmi a ustavit nov formy mírové kooperace, abychom vytvořili bezpečnější a spravedlivější svět. NATO nemá v naší vizi spravedlivého světa místo. Stojí v opozici k demokracii, protože podporuje korupční a na kmenových vůdcích závislou Karzáiho vládu v Afghánistánu, a opakovaně svou nedemokratičnost dokazuje potlačováním svobody projevu a shromažďování u příležitosti svých summitů. Jeho učením je agresivita, expanzionismus, militarismus a nespravedlnost. Vyzýváme všechny, aby odmítli tyto hodnoty, aby odmítli a bojovali proti NATO a jeho vizi globální dominance a přidali se k nám při budování mírového světa bez NATO.
Ne, NATO!
nato
Video: NE základnám

V USA zatkli 78letého expolicistu se 17 střelnými zbraněmi, chtěl zabít Obamu

27. listopadu 2010 v 16:13 Dokumenty
Američtí tajní agenti zatkli v listopadu veterána amerického námořnictva a bývalého příslušníka newyorské policie Michaela Stephena Bowdena, který vyhrožoval, že zabije současného prezidenta Baracka Obamu. Uvedla to v pátek NBC. V jeho domě bylo nalezeno na 17 střelných zbraní.

Osmasedmdesátiletý Stephen Bowden ze státu Jižní Karolína na sebe upozornil v polovině listopadu, když při pravidelné lékařské prohlídce pro veterány řekl zdravotnici, která se ho ptala, zda nemá sebevražedné myšlenky, že "zvažuje cestu do Washingtonu, aby zastřelil prezidenta, protože nedělá dost pro Afroameričany."
Zdravotnice upozornila policisty, kteří Bowdena zadrželi. V jeho domě nalezli tři poloautomatické pistole a poloautomatickou pušku ukryté pod postelí. U dveří měl nabitou brokovnici s krátkou hlavní a v ložnici syna bylo devět pušek, dvě brokovnice a pistole. Není jasné, zda je muž vlastnil legálně.
Bývalý policista po zadržení prohlásil, že svá slova myslel vážně. "Kdybych dostal příležitost postavit Obamu ke zdi a střelit ho, udělal bych to. Kdyby to bylo možné, zabil bych prezidenta za to, co udělal této zemi," řekl agentům poté, co ho informovali o právu nevypovídat.
Podle syna by vraždy prezidenta nebyl schopen
Podle listu The Washington Post čeká Bowdena ve věznici psychiatrické vyšetření. Poté se rozhodne, zda bude formálně obžalován. Bowden uvažoval v dubnu o sebevraždě, proto se ho zdravotnice tázala, zda nemá sebevražedné myšlenky. Jeho syn Kerry o nich nevěděl.
Zatčení se ale Kerry Bownden podivoval, protože podle něj nepředstavoval skutečnou hrozbu. "Je to 78letý muž po dvou bypassech. Když zvedne cokoli těžšího deseti kilogramů, musí si vzít nitroglycerín, protože ho píchá na hrudi. Když stoupá do kopce, nebo jde příliš, dlouho, musí se zastavit a vzít si nitroglycerín, protože ho píchá na hrudi. Je skutečně tento muž reálným nebezpečím?"
Bowden sloužil čtyři roky u námořnictva, tři roky pracoval jako policista v New Yorku a 18 let u newyorských hasičů.

Zdroj:

Čip věčného zdraví – povídka

27. listopadu 2010 v 16:12 Dokumenty
Luděk Frýbort

"Ale no tak, dámy a pánové. Ven s připomínkami," pravil učenec do ztichlého sálu. "Vy tam? Prosím!"
V třetí řadě se pohnula povědomá postava. Poslanec dolní sněmovny pan Wrexworthy si olízl rty a půl minuty jako by si něco sám pro sebe přemílal. "A je to jisté? Ta věc opravdu funguje?" vypravil ze sebe posléze.

Celé zde:


AKT-INFO č. 156

26. listopadu 2010 v 10:49 Aktuálně
Zprávy, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích


SEZNAM ZPRÁV V TOMTO VYDÁNÍ
- Vůdce Tálibánu v tajných rozhovorech byl podvodník
- Velké americké korporace vykazují rekordní zisky
- Izrael se chystá schválit zákon, jenž by nedovolil postoupit území bez referenda

VŮDCE TÁLIBÁNU V TAJNÝCH ROZHOVORECH BYL PODVODNÍK
Podle zpráv z Afghánistánu zkrachoval průběh tajných rozhovorů mezi představiteli Spojených států a Tálibánu poté, co americká strana dospěla k závěru, že hlavní účastník těchto rozhovorů je pákistánský obchodník vydávající se za jednoho z hlavních velitelů Tálibánu. Vyjednávání s mužem, který se identifikoval jako Mullah Akhtar Muhammad Mansour, zástupce velitele Tálibánu, byla pořádána po dobu tří měsíců. Deník The New York Times informoval o tom, že falešný vůdce Tálibánu se dokonce setkal s prezidentem Hamídem Karzáím. Do Kábulu přiletěl letadlem NATO a byl uveden do prezidentského paláce. Za svou účast v těchto rozhovorech získal podvodník poměrně značnou částku peněz.
23/11/2010

VELKÉ AMERICKÉ KORPORACE VYKAZUJÍ REKORDNÍ ZISKY
Přestože ekonomická krize pro osoby s nízkými až středně vysokými příjmy pokračuje, nově zveřejněné statistiky ukázaly, že korporace se sídlem ve Spojených státech vykazují za uplynulý třetí kvartál roku 2010 rekordní zisky. Výše těchto zisků přesahuje ročně 1,6 bilionů amerických dolarů, což představuje nejvyšší příjmy za uplynulých šedesát let, během kterých americké státní úřady vedou statistiky korporátních zisků. Oproti minulému roku zisky obchodních společností stouply o 28 procent. Přesto společnosti podle statistik nevyužívají tyto zisky na to, aby zaměstnaly větší počty pracovníků. Americké úřady předvídají, že současná oficiální míra nezaměstnanosti 9 procent potrvá i nejméně celý příští rok. Mnoho ekonomů se však shoduje na tom, že reálná míra nezaměstnanosti ve Spojených státech je oproti oficiálním údajům pravděpodobně dvojnásobně vyšší.
24/11/2010

IZRAEL SE CHYSTÁ SCHVÁLIT ZÁKON, JENŽ BY NEDOVOLIL POSTOUPIT ÚZEMÍ BEZ REFERENDA
Izraelský parlament schválil opatření podporované premiérem Benjaminem Netanjahuem, podle kterého by se pro eventuální mírové dohody uzavřené s Palestinci a sousedními arabskými státy mohlo požadovat celonárodní referendum. Tento izraelský zákon se týká jakýchkoli dohod včetně stažení z okupovaného území, které Izrael obsadil (východního Jeruzaléma nebo Golanských výšin zabraných Sýrií). Kritické hlasy zastávají názor, že daný návrh zákona by mohl komplikovat Američany podporované rozhovory s Palestinci. Hlavní palestinský vyjednavač Saeb Erekat označil toto opatření za "výsměch mezinárodnímu právu".
23/11/2010

