Za tolik hanby plakat nedovedu.
Tlučení na výra je slovo.
Tak špatná pravda a tak krásná řeč.
(Jan Skácel)

Pohřeb iluzí o demokracii

15. listopadu 2011 v 2:22 |  Aktuálně
Ráno jsme společně se zástupci dalších občanských iniciativ donesli rakev s ostatky iluzí o demokracii na Staroměstské náměstí. Cesta z Malé strany byla poměrně klidná a dle plánu přitahovala dostatečnou pozornost. Pouze dáma z "ochranky" na Karlově mostě vyžadovala na tuto akci nějaké povolení. Dost nás překvapilo, kde to vlastně žijeme, že někdo může reagovat ještě tímto způsobem, tedy jako v hluboké totalitě. Co mají takoví lidé asi v hlavě?

Na Staroměstském náměstí rakev vzbuzovala pozornost především turistů. Kolem projíždějící policisté byli s touto akcí již obeznámeni a tak jsme se pouze vzájemně informovali, jak to jde.
Od včerejška tam tedy jsou nepřetržitě lidé z pořádajících obč. iniciativ. na stráži. A všichni další občané tam mohou přijít a podělit se o své názory na stav demokracie v této zemi. Ve čtvrtek 17. listopadu 2011 pak od cca 13 hodin budeme postupně stanovovat diagnózu a navrhovat léčbu naší demokracie, která je bohužel na umření.

Co bude dál?

To nezáleží jen na nás, resp. na pořádajících občanských iniciativách. Nezáleží to ani na politicích u moci, ani na těch, kteří se k ní snaží dostat, ani na těch, kteří to z pozadí řídí. Záleží to především na vás, občanech. Je totiž především jisté to, že pokud se vlády nad svými věcmi nechopí samotní občané, tak demokracie v této zemi zemře. Vůle jednotlivých občanů vládnout sobě samým je totiž jedna ze základních živin, které demokracie k životu potřebuje.

Video:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.