Za tolik hanby plakat nedovedu.
Tlučení na výra je slovo.
Tak špatná pravda a tak krásná řeč.
(Jan Skácel)

Aktuálně

Sčítání ovčanů

29. března 2011 v 22:26
Několik čerstvých faktů ke sčítání
Realita bezpečnosti dat
Reklama na sčítání
Antinávod
Odmítám

Se mnou nepočítejte

20. února 2011 v 15:25
Sčítání (selekce?) lidu 2011 - statistika nebo sběr osobních dat? - (Pro jaký účel?)

Sčítání může být cokoliv
http://myslichvost.blogspot.com/2011/02/scitani-muze-byt-cokoliv.html

Se mnou nepočítejte
http://www.svobodni.cz/media/clanky/1143-zalom-se-mnou-nepocitejte/

Podle dat ze Sčítání lidu se plánuje nákup vakcín pro děti
Data ze Sčítání lidu, domů a bytů 2011 (SLDB 2011) najdou své využití rovněž na ministerstvu zdravotnictví. Jedna z oblastí, kde je přesnost dat velmi důležitá, se dotýká nákupu očkovacích vakcín pro děti. Uvedla to vedoucí oddělení epidemiologie na ministerstvu zdravotnictví Sylvie Kvášová.

AKT-INFO č. 164

18. února 2011 v 15:26
Zprávy, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích

SEZNAM ZPRÁV V TOMTO VYDÁNÍ
- Podle rozhodnutí soudu má firma Chevron zaplatit 17 miliard dolarů za znečišťování Amazonie
- Západní politici reagují na nepokoje na Blízkém východě nedůsledně
- Egyptská revoluce je označována za vzpouru občanů
- Evropské energetické společnosti tajně sledovaly aktivistické skupiny
- Oxfam varuje před zneužitím humanitární pomoci pro politické či vojenské účely

PODLE ROZHODNUTÍ SOUDU MÁ FIRMA CHEVRON ZAPLATIT 17 MILIARD DOLARŮ ZA ZNEČIŠŤOVÁNÍ AMAZONIE
V dlouholetém soudním řízení dostal ropný gigant Chevron nařízeno zaplatit přes 17 miliard dolarů pokuty a odškodného za to, že se dlouhodobě podílel na znečišťování životního prostředí Ekvádoru. Obyvatelé amazonských pralesů zažalovali společnost Texaco, jejímž pozdějším vlastníkem se stala právě společnost Chevron, za to, že od sedmdesátých let minulého století vypouštěla miliardy litrů toxického odpadu do ekvádorských deštných pralesů. V pondělí soud rozhodl, že firma Chevron musí zaplatit pokutu v hodnotě 8,6 miliard dolarů a ve stejné výměře pak i odškodné. To je doposud druhá největší částka udělená za poškozování životního prostředí. Chevron tímto následuje společnost BP, které byla udělena pokuta 20 miliard dolarů za únik ropy v Mexickém zálivu. Představitelé společnosti Chevron se proti rozhodnutí odvolali a prohlásili, že společnost tuto částku za žádných okolností nezaplatí. Proces až k vynesení rozsudku trval dlouho, poprvé byla firma zažalována u newyorkského soudu již před sedmnácti lety. V roce 2003 se firmě Chevron podařilo případ odsunout pouze k ekvádorským soudům. V roce 2008 se objevily zprávy, že zástupci Chevronu lobbovali u americké vlády s požadavkem, aby odstoupila od svých zvláštních obchodních preferencí pro Ekvádor. Američané by tak zajistili, aby vláda Ekvádoru soudní řízení zastavila.
15/2/2011 (Zdroj: DemocracyNow)

ZÁPADNÍ POLITICI REAGUJÍ NEDŮSLEDNĚ NA NEPOKOJE NA BLÍZKÉM VÝCHODĚ
Rok 2011 by se mohl stát historickým průlomovým rokem pro obyvatele Blízkého východu a severní Afriky. Lidová povstání vypukla v Tunisku, později v Egyptě a pouliční protesty se šíří po celém regionu. V poslední době byly nepokoji zachváceny i Bahrajn, Libye a Írán. V Bahrajnu už čtvrtý den pokračují protivládní demonstrace, desetitisíce lidí protestovaly v pondělí také v Íránu. V Íránu nejméně dva lidé zemřeli a větší počet byl zraněn, když bezpečnostní složky proti protestujícím použily slzný plyn a obušky. Západní politici včetně amerického prezidenta Baracka Obamy ostře kritizují reakce íránských úřadů, přestože při nepokojích v Egyptě spíše podporovali přehnané policejní reakce na pokojné demonstrace. Rovněž v běžných médiích ani od Obamy není slyšet kritika bezpečnostních sil v Bahrajnu, kde demonstranti také čelí policejnímu násilí a zatýkání. Tento týden nejméně šest demonstrantů v Bahrajnu zemřelo při policejních zákrocích a 60 lidí je stále pořešováno. Mezi znraněnými jsou i děti. Rozdíl v reakcích zapadních médii je v tom, že Bahrajn je blízkým americkým spojenecem a na jeho území se nachází strategická vojenská základna pro amerického námořnictva.
16/2/2011 (Zdroj: DemocracyNow)

EGYPTSKÁ REVOLUCE JE OZNAČOVÁNA ZA VZPOURU OBČANŮ
Po pádu egyptského režimu nastávají obavy, která skupina či skupiny převezmou moc. Na řadu přicházejí také úvahy o tom, kdo vlastně stál za protestním hnutím. Při zpětném pohledu na dokumentaci organizování akcí vyvstávají překvapivé skutečnosti. Přestože v Egyptě existují silná seskupení, včetně opozičního hnutí Muslimské bratrstvo a levicových skupin vystupujících proti režimu, tak zahájení protestů, které skutečně způsobily pád režimu, nastalo jako reakce na výzvy několika jednotlivců a ani po celou dobu trvání protestů nebyl zjištěn žádný organizátor. Jedním z nejvlivnějších mluvčích vyzývajících k protestům byla šestadvacetiletá Egypťanka Asmaa Mahfouz, která před nedávnem organizovala protest, jehož se účastnili pouze tři lidé. Ovšem 18. ledna zveřejnila na Facebooku své video, ve kterém vášnivě vybízí Egypťany, aby 25. ledna odvolali svou vládu. Tato nahrávka byla umístěna na Facebook a během krátké doby dosáhla několika stovek tisíc zhlédnutí. Na tomto videu Mahfouz říká: "Já, dívka, jdu na náměstí Tahrir, kde budu stát osamělá. A budu držet transparent. Pořizuji toto video, abych vám předala jednoduchý vzkaz: 25. ledna chceme jít na náměstí Tahrir. Pokud stále ještě máme svoji čest a chceme žít v této zemi důstojně, musíme sem 25. ledna přijít. Přijdeme a budeme požadovat svá práva, svá základní lidská práva." Přestože valná část internetové koordinace demonstrací v Egyptě vznikla na základě anonymních vývěsek, na svých zveřejněných videozáznamech mluví Mahfouz přímo na kameru a odhaluje svou totožnost. Odvážnost tohoto činu, že jako žena, a navíc tak rozhodným způsobem vyjádřila svůj názor, inspirovala mnohé další, aby rovněž zobrazili svou podobu online. Mahfouz znovu promluvila 24. ledna, kdy vyjádřila k tomu, jak se lidé od dětí až ke starším chopili iniciativy, aby pomohli podpořit tento protest a mluvila o nepatrné šanci na nějakou skutečnou změnu: "Pokud zítra vyjádříme své stanovisko, a to i přes všechno, co nám mohou bezpečnostní složky provést, budeme stát jako jeden člověk v pokojném protestu. Bude to znamenat první krok na cestě ke změně, první skutečný krok, který nás posune dál a naučí nás spoustu věcí. Naše soudržnost při plánování je sama o sobě úspěchem. Už pouhé vědomí, že musíme požadovat svá práva, je úspěch." Následující den po zveřejnění této nahrávky proudily stovky tisíc lidí na káhirské náměstí Tahrir, náměstí Svobody, aby vyjádřily svůj požadavek na odstoupení prezidenta Mubaraka a ukončení jeho režimu. Množství zúčastněných bylo mimořádné a o tři týdny později byl Mubarak donucen rezignovat. Stále není jasné, zda si egyptská armáda neponechá větší část své vládní moci, ale historie by měla zaznamenat, že toto byla revoluce občanů.
15/2/2011 (Zdroj: DemocracyNow a Akt-info)
               .
EVROPSKÉ ENERGETICKÉ SPOLEČNOSTI TAJNĚ SLEDOVALY AKTIVISTICKÉ SKUPINY
Britský deník The Guardian odhalil, že tři významné britské a skotské energetické společnosti prováděly tajné špionážní akce za účelem shromažďování informací o ekologických aktivistech. Zveřejněné dokumenty ukazují, že soukromé bezpečnostní firmy pronikly do emailových účtů aktivistů, na emailových seznamech se vydávaly za aktivisty a infiltrovaly se do protestních skupin, včetně organizace za klimatickou spravedlnost Rising Tide.
15/2/2011 (Zdroj: DemocracyNow)

OXFAM VARUJE PŘED ZNEUŽITÍM HUMANITÁRNÍ POMOCI PRO POLITICKÉ ČI VOJENSKÉ UČELY
Mezinárodní humanitární organizace Oxfam vydala zprávu, v níž upozorňuje na zesilující tendenci vyspělých zemí věnovat více své zahraniční pomoci těm zemím, které považují za politicky a vojensky důležité, zatímco přehlíží jiné země, jejichž potřeby jsou naléhavější a jejichž obyvatelé pomoc akutně potřebují. Zpráva uvádí, že miliardy dolarů humanitární pomoci se utrácí za neudržitelné, drahé a někdy až nebezpečné projekty, neboť dárci využívají pomoc, aby podpořili krátkodobé cíle své zahraniční politiky a svých bezpečnostních zájmů. V období mezi lety 2001 až 2008 sice objem zahraniční pomoci rostl, nicméně 40 procent tohoto nárůstu bylo utraceno pouze ve dvou zemích, v Afghánistánu a Iráku. 150 zbývajících přijímajících zemí se muselo podělit o zbytek této pomoci. "Jsme svědky znepokojujícího vývoje, kdy některé státy využívají zahraniční pomoc k získání rychlých politických bodů místo toho, aby nahlížely na širší kontext a snažily se doopravdy zmírnit chudobu," prohlásil autor zprávy Mike Lewis. "Účinná pomoc zachraňuje životy, snižuje chudobu, přispívá k rozvoji zdravotní péče a vzdělávání, posiluje ekonomiky chudších zemí. Pomoc cílená na krátkodobé politické a vojenské účely se míjí s opravdovými potřebami těch nejchudších a vůbec nepřispívá k budování dlouhodobé bezpečnosti…" Spojené státy utratily v Afghánistánu spolu s dalšími členskými státy NATO miliardy dolarů za drahé a neudržitelné "projekty s rychlým výsledkem", které měly za cíl získat podporu místních obyvatel. Mnoho místních obyvatel se ale naopak obávalo, že tyto projekty jen přilákají útoky Tálibánu. Důsledkem politizace a militarizace zahraniční pomoci je to, že se nyní jeví mnohem obtížnější doručit pomoc těm, kteří ji potřebují. V letech 2008 až 2010 se v Somálsku americká zahraniční pomoc, v minulosti největší zdroj pomoci některým nejchudším obyvatelům této země, snížila až na osminu. Došlo k tomu poté, co americká vláda uvedla některé ozbrojené skupiny kontrolující střední a jižní část země na svém seznamu teroristů. Svou pomoc ukončila s tím, že pokud organizace přijímající pomoc nemohou zajistit, že se třeba i část pomoci nedostane do rukou teroristů, USA v pomoci nemohou pokračovat.
10/2/2011 (Zdroj: Oxfam)

=============================================
Poznámka: Naše rubrika mezinárodních zpráv vám přináší vybrané zprávy z několika ostře prověřených mezinárodních zdrojů:
- Program DemocracyNow televizní stanice Pacifica (http://www.democracynow.org/recent.pl)
- Organizace Amnesty International (http://www.amnesty.org/en/features-news-and-updates)
- Deník The Guardian (http://www.guardian.co.uk/world)
- Organizace Human Rights Watch (http://www.hrw.org/en/news)
- Organizace Global Voices (http://globalvoicesonline.org/)
- Oxfam International (http://www.oxfam.org/en/pressroom)
=============================================
    
INFORMACE:
Akt-info je alternativní zpravodajský servis. Poskytujeme informace, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích. Redaktoři jsou nezávislou skupinou novinářů a přátel. Akt-info je zcela neziskový projekt. Pokud jste členem organizace nebo neformální skupinou, aktivní v našich prioritních tématech (lidská práva, obrana skutečné demokracie, sociální spravedlnost a mírové řešení konfliktů), můžete prostřednictvím našeho servisu informovat širší veřejnost o svých aktivitách. Vaše případné dotazy a připomínky můžete zasílat na: akt-info@seznam.cz.