=============================================
Poznámka: Naše rubrika mezinárodních zpráv vám přináší souhrn zpráv programu DemocracyNow televizní stanice Pacifica. Videozáznamy těchto zpráv můžete zhlédnout s pomocí programu RealPlayer. Vložte adresu http://www.democracynow.org/recent.pl do vyhledávače a vyberte si zprávy v angličtině podle data.
=============================================
    
INFORMACE:
Akt-info je alternativní zpravodajský servis. Poskytujeme informace, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích. Redaktoři jsou nezávislou skupinou novinářů a přátel. Akt-info je zcela neziskový projekt. Pokud jste členem organizace nebo neformální skupinou, aktivní v našich prioritních tématech (lidská práva, obrana skutečné demokracie, sociální spravedlnost a mírové řešení konfliktů), můžete prostřednictvím našeho servisu informovat širší veřejnost o vašich aktivitách. Vaše případné dotazy a připomínky můžete zasílat na: akt-info@seznam.cz.

ROZŠIŘUJTE INFORMACE DÁL:
Pošlete informaci o Akt-info svým kamarádům a dejte jim vědět, jak se mohou přihlásit. Zprávy z akt-info přinášíme jen jednou týdně a náš systém je zabezpečen, takže se nikdo nemusí obávat spamů. Přihlásit se může každý sám. Stačí jen poslat e-mail s předmětem "přihlásit" na adresu: akt-info@seznam.cz.

JAK POMOCI:
Všimli jste si, že běžná nebo "mainstreamová" média neinformují objektivně nebo dostatečně o tématech, která Vás zajímají? My také. Už Vás štve, že dostáváte jen politicky vhodné informace o světě kolem vás? Nás také. Potřebujeme překladatele z angličtiny do češtiny. Také potřebujeme české korektury. Vždy uvítáme zprávy z alternativních zdrojů. Pokud můžete pomoci, zkontaktujete nás na: akt-info@seznam.czNeviditelná imperiální civilizační agrese

