Za tolik hanby plakat nedovedu.
Tlučení na výra je slovo.
Tak špatná pravda a tak krásná řeč.
(Jan Skácel)

Zapomeňte na volební výsledky

21. června 2012 v 15:28 |  Aktuálně
Zapomeňte na volební výsledky - Řecko je i tak zatracené a to je i zbytek Evropy
Volební výsledky Řecka jsou tu a síly, co jsou pro výkup z dluhů, zvítězily, ale jen tak, tak. Projekce jsou, že strana Nové demokracie, co je pro výkup z dluhů, bude mít asi 130 sedadel v 300-členném parlamentu a Pasok (druhá strana, co je pro výkup) bude mít kolem 33 sedadel. Tyto dvě strany se střídaly desítky let v Řecku u moci a vypadá to pravděpodobně, že tyto sestaví koaliční vládu, která Řecko podrží v euru. V pondělí pravděpodobně uvidíme, jak finanční trhy po celém světě oslavují. Pravdou ale je, že se ve skutečnosti nic nezměnilo. Řecko je pořád v depresi. Řecká ekonomika poklesla během posledních čtyř let skoro o 25 procent, a teď se pořád drží na té samé cestě, jako dosud.


Zbídačování bude pokračovat ve šrotování zbytků řecké ekonomiky a ze země se bude velmi rychlým tempem odlévat ještě více peněz. Řecko se pořád potápí do dluhů a je zcela závislé na vnější pomoci, aby se vyhnulo bankrotu. Mezitím se věci ve Španělsku a Itálii rychle zhoršují. Kde je tedy v této rovnici nějaké místo pro optimismus?
Zrovna teď se v Evropě rozvíjí všechny ingredience pro "perfektní bouři". Po celém kontinentu byly osekány vládní výdaje, monetární politika ECB je velice přísná, nové regulace a zhoršování ekonomických podmínek nutí hlavní banky couvat z půjček a ve vzduchu je panika.
Nedojde-li k dramatické změně, věci se budou nadále zhoršovat.
Ano, výsledky řeckých voleb znamenají, že Řecko zůstane v euro - přinejmenším prozatím.
Je to ale pro Řecko skutečný důvod k oslavě?
Zrovna teď je v Řecku asi 22 procentní nezaměstnanost. Podniky se nadále udivujícím tempem zavírají a sebevraždy se vrší.
Tento měsíc bylo zatím z řeckých bank vybráno asi 500 milionů euro. Celý řecký bankovní systém je na pokraji kolapsu.
Mezi tím řecká vláda pořád zabředává do dalších dluhů. Projekce řeckého rozpočtového deficitu jsou pro tento rok asi 7 procent HDP.
Řekové však šli k volbám, aby hlasovali pro více toho samého.
Zbláznili se snad?
Někdo kdysi řekl, že definicí šílenosti je dělat tu samou věc zas a znovu a očekávat jiný výsledek.
Bohužel to vypadá, že věci po dost dlouhou dobu budou v Řecku zhoršovat.
A zbytek Evropy směřuje k velice chmurné ekonomické budoucnosti zrovna tak.
V tomto okamžiku je nezaměstnanost v eurozóně na rekordní výši.
Většina analytiků předpokládá, že se vyšplhá ještě výš.
Říci, že Španělsko má problém s nezaměstnaností, by bylo ohromným podceněním. Míra nezaměstnanosti je ve Španělsku ještě vyšší než míra nezaměstnanosti v Řecku. Ve skutečnosti je nezaměstnanost ve Španělsku vyšší, než kdy byly od zavedení eura.
Španělský bankovní systém je v tomto okamžiku naprostou a totální katastrofou. Španělská vláda už požádala pro své banky o výkup z dluhů ve výši 100 miliard euro.
To ale nemusí být skoro všechno.
Španělsko čelí kolapsu trhu s nemovitostmi podobnému, jaký proběhl ve Spojených státech v letech 2008 a 2009. Zrovna teď se ceny domů ve Španělsku naprosto hroutí
Čerstvá data ze včerejška ukazují, jak se ta krize ve Španělsku stává zoufalá. Pád hodnoty majetku se zrychluje. Ceny domů padají rychlostí 12,6% během prvního kvartálu letošního roku v porovnání s 11,2% v předchozím čtvrtletí a 7,4% v dalším čtvrtletí před tím. Ceny od svého vrcholu spadly o 26%.
"Základní ukazatele naznačují další 25% sestup," řekla ve čtvrtek ve své zprávě Standard & Poor's. Může trvat další čtyři roky, než se vyčistí přebytečný jeden milion domů, co zbývají po stavebním boomu.