ROZŠIŘUJTE INFORMACE DÁL:
Pošlete informaci o Akt-info svým kamarádům a dejte jim vědět, jak se mohou přihlásit. Zprávy Akt-info přinášíme jen jednou týdně a náš systém je zabezpečen, takže se nikdo nemusí obávat spamů. Přihlásit se může každý sám. Stačí jen poslat e-mail s předmětem "přihlásit" na adresu: akt-info@seznam.cz.

JAK POMOCI:
Všimli jste si, že běžná nebo "mainstreamová" média neinformují objektivně nebo dostatečně o tématech, která Vás zajímají? My také. Už Vás štve, že dostáváte jen politicky vhodné informace o světě kolem vás? Nás také. Potřebujeme překladatele z angličtiny do češtiny. Také potřebujeme české korektory a dobrovolníky, kteří mohou hledat a prověřovat zajímavé zprávy. Pokud můžete pomoci, kontaktujete nás na: akt-info @ seznam.cz.

Na Zemi začala magnetická bouřka

18. února 2011 v 15:24
Magnetická bouřka, vyvolaná nejsilnější za posledních 5 let sluneční erupcí, začala na Zemi v pátek ráno, informují odborníci z Lebeděvova fyzikálního ústavu. Od roku 2000 bylo na Zemi zaznamenáno 12 podobných bouřek, jež měly za následek vyřazení energetických systémů, přerušení rádiového spojení a polární záře, jež byly vidět až na ekvátoru. Poslední taková bouřka byla zaregistrována 11.září 2005.


více:

Slnečné erupcie nám priamo neublížia, ale ochromia život na Zemi

Bude v roku 2013 na Slnku taká erupcia, že by nás mohla ohroziť? Slnko vstupuje v tomto období do svojej najväčšej činnosti. Čo to pre nás znamená? Aj o tomto sme hovorili s riaditeľom Astronomického ústavu SAV v Tatranskej Lomnici, astrofyzikom a odborníkom na výskum Slnka, Alešom Kučerom.

Celé:

Spiklenec, který chystal Americe další 11. září, dostal doživotí

18. února 2011 v 15:23
WASHINGTON  - Americký federální soud ve čtvrtek poslal na doživotí za mříže islamistu, který se na letišti Johna F. Kennedyho v New Yorku chystal vyhodit do povětří budovy, palivové nádrže a potrubí. Informuje o tom televize CNN.

Sedmašedesátiletý vyznavač islámu Russell Defreitas, naturalizovaný Američan původem z Guyany, pracoval jako zaměstnanec letiště a dobře je znal. Právě toho chtěl využít a s dalšími třemi spiklenci plánoval bombový útok, který měl zabít tisíce lidí a zničit podstatnou část jednoho z nejrušnějších leteckých přístavů v Americe.
"Russell Defreitas chystal teroristický útok, který by mohl konkurovat atentátům z 11. září," řekla u soudu žalobkyně Loretta Lynchová.
Defreitas, zatčený v roce 2007, byl obviněn ze spiknutí, jehož cílem bylo zavraždit co nejvíce lidí a ochromit leteckou dopravu.
Jeden z jeho společníků Abdal Kadir, také muslim z Guyany, si vyslechl trest loni v prosinci. Rovněž on dostal doživotí.
Další spilklenec z Guyany Abdal Núr byl potrestán patnácti lety za účast na jiném spiknutí. Čtvrtý člen skupiny z Trinidadu a Tobaga zatím nepředstoupil před soud. Důvodem je jeho těžká nemoc.
Zdroj : Mediafax
Foto : Wikipedia

Související?

Kongres tiše připravuje obnovu Patriot Act

Zákonné sledování neprošlo

AlterLine

14. února 2011 v 11:40
Nové informační periodikum z alternativních zdrojů ZDE:

Nemocní Američané v Mexickém zálivu žebrají u politiků o pomoc

12. února 2011 v 13:56
V emocemi nabitém setkání tento týden sponzorovaném Národní komisí pro únik ropy BP Deepwater Horizon, rybáři, obyvatelé zálivu a místní lídři komunit ventilovali své stálá a vážné obavy o rozšíření zdravotních problémů, které přinesla tři měsíce dlouhá katastrofa.
"Dnes jsem mluvil s vámi o svém životě," řekl Cherri Foytlin dvěma komisařům přítomných na zasedání 12 leden. "Má úroveň ethylbenzenu jsou 2,5 krát větší než 95. percentil, a je tu velmi velká šance, že neuvidím na vlastní oči mé vnuky a vnučky…O co vás teď žádám, abyste udělali, pokud je to možné - změna [vašeho hlášení]. Vzhledem k tomu, že musíme dostat zdravotní péči."
Ethylbenzen je forma benzenu v těle, když to začne rozpadat. Je také přítomný v surové ropě BP.
"Viděl jsem malé děti s lézemi po celém těle," Foytlin, spoluzakladatel Gulf Change (Změna zálivu), komunitní organizace se sídlem v Grand Isle, Louisiana, pokračoval.
"Jsme velmi, velmi nemocní. A mrtvý je mrtvý. Takže to opravdu nezáleží na tom, jestli se média vrátí … nebo nás prezident vyslyší, nebo…jestli ropní dělníci a rybáři musí nakrmit své děti a možná i mít dobré Vánoce příští rok…Smrt je smrt…Vím, že vaše práce je pravděpodobně již hotová, ale rád bych vás najmul, pokud vám to nevadí. A Bůh ví, že vám nemůžu zaplatit. Ale já potřebuji vaše srdce. A potřebuji váš hlas."
Komisař Frances Beinecke, předseda Národní rady obrany zdrojů, slíbil sdělit své obavy Bílému domu.
"Slyšíme, co říkáte," řekl Beinecke. "Řekneme tyto zdravotní problémy a obavy prezidentovi."
Komise, kterou jmenuje prezident Barack Obama, vydala ve své závěrečné zprávě tento týden po šesti měsíčním vyšetřování k národu, že se jedná o nejhorší ropnou katastrofu.
Zpráva doporučuje masivní přepracování neúspěšných bezpečnostních postupů ropného průmyslu v zálivu, jakož i vytvoření nové nezávislé agentury pro sledování pobřežních vrtných činností.
Nicméně, většina z 250 lidí na setkání zde zaměřila na zdravotní krizi, která explodovala v důsledku katastrofy v dubnu 2010, zanechávající bývalé úklidové pracovníky BP a obyvatele zálivu, kteří trpí příznaky chemikálií v ropě BP a toxickými rozpouštědly použitými na rozptýlení ropy.
Dr. Rodney Soto, lékař v Santa Rosa Beach, Florida, testoval a léčil pacienty s vysokou hladinou ropě příbuzných chemikálií v jejich krvi.
Jsou běžně označovány jako těkavé organické látky (VOC). Antropogenní VOC z ropné katastrofy BP jsou toxické a mají negativní chronické účinky na zdraví.
Dr. Soto zjišťuje neúměrně konzistentní a vysokou úroveň toxických chemických látek v každém z pacientů jeho testování.
"Pravidelně nacházím pět až sedm VOC v mých pacientech," řekl doktro Soto pro IPS. '"Tito pacienti jsou lidé, kteří nejsou přímo zapojeni do čištění ropy, stejně jako obyvatelé, které nežijí přímo na pobřeží. Tito jsou jasně spojeni k ropné katastrofě."
Nicméně, americké vládní agentury, jako je Agentura ochrany životního prostředí, potravin a léků, Národní oceánská a atmosferická administrace, spolu s prezidentem Obamou samotným prohlásili Mexický zálivu, jeho vody, pláže a mořské plody za bezpečné a otevřené pro veřejnost.
Obyvatelé zálivu na zasedání ve středu ujistili dva komisaři, že si jsou vědomi zdravotní krize, které čelí.
Tom Costanza z Katolické charity v oblasti New Orleans prohlásil, že oblast je ve středu krize sociálních služeb a čelí procesu o kterék řekl, že s sebou nese problémy.
"Lidé mi volalí a plakají a umírají při tom," řekl. "Potřebují lékařskou péči a podporu, aby se přes to dostali."
Ada Mcmahon pracuje na projektu Bridge the Gulf (Přenesení se přes záliv), občanském žurnalistickém webu, který upozorňuje na příběhy z pobřeží zálivu o spravedlnosti a udržitelnosti. Řekla pro IPS, že "neuspokojené zdravotní problémy jsou největším problémem společně s obyvateli, kteří s advokáty půjdou na setkání BP, nebo s [správcem fondu úniku BP Kennethem] Feinbergem, aby řekli lidem o svých zdravotních problémech."
"Lidé, kteří si mohou dovolit krevní testyza 300 dolarů zjistili alarmující míry chemických látek v jejich tělech a tito lidé se obávají a dělají, co mohou, aby promluvili,' řekla. "Ale mají pocit, že nemůžou čekat na kongres a Obamu až to začnou řešit, protože potřebují lékaře a podporu v komunitách ihned."
LaTosha Brown, ředitel Fondu pobřeží Mexického zálivu pro obnovu společenství a ekologického zdraví, který pracuje s 250 komunitními skupinami, souhlasila, že "hlavní obavy vyjádřené komunitami v reakci na zprávu, je naprostá nutnost mít přístup ke zdravotní péči."
"Znovu a znovu lidé vystavení ropě a dispergátorům z katastrofy vyprávěli o vážných zdravotních problémech - od vysokých úrovní ethylbenzynu v krvi, po respirační onemocnění a vnitřní krvácení - a vyjádřili naléhavou potřebu přístupu k lékařům, kteří mají zkušenosti se zpracováním chemické expozice," řekla.
Stephen Bradberry, výkonný ředitel Aliančního ústavu, neziskovovky, která poskytuje komunitní organizační podporu na jihu zálivu se obává, že Gulf Coast Claims Facility nepřijímá zdravotní požadavky, takže opuštění nemocní obyvatelé nejsou schopni pracovat a bez příjmů platit jejich účty za lékařskou péči.
"Mají modřinové a kožní léze, a to nejen s úklidoví pracovníci, ale i obyvatelé, kteří nejsou zapojení do úklidových prací," Bradberry řekl pro IPS. "Zrovna včera jsem se dozvěděl o pěti lidech na ostrově Grand, kteří zemřeli…lidé, kteří předtím neměli zdravotní problémy. Nicméně, nebylo řečeno nic o sledování těchto komunit."
Bradberry, který se také ve středu zúčastnil fóra řekl, "Potřebujeme zvláštní zdravotní úkolové uskupení, které se může zaměřit pouze na testování, monitorování a studováních dlouhodobý zdravotních problémů z expozice ropy a dispergátorů. A to se musí stát teď."

Překlad článku U.S.: Sick Gulf Residents Beg Officials for Help
http://www.sott.net/articles/show/221689-U-S-Sick-Gulf-Residents-Beg-Officials-for-Help

Zdroj: http://www.freepub.comehere.cz/?p=2114


Závěry vyšetřování zásahu proti propalestinské flotile

28. ledna 2011 v 20:15
Zastavení flotily i zásah proti ní byly v souladu s mezinárodním právem.