26. listopadu 2010 v 10:03 Dokumenty
Kdo má informace, má moc. Kdo neví, je ovládaný. Vrcholem bezmoci je nevědět, že jsem ovládaný. Nevědomost ovládaného je vrcholem moci ovládajícího.
Tak nějak by se dala v kostce shrnout podstata strategie zneviditelňování. Základ patrně nejúspěšnější imperiální civilizační agrese dovršující nyní rozklad euroatlantické civilizace.
V předvečer Lisabonského summitu NATO - Rusko přišla zpráva, že americký velvyslanec v ČR jen tak nebude.
Barack Hussein Obama naznačuje, že pacifický prostor je pro USA důležitější než Evropa. Že Čína, Indonésie a Brazílie jsou pro USA důležitější než takoví spojenci v NATO, jako jsou Británie či Francie. Vnímat Rusko jako nepřítele prý zasmrádá minulostí. Barack Hussein Obama tomu říká "reset", šéf Aliance "nový začátek".
1111
Jako by mimo článku 5 o solidaritě proti ozbrojenému útoku s pádem železné opony ostatní text ze Severoatlantické smlouvy zmizel. Jako by hrozby, kterým musí NATO čelit, byly jen terorismus nebo počítačové pirátství a ne to, co všechno může být za nimi. Jako by závazku solidarity, hájit svobodu, společné dědictví a civilizaci svých národů, založenou na zásadách demokracie, svobody jednotlivce a právního státu proti jakémukoliv jinému než jen ozbrojenému útoku v Severoatlantické smlouvě nebylo.
První dvě, resp. tři přikázání Desatera mají zásadní význam ve všech abrahámovských náboženstvích. Proč? Jako ústřední bod kladou víru v jednoho Boha. S ním Abrahám uzavřel smlouvu. Dodržení smlouvy "pacta sunt servanda" není proto jen základním právním principem, ale především základním principem euroatlantické civilizace. Pohrdání smlouvou je rovno pohrdání civilizací.
Závazek solidarity proti každé jiné hrozbě na ochranu hodnot euroatlantické civilizace z Preambule, z čl.3 a čl.8 Severoatlantické smlouvy se v očích světové veřejnosti zneviditelnil. Co jiného, než pohrdání Severoatlantickou smlouvou.
Efekt zneviditelnění je využíván ve filmové a divadelní technice. Čím je světlo reflektoru intenzivněji zaměřeno na úzce vymezené místo jeviště, tím intenzivnější stín skýtá těm, kdo pro vytvoření optické iluse musí zůstat očím diváka v utajení.
Ve společenském životě slouží namísto reflektoru média. Dokáží úspěšně vytvořit bariéru mezi vědomím jedince a vědomím společnosti účelovým zaměřením pozornosti k něčemu, co odvrátí pozornost veřejnosti od toho, co ti v utajení potřebují zneviditelnit.
K zavedení cenzury netřeba úřad pro tisk a informace. Dávno překonané. Stačí ovládnout média a záplavou aktualit nežádoucí informace zneviditelnit.
Zpráva o požáru domu je pro majitele informací významu existenčního ohrožení. Pro spoluobyvatele v obci informací, zda k zamezení rozšíření požáru a odstranění jeho následků není třeba jejich pomoci. Pro ostatní obyvatele státu aktualita. Proti zprávě např. o počasí k tomu, jak se má kdo obléci, informační hodnotu nemá. Dříve, než si kdo stačí hodnotu informace uvědomit a hlavně dát do souvislostí, záplava stále rychleji se střídajících aktualit odnáší informace do zapomnění. Záplava aktualit informaci zneviditelní.
Strategie zneviditelňování jako základ imperiální civilizační agrese má hluboké historické kořeny. V novodobé historii je pro euroatlantickou civilizaci hrozbou již od roku 1917.
Vladimír Uljanov prahl po pomstě za popravu svého bratra Alexandra carským režimem představovaného poevropštělou ruskou aristokracií. Z evropské tradice neomylně sáhl po tom, co nejdůsledněji popíralo samotné základy evropské civilizace. Marxův materialismus. Ten duchovní smysl existence člověka popírá a oklešťuje ji na přežití jeho tělesné schránky.
Na hluboký odkaz prapředků z dob tatarských nájezdů se dá usuzovat nejen z jeho fyziognomie, ale především ze způsobu myšlení, kterým přetvořil marxismus v nejúčinnější nástroj k rozložení evropské civilizace ve 20. století, bolševismus.
Uljanov přetvořil marxismus v bolševismus jako ideologický základ velkoruské imperiální strategie civilizační agresí založenou na ozbrojeném násilí. Světová revoluce měla veleloupeží svobody, cti, důstojnosti, veškerého majetku a dokonce i dětí (strach rodičů i z nevědomého udání jejich dětmi režimu) rozložit samotné základy v té době dominující, jím nenáviděné evropské civilizace.
Loupež tisíciletí bylo třeba zneviditelnit. Byla ideologicky odstíněna jako nutná oběť budoucího komunistického ráje na zemi. Do čela civilizační agrese proti evropské civilizaci založené na křesťanství bylo třeba postavit poloboha. Vyvstal ideolog, politik a státník Lenin. Uljanov a jeho imperiální strategie ozbrojené civilizační agrese byly politickou ideologií bolševismu zneviditelněny.
Od počátku byla civilizační imperiální agrese nových vládců Ruska vedena po dvou liniích. Jako pověstné špičky ledovců se v průběhu minulého století objevovaly ozbrojené agrese ruského vojenskoprůmyslového komplexu. Často v konfliktech zástupných zemí. Všude tam, kde podle vládců Ruska nehrozil příliš silný odpor. Vývoj ukazoval, že oproti jednotlivým útokům ozbrojené agrese nabývá na stále větším významu hlavní linie civilizační imperiální agrese.
Ta byla v utajení kontinuálně vedena ruskými tajnými službami mimo zájem veřejnosti, jakoby skryta zrakům světové veřejnosti. Celou škálou prostředků. Jedním z hlavních bylo pronikání "pokrokových" idejí všeho druhu. Často i prosazováním bezbřehého liberalismu, zvrhávajícího se v opak hlásaného. Např. tolerance menšin zvrhávající se v jejich propagaci ke zneviditelnění práv většiny. A tak dále, a tak podobně.
V Evropě Winston Churchill a v USA Joseph McCarthy na nějakou dobu tento vývoj zabrzdili. Ale už porážka USA ve válce ve Vietnamu ukázala sílu patrně nejsilnější zbraně KGB ve studené válce. Světového mírového hnutí. Zlomek nákladů vynaložených ve válce Spojenými státy stačil KGB ke zkorumpování nejen světových médií, ale dokonce i médií v USA. I masy občanů USA jako užiteční idioti ve své nevědomosti demonstrovaly svoje pevné, svaté přesvědčení, že jediné mírové rakety jsou právě ty ruské. To nebyla ani tak porážka armády USA jako jejich tajných služeb. Jeden z největších úspěchů strategie zneviditelnění.
Poměrně překvapivý nástup prezidenta USA Ronalda Reagana byl naopak neúspěchem KGB. Ale i s ním si dokázala KGB poradit.
Tajné služby USA nedokázaly držet krok se svým prezidentem a předejít následujícímu vývoji. Na pozadí porážky ruské ekonomiky a vojenskoprůmyslového komplexu jako oficiálního výsledku studené války dokázaly ruské tajné služby jejího výsledku využít k transformaci imperiální strategie Ruska. Imperiální strategie zneviditelňování přizpůsobená po pádu železné opony novým informačním technologiím se stala hlavní zbraní pokračující civilizační agrese Ruska. Její důsledky po otevřeném ovládnutí Ruska agenty KGB začínají čím dále rychleji měnit svět.
Ještě po zavraždění Litviněnka v roce 2006 se Británie domáhala vydání Lugového, podezřelého z vraždy. V březnu 2010 již Británie nečinně přihlíží koupi deníku Evening Standard agentem KGB Lebeděvem. Pověstný prodej provazu budoucím oběšencem. Může být zahájena příprava, aby příští vražda zájmové osoby v Británii mohla být účinněji zneviditelněna. Není divu, že dědici Andropova považují představitele NATO za méněcenné. Viz pohrdání ("kdo kurva myslíš, že jseš") ruského ministra zahraničí Lavrova v pověstném rozhovoru s britským ministrem zahraničí Milibandem. Ministr zahraničí toho Spojeného království, nad nímž ještě počátkem minulého století slunce nezapadalo.
I současná světová hospodářská krize není ničím jiným než krizí způsobenou zneviditelněním odpovědnosti bankéřů. Odpovědnost bank za zneužití pravomoci k nakládání s penězi klientů k jejich zpronevěře a hazardním bankovním operacím se zneviditelňuje jejich vydáváním za neúspěch produktů bankovních služeb. Namísto konfiskace majetku odpovědných bankéřů se tak hradí ztráty bank z peněz daňových poplatníků. Co jiného než pohrdání principem, kde neplatí právo, neplatí nic.
V českých podmínkách je strategie zneviditelňování tak daleko, že není problém zneviditelnit i veřejně spáchanou vraždu. Páté přikázání zní nezabiješ. Tedy nezabiješ člověka. Aniž by jakýkoliv soud projednal a rozhodl, jsme po veřejně spáchané vraždě Františka Mrázka už léta médii soustavně přesvědčováni, že nebyl zavražděn člověk, občan František Mrázek, ale boss podsvětí. K čemu jinému, než aby se zneviditelnila odpovědnost za to, že vražda člověka zůstala neobjasněna. A spolu s ní páté přikázání.
Zločin úplatnosti veřejných činitelů podle mezinárodních úmluv o korupci, namísto jeho uzákonění a stíhání veřejných činitelů, na státní moci nezávisle zřízeným protikorupčním úřadem a protikorupčním soudem, se léta zneviditelňuje bojem proti korupci. Jako by úplatní veřejní činitelé mohli vyšetřovat a soudit sami sebe. A tak dále a tak podobně.
Po pádu Byzance stačila tureckým muslimům tři století, aby z nejvyspělejší části Evropy, dědičky římské říše, se stal Balkán.
Za nepříliš odlišnou dobu, od renesance do počátku 20. století se uvolněním genia svobodného člověka stala evropská civilizace západní a střední Evropy světovým fenoménem, který společenským a vědeckým rozvojem položil základy nejracionálnějšího využití intelektuálních a materiálních zdrojů celého lidstva k zahájení éry kosmické expanze.
Evropská civilizace stojí především na monogamní rodině. Institutu zajišťujícím možnost zázemí nejen k harmonické výchově dětí v duchu humanity, ale i ke genetické kultivaci budoucích generací. Evropská civilizace položila základy, aby úděl občanů na celém světě mohl být lidský.
Od roku 1917 ještě neuplynulo ani sto let a euroatlantická civilizace rezignuje na svoji ústavu. Na základní pilíř svojí existence. Na závazek solidarity ze Severoatlantické smlouvy nejen v případě ozbrojeného, ale každého útoku společně hájit svobodu, společné dědictví a civilizaci svých národů.
Euroatlantická civilizace rezignuje v době, kdy se o osudu světa rozhoduje v Evropě. Kdy pět set milionů Evropanů stojí na rozcestí, zda se jim podaří hrozbu civilizační agrese sjednocením a konsolidací svých intelektuálních a materiálních zdrojů na obranu euroatlantických hodnot odvrátit.
Potom by se průměr ekonomické výkonnosti Evropy podstatně přiblížil ekonomické výkonnosti Německa. V globální soutěži by taková Evropa byla v rámci NATO nejen pro Rusko zcela jiným partnerem. USA by na obranu euroatlantických hodnot nezůstaly osamoceny. Nikdo si to neuvědomuje tak dobře, jako dědici Andropova.
Jako by se dějiny opakovaly nikoliv přímočaře, ale v určitých obměnách. Rád bych se mýlil. Ale vybavuje se mi, jaké - podle historie - po Mnichovské dohodě panovalo nadšení (mimo ČSR) ze "záchrany míru". Výsledky tehdejšího míru jsou důkazem, že mírová politika eppeasementu rezignující na zásady, na nichž je postavena obrana toho, co dnes nazýváme euroatlantickými hodnotami, je nejjistější cestou ke světovému válečnému konfliktu.
Zaměřením NATO mimo Evropu Barack Hussein Obama Evropu zneviditelňuje. USA vyklízejí dobrovolně oblast, kde se právě rozhoduje o budoucnosti nejen Evropy, ale celého světa. Další odklad nástupu nového amerického velvyslance v ČR nasvědčuje, že tajné služby USA opět selhávají. Vždyť nemohou nevědět, proč prezident Sarkozy odmítl v létě jednat s ministrem Schwarzenbergem jako zástupcem rozvojové země, která neumí zajistit dodržování základních lidských práv.
Černobyl ukázal nejen limity, ale i stupeň ohrožení, který strategie zneviditelňování znamená pro celý svět. Teprve po odchodu Putina se svět dozví, jestli a jaké katastrofě byl blízko při letních požárech ve vertikálou moci zdevastovaném Rusku. Svojí podstatou je strategie zneviditelňování parazitní. Nové lidské hodnoty nevytváří, stávající rozkládá. Jako kraken z hlubin bezpráví táhne neviditelnými chapadly euroatlantickou civilizaci, a s ní celý svět, čím dále blíže k hrozbě záhuby.
Medveděv už Severoatlantické smlouvě navrhuje: Rozdělme si Evropu. Západ neslyší? Tu střední už rozloženou máme. Vy přijdete na řadu po ní. Divide et impera, rozděl a panuj. To je solidarita? Po podepsání Mnichovské dohody rezignoval na protest proti zradě spojenců 1. lord admirality Duff Cooper. To byla euroatlantická civilizace strategií zneviditelňování pouze ohrožena, nikoliv ještě rozložena.
P.S. Pravda, je to jen spekulace. Podezření založené na logice zásady cui bono, v čí prospěch se to, či ono děje. Podložit podezření důkazy by si vyžádalo podrobnější analýzu. Potom by to už nebylo podezření, ale jistota založená na důkazu, jehož by nebylo, nebýt podezření.

