Za tolik hanby plakat nedovedu.
Tlučení na výra je slovo.
Tak špatná pravda a tak krásná řeč.
(Jan Skácel)

Šokující fakta o Facebooku a našich osobních údajích

20. února 2012 v 12:56 |  Dokumenty
Exkluzivní rozhovor s 24letým studentem práv, Rakušanem Maxem Schremsem, který se pustil do souboje s největší sociální sítí světa.
Facebook si zákony tak dlouho upravuje, až odpovídají jeho produktu, namísto toho, aby svůj produkt upravoval tak dlouho, až by odpovídal platným zákonům
Rakušané prostě tikají jinak. Zatímco celá Evropa bojuje proti dohodě proti padělatelství ACTA, 24letý student práv z Vídně Max Schrems se pustil do vlastní kyberprostorové války. A k duelu vyzval samotný Facebook. Nelíbí se mu totiž, jak největší sociální síť na světě nakládá s našimi osobními údaji.
Zahájil tedy na internetu kampaň Evropa versus Facebook, a protože evropská centrála sídlí v Irsku, podal u tamního úřadu pro ochranu osobních údajů na giganta 22 stížností týkajících se například geolokačních služeb, shromažďování, a naopak nemazání specifických údajů a podobně.
Schremsova důslednost vystrašila vedení digitálního kolosu natolik, že za ním do Vídně poslala šéfa Facebooku pro Evropu Richarda Allana osobně i s doprovodem. Jak schůzka v pondělí 6. února dopadla? Co se student o zákulisí Facebooku dozvěděl? Koupil by si ještě akcie Facebooku? Schrems to ČESKÉ POZICI prozradil v exkluzivním rozhovoru.
Koupit si akcie Facebooku? Určitě ne, říká Schrems. Také bych neinvestoval do automobilky, která vyrábí skvělé motory, ale není schopná správně zkonstruovat brzdy, dodává.

ČESKÁ POZICE: Jak vůbec napadne studenta z Vídně vlézt do ringu s takovým gigantem, jako je Facebook?

SCHREMS: Studoval jsem jeden semestr ve Spojených státech amerických, v Silicon Valley. Přišel nás tam navštívit zástupce Facebooku, aby americkým studentům vysvětlil evropské zákony o ochraně osobních údajů. Ve Vídni jsem se na tento obor specializoval, takže jsem rychle pochopil, že ten člověk vypráví naprosté hlouposti. V podstatě šlo o jeho interpretaci evropské ochrany osobních údajů. Facebook si zákony tak dlouho upravuje, až odpovídají jeho produktu, namísto toho, aby svůj produkt upravoval tak dlouho, až by odpovídal platným zákonům.

ČESKÁ POZICE: Jak jste s tímto poznáním naložil po návratu zpět do Vídně?

SCHREMS: Nejprve jsem o tom napsal seminární práci. Následně mě kamarádi během návštěvy jedné kavárny přesvědčili, ať seminárku pošlu irskému úřadu pro ochranu osobních údajů. Během dvou večerů jsem svou práci proměnil ve 22 stížností na to, jak Facebook s našimi soukromými daty zachází. Na to Irové zahájili řízení a koncem minulého roku jsem od nich obdržel 250stránkovou zprávu. Na první pohled bylo jasné, že zpráva favorizovala americkou společnost. Nepodařilo se mi v ní najít vůbec nic konkrétního. Z právního hlediska to bylo jedno velké "blablabla", samé možná, kdyby, teoreticky a podobně. Nakonec mi bylo doporučeno, abych se s Facebookem domluvil. Já se ale s nikým domlouvat nechtěl. Zákony mluví jasně a respektovat je musíme všichni.

ČESKÁ POZICE: Jak si vysvětlujete, že to irský úřad nevidí podobně?

SCHREMS: V Irsku sídlí Facebook, Apple, Microsoft, Dell a další. Nemůžete se jim divit, že nabyli dojmu, že jakákoli diskuse o ochraně osobních údajů škodí byznysu. Mají strach, že by nějaké konkrétní rozhodnutí mohlo všechny ty věhlasné IT společnosti vypudit. Dokud jsme se s lidmi z Facebooku nesetkali osobně, neznali jsme argumenty Facebooku na věc, což je skandální.