V Izraeli byla tento týden vydána zpráva takzvané Tirkelovy komise, která vyšetřuje incident na propalestinské flotile z loňského května. Několik lodí v čele s tureckou jachtou Mavi Marmara se pokusilo prolomit izraelskou námořní blokádu pásma Gazy s tvrzením, že vezou humanitární pomoc tamějším hladovějícím obyvatelům.
Mavi Marmara pak jako jediná neuposlechla izraelské výzvy k odklonění do přístavu Ašdod a obsazení lodi izraelskými vojáky skončilo smrtí devíti Turků. Izrael příliš pozdě zveřejnil videozáznamy zásahu, které ukazují, že vojáci byli na palubě napadeni ozbrojenými aktivisty, a svět přiřkl veškerou vinu Izraeli. Událost vzbudila vlnu mezinárodního odsouzení a skončila dodnes trvající diplomatickou roztržkou s Tureckem.
Izraelská vláda po velkém tlaku nakonec ustavila dvě vyšetřovací komise - vojenskou a civilní pod vedením vysloužilého soudce Jakoba Tirkela, jejímiž členy jsou i dva cizinci - severoirský politik a nositel Nobelovy ceny míru David Trimble a bývalý kanadský vojenský prokurátor Ken Watkin.
Vojenská komise ukončila šetření v červenci. Dospěla k závěru, že izraelskou akci sice provázely operační i zpravodajské chyby, ale samotný zásah byl v pořádku. Rovněž jednoznačně konstatovala, že útok na vojáky začali aktivisté.
Tirkelova komise nyní vydala první polovinu zprávy a dál zkoumá proces vládního rozhodování o zásahu a rovněž stížnosti na údajná porušení mezinárodního práva. Současná část se zaměřila na zákonnost samotného zásahu a blokády pásma Gazy. Závěry přezkoumali i dva renomovaní experti na mezinárodní právo, Němec Wolff Neitschel von Heinegg a britský profesor Michael Schmitt. Shoda byla bezvýhradná - zastavení flotily i zásah proti ní byly v souladu s mezinárodním právem.
I když komise vyjádřila lítost nad ztrátou devíti životů, konstatovala, že vojáci jednali profesionálně, s maximální zdrženlivostí a v sebeobraně a jejich užití síly bylo přiměřené okolnostem. I samotná námořní blokáda pásma Gazy je vzhledem k nepřestávajícímu ostřelování Izraele Hamasem v souladu s mezinárodním právem a neporušuje pravidla takzvaného Manuálu ze San Rema. Izrael má plné právo chránit svou bezpečnost blokádou, aby zabránil dodávkám zbraní a vojenského materiálu pro Hamas, a způsob, jakým blokádu vede, nepředstavuje kolektivní trest obyvatel Gazy, protože jim ve spolupráci s palestinskou samosprávou zajišťuje dostatečný přísun základních životních potřeb, uvedla komise.
Rovněž konstatovala, že Mavi Marmara žádnou humanitární pomoc nevezla - jen velkou skupinu aktivistů turecké Nadace humanitární pomoci, která je v Izraeli zakázaná kvůli podpoře Hamasu. Tito takzvaní aktivisté čekali na vojáky s noži, řetězy, železnými tyčemi, sekerami a dalšími zbraněmi. Někteří už před plavbou oznámili, že odjíždějí "zemřít mučednickou smrtí". Násilnosti prokazatelně zahájili aktivisté a vojáci loď předem informovali, že na palubu vstoupí; sami žádný odpor nečekali. Nedostatek zpravodajských informací o plánech aktivistů byla jediná výtka komise izraelské vládě.
Zpráva cituje i svědectví vojáků, kteří skončili v nemocnici se střelnými i bodnými ranami a krvácením do mozku. Vypovídali o nebývalé brutalitě útočníků, pokusech vydloubat jim oči i o jejich nenávisti a úderech s cílem zabíjet. Vyšetřovatelé předvolali i posádku lodi Mavi Marmara, včetně jejího kapitána, který bezprostředně po zásahu v Izraeli dosvědčil, že se aktivisté k útoku na vojáky chystali. Nikdo však z Turecka nepřijel a před komisi se odmítli dostavit i předvolaní aktivisté z Británie.
Zpráva Tirkelovy komise nemohla být pro Izrael příznivější a zcela jej očistila z loňských nařčení. Jak ale konstatoval jeden izraelský komentátor, přesvědčila jen přesvědčené. Není pochyb o tom, že ti, kdo izraelské vojáky obviňovali z málem válečných zločinů, zprávu označí za neobjektivní a budou dál věřit tomu, čemu věřit chtějí - jako turecký premiér Erdogan, který ji okamžitě nazval "nedůvěryhodnou". Právě Erdogan podle izraelských zpravodajských informací plavbu flotily podporoval, stejně jako podporuje Nadaci humanitární pomoci, která udržuje spojení s teroristy. Turecko vypracovalo vlastní, poněkud rychlokvašenou zprávu už v září a dospělo k úplně jiným závěrům - navzdory videozáznamům prý izraelští vojáci zaútočili první, stříleli po aktivistech z helikoptéry ještě před výsadkem a dva zabili, a dokonce omývali mrtvoly, aby zahladili stopy.
Názor odpůrců Izraele Tirkelova zpráva nezmění. Jen Izraelce utvrdila v dosavadním přesvědčení, že jejich vláda jednala v souladu s mezinárodním právem. I Spojené státy, které Tirkelovu zprávu uvítaly, naznačily, že dají přednost závěrům mezinárodní komise OSN pod vedením bývalého novozélandského premiéra Geoffreyho Palmera, která izraelskou i tureckou zprávu posoudí. I kdyby však Izrael náhodou očistila i tato komise, jeho kritiky to stejně nepřesvědčí.
gaza - utok na konvoj
Zdroj:

http://neviditelnypes.lidovky.cz/izrael-zavery-vysetrovani-zasahu-proti-propalestinske-flotile-pxk-/p_zahranici.asp?c=A110127_204605_p_zahranici_wag


Čína kupuje Evropu

28. ledna 2011 v 20:13
Díky svým obrovským devizovým rezervám navíc Čína skupuje celou Evropu, konkrétně disponuje 2,8 bilionu dolarů. Jen na konci roku narostly její rezervy o 199 miliard dolarů. Peking si je dobře vědom toho, že nakoupené evropské dluhopisy posílí jeho ekonomický vliv. V současnosti proto vyjednává s Brity."
"Evropská unie dokonce přislíbila, že do pěti let uzná Čínu jako tržní ekonomiku, o což se už země několik let neúspěšně snažila. Změny na trhu si všimla i Světová banka, která vůbec poprvé vydala dluhopisy v čínské měně, a to v hodnotě 500 milionů jüanů. Peníze mají podpořit užívání čínské měny na mezinárodních trzích."
Chu Ťin-tchao, čínský prezident:
"Prosazení jüanu jako světové měny bude dost dlouhý proces. Čína se významnou měrou podílí na světové ekonomice hospodářským růstem a obchodem. Jüan sehrál nemalou roli ve vývoji světové ekonomiky."
Čínský prezident dokonce uvedl, že mezinárodní měnový systém založený na dolaru je v tuto chvíli "produktem minulosti".
ZDROJ: Čínský prezident: Dolar je měnou minulosti, ČT24
• "Japonci podávají eurozóně pomocnou ruku jen pár dní poté, co pomoc přislíbila i Čína. Její vicepremiér Li Kche-čchiang na návštěvě několika evropských zemí slíbil, že Peking bude nakupovat dluhopisy Španělska a dalších zemí, včetně například Portugalska a Řecka. Japonsko chce podle analytiků jednak chránit své zájmy a zabránit dalšímu šíření krize, jednak má snahu ukázat, že je důležitým hráčem na globální scéně.
EFSF, plným názvem European Financial Stability Facility, vznikl loni jako pomoc zemím eurozóny, které si nejsou schopny zajistit finance na trhu samy. Nyní má fond k dispozici 440 miliard eur a je součástí širší záchranné sítě v objemu 750 miliard eur (asi 18,5 bilionu korun). Existence takové sítě ale na trh příliš nezapůsobila. Analytiky naopak zajímá, jak budou v příštích dnech vypadat výsledky aukce státních dluhopisů a pokladničních poukázek v nejslabších zemích eurozóny."
ZDROJ: Japonsko podává eurozóně pomocnou ruku, nakoupí dluhopisy, ČT24
• "V lednu přitom bude vydána teprve první část prvních EFSF-bondů. Šéf fondu Klaus Regling oznámil, že během letošního roku bude emitovat dluhopisy v celkové hodnotě téměř 17 miliard eur. Tyto prostředky mají být určeny na pomoc Irsku. Odborníci s napětím očekávají, jak bude probíhat emise těchto dluhopisů. Poprvé totiž země eurozóny vystoupí na kapitálovém trhu jako společný emitent. Někteří analytici ale varují, že EFSF-bondy vystoupí jako konkurence jednotlivým státům eurozóny. Kromě Japonska zatím není známý žádný další podobně významný zájemce o dluhopisy EFSF."
ZDROJ: Japonsko podpoří eurozónu, LN
• (Čína) "…je největším věřitelem Spojených států, v listopadu nicméně podíl amerických dluhopisů o 11,2 miliardy dolarů snížila. Dluhopisy americké vlády Čína koncem listopadu držela v objemu 895,6 miliardy dolarů (zhruba 16,3 bilionu Kč), což byl proti říjnu pokles o 1,2 procenta. Celkově ale zahraniční subjekty držely americké dluhopisy v objemu 4,35 bilionu dolarů (asi 79 bilionů Kč)"
ZDROJ: Čína po čtyřech měsících omezila nákupy amerických dluhopisů, HN+ČTK
• "Stálo by jistě za námahu se zamyslet, zdali neexistuje podobnost mezi dluhopisovým sekulárním trendem, který se pravděpodobně nachází ve své závěrečné fázi, a jiným, komoditním, který se pravděpodobně rozbíhá. Bohužel mnoho podobností nenalezneme. První trend s sebou přinesl pozitivní vedlejší efekty, kterými byla zejména trvale nízká inflace, stabilní prostředí pro podnikání a všeobecný blahobyt. Rostoucí ceny komodit budou naproti tomu znamenat vysokou inflaci, požadavky na vyšší mzdy ze strany zaměstnanců, pouliční násilí v nejchudších zemích a chronicky negativní náladu."
ZDROJ: Dobře už bylo, PATRIA ONLINE - Dušan Vaškovic
• "Koncem prosince 2007 Čína včetně Hongkongu vlastnila 529 miliard z celkového objemu 9397 miliard amerického veřejného dluhu. Tedy všeho všudy 5,6 procenta tohoto dluhu. V jiném vyjádření to bylo pouhých 3,8 % amerického HDP. Není tedy pravda, že by USA byly existenčně závislé na devizových rezervách Čínské lidové republiky. V nedávných letech se sice spekulovalo, že Čína bude omezovat držbu amerických dluhopisů, ale to se neděje. Podíl Číny jakožto věřitele USA je víceméně stabilní, dokonce mírně roste. Kdyby čínská vláda začala americké dluhopisy náhle masivně prodávat, způsobila by tím samozřejmě psychický šok na světových trzích a nemalé škody celé světové ekonomice - ovšem proto, že…"
ZDROJ: Americké dluhopisy, čínské peníze, Pavel Kohout, březen 2008
• Akciové trhy dnes výrazně posilují poté, co čínský úřad pro správu devizových aktiv dementoval včerejší neoficiální informace, podle nichž má dojít k prodeji dluhopisů denominovaných v eurech. Čína podle oficiálních údajů disponuje devizovými rezervami ve výši 2,5 bilionu amerických dolarů. Jejich strukturu však čínské úřady nezveřejňují. Podle neoficiálních informací Čína vlastní dluhopisy emitované evropskými zeměmi ve výši 630 miliard eur. Čínský juan je přitom pevně zafixován k dolaru, takže posiluje identicky s americkou měnou.
ZDROJ: Čína evropské dluhopisy prodá, Dan Vořechovský, květen 2010
/Dan Vořechovský, 31 let, na trhu od roku 1996, dlouhodobá specializace na akciové trhy v jihovýchodní Asii (Čína, Hong Kong, Jižní Korea, Singapur, Japonsko, Malajsie) a v USA a na komodity (drahé kovy, průmyslové komodity, zemědělské komodity), neortodoxní přístup k investicím, který vychází z Rakouské školy ekonomického myšlení a vlastního přístupu k teorii hospodářského cyklu. Diametrálně odlišný přístup k investicím, mikroekonomicky makroekonomický způsob investování založený na rozpoznávání "skrytých" fundamentů/
• "Zůstaneme se Španělskem v dobrém i zlém," řekl čínský vicepremiér po setkání se zástupci španělských podnikatelů a se španělským ministrem průmyslu Miguele Sebastiánem. List El Mundo k tomu dodal, že Čína pomůže Španělsku překonat současné potíže a "finančně zemi podpoří", a to právě nákupem dluhopisů.
ZDROJ: Čína se zavázala nakupovat španělské dluhopisy, PRVNÍ ZPRÁVY
• Podle maďarského ministra rozvoje Tamáse Fellegiho Čína zvažuje, zda by mohla financovat některé projekty v Maďarsku, a není ani vyloučeno, že koupí maďarské státní dluhopisy. Čínská centrální banka se podle agentury Reuters k informacím nechtěla vyjadřovat, letos už ale dala víckrát najevo, že je připravena některé evropské země podpořit. Částečně asi proto, aby ochránila investice, které má v eurozóně. Na cenu maďarských aktiv má v současné době velmi negativní vliv snížení ratingových známek, k němuž sáhly renomované agentury.
ZDROJ: Čína možná koupí maďarské státní dluhopisy, ČT24+ČTK
• Portugalský ministr financí Fernanda Texteir dos Santos (…) je právě na dvoudenní návštěvě Pekingu, při které se snaží získat podporu asijského hospodářského obra pro strádající ekonomiku své země. Lisabon plánuje ve středu vydat novou várku dluhopisů v hodnotě až půl miliardy eur. "Čína podporuje Portugalsko a bude v podpoře pokračovat," řekl ministr, aniž by upřesnil, jaké množství dluhopisů již čínské instituce zakoupily a jaké plány mají do budoucnosti. Minulý týden uskutečnil portugalský ministr podobnou cestu do Brazílie. Návštěvy zahraničních partnerů jsou součástí úsilí Portugalska o odložení splátek dluhopisů a zkrocení veřejných financí.
ZDROJ: Čína pokračuje v nákupu portugalských dluhopisů, EUROSKOP
• Odhaduje se, že koncem června bude čínská vláda držet 630 miliard obligací eurozóny, 7,4 procenta jejich celkového počtu, a 28 procent obligací, které jsou drženy mimo eurozónu. Někteří se ale obávají, že tyto státní papíry budou nástrojem nátlaku, který Čína použije v příhodné chvíli. Čínské finanční subjekty daly najevo, že se budou nadále účastnit aukcí španělských vládních dluhopisů a stanou se dlouhodobými investory španělského vládního dluhu a firmy také ekonomiky. "Čína je zodpovědným a dlouhodobě orientovaným investorem na evropských finančních trzích, máme důvěru ve španělský finanční trh, kterou vyjadřujeme nákupem veřejného dluhu země," uvedl čínský vicepremiér Li Keqiang v listu El País. Experti soudí, že Peking podporuje euro, protože se obává bipolárního světa, který ji postaví samotnou tváří v tvář Spojeným státům a jejímu dolaru.
ZDROJ: Báli jsme se Číny. Teď ji vítáme, kupuje evropské dluhy, Aktualne.cz
• V roce 2008 drželi zahraniční investoři asi 55 % vládního dluhu USA, nyní se tento poměr snížil na 50 %. Pokud bude dluh dále narůstat, "je nevyhnutelné, že zahraniční investoři se po investicích poohlédnou jinde". Pak dojde k růstu výnosů dluhopisů, což negativně ovlivní celou ekonomiku, domnívá se Kashkari. Pokud bude vláda čekat, až přijde krize podobná té v Evropě, bude náprava škod trvat roky či desetiletí. (…) Podle Kashkariho dává Bernanke najevo, že Fed podniká krátkodobé kroky, které mají ulehčit současnou situaci, téměř pokaždé však naléhá na politiky, aby vytvořili dlouhodobý plán pro udržitelný fiskální vývoj. "Plánování je fajn, nyní ale potřebujeme akci," řekl Kashkari a dodal: "Třicet let jsme se zadlužovali, nyní musíme spořit a zaměřit se na investice. Musíme se podívat na Evropu a být si vědomi toho, že se to může stát i u nás."
ZDROJ: Pimco: Důvěra v USA se může rychle propadnout a přijde to, co v Evropě, PATRIA.CZ+Bloomberg
• Důvody posilování: optimismus a válka měn. / Důvodů posílení je několik. Především je to optimismus, který vedle celkem dobrých zpráv z ekonomik USA a Číny živí i podpora, které se včera dostalo periférii eurozóny od EU. Podle analytika Tomáše Volfa ze Citfin pomohl i dobrý výsledek aukce portugalských dluhopisů i maďarských pokladničních poukázek. "Obě země podaly požadovaný objem finančních prostředků a navíc s relativně dobrým úrokem," připomněl Volf.
ZDROJ: Koruna trhá rekordy, zdražuje export a zlevňuje benzín, Aktualne.cz