Euro budoucnost má, ale ne příliš růžovou

26. listopadu 2010 v 10:00 Dokumenty
Když se dívám na název dnešní vědecké rozpravy "Budoucnost eura očima státníka, centrálního bankéře, politika a akademického ekonoma" a na své tři spoluřečníky, pak vylučovací metodou docházím k závěru, že jsem zde pravděpodobně za státníka. To má být asi ten, o kterém se předpokládá, že tomuto tématu rozumí nejméně a od koho se vlastně právě proto téměř nic neočekává. Předpoklad je to asi správný. Státnictví určitě není žádná specifická profese a nepředpokládá žádné zvláštní znalosti. Je to a hlavně by to být měl způsob chování a hlavně postoj, založený na respektu k entitě, který reprezentuje, v našem případě k českému státu.
klaus
Nejsem si jist, zda z tohoto mého postavení plyne nějaký názor na budoucnost eura nebo na náš vztah k euru. Snad by státníka mělo zajímat, zda stát musí či nemusí mít vlastní měnu. Mít ji nemusí, ale vždy musí být při této volbě zodpovězena otázka, zda je to pro stát výhodou nebo nevýhodou. Při dnešní diskusi však asi nejde o to, zda má či nemá Česká republika mít euro, toto téma snad nikdo ani dnes nenastoluje, ale o to, jak se dívat na euro, na tuto pro nás cizí měnu jako na obecný problém.
Mé bývalé životní profese - akademického ekonoma, centrálního bankéře a politika - mi na toto téma umožňují říci následující:
- euro, neboli společná měna části evropského kontinentu, je a od počátku byla riskantním politickým (a jen v druhé řadě ekonomickým) projektem, při jehož zrodu nebyly vážně brány v úvahu v podstatě velmi jednoduché argumenty ekonomického typu, poměrně přesně a pro všechny, kdo o to mají zájem, dostupně popsané standardní ekonomickou teorií. Jejich jádro, obsažené v teorii optimálních měnových zón, zde rozvíjet nebudu, abych neubíral prostor svým kolegům v dnešní diskuzi;
- trvám na tom, že ekonomické argumenty v úvahu nebyly brány záměrně. Částečně proto, že politici a public intellectuals (v médiích a akademii) ekonomii nerozumějí a za vážnou disciplínu ji nepovažují, částečně proto, že věří ve svou oprávněnost ignorovat elementární společensko-vědní a tedy i ekonomické zákonitosti a částečně proto, že politické efekty zavedení eura od samého počátku považovali za daleko větší a cennější než případné ekonomické disefekty, kterými jsou - zejména jak se teď všichni přesvědčují -velmi nenulové náklady tohoto měnového uspořádání. Vážnou cost-benefit analýzou se politici - a jejich akademičtí a mediální "fellow-travelers" - vůbec nezabývali;
- politici však při svém prvotním rozhodování udělali školáckou chybu při posuzování faktoru času a při přijetí předpokladu harmoničnosti ekonomického vývoje. Každá soustava měnových kursů - tedy i vzájemné kursy mezi zeměmi eurozóny - v nějakém časovém okamžiku ekonomickou realitu více méně odráží. Tak tomu bylo i v okamžiku zavedení eura, a proto jeho zavedení samo o sobě k žádným bezprostředním ekonomickým poruchám vést nemuselo a také nevedlo. To evropské politiky uchlácholilo a začali věřit, že je vyhráno.
V dnešním světě, ale ani v dnešní Evropě však zákon plánovitého a proporcionálního rozvoje národního hospodářství, který byl v této instituci, Vysoké škole ekonomické, dlouhá desetiletí vyučován, neplatí. Mnozí jsme ho nebyli schopni pochopit ani tehdy, když jsme z něj dělali zkoušku. Nechápali jsme, jak se může mluvit o zákonu, když to vždy bylo jen a jedině přání, aby k plánovitému a proporcionálnímu rozvoji národního hospodářství docházelo. Tomuto zákonu, bez diplomu pražské VŠE, pravděpodobně politici západní Evropy věřili. Kdyby tady studovali, nevěřili by mu. O to byli ochuzeni. Ekonomika zemí eurozóny se po zavedení eura samozřejmě harmonicky a proporcionálně nevyvíjela, a proto by dnes řada zemí potřebovala úplně jiné měnové kursy, než s jakými do eurozóny vstupovala. To platí obecně, i bez nedávné krize, ale ta to ještě zvýraznila. A vedla k dnešní akutní krizi eura;
- od samotného počátku jsme mnozí věděli, že nemůže existovat měnová unie bez unie fiskální a stejně tak jsme věděli, že nemůže být ani unie fiskální bez unie politické. Europolitici si buď mysleli, že to možné je, což byl samozřejmě fatální omyl, nebo věděli, že to sice možné není, ale měnovou unii považovali za nejsnazší cestu, jak zavést unii fiskální i politickou. Proto se dnes chovají tak licoměrně. Unii fiskální a politickou chtějí, ale bojí se to říci nahlas a tváří se, že tomu tak není. Proto na každém summitu EU jen potichu a bez fanfár zavedou další a další prvky unie fiskální a politické, ač se ještě nedávno dušovali, že už po Lisabonské smlouvě žádné další změny v systému EU dělat nebudou. Protože asi skutečně věřili v onen zákon plánovitého a proporcionálního rozvoje, netušili, že budou muset odkrýt karty tak rychle. Proto jsou dnes zaskočeni. Závěr nikoli státníka, ale ekonoma je, že dnes zaváděné změny znamenají radikální posun od evropské měnové unie (EMU) k evropské fiskální unii (EFU) a k evropské politické unii (EPU);
- něco úplně jiného by byla daleko obecnější diskuse o tom, může-li nikoli EMU, ale EFU a EPU na úrovni kontinentu - bez radikální centralizace veškerého rozhodování - fungovat. To si nechme na jinou vědeckou rozpravu, ale mým tentativním závěrem je, že fungovat mohou, ale bez demokracie, tedy jedině za cenu vytvoření autoritářské evropské centrální vlády.
Vrátím-li se k euru, má představa o jeho budoucnosti je známá a nemám důvod ji jakkoli měnit. Euro pokračovat bude (nemám také důvod spekulovat, zda se stejným počtem zemí nebo bez některé z nich, protože to není podstatné), ale za cenu rozsáhlých fiskálních transferů a vnitrokontinentálního přerozdělování (EFU) a za cenu opuštění parlamentní demokracie (ve prospěch EPU). A to všechno bude zaplaceno dlouhodobou stagnací evropské ekonomiky.