Mezi tím se ze španělských bank alarmující rychlostí vytahují peníze. Jak se šíří panika, vidíme pomalu se rozvíjející výběrové nájezdy na banky po celé Evropě. Během posledních několika měsíců se od národů v potížích přesunuly do "bezpečných útočišť", jako je Švýcarsko či Německo.
Investoři začínají být velice nervózní a požadované výnosy z italských a španělských dluhů opět skáčou nahoru.
Výnosy ze Špěnělského dluhu minulý týden dosáhly své nejvyšší úrovně od zavedení eura. Bez masivních intervencí ECB by výnos z 10-letých španělských obligací téměř určitě dost prorazil nebezpečnou 7 procentní hranici.
Agentury kreditního ratingu indikují, že před námi je nebezpečí. Moody's nedávno srazily španělský dluh jen jeden stupeň nad stavem braku na trhu cenných papírů. Španělsko míří s kopce po té samé cestě, po které se vydalo Řecko.
Situace v Evropě je velice chmurná.
Řecko bude potřebovat vykupovat z dluhů v tak dlouhém výhledu, kam až oko dohlédne.
Španělsko bude také téměř určitě potřebovat ohromný výkup z dluhů.
I Itálie bude téměř určitě potřebovat ohromný výkup z dluhů.
I Irsko a Portugalsko vypadají, že budou potřebovat více peněz.
Francie už také vypadá, že je v ohrožení a Francois Hollande se zdá, že nemá žádné reálné řešení, co by šlo vytáhnout z rukávu.
Jak už jsem řekl mnohokrát před tím, bacha na Evropu.
Každých pár týdnů se objeví nadpisy vyhlašující, že "Evropa už byla zachráněna," ale věci se jen nadále zhoršují.
Guvernér Bank of England Mervyn King před několika týdny řekl následující …
"Naši největší obchodní partneři se bez zjevných příčin rozpadají."
A to je pravda. Pro problémy v Evropě neexistuje žádné viditelné řešení. Politici to mohou ještě chvíli držet nad vodou i bez řešení, ale konec je nevyhnutelný i ty útrapy, co přijdou.
Ta rovnice popisující dění v Evropě, kterou jsem už před tím uváděl, pořád platí …
Brutální zbídačování + toxická úroveň vládního zadlužení + nedostatek důvěry ve finanční systém + banky jsou nesmírně kapitálově nepřiměřené + ohromné zhroucení dostupnosti úvěrů = Finanční imploze historických proporcí
Sledujeme finanční vlak, jak se pomalým pohybem vykolejuje do propasti, a co je absolutně bezprecedentní, ač se nám to děje zrovna teď před našima očima, jsou politici naprosto bezmocní, aby to zastavili.
Tohle bude pro evropský finanční systém dlouhé, horké léto.
V Řecku byla v den voleb neuvěřitelně chmurná nálada. Místo aby oslavovali, vypadá to, že Řekové rezignovali a trpně čekají velice drsnou budoucnost. Článek v the Telegraphpopisuje, jak se celý národ zadírá při poruchovém zastavení…
Tohle jsou volby, od kterých se očekává, že rozhodnou, zda Řecko zůstane v euru. Ovšem spolu s tím Evropa zažije svůj moment, kdy se střetne s Katrinou, převažujícím pocitem tu není panika, nebo strach, nebo ani naděje - ale tato země už suspendovala chuť k životu, zadírá se při poruchovém zastavení …
Nákupní centrum Srdce Atén na jižním předměstí je vyleštěné, plné velkých značek, ale téměř úplně prázdné, postrádá zákazníky. "Máme tu pět prodejů za den," říká Steryiani Vlachakou, prodavač v obchodě se sportovním oblečením Champion. "Pořád se hodně a hodně zhoršuje."
Bohužel to není jen Řecko, které je zatracené.
Pravdou je, že je to celá Evropa, která je zatracená, a až bude Evropa padat, pocítí to celá planeta.
Připravte se tedy na nadcházející těžké časy. Nadcházející utrpení bude hrozné a většina lidí si ani nevšimne, co to vlastně přichází.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Pavel Pavel | E-mail | Web | 19. prosince 2016 v 13:11 | Reagovat

Lidi jsou někdy jak šílení a berou si půjčky i od těch nejhorších lichvářů. Prověřujte poskytovatele půjček!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.