AKT-INFO č. 163

28. ledna 2011 v 9:38
Zprávy, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích

SEZNAM ZPRÁV V TOMTO VYDÁNÍ
- Nový film zpochybňuje mýty kolem soudních procesů proti korporacím
- Evropská unie, USA i OSN Údajně přehlíží porušování lidských práv
- Italská továrna zastavila výrobu anestetika používaného k popravám
- Týrání Manninga podezřelého z úniku informací se přiostřuje
- Akt-info rozšířilo své zdroje

NOVÝ FILM ZPOCHYBŇUJE MÝTY KOLEM SOUDNÍCH PROCESŮ PROTI KORPORACÍM
Nový film Hot Coffee, který byl promítán tento týden na americkém filmovém festivalu Sundance, zpochybňuje zaběhlé představy a mýty týkající se soudních pří vedených proti korporacím. V dokumentu vystupují osoby, které zažalovaly velké obchodní společnosti kvůli újmě na zdraví. Mezi nimi je i Stella Liebeck. Ta se stala světově proslulou v roce 1992 ve svých sedmdesáti devíti letech, kdy zažalovala společnost McDonald's kvůli tomu, že jí na klín vytek kelímek s horkou kávou. O soudním sporu se mluvilo po celém světě, mnozí se tomuto případu smáli a považovali žalobu za nesmyslnou. Většina lidí totiž nevěděla, že poškozená utrpěla popáleniny třetího stupně na 16 procentech těla. Navíc firma McDonald's tuto událost v médiích zkreslila a spolu s dalšími korporacemi zaplatila miliony dolarů za to, aby tento případ mohla používat ve velké kampani. Ta měla změnit zákony, jež lidem umožňují žádat o kompenzaci. Mnohá média tak například tvrdila, že paní Liebeck řídila auto a přitom držela kelímek s kávou, i když ve skutečnosti byla pouhou pasažérkou. Většina novin také opomenula vysvětlit, že ve sporu nešlo jen o převrhnutý kelímek, ale o to, že teplota tekutiny v něm byla tak vysoká, že polyesterénový kelímek začal měknout a v momentě, kdy si paní Liebeck chtěla dát do kávy cukr, ztratil naprosto svůj původní tvar. Utrpěla tak závažné popáleniny, musela být na osm dní hospitalizována a její zranění vyžadovalo dokonce i kožní transplantaci. Paní Liebeck zemřela v roce 2004 ve věku devadesáti jedna let.
25/1/2011 (Zdroj: Democracy Now)

EVROPSKÁ UNIE, USA I OSN ÚDAJNĚ PŘEHLÍŽÍ PORUŠOVÁNÍ LIDSKÝCH PRÁV
Mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch (HRW) vydala v pondělí výroční zprávu, v níž upozorňuje na rostoucí tendence demokratických zemí přehlížet porušování lidských práv, jichž se dopouští političtí představitelé zemí s represivními režimy. Podle této zprávy představitelé velkých evropských států či představitelé Spojených států se spíše snaží o upevnění vztahů s diktátory a tyrany, než aby veřejně odsoudili porušování lidských práv a pozastavili ekonomickou a někdy i vojenskou pomoc těmto režimům. Agentura The Associated Press citovala Kennetha Rotha, výkonného ředitele organizace Human Rights Watch, který řekl: "Pojmy jako ,dialog' či ,mezinárodní spolupráce' s represivními režimy slouží příliš často jako zástěrka k tomu, aby se nic nedělalo." Zpráva HRW se věnovala především Evropské unii a její nečinnosti v souvislosti s porušováním lidských práv jak v jiných zemích, tak v samotné Evropě. Kriticky se HRW stavěla konkrétně k diskriminaci imigrantů, muslimů a Romů v Evropě, neboť začíná být patrný rozpor mezi pověstí, kterou si EU o sobě buduje jako o obránci lidských práv a rovnosti, a mezi realitou. Roth se vyjádřil kriticky například k pondělnímu setkání předsedy Evropské komise Josého Manuela Barrosy s Islamem Karimovem, autokratickým prezidentem Uzbekistánu, země bohaté na energetické zdroje. Roth nazval Karimova "krutým vůdcem". Podle zprávy HRW je seznam evidující porušování lidských práv v Uzbekistánu velmi dlouhý. Figurují v něm tvrdé zásahy proti opozici a médiím a pronásledování věřících. Celkově výroční zpráva HRW hodnotí situaci lidských práv ve světě tak, že mnoho demokratických zemí nevyvíjí politické tlaky na represivní režimy a spokojí se s vysvětlením, které podávají autoritářští představitelé těchto zemí. Podobně kriticky vyjadřuje zpráva HRW znepokojení i nad podobnými ústupky ze strany Spojených států a organizace OSN. Konkrétně se ve zprávě říká, že "vyhlášená schopnost amerického prezidenta Baracka Obamy pojmenovat věci pravými jmény… zůstává někdy nevyužita, když přijde na obranu lidských práv." To bylo obzvláště patrné při kontaktech se zeměmi, které jsou důležité z hlediska amerických ekonomických či vojenských zájmů, tedy například Číny, Indie, Indonésie, Egypta a Bahrajnu. Podle HRW jde o to, že globální mocenská rovnováha se posunuje, zvlášť v případě Číny jakožto ekonomické a vojenské síly na vzestupu, v důsledku čehož se západní země vyhýbají konfrontacím s jinými zeměmi na základě morálních zásad. Ve zprávě HRW se píše, že obrana lidských práv v zahraničí "může někdy jít proti jiným zájmům našich politických představitelů. Pokud však vlády chtějí jít za těmito zájmy místo toho, aby bránily lidská práva, měly by mít alespoň tu odvahu to říci otevřeně." Podle HRW je upadající zájem o obranu lidských práv mimo jiné také částečně způsoben seškrtaním mezinárodních zpráv v mainstreamových mediích. To má však kromě jiného také vážné dopady na práci lidskoprávních organizací působících v zemích s represivními režimy. Závisí totiž na západních médiích, aby se svět zprávy o porušování lidských práv dozvěděl.
24/1/2011 (Zdroj: Human Rights Watch)

ITALSKÁ TOVÁRNA ZASTAVILA VÝROBU ANESTETIKA POUŽÍVANÉHO K POPRAVÁM
Farmaceutická společnost Hospira minulý pátek prohlásila, že vyhoví žádosti italské vlády a ukončí výrobu složky, která je součástí většiny smrtících injekcí, jež slouží jako prostředek k popravám vězňů ve Spojených státech. Jedná se o anestetikum luminal - barbiturát. Trest smrti není v Itálii zaveden a tento krok je vnímán jako zásah proti americkému systému poprav. Dané rozhodnutí přinutí Spojené státy získat jinou látku anebo eventuálně pozměnit předpisy, což by mohlo znamenat zdlouhavý a nákladný proces.
24/1/2011 (Zdroj: Democracy Now)

TÝRÁNÍ MANNINGA PODEZŘELÉHO Z ÚNIKU INFORMACÍ SE PŘIOSTŘUJE
Právní zástupce Bradleyho Manninga, vojáka, jenž údajně poskytl tajné dokumenty serveru WikiLeaks, obviňuje americkou armádu ze stupňování krutého zacházení s jeho klientem, který nadále zůstává za mřížemi. Zmíněný právník David Coombs uvádí, že Manning byl minulý týden dočasně umístěn pod přísnější dohled z důvodu možné sebevraždy, přestože známky tohoto rizika podle posudku psychiatra nevykazuje. Podle slov Coombse armáda zrušila Manningovi jeho jedinou hodinu cvičení a kromě spodního prádla jej doslova vysvlékla z oblečení. Pokrývky, polštář a veškeré osobní věci má zabaveny již od července 2010. Armáda rovněž Manningovi zarazila návštěvy. Manningův přítel David House a bloggerka Jane Hamsher byli v neděli zadrženi na vojenské základně Quantico ve Virginii a bylo jim tak znemožněno Manninga navštívit. Přinesli s sebou protestní petici proti jeho vězeňským podmínkám se 42 tisíci podpisy. House veřejně prohlásil, že Manningův psychický i tělesný stav se vlivem téměř nepřetržité samovazby znatelně zhoršil. Tuto dvojici zadrželi na dvě hodiny a propustili ji až poté, co vypršela Manningova určená doba návštěv. Mezinárodní organizace pro lidská práva Amnesty International naléhá na americké úřady, aby tvrdé zacházení s Manningem zmírnily. Programová ředitelka Amnesty International pro Ameriku Susan Lee uvedla: "Manning nebyl uznán vinným ze žádného trestného činu, ale zdá se, že vojenské úřady využívají všech dostupných prostředků k jeho potrestání během vazby." Podle amerického televizního zpravodajství NBC News vojenští vyšetřovatelé nemohou najít přímé spojení mezi Manningem a WikiLeaks. Zatím marně pátrají po důkazech pro obvinění, že Manning předal tajné americké spisy přímo Julianovi Assangeovi, zakladateli WikiLeaks. Nemají ani důkazy, že tito dva muži byli v kontaktu.
25/1/2011 (Zdroj: Democracy Now, Amnesty International)