Vystoupení na zasedání Vědecké rady Národohospodářské fakulty VŠE, Praha, 24. listopadu 2010

video:

O čem všem rozhodla Vláda ČR v návaznosti na rozpočet 2011

26. listopadu 2010 v 9:56 Dokumenty

1. Návrh zákona o státním rozpočtu České republiky na rok 2011 včetně rozpočtové dokumentace

Deficit státního rozpočtu na příští rok je navržen ve výši 135 miliard Kč. Podle schváleného materiálu bude podíl deficitu veřejných rozpočtů na HDP pro rok 2011 ve výši 4,6 %.
V rámci tohoto návrhu byla schválena účast státního rozpočtu na spolufinancování projektů Regionálních operačních programů obcí, neziskových organizací a podnikatelských subjektů ve výši 7,5%. A to v těch případech, kdy již byly podepsány smlouvy nebo jsou smlouvy těsně před podpisem.
Dále se členové vlády shodli na změně jednotlivých položek ve výdajích na vědu a výzkum oproti návrhu Rady pro výzkum a vývoj. Jedná se mj. o zvýšení o 100 mil. Kč u Akademie věd a o 300 mil. Kč v kapitole Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy pro vysoké školy.
Souhlas byl například i se změnami v návrhu střednědobého plánu v rezortu obrany (navýšení na 43,7 miliardy Kč každý rok) a v rezortu spravedlnosti (navýšení o 0,5 miliardy Kč každý rok).

2. Návrh zákona, kterým se mění zákon č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty

Návrh povinně implementuje novely směrnice EU, které se týkají daňových úniků spojených s dovozem zboží, některých úprav místa plnění při poskytování služeb a dále odpočtu daně. V rámci boje proti daňovým podvodům je dále navrhováno využití možnosti uplatňovat další opatření stanovená směrnicí EU a to přenesení daňové povinnosti na příjemce plnění u vybraných komodit a dále institut ručení za daň. Nově je také zaváděná možnost opravy daně u pohledávek za dlužníky (vratka DPH), kteří jsou v insolvenci, čímž dochází k podpoře podnikatelského sektoru.

3. Návrh zákona, kterým se mění některé zákony v souvislosti se změnou podmínek stavebního spoření

Návrh počítá se snížením maximální výše státního příspěvku za kalendářní rok z dosavadních 3 000 Kč (respektive 4 500 Kč u smluv uzavřených do 31. prosince 2003) na 2000 Kč. Zároveň bude pro vyplacenou státní podporu za rok 2010 zavedena zvláštní sazba daně z příjmů ve výši 50% z poskytnuté státní podpory. Dojde také ke zrušení osvobození úrokových příjmů plynoucích ze stavebního spoření od daně z příjmu fyzických osob.

4. Návrh zákona, kterým se mění zákon č. 353/2003 Sb., o spotřebních daních, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 61/1997 Sb., o lihu a o změně a doplnění zákona č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání (živnostenský zákon), ve znění pozdějších předpisů, a zákona České národní rady č. 587/1992 Sb., o spotřebních daních, ve znění pozdějších předpisů, (zákon o lihu), ve znění pozdějších předpisů a zákona č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích

Jedná se o implementaci směrnice EU o daních z tabákových výrobků s povinnou transpoziční lhůtou do 31. prosince 2010. Návrh představuje zvýšení sazby spotřební daně z tabákových výrobků ve dvou postupných krocích (od 1. ledna 2012 a 1. ledna 2014). Minimální daň z jedné cigarety se od 1. ledna 2012 zvedne o 9 haléřů na 2,10 Kč. Od 1. ledna 2014 tato spotřební daň nesmí být nižší než 90 EUR z 1 000 kusů cigaret. V oblasti zdanění lihu jsou navržena opatření, která mají zajistit splnění podmínek stanovených ČR pro uplatňování trvalé výjimky udělené Evropskou Komisí.

5. Návrh zákona, kterým se mění zákon č. 338/1992 Sb., o dani z nemovitostí

Návrh stanovuje jednoznačné parametry pro vymezení zpevněné plochy pozemku jako specifického předmětu daně z pozemků a odstraňuje výkladové nejasnosti. Dále zjednodušuje daňové řízení a snižuje daňové zatížení podnikatelů.

