Za tolik hanby plakat nedovedu.
Tlučení na výra je slovo.
Tak špatná pravda a tak krásná řeč.
(Jan Skácel)

Leden 2013

USA promýšlejí scénář války s Čínou

31. ledna 2013 v 19:04 Dokumenty
Obama označil Čínu za protivníka a nařídil prozkoumat čínské nebezpečí. Spojené státy zahájily přemisťování svého loďstva do Asijsko-tichooceánského regionu (ATR). Základem pro takovou pozici je ekonomika a politika.
Čína je jediná země světa, která je schopna v blízké době (dle odborníků asi 8 let) předstihnout v HDP USA. Amerika je v hospodářském propadu, má vysokou nezaměstnanost a hrozí jí zhroucení. Čína se vyvíjí stabilně, uměle udržuje nízký kurz jüanu, čímž stimuluje domácí výrobu a export. Krom toho vyvádí v posledních letech své měnové rezervy mimo americký dolar a investuje je do zlata, eura, surovin a aktivně přechází ke dvoustrannému měnovému vypořádávání. Je zřejmé, že Čína nehodlá být nadále věřitelem USA.

USA se snaží působit prostřednictvím mezinárodních institucí. Obama dal žalobu k WTO, v níž obvinil čínskou vládu z poskytování subvencí pro čínské automobilové společnosti. Američané prohlásili Čínu za podvodníka na trhu měnové dvojice jüan - dolar a ministerstvo financí USA zavedlo clo na 20 čínských výrobků. Nemá to velký význam, do akce zákonu Jackson-Vanika to má daleko, neboť USA jsou silně závislé na čínské ekonomice a takovéto sankce by zničily vlastní průmysl jeho vyvedením do Číny.
USA a ČLR jsou dvě země různých politických systémů. Politické vztahy se silně napnuly po loňském lednovém přijetí nové vojenské doktríny v USA. Podle ní se hlavní oblastí vojenské přítomnosti USA stal Tichooceánský region.
Spojené státy by už nyní mohly být postaveny před volbu o vstupu do války na stranu svého spojence Japonska. Důvod - nyní zostřené teritorální spory Číny a Japonska. Totéž platí ve spojitosti s Filipínami, s nimiž mají Spojené státy dohodu o společné obraně. Čína v ATR organizuje vojenská cvičení (přítomno je i Rusko), koná proti USA kybernetické útoky, organizuje silné protijaponské protestní demonstrace občanů. Američané zase odpovídají svými vojenskými cvičeními, snaží se hrát roli arbitra ve sporech Číny s jejími sousedy, s Jižní Koreou uzavírají dohody o přípravě balistických raket, budují vojenskou základnu v Austrálii, atd.
Mraky houstnou a USA už promýšlejí scénáře války s Čínou, nevyjímaje jadernou. Podpisem zákona nařídil Obama rozpracování nové koncepce národní bezpečnosti, podle níž je dán příkaz strategickému velení USA (STRATCOM) předložit do 15. srpna dokument o "podzemní síti tunelů do ČLR a o možnostech USA užít klasické i jaderné síly pro zneškodnění takových tunelů a zničení toho co se v nich nachází". Podle vyjádření odborníků může v Tichém oceánu dojít až k menší válce. Současné strategické vztahy obou zemí se velmi podobají studené válce.
Prezident Eurasia group USA Bremmer, který se vyjádřil o podobnosti se studenou válkou řekl:
"Ideologie Ameriky se v podstatě nezměnila, jenom Amerika není tak silná jako dříve. ... Základem jejího postavení je osobní svoboda, demokracie a svobodné podnikání. Avšak v posledních letech silně utrpěla v důsledku finanční krize, porušování lidských práv v Guantánamu a Abú Ghraibu a velkému zájmu korporací na volbách. Přitom staré instituce jako je G-20 již nepracují." Proto je země špatně připravena na studenou válku.
Nakonec Bremmer uvádí, že bude-li USA stát o plodné vztahy s ČLR, "musí mít pevný základ v podobě organizací do nichž si Čína přeje vstoupit". Je třeba vytvořit svého druhu klub pro Číňany přitažlivý. Jaký to má být klub neujasnil. Má být namířen proti Rusku? Vždyť klub už v Asii funguje. Je to Šanghajská organizace pro spolupráci (ŠOS). USA v něm nejsou účastny. Ve druhém klubu, v Asociaci zemí Jihovýchodní Asie (ASEAN) není Čína účastna. Na jeho shromáždění s účastí Clintonové v roce 2012 nebyla tak jako tak vypracována strategie vztahu ke sporným ostrovům v Jihočínském moři. Právě toto pozorují spojenci Číny, na které má ona silné finanční páky: Kambodža, Thajsko a Barma.
Nástrojem pro návrat USA do Asie má být dohoda Trans-tichooceánského partnerství (TTP). Má zaměnit Asijsko-tichooceánskou ekonomickou spolupráci (APEC), kde je přítomno Rusko i Čína. Avšak Čína nevstoupí do organizace v níž diktují podmínky USA, takže tento klub nemá naději.