AKT-INFO ROZŠÍŘILO SVÉ ZDROJE
Zpravodajství Akt-info rozšiřuje odběr mezinárodních zpráv o další zdroje včetně mezinárodní lidskoprávní organizace Amnesty International, britského listu The Guardian, organizace Global Voices a organizace Human Rights Watch. Níže v poznámce najdete odkazy na aktuální zprávy z těchto zdrojů. Dále bude Akt-info zpracovávat vlastní reportáže o jednotlivých událostech v České republice. Kritéria pro naše zpravodajství přetrvávají. Naše zprávy jsou relevantní, aktuální, informativní, ale z různých důvodů méně prezentované v běžných českých mediích. Zprávy budou vydávané podle aktuálních potřeb.
26/1/2011 (Zdroj: redakce Akt-info)

Obama nařídil armádě, aby se připravila na jarní potravinové bouře

16. ledna 2011 v 22:00
Ponuré zprávy vypracované francouzskou DGSE a získaná ruskou SVR uvádí, že prezidenta Obama a Sarkozy "v principu souhlasili" s vytvořením společné americko-evropské vojenské síly k řešení globálního povstání očekávaného letos na jaře jak našemu světu dojde jídlo.
Podle této zprávy Sarkozy, jako hlava skupiny G-20, požadoval a obdržel mimořádné setkání s Obamou minulé pondělí v Bílém domě, kde varoval svůj americký protějšek, že šokové růsty cen potravin, které se objeví kvůli nebývalé sérii katastrof, ohrožují stabilitu celého světa a mohly by vést k vypuknutí totální globální války.
Zrovna minulý týden francouzský premiér Francois Fillon zdůraznil, že jednou z hlavních priorit Francie ohledně skupiny G-20 bylo najít kolektivní odpověď na "přílišnou nestálost" cen potravin, prohlášení připojil také Philippe Chalmin, nejvyšší ekonomický poradce francouzské vlády, který varoval, že svět může čelit sociálním nepokojům, včetně potravinových nepokojů v dubnu jakmile se objeví nebývalé zvýšení cen obilí.
Obavy francouzské vlády z rostoucí globální nestability se objevily minulý týden po potravinových nepokojích v Alžírsku a Tunisku s 50ti mrtvými. Tak zoufalé situace se stala v Tunisku, že jejich vláda dnes ráno spěchal s obrovským množstvím vojáků a tanků do svého hlavní města a zavedlo celostátní zákaz vycházení, aby potlačilo rostoucí násilí.
Robert Zoellick, prezident Světové banky, dále minulý týden varoval, že rostoucí ceny potravin jsou "hrozbou globálního růstu a sociální stability."
Důležité je si uvědomit, jak katastrofální globální potravinová situace nastala - kvůli katastrofám, které minulý rok postihly největší světové národy v pěstování pšenice: Čína, Indie, Spojené státy, Rusko, Francie, Kanada, Německo, Ukrajina, Austrálie a Pákistán.
Čína
Sucha a prašné bouře během jara 2010 ovlivnily Yunnan, Guizhou, Guangxi, Sichuan, Shanxi, Henan, Shaanxi, Chongqing, Hebei a Gansu v Čínské lidové republice, jakož i části jihovýchodní Asie, včetně Vietnamu a Thajska, a prašné bouře v březnu a dubnu ovlivnily i většinu východní Asie. Sucha v jihozápadní Asii byla považována za nejhorší za posledních sto let.
Indie
Rekordní vlna veder a vodní krize v Indii nutí politiky, aby zvážili zavedení uživatelských poplatků a dalších opatření k ochraně vod. Prezident Srí Lanky Mahinda Rajapaksa včera pověřil ministry a úředníky, aby vypracovali strategický plán jak čelit hrozící potravinové krizi kvůli náznakům, že svět bude v dubnu příštího roku konfrontován s nedostatkem potravin.
Rusko
(10% z celkové produkce světa, 20% pro export). Rusko bylo zasaženo nejvyšší tamní zaznamenanou teplotou během 130ti let vedení záznamů; nejrozšířenější sucho za více než tři desetiletí a masivní požáry, které se objevily v sedmi různých oblastech, včetně Moskvy.
Francie
Francouzská vláda snížila své prognózy výnosů pšenice o 2,7% oproti loňskému roku v důsledku sucha a chladného počasí.
Kanada
Rekordní sucha ovlivnila hlavní provincii v produkci obilí v západní Kanady.
Ukrajina
(Přední světový producent ječmene a šesté největší producent pšenice). Ukrajina byla zasažena požáry a suchem stejně těžce jako Rusko, až zastavila všechen export svého obilí v roce 2011.
Austrálie
Obavy z globálního nedostatku pšenice stouply poté, co oblast Queensland v Austrálii byla zasažena katastrofálními záplavami. Andrew Fraser popisoval povodně jako "katastrofu biblických rozměrů". Voda pokryla půdu o velikosti Francie a Německa. Předpokládá se, že dosáhne v některých oblastech více než 30 stop hluboko v nejbližších dnech.
Pákistán
Povodně postihly 17 milionů akrů pákistánské nejúrodnější půdy, zabily 200 000 stád dobytka a odplavily velké množství obilí a zanechaly zemědělce neschopné včas zasít nová semena, což znamená značné ztráty na produkci potravin v roce 2011 a potenciální dlouhodobí nedostatek potravin.
Částečný překlad článku Obama Orders Military To Prepare For Spring Food Riots
http://www.whatdoesitmean.com/index1439.htm

Kongres tiše připravuje obnovu Patriot Act

16. ledna 2011 v 21:59
Republikán Mike Rogers (R-MI) si všimnul malého návrhu zákona, který má v úmyslu znovu obnovit kontroverzní ustanovení Bushovi administrace - USA Patriot Act, který vyprší v letošním roce.
Když byl akt poprvé uveden v zákon, kongres předložil ustanovení, aby utišil obavy civilních libertariánů, ale byli následně ignorováni. Bohužel, tyto obavy se ukázaly jako opodstatněné, a v roce 2008 ministerstvo spravedlnosti ve své zprávě potvrdilo, že FBI pravidelně zneužívala svou schopnost získat osobní záznamy Američanů bez rozkazu.
Jediná známka silné opozice vůči aktu byla v roce 2005, bylo první prodloužení aktu přehlasováno republikány.
Vzhledem k tomu, že uvedení návrhu zákona Rogersem 5. ledna bylo prakticky totožné s rozšířením z minulého roku, jeho průchod je považován za pravděpodobný.
- Pokračování anglicky v níže uvedeném odkazu -
Částečný překlad článku Congress quietly prepares to renew Patriot Act
http://www.rawstory.com/rs/2011/01/congress-quietly-prepares-renew-patriot-act/

AKT-INFO č. 162

14. ledna 2011 v 13:42
Zprávy, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích Vydání

SEZNAM ZPRÁV V TOMTO VYDÁNÍ
- Britský policista špehoval ekologické organizace
- Muž, který střílel na kongresmanku, je napojen na pravicové skupiny
- Egyptští muslimové vytvořili lidské štíty na ochranu křesťanů oslavujících Vánoce

BRITSKÝ POLICISTA ŠPEHOVAL EKOLOGICKÉ ORGANIZACE Deník The Guardian uveřejnil nové údaje o působení britského policisty, který strávil sedm let tím, že pronikal do nejvyšších úrovní hnutí, která organizují protesty proti poškozování životního prostředí v Británii a po celé Evropě. Policista Mark Kennedy se údajně od roku 2003 "zúčastnil téměř každého významného environmentálního protestu ve Spojeném království." Do těchto protestů se zapojil v takové míře , že je nyní obviněn z překročení hranice mezi tajným policistou a agentem-provokatérem. V roce 2009 byla odhalena Kennedyho totožnost, když aktivisté našli jeho pas. Kennedy nyní nabízí pomoc aktivistům, které dříve sledoval, včetně těch, kteří byli v roce 2009 obžalováni ze spiknutí za účelem uzavření uhelné elektrárny. Poté co Kennedy začal asistovat při jejich obhajobě, žalobci svá obvinění stáhli.
11/1/2011

MUŽ, KTERÝ STŘÍLEL NA KONGRESMANKU, JE NAPOJEN NA PRAVICOVÉ SKUPINY Objevují se podrobnosti okolo sobotního pokusu o atentát na americkou kongresmanku Gabrielle Giffordsovou. Policie uvedla, že dvaadvacetiletý Jared Lee Loughner střílel nejprve na Giffordsovou a poté do zástupu jejích příznivců, z nichž šest zavraždil. FBI přišla s důkazy, že tato střelba byla předem promyšlenou vraždou. Z krátkého písemného sdělení amerického ministerstva bezpečnosti navíc vyplývá, že odborníci prošetřují, zda Loughner nemá vazby na antisemitskou organizaci American Renaissance, která bojuje proti přistěhovalcům. Některé z Loughnerových příspěvků na internetu vyjadřují postoje extrémistických pravicových a protivládních skupin. Nicméně šerif okresu Pima County v arizonském Tusconu, kde došlo ke střelbě, se veřejně vyjádřil ve smyslu, že Loughner mohl být ovlivněn i mainstreamovějšími pravicovými osobnostmi z médií. Doslova uvedl: "Když se
každý den, 24 hodin denně asedm dní v týdnu vedou řeči o nenávisti a paranoické teorie a to vše
s
cílem podněcovat vášně veřejnosti, tak to má na lidi vliv, obzvláště pak na labilní jedince." Vyšlo také najevo, že Lougner nebyl jediným člověkem, který měl Giffordsovou na mušce. Profil republikánské političky Sarah Palinové na Facebooku obsahuje mapu Spojených států s 20 zakreslenými zaměřovači, z nichž každý je určen pro jednoho ze seznamu demokratů, na které se Palinová a její stoupenci rozhodli zacílit své politické útoky. Tři z těchto demokratů již oznámili své odstoupení, takže Palinová označila tyto terče červeně a pod mapou dopsala: "Už zbývá jen sedmnáct".. Giffordsová patří mezi demokraty označené aktivními zaměřovači.
9/1/2011

EGYPTŠTÍ MUSLIMOVÉ VYTVOŘILI LIDSKÉ ŠTÍTY NA OCHRANU KŘESŤANŮ OSLAVUJÍCÍCH VÁNOCE Milióny koptských křesťanů v Egyptě v pátek oslavovaly
vánoční svátky, přestože komunita je stále ještě otřesena novoročním bombardováním kostela, při němž zahynulo 21 lidí a desítky dalších byly zraněny. Jako vyjádření solidarity egyptským koptům oslavujícím Vánoce se minulý týden na jejich ochranu shromáždily tisíce muslimů. Ti obstoupili kostely jako lidské štíty, a pokusili se tak předejít
dalším útokům. Sdružili se pod heslem: "Buď spolu budeme žít, nebo spolu zemřeme."
9/1/2011

=============================================
Poznámka: Naše rubrika mezinárodních zpráv vám přináší souhrn zpráv programu DemocracyNow televizní stanice Pacifica. Videozáznamy těchto zpráv můžete zhlédnout s pomocí programu RealPlayer. Vložte adresu http://www.democracynow.org/recent.pl do vyhledávače a vyberte si zprávy v angličtině podle data.
=============================================
   
INFORMACE:
Akt-info je alternativní zpravodajský servis. Poskytujeme informace, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích. Redaktoři jsou nezávislou skupinou novinářů a přátel. Akt-info je zcela neziskový projekt. Pokud jste členem organizace nebo neformální skupinou, aktivní v našich prioritních tématech (lidská práva, obrana skutečné demokracie, sociální spravedlnost a mírové řešení konfliktů), můžete prostřednictvím našeho servisu informovat širší veřejnost o vašich aktivitách. Vaše případné dotazy a připomínky můžete zasílat na: akt-info@seznam.cz.

ROZŠIŘUJTE INFORMACE DÁL:
Pošlete informaci o Akt-info svým kamarádům a dejte jim vědět, jak se mohou přihlásit. Zprávy z akt-info přinášíme jen jednou týdně a náš systém je zabezpečen, takže se nikdo nemusí obávat spamů. Přihlásit se může každý sám. Stačí jen poslat e-mail s předmětem "přihlásit" na adresu: akt-info@seznam.cz.