6. Návrh zákona, kterým se mění zákon č. 424/1991 Sb., o sdružování v politických stranách a v politických hnutích

Podle návrhu dojde k postupné redukci příspěvku na mandát pro politické strany a politická hnutí od roku 2012 celkem o 10%. Nemění se stálý příspěvek, který činí ročně 6 000 000 Kč pro strany a hnutí, které získaly v posledních volbách do Poslanecké sněmovny 3 % hlasů. Za každých dalších i započatých 0,1 % hlasů obdrží strana a hnutí ročně 200 000 Kč. Obdrží-li strana a hnutí více než 5 % hlasů, příspěvek se dále nezvyšuje.


7. Návrh zákona, kterým se mění zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony

Návrh zákona zahrnuje zdanění důchodů pracujících důchodců při dosažení hranice příjmů přesahující trojnásobek průměrné mzdy; zrušení zvláštní úpravy, podle které nejsou peněžité náhrady u představitelů státní moci předmětem daně (současně i zdanění platu prezidenta a renty bývalého prezidenta) a zrušení daňového osvobození příjmů z ekologických zdrojů energie.
Nejzásadnější změny se týkaly omezení snížení základní slevy na poplatníka o 100 Kč za měsíc na období roku 2011 a zamítnutí návrhu na snížení daňového zvýhodnění na vyživované dítě o 240 Kč za rok.

8. Návrh zákona, kterým se mění některé zákony v souvislosti s úspornými opatřeními v působnosti Ministerstva práce a sociálních věcí

Jde o novelizace 18 zákonů. Cílem navrhovaných opatření je především finanční úspora v oblasti nemocenského pojištění, vyšší zainteresovanost zaměstnavatelů na vývoji dočasné pracovní neschopnosti zaměstnanců, zvýšení příjmů státního rozpočtu pro rok 2011 a posílením ochranných prvků v systému.

Nejzásadnější opatření:

 • denní výše nemocenského bude činit 60 % denního vyměřovacího základu po celou dobu trvání dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
 • prodlužuje se období dočasné pracovní neschopnosti a karantény, po které zaměstnavatel finančně zajišťuje svého zaměstnance náhradou mzdy, platu, odměny, snížené odměny nebo sníženého platu, a to o jeden týden, tj. z prvních 14 na 21 kalendářních dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti
 • v roce 2011 se navrhuje ponechat částku maximálního "ročního" vyměřovacího základu pro placení pojistného zaměstnanci a osobami samostatně výdělečně činnými na úrovni roku 2010 - tj. 72násobku průměrné mzdy
 • zrušení sociálního příplatku
 • ve dvouleté variantě a ve čtyřleté variantě rodičovské bude vyplacena stejná částka (celková částka čtyřleté varianty bude snížena na dvouletou variantu), u čtyřleté varianty dosáhneme stejné výše změnou délky pobírání vyšší a nižší částky rodičovské
 • změna podmínek nároku na porodné - zacílení porodného na prvorodičky v rodině s nízkým příjmem (do 2,4násobku životního minima) - 13 000 Kč
 • zpřísnění právní úpravy povolování a odnímání povolení ke zprostředkování zaměstnání
 • zajistit snížením výše příspěvku na péči v I. stupni závislosti z 2000 na 800 Kč měsíčně jeho správné využití s ohledem na odpovídající náročnost a intenzitu péče
 • omezení možnosti OSVČ manipulovat se systémem nemocenského pojištění tak, aby bylo zabráněno jeho zneužívání (zejména u matek s dětmi, kterým stačilo platit si nízkou platbu nemocenského pojištění ve 12 měsících před nástupem na mateřskou, aby dosáhly na velmi vysoké částky peněžité pomoci v mateřství)
 • zavedení nového nástroje aktivní politiky zaměstnanosti tzv. překlenovacího příspěvku pro OSVČ, které přestanou být uchazeči o zaměstnání. Překlenovací příspěvek se poskytuje nejdéle na dobu 5 měsíců. Měsíční výše příspěvku činí nejvýše 0,25násobku průměrné mzdy.


9. Návrh zákona, kterým se mění zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce

Vláda se dohodla na změně, která by zrušila stanovené minimální rozpětí platových tarifů mezi nejnižším a nejvyšším platovým stupněm v platové třídě a způsob navyšování platových tarifů v platových stupních, s tím, že nadále budou platové tarify v jednotlivých platových stupních stanoveny nařízením vlády. Platové tarify zůstávají v 16 platových třídách a v každé z nich v platových stupních. Zároveň u nejvyšších platových tříd bude možné sjednat smluvní plat.

Chceš-li mír, připravuj…?

26. listopadu 2010 v 9:54 Dokumenty
Oskar Krejčí, Britské listy
Konec studené války přinesl podivný mír. Podle údajů Stockholmského institutu pro výzkum míru (SIPRI) stouply v tomto století světové vojenské výdaje téměř o polovinu, aby dosáhly těžko uvěřitelné hladiny 1,5 biliónů dolarů v běžných cenách. Jen samotný vítěz studené války, USA, zvedl své vojenské výdaje za léta 2000 až 2009 o 75,8 % - a přenáší závody ve zbrojení i do kosmu. Zdá se, že lidstvo stále věří klasickému rčení si vis pacem, para bellum - chceš-li mír, připravuj válku - a zbrojí. Dějiny ovšem ukazují, že se zbrojním lidstvo válkám nevyhnulo…
V této chvíli se zdá, že existují tři hlavní skupiny příčin, které by mohly vést k velkému, snad dokonce světovému konfliktu:
 • Tradiční mocenský zápas o nadvládu. Ten může být vyvolán jak touhou po ovládání osudů ostatních lidí, národů či civilizací, tak i strachem z tohoto, že někdo jiný by mohl ovládnout podmínky vašeho života.
 • Zápas o suroviny. Podle řady autorů by pro 21. století měl být příznačný právě tento konflikt, a to především pokud jde o zásoby ropy a plynu.
 • Etnický zápas. Ten může být spojený nejen s výše zmíněným mocenským zápasem, ale i s vizí práva národů na sebeurčení.
3 svetova

Státy s největšími vojenskými výdaji (2009)
stát
výdaje (miliardy USD)
změna, 2000-2009
(%)
výdaje na hlavu (USD)
% HDP 2008
podíl na světových výdajích (%)
USA
661
75,8
2100
4,3
43,0
Čína
[100]
217
[74,6]
2,0
[6,6]
Francie
63,9
7,4
946
2,3
4,2
Velká Británie
58,3
28,1
946
2,5
3,8
Rusko
[53,3]
105
[378]
[3,5]
[3,5]
mezisoučet pěti
937
61
Japonsko
51,0
- 1,3
401
0,9
3,3
Německo
45,6
- 6,7
555
1,3
3,0
Saúdská Arábie
41,2
66,9
1603
8,2
2,7
Indie
36,3
67,3
30,4
2,6
2,4
Itálie
35,8
- 13,3
598
1,7
2,3
mezisoučet deseti
1147
75
Brazílie
26,1
38,7
135
1,5
1,7
Jižní Korea
24,1
48,2
499
2,8
1,6
Kanada
19,2
48,8
568
1,3
1,3
Austrálie
19,0
50,2
892
1,8
1,2
Španělsko
18,3
34,4
408
1,2
1,2
mezisoučet patnácti
1258
82
svět celkem
1531
49,2
224
2,7
100