ČESKÁ POZICE: Rozhodli jste se tedy, že stížnosti proberete s představiteli Facebooku osobně…

SCHREMS: Ano. Původně chtěli, abych dorazil s armádou právníků do Dublinu. Rozhodl jsem však, že bude mnohem efektivnější, když se poprvé sejdeme v menším obsazení. Navíc jsem neměl čas ani náladu jezdit do Irska. Nakonec na setkání ve Vídni přistoupili, i když to pro ně kvůli plánovanému vstupu na burzu muselo být hodně složité.

ČESKÁ POZICE: Jak jednání probíhalo?

SCHREMS: Strávili jsem spolu asi šest hodin a detailně probrali každou mou stížnost. Má původní obava se potvrdila. O evropském právu neměli ani tušení. Jejich základním problémem je, že evropský přístup k ochraně osobních údajů interpretují zcela jinak než zbytek Evropy. Zákony zemí Evropské unie standardně například tvrdí, že od každého uživatele je nutné mít specifický souhlas, aby s jeho osobními údaji bylo možné zacházet. Facebook tvrdí, že dokud uživatelé aktivně neřeknou ne, je to totéž jako svolení. Tato domněnka je hodně vzdálená evropské realitě. Kdyby to u nás tak fungovalo, musel by každý evropský spotřebitel denně desettisíckrát jasně vyslovit svůj nesouhlas.

ČESKÁ POZICE: Takže jste je poučil?

SCHREMS: Myslím si, že ta schůzka musela být hodně zajímavá i z jejich hlediska. Detailně jsme například probrali všeobecné podmínky užívání Facebooku. Mají tam věci, které by červeně podtrhl každý student práv v prvním semestru, protože v Evropě jednoduše nejsou realizovatelné. Vysvětlil jsem jim, že těmito blbostmi škodí sami sobě. Nastal-li by někdy soudní spor, proměnil by se okamžitě v naprostou frašku a Facebook by musel prohrát. Velmi je to zajímalo.

ČESKÁ POZICE: Jaký jste z toho setkání měl pocit?

SCHREMS: Dle mého názoru ke své práci přistupují neprofesionálně. Je zřejmé, že jde o studentský projekt, který rostl rychlostí světla. Vybudovali sice obrovskou platformu, její základ je ale prohnilý skrz naskrz - z právnického i technického hlediska. Když jsme se například bavili o mazání informací, svěřili se mi, že s tím mají obrovské problémy, že rutina často nefunguje a věci, které měly být dávno smazány, stále ještě straší v jejich systémech. Není to obrovský trapas pro společnost, která o sobě tvrdí, že má hodnotu přesahující sto miliard dolarů? Chvílemi jsem se sám sebe musel ptát, jestli si ze mne náhodou nedělají srandu a zda to, co vyprávějí, opravdu myslí vážně.
Zdroj:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Pan James Carl Pan James Carl | E-mail | Web | 10. října 2012 v 15:15 | Reagovat

Dobrý den,

Chcete-li správně, abych se představil, já jsem pan James Carl soukromý věřitel i
rozdávat úvěr na 3% úrokovou sazbou. To je finanční příležitost v
vaše dveře krok, se ještě dnes a získejte rychlý úvěr. Existuje mnoho z
tam hledali finanční příležitost, nebo pomoc v celé
místa a stále ještě nejsou schopni se dostat jeden. To je však
finanční příležitost u vašich dveří krok, a jako takový nemůžete dovolit
nechat ujít tuto příležitost. Tato služba je poskytnout jak
jednotlivci, společnosti, obchodní muži a ženy. Výše úvěru
sahá od jakékoliv množství dle vašeho výběru pro více informací
kontaktujte nás prostřednictvím e-mailu: jamescarlloanfirm@yahoo.com

Website: http://www.jcarlloanfirm.clan.su

PRVNÍ potřebné informace

Celé jméno ....................................

Osobní telefonní číslo ............................

Země ...........................................

Adresa ......................................

Státní ..............................

Věk .............................................

Už jste aplikovali před? .......................

Rodinný stav .................................

Výše úvěru potřebné jako půjčka .....................................

Půjčka Doba trvání .................................

Povolání ....................................

Měsíční příjem .............................

Jsem rád čekají na vaše rychlé reakce,

Warm pozdravem,
Pan James Carl

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.