JAK POMOCI:
Všimli jste si, že běžná nebo "mainstreamová" média neinformují objektivně nebo dostatečně o tématech, která Vás zajímají? My také. Už Vás štve, že dostáváte jen politicky vhodné informace o světě kolem vás? Nás také. Potřebujeme překladatele z angličtiny do češtiny. Také potřebujeme české korektury. Vždy uvítáme zprávy z alternativních zdrojů. Pokud můžete pomoci, zkontaktujete nás na: akt-info@seznam.cz

AKT-INFO č.161

8. ledna 2011 v 20:31
Zprávy, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích Vydání

SEZNAM ZPRÁV V TOMTO VYDÁNÍ
- Po izraelském útoku slzným plynem zemřela palestinská demonstrantka
- WikiLeaks: cílem izraelské blokády Gazy je potlačení místní ekonomiky
- Američtí republikáni se pokoušejí zrušit reformu zdravotnictví

PO IZRAELSKÉM ÚTOKU SLZNÝM PLYNEM ZEMŘELA PALESTINSKÁ DEMONSTRANTKA Palestinka zemřela poté, co ji izraelská armáda zasáhla slzným plynem během páteční pokojné protestní akce proti "dělicí zdi" u vesnice Bilin na Západním břehu Jordánu. Džavahíra Abú Rahmá zemřela na dechové selhání. Slzný plyn, který izraelská armáda použila, je údajně typ, který je v Evropě zakázán kvůli svým smrtícím účinkům. Izraelský aktivista Jonathan Pollak, který se pátečního protestu v Bilinu zúčastnil, uvedl: "Tato smrt byla způsobena nejen jejich brutalitou, ale i tím, že používají slzný plyn, který byl v Evropě v 60. a 70. letech zakázán, protože je smrtící. Jenže zde jej proti Palestincům i nadále používají." Džavahíra Abú Rahmá byla sestrou Bassíma Abú Rahmá, kterého zabili izraelští vojáci během jiné demonstrace v Bilinu v dubnu roku 2009, když ho zasáhli do hrudníku slzným granátem. V neděli v oblasti severně od Tel Avivu izraelská policie zatkla 11 propalestinských aktivistů kvůli účasti na protestu před sídlem amerického velvyslance v Izraeli Jamese Cunninghama. Jediným přestupkem ze strany protestujících bylo hození prázdného kanystru na slzný plyn směrem k velvyslancově rezidenci.
3/1/2011 

WIKILEAKS: CÍLEM IZRAELSKÉ BLOKÁDY GAZY JE POTLAČENÍ MÍSTNÍ EKONOMIKY Další americké diplomatické depeše zveřejněné na serveru WikiLeaks odhalily, že izraelští představitelé Američanům otevřeně vzkázali, že cílem blokády Gazy bylo udržovat její ekonomiku na pokraji zhroucení. Podle depeše z listopadu 2008 bylo cílem Izraele, aby ekonomika Gazy "fungovala jen do té míry, aby nedošlo k humanitární krizi". Dále pak depeše ze serveru WikiLeaks odhalily, že v listopadu roku 2008 USA nabídly dodat do oblasti Gazy 70 milionů dolarů ve snaze zlepšit ekonomickou situaci. Izraelský generálmajor Amos Gilad však odmítl povolit takovou finanční transakci se slovy, že Palestinci by neměli dostat nic. Obsah depeší zveřejnil jako první norský list Aftenposten. Tento list údajně disponuje veškerými utajovanými americkými diplomatickými depešemi, jež získal server WikiLeaks. Podle dalších depeší zveřejněných Aftenpostenem náčelník generálního štábu izraelských obranných sil Gabi Ashkenazi před více než rokem a půl řekl delegaci z amerického Kongresu, že izraelská armáda je uprostřed příprav na novou válku na Blízkém východě.
5/1/2011

AMERIČTÍ REPUBLIKÁNI SE POKOUŠEJÍ ZRUŠIT REFORMU ZDRAVOTNICTVÍ Nové republikánské vedení dolní sněmovny amerického Kongresu oznámilo, že příští týden se bude hlasovat o zrušení celého zákona o reformě zdravotnictví přijatého, který byl loni ve Spojených státech přijat. Při počtu 242 republikánů v dolní sněmovně Kongresu se očekává, že toto opatření projde, jenže demokraté v Senátu již prohlásili, že tento krok neschválí. V sobotu vstoupilo v platnost několik částí zákona o zdravotní péči včetně té, která poskytuje chudým dětem, starším a invalidním osobám slevu při nákupu léku na předpis. Zdravotní pojišťovny navíc musejí na konkrétní zdravotní péči použít vyšší procento z pojistného, než bylo dříve běžné.
4/1/2011 

=============================================
Poznámka: Naše rubrika mezinárodních zpráv vám přináší souhrn zpráv programu DemocracyNow televizní stanice Pacifica. Videozáznamy těchto zpráv můžete zhlédnout s pomocí programu RealPlayer. Vložte adresu http://www.democracynow.org/recent.pl do vyhledávače a vyberte si zprávy v angličtině podle data.
=============================================
   
INFORMACE:
Akt-info je alternativní zpravodajský servis. Poskytujeme informace, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích. Redaktoři jsou nezávislou skupinou novinářů a přátel. Akt-info je zcela neziskový projekt. Pokud jste členem organizace nebo neformální skupinou, aktivní v našich prioritních tématech (lidská práva, obrana skutečné demokracie, sociální spravedlnost a mírové řešení konfliktů), můžete prostřednictvím našeho servisu informovat širší veřejnost o vašich aktivitách. Vaše případné dotazy a připomínky můžete zasílat na: akt-info@seznam.cz.

ROZŠIŘUJTE INFORMACE DÁL:
Pošlete informaci o Akt-info svým kamarádům a dejte jim vědět, jak se mohou přihlásit. Zprávy z akt-info přinášíme jen jednou týdně a náš systém je zabezpečen, takže se nikdo nemusí obávat spamů. Přihlásit se může každý sám. Stačí jen poslat e-mail s předmětem "přihlásit" na adresu: akt-info@seznam.cz.

JAK POMOCI:
Všimli jste si, že běžná nebo "mainstreamová" média neinformují objektivně nebo dostatečně o tématech, která Vás zajímají? My také. Už Vás štve, že dostáváte jen politicky vhodné informace o světě kolem vás? Nás také. Potřebujeme překladatele z angličtiny do češtiny. Také potřebujeme české korektury. Vždy uvítáme zprávy z alternativních zdrojů. Pokud můžete pomoci, zkontaktujete nás na: akt-info@seznam.cz

OSN zvažuje zavedení celosvětové internetové policie pro regulaci webu

28. prosince 2010 v 19:53
Internet je opravdu poslední baštou svobody projevu, která má být převzata korporátní, nebo politickou silou a cenzurována, alespoň v USA. Ale OSN nyní zvažuje ustanovení mezinárodní vedoucí instituce k regulaci internetového obsahu, která by mohla nakonec eliminovat online svobodu projevu.
pozor
Brazilští zástupci nedávno vyzvali úředníky OSN k vytvoření "globálních standardů" pro internetový obsah, který cituje kontroverzní obsah webů jako WikiLeaks, že někteří je považují za pro národní a globální bezpečnost. S podporou několika dalších zemí včetně Číny a Saúdské Arábie, by návrh nepředstavoval převzetí Internetu, říkají autoři tohoto návrhu. Ale zdá se to nepravdivé, protože by jasně předali pravomoc na mezinárodní řídící orgány svévolně regulující obsah internetu.
Zástupci z USA, Austrálie, Belgie, Kanady a Velké Británie vyjádřili obavy z návrhu, ale ne nutně ze správných důvodů. Místo zdůraznění nápadu jako tyranskou hrozbu pro svobodu projevu, vyjádřili obavy z toho, jak tyto návrhy zvětšují propast mezi vládami a lidmi, kterým vládnou.
Vládní převzetí Internetu již začalo v USA, když americké ministerstvo pro vnitřní bezpečnost nedávno začalo přebírat různé webové stránky, u kterých předpokládali porušení autorských práv. A FCC (U.S. Federal Communications Commission) se nyní také snaží prosadit kontrolu Internetu, i když tato agentura pro to nemá pravomoci.
Svoboda projevu je to, co dělá Internet cenným zdrojem informací, které by jinak v mnoha případech nikdy nespatřily světlo světa. Bez něj by byl tok volných informací velmi poškozen a všechno co by zbylo by bylo jen vládou schválené mainstreamové odpady.
netcenzor

AKT-INFO č. 160

24. prosince 2010 v 13:25
Zprávy, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích

SEZNAM ZPRÁV V TOMTO VYDÁNÍ
- Obama má schválit časově neomezené věznění i bez obžaloby a soudního procesu
- WikiLeaks: Velká Británie a USA podporují bangladéšskou jednotku smrti
- Wikileaks: Spojené státy usilovaly o pomstu Evropě kvůli geneticky upravenému osivu
- Assange se obává hrozby vydání Spojeným státům

OBAMA MÁ SCHVÁLIT ČASOVĚ NEOMEZENÉ VĚZNĚNÍ I BEZ OBŽALOBY A SOUDNÍHO PROCESU
Začátkem příštího roku má americký prezident Barack Obama podepsat nový dekret, podle něhož bude možné držet zadrženého ve vazbě, aniž by proti němu bylo vzneseno formální obvinění či byl vynesen rozsudek. V důsledku toho by americká vláda mohla nadále zadržovat až 48 vězňů, kteří ještě zůstávají ve vězení na Guantánamu. List ProPublica přinesl zprávu o tom, že ačkoli prezident Obama slíbil uzavřít vězení na Guantánamu již před dvěma roky, od jeho zvolení naopak zadržených, proti kterým nebylo vzneseno konkrétní obvinění, přibylo. Těmto vězňům hrozí nebezpečí, že zůstanou vězněni po zbytek života, aniž by s nimi proběhlo soudní řízení. Od Obamova zvolení je však méně vězňů, kteří čelí obvinění ze zločinu.
22/12/2010

WIKILEAKS: VELKÁ BRITÁNIE A USA PODPORUJÍ BANGLADÉŠSKOU JEDNOTKU SMRTI
Zatímco zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange stále zůstává v domácím vězení ve Velké Británii, na jeho investigativních webových stránkách se i nadále objevují informace z tajných amerických diplomatických depeší. Jedna nově zveřejněná depeše odhalila, že britská vláda trénuje polovojenskou jednotku, na kterou lidskoprávní organizace upozorňují jako na "státní jednotku smrti". Od svého založení před šesti lety byla jednotka Rapid Action Battalion (Jednotka rychlého nasazení) obviněna z vykonání více než tisíce nezákonných vražd. Navzdory tomu se však američtí i britští zástupci o této jednotce vyjadřují pochvalně a jednotku podporují. V jedné depeši americký velvyslanec v Dháce James Moriarty napsal, že jednotka Rapid Action Battalion je "silová organizace, která má nejlepší předpoklady stát se bangladéšskou verzí americké FBI."
22/12/2010

WIKILEAKS: SPOJENÉ STÁTY USILOVALY O POMSTU EVROPĚ KVŮLI GENETICKY UPRAVENÉMU OSIVU
Další depeše zveřejněná serverem WikiLeaks odhaluje skutečnost, že americká vláda prezidenta George W. Bushe plánovala, jak se mnoha způsoby pomstít Evropě za to, že odmítá používat geneticky upravená osiva. Americký velvyslanec ve Francii v roce 2007 prohlásil, že je třeba podniknout protiopatření, protože Francie a další evropské státy nadále zakazují biotechnologická osiva z produkce firem Monsanto a Pioneer Hi-Bred. Velvyslanec Craig Roberts ve zveřejněné depeši uvádí: "Evropa v čele s Francií, Rakouskem, Itálií a dokonce i s Evropskou komisí je v této záležitosti zpátečnická." Jiné čerstvě zveřejněné depeše dokazují, že farmaceutická společnost Pfizer lobovala proti tomu, aby Nový Zéland nedosáhl na dohodu o volném obchodu se Spojenými státy, protože tato společnost měla námitky vůči zdejším přísným opatřením pro nákup léků. Depeše navíc odhalují, že farmaceutické společnosti se snažily odstranit bývalého novozélandského ministra zdravotnictví. Pfizer je tatáž společnost, jež byla minulý týden zmiňována v jiných depeších týkajících se jejího testování léků na nigerijských dětech s tragickými následky.
21/12/2010