AKT-INFO č. 155

19. listopadu 2010 v 4:16 Aktuálně

Zprávy, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích


SEZNAM ZPRÁV V TOMTO VYDÁNÍ
- Volání po ukončení segregace v českých školách přesahují Evropu
- Nový poradce OSN pro prevenci genocidy Juan Ernesto Méndez vyzývá USA, aby zahájily vyšetřování mučení
- Amnesty International se snaží přimět Evropskou unii k prošetření napomáhání mučení
- USA nabízí Izraeli modernizaci armády a veto v OSN za časově omezenou přestávku ve výstavbě osad

VOLÁNÍ PRO UKONČENÍ SEGREGACE V ČESKÝCH ŠKOLÁCH PŘESAHUJÍ EVROPU
Lidskoprávní organizace Amnesty International spustila mezinárodní kampaň, v níž vyzývá Českou republiku, aby okamžitě učinila opatření, která by ukončila rasovou segregaci ve školách. V listopadu roku 2007 Evropský soud pro lidská práva rozhodl, že systematická diskriminační praxe umisťování romských dětí do zvláštních škol pro lehce mentálně postižené porušovala práva romských dětí na vzdělání. Od rozhodnutí soudu však uplynuly tři roky a diskriminace nadále pokračuje. Děje se tomu navzdory nařízení, podle něhož měla Česká republika vykonat rozsudek a umožnit rovný přístup romských dětí ke vzdělání, kterého se budou společně účastnit jak děti většinové populace, tak i děti pocházející z populace menšinové. Přestože došlo k přejmenování zvláštních škol na "praktické školy", velké změny v učivu se nekonaly. Počet romských dětí nadále v "praktických školách" převládá - v některých školách tito školáci tvoří až 80 procent žactva. Romské děti pochází často ze sociálně znevýhodněných rodin, mluví jiným než českým jazykem a běžné základní školy nezvládají vycházet vstříc jejich potřebám. Nakonec pak romské děti končí ve školách, které jsou výhradně segregované a kde je úroveň poskytovaného vzdělání výrazně nižší než ve školách, kde jsou děti většinové populace. Ty romské děti, které chodí do škol s neromskými spolužáky, se učí často v oddělených třídách a jsou vystaveny diskriminaci a šikaně. Tento týden organizace Amnesty International vydala zprávu, v níž uvádí případ dívky Sabiny, která v roce 1998 ve věku šesti let začala navštěvovat první ročník běžné základní školy. Učitelka s ní však odmítala mluvit a zapojovat ji do třídních aktivit. Holčička sedávala v koutě a sama se snažila řešit látku, kterou ostatní probírali při vyučování. Toto se dělo po dobu několika měsíců do té doby, než rodičům bylo sděleno, že ji musí přemístit do "praktické školy" pro děti s lehkým mentálním postižením, přestože jí nikdy žádný psycholog či jiný odborník problémy s učením nediagnostikoval. Kampaň řízená organizací Amnesty International si klade za cíl hromadně zasílat české vládě dopisy s požadavkem, aby úplně zastavila praxi umisťování romských dětí do "praktických škol" a aby vypracovala celonárodně platnou legislativu, která zahájí desegregaci.
15/11/2010

NOVÝ PORADCE OSN PRO PREVENCI GENOCIDY JUAN ERNESTO MÉNDEZ VYZÝVÁ USA, ABY ZAHÁJILY VYŠETŘOVÁNÍ MUČENÍ
Nový poradce generálního tajemníka OSN pro prevenci genocidy a otázku mučení vyzval Spojené státy, aby zahájily vyšetřování a soudní stíhání pachatelů mučení, ke kterému docházelo za bývalého prezidenta George W. Bushe. Ve svém prvním rozhovoru pro média od nástupu do funkce zvláštního poradce pro otázky mučení Juan Ernesto Méndez prohlásil: "Spojené státy mají povinnost prošetřit každý připad mučení. Ovšem co se týká převzetí zodpovědnosti, bohužel jsme toho zatím viděli velice málo." Méndez též prohlásil, že má v úmyslu navštívit Irák a Guantánamo, aby vyšetřil velké množství obvinění z mučení. Méndez se sám stal obětí mučení za argentinské diktatury v sedmdesátých letech 20. století.
17/11/2010

AMNESTY INTERNATIONAL SE SNAŽÍ PŘIMĚT EVROPSKOU UNII K PROŠETŘENÍ NAPOMÁHÁNÍ MUČENÍ
Velká Británie slíbila odškodnění asi desítkám bývalých vězňů z Guantánama, neboť britské úřady napomáhaly jejich věznitelům k mučení a zneužívání. V červenci tohoto roku britská vláda zahájila vyšetřování obvinění vznesených vězni, kteří se měli stát oběťmi mučení. Zároveň s výsledky vyšetřování vystoupila mezinárodní organizace pro ochranu lidských práv Amnesty Intenational a požádala Evropskou unii, aby zakročila v otázce mimosoudních únosů organizovaných CIA a tajných věznic na evropském území. Ve své zprávě Amnesty International prohlašuje, že EU nedostála závazku přimět své členské státy k převzetí zodpovědnosti za spolupodílení se na tajných únosech a mučení, které probíhalo za Bushovy éry. Julia Hall zastupující Amnesty International prohlásila, že pokud Evropa přijme svoji část zodpovědnosti, dojde k tlaku na americkou vládu, aby přikročila k právním krokům: "V podstatě jde o to, jak dlouho mohou Spojené státy odolávat. Se všemi těmito informacemi, které se dostávají na veřejnost, s odhodlanými advokáty a protestující veřejností, jak dlouho mohou ještě Spojené státy odolávat? Pokud Evropská unie přidá svůj hlas, bude to další tlak, na který budou Spojené státy muset reagovat. A my doufáme, že to skutečně udělají."
16/11/2010

