Za tolik hanby plakat nedovedu.
Tlučení na výra je slovo.
Tak špatná pravda a tak krásná řeč.
(Jan Skácel)

Sprostota dne 20.7.2012

20. července 2012 v 9:26 |  Aktuálně
Klaus napsal Mečiarovi, že rozdělení Československa pomohlo všem
Vláda nechá rozhodnutí o zvýšení platů ústavních činitelů na poslancích
Klaus napsal Mečiarovi, že rozdělení Československa pomohlo všemČeskoslovensko už dvacet let neexistuje. Hlavní aktéři jeho rozdělení Václav Klaus a Vladimír Mečiar však na sebe nezapomínají. "Onen nesmírně obtížný řez, který jsme před dvaceti lety společně provedli, se ukázal jako nezbytný a potřebný. Pomohl nám všem," napsal Klaus v dopise k Mečiarovým 70. narozeninám.

"Uplynulo dvacet let od okamžiku, kdy nám historie a osud daly do rukou nesmírnou zodpovědnost spolurozhodovat o osudech Československa - země, v níž jsme vyrostli a jež byla nám oběma i většině Čechů a Slováků drahá," píše Klaus v dopise, který zveřejnil na svém webu.
Doplnil, že se oba politici museli vyrovnat s nezbytností řešit komplikovaný problém soužití obou národů v době zásadní systémové a geopolitické změny a velkých existenčních nejistot, jež "pociťovala a rozdílně si vysvětlovala nemalá část našich spoluobčanů".
Nynější český prezident připomněl i zodpovědnost za překonání dědictví komunismu a nutnost převést obě země a národy do nových poměrů.
"Vážený pane premiére, jsem velmi rád, že dnes můžeme - spolu s drtivou většinou našich spoluobčanů, s drtivou většinou Čechů a Slováků - říci, že se nám to podařilo," zhodnotil Klaus. Upřesnil, že tím myslí nejen to, že se nově vzniklé státy rozdělily pokojně a ústavně, ale i po dvaceti letech jsou Česko i Slovensko v evropském srovnání úspěšné a stabilní.
"Ale ještě důležitější je to, že jsme stále - možná i více než dříve - nejbližšími přáteli a spojenci. Je to vidět nikoli pouze ve vztazích mezi politiky všech barev politického spektra. Je to vidět ve vztazích mezi občany, projevuje se to v hospodářství, kultuře, sportu, mezilidských vztazích," doplnil český prezident.
Píše, že Mečiara poznal jako silného a rázného politika, skutečného slovenského vlastence, i jako člověka, který se nebojí riskovat. "Současně jsem Vás poznal jako uvážlivého státníka, který ovládá umění kompromisu a hledá pro svou zemi a svůj národ racionální řešení zásadních problémů, přičemž rozumí i zájmům a potřebám partnerů," píše Klaus.
Dodal, že Mečiara poznal i jako politika, který umí držet slovo. "I to bylo a je v české a slovenské politice, i na evropské scéně, výjimečné," poznamenal Klaus. V závěru dopisu popřál Mečiarovi i Slovenské republice vše dobré.

Trojnásobný premiér svou stranu opustil po dvaceti letech

Vladimír Mečiar založil před 21 lety Hnutí za demokratické Slovensko. Třikrát se stal slovenským premiérem, jeho vládnutí ale doprovázelo mnoho skandálů. Týkaly se například sporné privatizace nebo podezření, že Mečiar zneužíval ke svému vládnutí i slovenskou tajnou službu. Zahraničí kritizovalo Mečiara i za nedodržování principů demokracie.
Letos v dubnu odešel z čela strany, když neuspěla při letošních předčasných volbách (o Mečiarově odchodu více čtěte zde).


Bylo rozdělení Československa správným krokem? Hlasujte ZDE:


Vláda nechá rozhodnutí o zvýšení platů ústavních činitelů na poslancíchPraha - Vláda nechá rozhodnutí o zvýšení platů ústavních činitelů na poslancích. Do sněmovny pošle pět variant navýšení koeficientů pro výpočet. Premiér Petr Nečas (ODS) novinářům řekl, že očekává ve sněmovně "širokou a výživnou diskusi a širší politickou shodu". Doplnil, že kabinet se nevyhýbá ani diskusi, aby platy soudců byly řešeny odděleně od jiných ústavních činitelů a spory o výši platů ústavních činitelů se neopakovaly. Pro toto řešení se vyslovili i vicepremiérka Karolína Peake (VV) a ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

Pokud by novela začala platit, tak jak ji předložil ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09), stálo by to rozpočet příští rok asi 576,7 milionu korun navíc. Předpokládaný nárůst je daný hlavně platy soudců, uvedl premiér, jejich platy podle něj tvoří 85 procent daného balíku.


Celé ZDE:
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.