ASSANGE SE OBÁVÁ HROZBY VYDÁNÍ SPOJENÝM STÁTŮM
Americký viceprezident Joe Biden potvrdil, že Spojené státy zkoumají právní možnosti trestního stíhání zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assangeho. Ten se nachází v britském domácím vězení. Biden v rozhovoru pro televizní stanici NBC v pořadu Meet the Press označil Assangeho za "hi-tech teroristu". Assange mluvil v pátek s reportéry před sídlem Ellingham Hall ve východní Anglii, které patří jeho příteli. Zde musí pobývat, přestože byl propuštěn na kauci. Assange uvedl: "Velké riziko, kterého jsme se vždy obávali, je to, že budu vydán Spojeným státům a tato hrozba je nyní zřejmě ještě závažnější a reálnější. Včera se k nám donesly zprávy, že ve Spojených státech proti mně byla sepsána tajná obžaloba." Assange rovněž vyjádřil znepokojení nad zdravotním stavem Bradleyho Manninga, amerického vojáka, který je už sedm měsíců zadržován kvůli podezření, že serveru WikiLeaks poskytl obrovský zdroj vládních dokumentů: "Doslechl jsem se, že pan Manning je ve špatném psychickém stavu, k čemuž přispěla samovazba. Není divu. Sám jsem strávil deset dní v londýnské samovazbě, takže si mohu jen představovat, v jakých podmínkách se asi nachází tento mladý voják ve Spojených státech." Assange ve středu v rozhovoru pro americké televize MSNBC prohlásil, že nikdy neslyšel jméno Bradley Manning dříve, než se jeho jméno objevilo v médiích, a dodal: "Pokud máme uvěřit obvinění, které je proti němu šířeno, tak tento člověk nám poskytl data ze svého politického přesvědčení. Proto je ve Spojených státech politickým vězněm. Nikdy nebyl předvolán před soud. Takže je ve Spojených státech už šest až sedm měsíců zadržován bez soudního řízení . To je vážná věc. Lidskoprávní organizace by měly vyšetřovat podmínky, za jakých je zadržovánn a zda dostal zákonnou možnost se obhajovat."
20/12/2010

=============================================
Poznámka: Naše rubrika mezinárodních zpráv vám přináší souhrn zpráv programu DemocracyNow televizní stanice Pacifica. Videozáznamy těchto zpráv můžete zhlédnout s pomocí programu RealPlayer. Vložte adresu http://www.democracynow.org/recent.pl do vyhledávače a vyberte si zprávy v angličtině podle data.
=============================================
    
INFORMACE:
Akt-info je alternativní zpravodajský servis. Poskytujeme informace, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích. Redaktoři jsou nezávislou skupinou novinářů a přátel. Akt-info je zcela neziskový projekt. Pokud jste členem organizace nebo neformální skupinou, aktivní v našich prioritních tématech (lidská práva, obrana skutečné demokracie, sociální spravedlnost a mírové řešení konfliktů), můžete prostřednictvím našeho servisu informovat širší veřejnost o vašich aktivitách. Vaše případné dotazy a připomínky můžete zasílat na: akt-info@seznam.cz.

ROZŠIŘUJTE INFORMACE DÁL:
Pošlete informaci o Akt-info svým kamarádům a dejte jim vědět, jak se mohou přihlásit. Zprávy z akt-info přinášíme jen jednou týdně a náš systém je zabezpečen, takže se nikdo nemusí obávat spamů. Přihlásit se může každý sám. Stačí jen poslat e-mail s předmětem "přihlásit" na adresu: akt-info@seznam.cz.

JAK POMOCI:
Všimli jste si, že běžná nebo "mainstreamová" média neinformují objektivně nebo dostatečně o tématech, která Vás zajímají? My také. Už Vás štve, že dostáváte jen politicky vhodné informace o světě kolem vás? Nás také. Potřebujeme překladatele z angličtiny do češtiny. Také potřebujeme české korektury. Vždy uvítáme zprávy z alternativních zdrojů. Pokud můžete pomoci, zkontaktujete nás na: akt-info@seznam.cz

AKT-INFO č. 159

17. prosince 2010 v 14:18
Zprávy, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích

SEZNAM ZPRÁV V TOMTO VYDÁNÍ
- Jednání OSN o klimatických změnách bylo zakončeno kompromisní dohodou
- Depeše na serveru WikiLeaks o Uzbekistánu, Nigérii a Zimbabwe
- Assange propuštěn na kauci

JEDNÁNÍ OSN O KLIMATICKÝCH ZMĚNÁCH BYLO ZAKONČENO KOMPROMISNÍ DOHODOU
Mezinárodní konference OSN o klimatických změnách v mexickém Cancúnu dospěla v sobotu ráno po podepsání skromné dohody ke svému závěru, že se bude proti klimatickým změnám bojovat. Tato smlouva, známá jako Cancúnská dohoda, zavazuje všechny významné/vyspělé ekonomiky dobrovolně snižovat své emise skleníkových plynů, ale nepředkládá plán, jak by měly být emise sníženy z globálního hlediska. Dohoda neprodlužuje platnost Kjótského protokolu po roce 2012, kdy vyprší doba jeho platnosti. Smlouva dále ustanovuje ekologický fond, který bude spravován Světovou bankou. Tuto dohodu pochválil ještě před skončením summitu americký zvláštní vyslanec pro změny klimatu Todd Stern se slovy "posune to svět ve slibné cestě směrem k nízkým emisím a dlouhodobě udržitelnému vývoji." Bolivijská vláda ovšem vyjádřila nad touto klimatickou dohodou hluboké pochybnosti a prohlásila, že k omezení emisí skleníkových plynů je nedostačující. Během závěrečného večera summitu shrnul bolivijský velvyslanec OSN Pablo Solón obavy své země: "Nemůžeme zodpovědně souhlasit se zněním textu, který jednak nezaručuje další závaznost Kjótského protokolu, a navíc stanovuje, že teplota vzroste o více než čtyři stupně Celsia. Stali bychom se tak zodpovědnými za situaci, kterou můj prezident označuje za genocidu."
13/12/2010

DEPEŠE NA SERVERU WIKILEAKS O UZBEKISTÁNU, NIGÉRII A ZIMBABWE
Zatímco zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange zůstává nadále ve vězení, jeho webové stránky pokračují ve zveřejňování tajných amerických diplomatických depeší. Nejnovější série těchto dokumentů označuje postsovětskou republiku Uzbekistán za zemi s "přebujelou korupcí", , která se nevyhýbá praktikám mučení, smluvního otroctví a organizovaného zločinu. Nicméně tyto depeše rovněž odhalují, že Spojené státy se pokoušejí nadbíhat uzbeckému prezidentovi Islamu Karimovi. Karimov totiž vydal svolení, aby jeho zemí vedla důležitá zásobovací linie americké armády do Afghánistánu. Americký velvyslanec Richard Norland v jedné depeši pro Washington upozorňuje: "Je zcela zřejmé, že vyvíjením tlaku (na Karimova) bychom mohli přijít o tranzitní systém." Další depeše zveřejněné serverem WikiLeaks odhalují, že farmaceutická společnost Pfizer si najala vyšetřovatele, kteří by donutili nigerijského ministra spravedlnosti upustit od právní žaloby ohledně podvodného testování léků na nigerijských dětech. Při testování antibiotického léku Trovan společnosti Pfizer zemřelo v roce 1996 jedenáct dětí. V soudním sporu vzneseném nigerijskou vládou bylo uvedeno, že další děti také ohluchly, oněměly, ochrnuli, mají poškozený mozek, ztratili zrak nebo mají problémy s výslovností. Depeše rovněž obeznamuje s tím, že vyšetřovatelé ze společnosti Pfizer informovala nigerijská média s cílem pošpinit jméno ministra spravedlnosti. Další vydání serveru WikiLeaks obsahují informace, že vláda prezidenta Billa Clintona ve Spojených státech aktivně zvažovala způsoby, jak vytlačit zimbabwského prezidenta Roberta Mugabeho z funkce.
13/12/2010

ASSANGE PROUPUŠTĚN NA KAUCI
Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange byl propušten na kauci z  vazby v Londýně poté, co britský soud otmítl námitky švédských a britských úřadů. Assange byl zadržen v Británii minulý týden na základě mezinárodního zatykače kvůli vyšetřovaní údajných nevhodných sexuálních styků ve Švédsku. K jeho zatčení došlo v době, kdy server WikiLeaks odhalil řadu tajných amerických diplomatických depeší, což spustilo silné reakce na mezinárodní scéně. Švédští prokurátoři o kauze odmítají médiím poskytovat informace, ale objevily se náznaky, že americké ministerstvo spravedlnosti ustanovilo speciální federální soudcovský sbor, který má na Assangeho vydat žalobu kvůli zveřejnění tajné depeše. On-line petici, organizovanou webovou stranou Avaaz na podporu Assangeho, již podepsalo přes 600 000 lidí. V prohlášení vydaném v úterý pro australskou televizi Assange řekl: "Moje přesvědčení se vůbec nezměnilo. Zůstávám věrný ideálům, které jsem vyslovil… Pokud byl tento proces pro mě v něčem prospěšný, pak v tom, že mě utvrdil v jistotě, že tyto ideály jsou správné."
16/12/2010

=============================================
Poznámka: Naše rubrika mezinárodních zpráv vám přináší souhrn zpráv programu DemocracyNow televizní stanice Pacifica. Videozáznamy těchto zpráv můžete zhlédnout s pomocí programu RealPlayer. Vložte adresu http://www.democracynow.org/recent.pl do vyhledávače a vyberte si zprávy v angličtině podle data.
=============================================
    
INFORMACE:
Akt-info je alternativní zpravodajský servis. Poskytujeme informace, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích. Redaktoři jsou nezávislou skupinou novinářů a přátel. Akt-info je zcela neziskový projekt. Pokud jste členem organizace nebo neformální skupinou, aktivní v našich prioritních tématech (lidská práva, obrana skutečné demokracie, sociální spravedlnost a mírové řešení konfliktů), můžete prostřednictvím našeho servisu informovat širší veřejnost o vašich aktivitách. Vaše případné dotazy a připomínky můžete zasílat na: akt-info@seznam.cz.

ROZŠIŘUJTE INFORMACE DÁL:
Pošlete informaci o Akt-info svým kamarádům a dejte jim vědět, jak se mohou přihlásit. Zprávy z akt-info přinášíme jen jednou týdně a náš systém je zabezpečen, takže se nikdo nemusí obávat spamů. Přihlásit se může každý sám. Stačí jen poslat e-mail s předmětem "přihlásit" na adresu: akt-info@seznam.cz.