USA NABÍZÍ IZRAELI MODERNIZACI ARMÁDY A VETO V OSN ZA ČASOVĚ OMEZENOU PŘESTÁVKU VE VÝSTAVBĚ OSAD
Izraelská vláda se chystá hlasovat o navrhovaném souboru výhod, který Spojené státy americké nabízí za pozastavení výstavby izraelských osad na západním břehu Jordánu a s tím související obnovení mírových rozhovorů s palestinskou samosprávou. Americká vláda nabídla Izraeli 20 moderních vojenských letadel F-35 v ceně okolo 3 miliard dolarů a k tomu slíbila americké veto proti rezolucím OSN usilující o mír na Blízkém východě. Někteří mezinárodní odborníci chápou tento příslib veta jako nevyslovený souhlas s izraelským odmítnutím návrhu řešení, podle kterého by vznikly dva státy podle hranic z roku 1967. Při hlasování OSN byl tento návrh nejvíce podporován. Izrael by musel pouze pozastavit výstavbu osad na 90 dní, což by se ovšem nevztahovalo na okupovaný východní Jeruzalém. Tato dohoda by mimo jiné vedla k novému bilaterálnímu bezpečnostnímu paktu posilujícímu americko-izraelské vazby. Spojené státy rovněž Izrael ujistily, že poté co termín pozastavení výstavby vyprší, nebudou usilovat o jeho další prodloužení. Izrael podobný návrh minulý měsíc odmítl, ale nyní prohlásil, že se touto novou nabídkou bude vážně zabývat. Člen izraelské vlády Avishay Braverman nazval tuto dohodu velkým přínosem pro Izrael: "Premiér to (návrh USA) bude muset tento týden nějakým způsobem schválit, ať už v jakékoliv podobě, protože z hlediska bezpečnosti jde o skvělou nabídku. V zájmu Izraele bych premiérovi řekl, aby pozastavení výstavby prodloužil snad dokonce na čtyři, pět měsíců." Mezitím palestinský zákonodárce Harian Ashrawi komentoval tento návrh jako ocenění Izraele za prozatímní pozastavení nelegální okupace cizího území: "Izrael tak získá spoustu dalších strategických výhod, když zpomalí svoji krádež palestinské půdy o tři měsíce."
15/11/2010

=============================================
Poznámka: Naše rubrika mezinárodních zpráv vám přináší souhrn zpráv programu DemocracyNow televizní stanice Pacifica. Videozáznamy těchto zpráv můžete zhlédnout s pomocí programu RealPlayer. Vložte adresu http://www.democracynow.org/recent.pl do vyhledávače a vyberte si zprávy v angličtině podle data.
=============================================
    
INFORMACE:
Akt-info je alternativní zpravodajský servis. Poskytujeme informace, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích. Redaktoři jsou nezávislou skupinou novinářů a přátel. Akt-info je zcela neziskový projekt. Pokud jste členem organizace nebo neformální skupinou, aktivní v našich prioritních tématech (lidská práva, obrana skutečné demokracie, sociální spravedlnost a mírové řešení konfliktů), můžete prostřednictvím našeho servisu informovat širší veřejnost o vašich aktivitách. Vaše případné dotazy a připomínky můžete zasílat na: akt-info@seznam.cz.

ROZŠIŘUJTE INFORMACE DÁL:
Pošlete informaci o Akt-info svým kamarádům a dejte jim vědět, jak se mohou přihlásit. Zprávy z akt-info přinášíme jen jednou týdně a náš systém je zabezpečen, takže se nikdo nemusí obávat spamů. Přihlásit se může každý sám. Stačí jen poslat e-mail s předmětem "přihlásit" na adresu: akt-info@seznam.cz.

JAK POMOCI:
Všimli jste si, že běžná nebo "mainstreamová" média neinformují objektivně nebo dostatečně o tématech, která Vás zajímají? My také. Už Vás štve, že dostáváte jen politicky vhodné informace o světě kolem vás? Nás také. Potřebujeme překladatele z angličtiny do češtiny. Také potřebujeme české korektury. Vždy uvítáme zprávy z alternativních zdrojů. Pokud můžete pomoci, zkontaktujete nás na: akt-info@seznam.cz

Experiment

17. listopadu 2010 v 15:34 Videa
Film ke stažení:Milgramův experiment
Sociální psycholog Stanley Milgram provedl v roce 1963 experiment, který měl ukázat, jak daleko jsou lidé schopni zajít ve své poslušnosti k autoritě. Milgram se tak pokusil přispět k vysvětlení psychologických příčin holokaustu. Výsledky tohoto experimentu byly šokující.
Experiment provedl na Univerzitě v Yale. Osoby do experimentu získal prostřednictvím inzerátu v místních novinách, v němž účastníkům nabídl odměnu ve výši $4.00. V inzerátu bylo uvedeno, že se jedná o experiment týkající se učení. Účastníci byli představeni další "pokusné" osobě, která však ve skutečnosti byla pomocníkem experimentátora. Poté byli rozlosováni do dvojic "učitel - žák", přičemž vše bylo připraveno tak, aby se učitelem stal skutečný respondent. "Učitel" viděl, jak je "žák" odveden do vedlejší místnosti a přivázán do křesla. "Učitel" byl posazen do místnosti s mikrofonem a reproduktorem a před sebou měl 30 tlačítek, označených 15V až 450V. 15V bylo označeno "Lehký šok", 435V bylo označeno "Těžká rána" a poslední dvě tlačítka byly označeny pouze křížky. "Učiteli" bylo řečeno, že při experimentu se bude zkoumat vliv bolesti na učení. V případě chybných odpovědí "žáka" mu dá "učitel" elektrický šok. Experimentátor řekl, že šoky budou bolet, ale nebudou nebezpečné. "Žák" měl odpovídat doplněním vhodného slova do páru. Ze začátku se "žák" pletl jen málo, ovšem čím více stoupala intenzita "šoků", tím přibývalo i chyb. "Učitel" slyšel, jak "žák" při 75V začíná naříkat, při 120V křičel, že to bolí, při 150V nechtěl pokračovat, při 180V sténal "nemohu tu bolest vydržet", při 270V byly výkřiky stále zoufalejší. Při 300V "žák" zavolal, že už nebude odpovídat, ale experimentátor "učiteli" řekl, že mlčení se považuje za špatnou odpověď. Od 330V "učitelé" slyšeli jen ticho. V místnosti s "učitelem" byl experimentátor, který učitele povzbuzoval slovy typu - "Prosím pokračujte", "Experiment vyžaduje, abyste pokračoval", "Je nezbytné, abyste pokračoval" a nakonec "Nemáte jinou volbu, musíte pokračovat".

Milgramův experiment byl opakován v dalších zemích s podobnými výsledky. V současné době, by však podobné experimenty nebyly povoleny, kvůli zpřísnění etických zásad jednotlivých států a univerzit.[2]

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Milgram%C5%AFv_experiment


JAK SE VAŘILY DĚJINY

15. listopadu 2010 v 14:02 Videa
Dokumentární film o armádních kuchařích, o tom, jak každodenní potřeby tisíců "ozbrojených" žaludků ovlivňovaly vítězství a prohry státníků. O polní kuchyni jako modelu světa, kde se příprava jídla stává taktikou boje. Boje o velké ideály, jež stojí na pevných nohou kuchyňského stolu.
Film Jak se vaří dějiny je postaven na dvanácti receptech armádních kuchařů od 2. světové války až po válku v Čečensku, od Francie přes Balkán až po Rusko.