Za tolik hanby plakat nedovedu.
Tlučení na výra je slovo.
Tak špatná pravda a tak krásná řeč.
(Jan Skácel)

EU uvažuje o zmrazení účtů, aby se zabránilo runům na banky

8. srpna 2017 v 20:24 |  Dokumenty
Zpráva dne: Země EU uvažují o opatřeních, které by jim dočasně dovolily zabránit lidem, aby vybíraly peníze z účtů, a tím by zabránily runu na banky. Ukázal to dokument, zkoumaný agenturou Reuters.


Krok by měl chránit věřitele, kteří by nejspíše měli smůlu, ale kritikové tvrdí, že by spíše poškodil důvěru a dokonce by mohl výběry urychlit, při prvních známkách šeptandy, že má banka problémy.

Návrh, na kterém se pracuje od začátku roku, přichází dva měsíce poté, co španělská banka Banco Popular tuto situaci - run na banku - zažila.

Je to stále spor mezi evropskými zeměmi, jak se vypořádat s bankami v problémech, téměř deset let po finanční krizi, která donutila ECB jednat. Estonské prezidentství návrh, aby dohlížitel (tj. např. centrální banka) mohla dočasně zablokovat bankovní účty určité banky, označilo za "možnou variantu."

Některé země už v insolvenci uvalují moratorium na bankovní výplatu, jako třeba Německo, ty takový návrh podporují. Prý jde skutečně jen o to zabránit runu na banky.

Aby mohli střadatelé nějak pokrýt finanční potřeby, uvádí estonský materiál, pak by bylo možné dovolit střadatelům, aby si "vybrali alespoň omezenou částku peněz."

Banky ale tvrdí, že by toto opatření odrazovalo úspory. A opakují, že by to vedlo k tomu, že vkladatel bude prchat od banky již na počátku jakýchkoliv potíží.

Estonský návrh byl diskutován již 13. července, ale zatím bez rozhodnutí. Pokračovat se bude v září. Pro jakékoliv rozhodnutí by ale byl nutný souhlas zákonodárců EU.

Plán, kdyby byl schválen, by byl v kontrastu s návrhy Evropské komise, které chtějí posílit možnost dohlížitele suspendovat výběry, ale z moratoria vylučuje pojištěné vkladatele, což podle pravidel EU jsou ti s úsporami pod hranicí 100 000 euro.

Estonský dokument navrhuje omezit výplaty na pět pracovních dnů s maximem 20 dní ve výjimečných okolnostech. Existující pravidla EU umožňují dvoudenní suspendování některých výběrů u bank v problémech, ale to se netýká vkladů.

Komise se k diskusi nevyjádřila, ale předtím už se negativně vyjádřila k možnosti zavést moratorium u vkladů s tím, že by "to mohlo mít negativní dopad na tržní důvěru."

zdroj:
http://casopisargument.cz/2017/08/08/eu-uvazuje-o-zmrazeni-uctu-aby-se-zabranilo-runum-na-banky/
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 unimoda1513123839 unimoda1513123839 | E-mail | Web | 13. prosince 2017 v 1:10 | Reagovat

Unimoda je super obchod se second-hand oblečením, ale máme také boty, kabelky nebo doplňky. Funguje u nás také obrácená aukce, a to v kategorii “Mega Aukce” což vám umožní nakoupit za doopravdy směšné ceny. Hned po vložení předmětu do kategorie Mega Aukce začne blesková destrukce jeho ceny, která se může vyšplhat až na 90% slevu! Můžete kdykoliv přihodit, kolik jste ochotni zaplatit nebo můžete koupit věc hned, za stávající cenu. Můžete si ji také dát na seznam přání a dostávat pravidelná e-mailová upozornění! Nakupovat u nás se vyplatí, máme v nabídce senzační kousky!
https://unimoda.cz

2 HelenTag HelenTag | E-mail | 17. června 2018 v 14:20 | Reagovat

Absolutně nová aktualizace balíčku SEO / SMM "XRumer 16.0 + XEvil 4.0":
captcha řešení Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
a více než 8400 dalších kategorií captcha,
s nejvyšší přesností (80 až 100%) a nejvyšší rychlostí (100 img za sekundu).
Můžete připojit XEvil 4.0 k nejoblíbenějšímu softwaru SEO / SMM: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke a více než 100 dalších softwarů.

Zájem? Existuje spousta nepřehledných videí o XEvile na YouTube.
Hodně štěstí!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.