JAK POMOCI:
Všimli jste si, že běžná nebo "mainstreamová" média neinformují objektivně nebo dostatečně o tématech, která Vás zajímají? My také. Už Vás štve, že dostáváte jen politicky vhodné informace o světě kolem vás? Nás také. Potřebujeme překladatele z angličtiny do češtiny. Také potřebujeme české korektury. Vždy uvítáme zprávy z alternativních zdrojů. Pokud můžete pomoci, zkontaktujete nás na: akt-info@seznam.cz

AKT-INFO č. 158

11. prosince 2010 v 20:56
Zprávy, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích

SEZNAM ZPRÁV V TOMTO VYDÁNÍ
- Další tajné depeše na serveru WikiLeaks: CIA špehuje OSN, kazetové bomby v Británii
- Zakladatel WikiLeaks Assange byl v Británii zatčen
- Navzdory svému oficiálnímu postoji se USA tajně brání usmíření s Talibánem
- WikiLeaks a jeho internetové stránky pod nátlakem vlád i firem

DALŠÍ TAJNÉ DEPEŠE NA SERVERU WIKILEAKS: CIA ŠPEHUJE OSN, KAZETOVÉ BOMBY V BRITÁNII
Z důvěrných amerických diplomatických sdělení zveřejněných internetovým serverem WikiLeaks se neustále vynořují další informace. Nejnověji odhalené depeše dokazují, že CIA byla v čele špionážního systému ministerstva zahraničí USA, který měl sledovat zahraniční diplomaty. Deník The Guardian přináší zprávu o tom, že vedoucí pracovník CIA vypracoval instrukce určující, kdo má být monitorován a jaké informace mají být sledovány, přestože příkazy měla vydávat ministryně zahraničí Condoleezza Riceová a poté její nástupkyně Hillary Clintonová. Cílem americké špionáže byl mimo jiné i generální tajemník Pan Ki-mun a další čelní představitelé OSN. Zveřejněné diplomatické depeše dále odhalují, že Velká Británie povolila Spojeným státům uskladňovat na svém území zakázané kazetové bomby. Velká Británie podepsala mezinárodní smlouvu o zákazu kazetové munice v prosinci 2008. Ovšem o šest měsíců později bylo v americké diplomatické depeši uvedeno, že Británie souhlasí se zachováním mlčenlivosti ohledně dohody povolující Spojeným státům skladovat kazetové bomby do roku 2013. Podle organizace pro lidská práva Amnesty International tyto prozrazené diplomatické depeše rovněž potvrzují zprávy o obrovském počtu civilních obětí při loňském americkém útoku na Jemen. Depeše odhalují souhlas jemenské vlády se lživým prohlášením, že sami provedli raketové útoky. Ve skutečnosti však útočila americká armáda a zahynuly desítky místních obyvatel včetně 21 dětí. Fotografie zobrazující zbytky bomb amerického původu na místě útoku zveřejnila v červnu Organizace Amnesty International.
6/12/2010

ZAKLADATEL WIKILEAKS ASSANGE BYL V BRITÁNII ZATČEN
Zakladateli WikiLeaks Julianu Assangeovi byla odepřena možnost propuštění na kauci. Byl zatčen v Londýně na základě mezinárodního zatykače, který na něj vydalo Švédsko, protože jej potřebovalo vyslýchat kvůli údajným zločinům sexuální povahy. Assange, který se dobrovolně vzdal, nemá být propuštěn z vazby dříve než 14. prosince, kdy se má soud ve Velké Británii zabývat švédskou žádostí o jeho vydání do Švédska. Assange nebyl přímo obžalován, má se pouze dostavit k výslechu kvůli údajnému nepatřičnému sexuálnímu styku s dvěma ženami. Mezinárodní média šokovala nedávná zpráva, podle níž se tento případ zakládá na obvinění dvou žen, které říkají, že Assange při sexuálním styku, k němuž obě strany daly souhlas, nepoužil prezervativ a že nejde o znásilnění, jak zpočátku tvrdila média. V minulém týdnu se objevily zprávy, že se obě Assangeho žalobkyně chlubily svými intimními setkáními s ním a že jedna z žalobkyň byla označena za spojenkyni kubánské pravicové exilové organizace propojené se CIA. Assange tvrdí, že obdržel stovky pohrůžek smrtí, z nichž některé byly směřovány  proti jeho dětem. Assange nadále tvrdí, že je nevinný, a nazývá celý proces politickým honem na čarodějnici, který nabyl na intenzitě, když server WikiLeaks zveřejnil utajené americké diplomatické depeše. Zamítnutí propuštění na kauci se objevilo ve stejné době, kdy začal být vyvíjen tlak na společnosti, aby upustily od stávající spolupráce s WikiLeaks. Mezinárodní bankovní společnosti MasterCard a Visa nyní pozastavily platbu darů určených serveru WikiLeaks. Právní zástupce Juliana Assangeho Mark Stephens řekl, že dosud neviděl žádný ze soudních důkazů proti jeho klientovi: "Nacházíme se v kuriozní situaci, kdy nám nebyly soudem poskytnuty doposud žádné důkazy, které by potvrzovaly obvinění, z nichž je pan Assange podezříván. Dnes jsme byli svědky výroku soudce, který řekl, že on sám by rád viděl nějaké důkazy. Myslím, že byl ohromen tím, kolik lidí je připraveno stát za panem Assangem a prokázat jeho nevinu. Mnoho lidí včetně mě věří, že pan Assange je nevinný. A mnoho lidí věří, že tento proces je politicky motivován." List The New York Times přinesl zprávu, podle níž americké ministerstvo spravedlnosti zvažuje způsoby, jak zařídit vydání Juliana Assange, přestože připouští, že neporušil základní zákony o špionáži a zveřejňování tajných spisů. Mezi dalšími možnými obviněními, která vláda údajně zvažuje, jsou konspirace a přepravování kradeného majetku.
8/12/2010

NAVZDORY SVÉMU OFICÁLNÍMU POSTOJI SE USA TAJNĚ BRÁNÍ USMÍŘENÍ S TALIBÁNEM
Komunikace americké ambasády v Afghánistánu zveřejněná na serveru WikiLeaks ukázala, že Spojené státy se aktivně snaží zabránit případné mírové dohodě, která by mohla umožnit tálibánským vůdcům stát se členy vlády. Na veřejnosti však USA prohlašují, že podporují hovory o usmíření s Tálibánem. Jedna depeše cituje Richarda Holbrooka, speciálního amerického vyslance v Afghánistánu a Pákistánu: "S představiteli Tálibánu nedojde k žádnému sdílení moci." Zpráva o utajovaném postoji americké strany se objevila právě v době, kdy nový průzkum veřejného mínění v Afghánistánu ukázal, že ačkoli velká většina Afghánců nepodporuje Tálibán, 73 procent z nich by podpořilo vyjednanou dohodu. Depeše rovněž poskytují nové důkazy o tom, že američtí spojenci v Evropě mají silné pochybnosti o válce v Afghánistánu. V krátkém písemném sdělení z minulého roku je uvedena citace prezidenta EU Hermana Van Rompuy, ve které prohlašuje, že evropské jednotky jsou v Afghánistánu jen proto, aby uspokojily americkou vládu. Van Rompuy doslova prohlásil: "Evropa tak činí a bude v tom pokračovat i nadále z úcty ke Spojeným státům."
7/11/2010

WIKILEAKS A JEHO INTERNETOVÉ STRÁNKY POD NÁTLAKEM VLÁD I FIREM
S pokračujícím zveřejňováním tajných amerických diplomatických depeší nyní čelí internetové seskupení WikiLeaks zesílenému odporu. Poškozující kybernetické útoky a nátlak americké vlády donutil WikiLeaks změnit svou webovou adresu poté, co jej firmy Amazon.com a EveryDNS vyloučily ze svých serverů. Oblíbený internetový platební systém PayPal serveru WikiLeaks zrušil účet, a odstřihl tak nezbytně nutný přísun financí, který sloužil ke shromažďování příspěvků. PayPal obvinil WikiLeaks z porušení podmínek a zakázal uživatelům "podporovat, propagovat, prosazovat nelegální činnost nebo radit druhým, aby se do ní zapojovali." WikiLeaks odsoudil tato opatření jako cenzuru podporovanou vládou a uvedl, že jejich příznivci zřídili přes 355 identických stránek a zajistili tak, aby diplomatické depeše zůstaly na internetu.
6/12/2010

=============================================
Poznámka: Naše rubrika mezinárodních zpráv vám přináší souhrn zpráv programu DemocracyNow televizní stanice Pacifica. Videozáznamy těchto zpráv můžete zhlédnout s pomocí programu RealPlayer. Vložte adresu http://www.democracynow.org/recent.pl do vyhledávače a vyberte si zprávy v angličtině podle data.
=============================================
    
INFORMACE:
Akt-info je alternativní zpravodajský servis. Poskytujeme informace, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích. Redaktoři jsou nezávislou skupinou novinářů a přátel. Akt-info je zcela neziskový projekt. Pokud jste členem organizace nebo neformální skupinou, aktivní v našich prioritních tématech (lidská práva, obrana skutečné demokracie, sociální spravedlnost a mírové řešení konfliktů), můžete prostřednictvím našeho servisu informovat širší veřejnost o vašich aktivitách. Vaše případné dotazy a připomínky můžete zasílat na: akt-info@seznam.cz.

ROZŠIŘUJTE INFORMACE DÁL:
Pošlete informaci o Akt-info svým kamarádům a dejte jim vědět, jak se mohou přihlásit. Zprávy z akt-info přinášíme jen jednou týdně a náš systém je zabezpečen, takže se nikdo nemusí obávat spamů. Přihlásit se může každý sám. Stačí jen poslat e-mail s předmětem "přihlásit" na adresu: akt-info@seznam.cz.

JAK POMOCI:
Všimli jste si, že běžná nebo "mainstreamová" média neinformují objektivně nebo dostatečně o tématech, která Vás zajímají? My také. Už Vás štve, že dostáváte jen politicky vhodné informace o světě kolem vás? Nás také. Potřebujeme překladatele z angličtiny do češtiny. Také potřebujeme české korektury. Vždy uvítáme zprávy z alternativních zdrojů. Pokud můžete pomoci, zkontaktujete nás na: akt-info@seznam.cz

Fanoušci si připomínají 30. výročí zavraždění Johna Lennona

8. prosince 2010 v 21:31
Liverpool - Od Tokia po New York a samozřejmě přes jeho rodný Liverpool si dnes fanoušci na celém světě připomínají 30. výročí zavraždění člena skupiny The Beatles Johna Lennona. V USA dnes byly zveřejněny dosud nepublikované výňatky z jeho posledního interview. Mimo jiné v něm řekl, že nemá zájem být "mrtvým hrdinou".

j.Lennon
"Dnes, v tento bolestný výroční den, vás prosím, abyste se ke mně připojili a v lásce a úctě vzdali Johnovi poctu," napsala v poselství na internetu vdova po Johnu Lennonovi Yoko Ono.
"Přes svůj krátký, jen čtyřicetiletý život, toho světu tolik dal. Dál, ještě dnes, nám dává poučení," píše Yoko Ono, která uvedla koncert k uctění Johnovy památky v Tokiu.
V Liverpoolu se dnes chystá shromáždění několika set lidí u Lennonova pomníku, který byl odhalen 9. října, kdy by bylo bývalo tomuto hudebníkovi 70 let.
Ve čtvrtek uspořádají na Lennonovu počest v Liverpoolu koncert jeho přátelé a umělci, kteří s ním spolupracovali. Zazní i skladba jeho první skupiny The Quarrymen.
V New Yorku se fanoušci jako každoročně shromáždí v části Central Parku pojmenované Strawberry Fields. Je naproti místu, kde duševně vyšinutý Mark David Chapman, tehdy pětadvacetiletý, Lennona zastřelil. Byl pak odsouzen na doživotí. Jeho žádosti o podmínečné propuštění byly už šestkrát zamítnuty.
V Santiagu de Chile se v předvečer výročí konala dražba, na níž se vojenská vesta, kterou Lennon nosil v roce 1966, prodala za 200.000 dolarů (3,6 milionu korun). Získalo ji muzeum módy chilské metropole.
Americký magazín Rolling Stones dnes na své internetové stránce zveřejnil dosud nepublikované výňatky z Lennonova posledního interview, poskytnutého tři dny před smrtí. Lennon v něm mimo jiné vyslovoval politování nad tím, že fanoušci a kritici chtějí "mrtvé hrdiny".
Chtějí "mrtvé hrdiny, jako byl Sid Vicious (basista skupiny Sex Pistols, který zemřel v roce 1979) a James Dean (herec, jenž zemřel v roce 1955). Nemám žádný zájem na tom, být nějaký zasr... mrtvý hrdina, už na to nemysleme, už na to nemysleme," říká Lennon vzrušeně.
Nevylučuje taky možnost návratu na scénu, ale říká, že "je spousta času".

Video:

Dokument: US vs. John Lennon

Dokument U.S. vs. John Lennon vznikl v roce 2006. Je o hudebníkovi, spoluzakládajícím členovi Beatles, který se později proslavil jako zapálený protiválečný aktivista v 60. a 70. letech. Dokument ukazuje stahy federální vlády prezidenta Nixona o jeho umlčení.
V čele každé skupiny lidí musí být vůdčí osobnost, jinak skupina snadno ztrácí motivaci. Relativní klid, který vidíme dnes je možná způsoben hlavně absencí takovýchto osobností, které by dokázaly vystoupit a sdružit k sobě názorově podobné povahy. Po shlédnutí doumentu si představme, jak by probíhaly války v Iráku, Afghánistánu a válka proti terorismu kdyby k nimi mohl promluvit právě John Lennon

Ke shlédnutí v originálním znění (bohužel, je již nedostupné)


US vs. John Lennon - cz titulky


Výjimečný stav ve Španělsku

8. prosince 2010 v 16:43
Richard Král

Krize v Evropě dospěla k prvnímu zlomovému bodu. Španělská vláda byla nucena vyhlásit výjimečný stav. Země se zařadila po bok států jako je Thajsko nebo Ekvádor. První vláda v Evropě nevydržela sociální tlak a uchýlila se k osvědčeným praktikám fašistického režimu generála Franka. Evropa se blíží mílovými kroky k sociální a ekonomické explozi.
 
 

Reklama