Cenu za mír je potřeba vybojovat)))

Válkou se to vyřeší (dokument) - plus: Odpověď Johna Pilgera na Obamova slova, že je armáda USA nejlepší bojovnou sílou na světěFAHRENHEIT 9/11

30. ledna 2013 v 3:00 Knihy - tip
Knižní verze dokumentárního filmu Michaela Moorea, který obdržel Zlatou palmu na festivalu v Cannes. Michael Moore se v něm postavil proti politice svého prezidenta, proti válce v Iráku, proti zbytečnému zabíjení. Ve svém filmu nepokrytě útočí na lidské city. Nechává promluvit svědky válečných tragédií, mimo jiné matku jednoho z padlých amerických vojáků. Ačkoli si divák uvědomuje, že s jeho city je obratně manipulováno, pociťuje současně soucit, hrůzu, sounáležitost...
Michael Moore nás přinutí přemýšlet. Nemusíme s ním nutně ve všem souhlasit, ale nezůstáváme lhostejní. Komentovaný scénář k filmu je doplněn dopisy diváků, kteří film shlédli a názory nejrůznějších osobností na současnou americkou zahraniční i domácí politickou strategii. Jako všechny knihy Michaela Moorea, i Fahrenheit 9/11 je strhující a inspirativní čtení.
Věděli, že obelhávají Ameriku

FAHRENHEIT 9/11 je film kontroverzního dokumentaristy Michaela Moorea, držitele Oscara za Bowling For Columbine, dokumentární snímek o kultu střelných zbraní v americké společnosti. Ve Fahrenheitovi 9/11 se Moore pokouší zobrazit nálady mezi obyvateli severoamerického kontinentu po útocích z 11. září 2001 a zároveň změnu v politickoekonomickém rozložení sil ve Spojených státech.

V tomto provokativním dokumentu vypráví Moore příběh, který se zatím nikdo neodvážil zpracovat. Na palčivé otázky "Proč došlo k útokům z 11. září?" a "Proč Spojené státy bojují v Iráku?", nachází často nezvyklé, palčivé a především subjektivní odpovědi.

FAHRENHEIT 9/11 je mimořádně silný film, v němž Moore využívá svůj mimořádný smysl pro humor a jedinečný přesvědčovací styl k tomu, aby divákům poskytl neotřelý vhled do zahraniční politiky kabinetu amerického prezidenta George Bushe.

FAHRENHEIT 9/11 je filmem, který musel být natočen, a filmem, který mohl natočit právě jen Michael Moore.

"Fahrenheit je jako komentář v novinách. Je to můj názor na Bushovu administrativu, ne pokus o fair a vyváženou žurnalistiku,"říká Moore.


Info

Dokumentární, USA
datum vydání: 11.9.2004
110 min
Režie: Michael Moore
Trailer:
on-line
ke stažení:

CYCLOS - software pro lokální výměnné systémy

9. ledna 2013 v 10:30 Dokumenty

Výměnným obchodem k rozhýbání ekonomiky

Současná ekonomická situace nejeví zrovna nejlepší vyhlídky a zřejmě tomu nepomohou ani kroky, které dělá naše vláda. Občané jsou tlačeni čím dál více do kouta a vstřícnosti od našich zastupitelů myslících pouze na svůj prospěch se nejspíš nedočkají (např. aktuální kauza daňových úlev na poslanecké náhrady). Nezbude tedy nic jiného, než se spolehnout a postarat sami o sebe, za pomoci toho, co máme a co je pro nás dostupné.
Naštěstí jde nabídka a poptávka trhu uspokojit i bez "nedostatkových" peněz. Na tomto principu fungují tzv. výměnné či LETS systémy (Local exchange trading system), kdy se směňuje zboží za zboží/služby. Takové systémy dokáží rozhýbat ekonomiku, která díky nedostatku peněz v ní "zamrzla". Příkladů a inspirací ze světa je již mnoho:NWO – pouhá konspirační teorie ?

6. ledna 2013 v 13:00 Dokumenty
Nový světový pořádek (NOW - New World Order)* je pro hodně lidí něco tajemného a hrozivého. Ani se nelze divit, nakonec je to jedno z nejopakovanějších témat"konspiračních expertů" , světových revolucionářů a kavárenských povalečů. Sám pojem"pořádek" vyvolává husí kůži u těch, co se cítí nejlépe v jakémkoliv bordelu. O to víc to platí v politice. Představa - že jednotlivec, nebo skupina by si nemohli dělat co chtějí - je pro takové lidi nepřijatelná. Každý maličký diktátor ... a vůbec nezáleží na tom, jestli vyznává Marxe, Hitlera či Alláha ... dělá co je v jeho silách, aby jednou neskončil jako Saddám s oprátkou, nebo Khaddáfí s bajonetem v zadku.

Celé zde: