Za tolik hanby plakat nedovedu.
Tlučení na výra je slovo.
Tak špatná pravda a tak krásná řeč.
(Jan Skácel)

Aktuálně

Ničivý virus napadá íránské počítače

6. října 2010 v 16:30
ruce

Počítačový virus, který se masově šíří v Íránu, nejspíš vytvořili programátoři podporovaní nějakou západní vládou. Shodují se v tom odborníci, které citují americká a britská média.

Virus Stuxnet je prý mimořádně důmyslný a jeho cílem je napadat průmyslové provozy. 60 procent výskytů záškodnického programu hlásí právě Írán. Spekuluje se, že virus míří na právě dokončovanou jadernou elektrárnu v Búšehru nebo na íránská ropná zařízení.
Agentura Bloomberg cituje odborníka na počítačovou bezpečnost, podle kterého muselo stát vytvoření viru Stuxnet nejméně 3 milióny dolarů. Odhaduje, že práce trvala půl roku a podílelo se na ní deset špičkových programátorů. Jak říká, za akcí tedy musela stát nějaká vláda, například Spojené státy nebo Izrael.

Podobně hodnotí ničivý program také experti citovaní britským Guardianem. Varují ale, že určit přesně autorství programu není možné, pokud by se vyšetřovatelé nedostali k počítači, na kterém byl virus vytvořen.Stuxnet útočí hlavně na průmyslové systémy od německé firmy Siemens. Írán je používá jak v jaderných, tak v petrochemických závodech.

Zdroj:

Lubomír Huďo septembrové udalosti

6. října 2010 v 1:19
Lubomír Huďo septembrové udalosti


ke stažení zde:

OSN rozhodlo o tom, že bude reprezentovat planetu Zemi

5. října 2010 v 16:59
OSN rozhodlo o tom, že bude reprezentovat planetu Zemi, v případě kontaktu s mimozemšťany. I jako ne-ufolog, nebo člověk se zájmem velice vlažným, jsem si všiml, že se v poslední době zprávy o UFO celkem rozmnožily.

Video:

AKT-INFO 148

2. října 2010 v 15:18
SEZNAM ZPRÁV V TOMTO VYDÁNÍ
- Americké soudy zprostily firmy odpovědnosti za porušování lidských práv v zahraničí
- Židovští cestující na humanitární lodi si stěžují na násilí ze strany izraelské jednotky
- Týraní iráčtí vězni zadržovaní v Abu Ghraib dosud nezískali žádné odškodnění
- Stavby usedlostí na západním břehu pokračují

AMERICKÉ SOUDY ZPROSTILY FIRMY ZODPOVĚDNOSTI ZA PORUŠOVÁNÍ LIDSKÝCH PRÁV V ZAHRANIČÍ
Americký odvolací soud rozhodl, že podle současného práva firmy již nemohou být souzeny za spoluúčast na porušování lidských práv v zahraničí. Soud rozhodl, že trestné řízení na základě stížností podaných cizinci může být vedeno pouze proti jednotlivým osobám, nikoli však firmám. Podle tohoto prohlášení nelze vést soudní řízení proti obrovské ropné korporaci Royal Dutch Shell obviňované ze spoluúčasti na mučení a zabití několika nigerských aktivistů, včetně Kena Saro-Wiwy. Jeden ze soudců, Pierre Leval, však vyjádřil svůj disentní názor: "Toto většinové rozhodnutí znamená ránu pod pás mezinárodnímu právu a z něho vyplývajícím závazkům, které chrání základní lidská práva… Pokud bude platit toto nové soudní rozhodnutí, obchodní společnosti budou mít volnou ruku při obchodování s otroky, budou moci zaměstnávat námezdní vojáky, kteří vykonají špinavou práci pro despotické politiky, budou moci provádět genocidy, budou řídit mučící vězení, kam despotičtí vládci pošlou své oponenty, nebo se budou moci podílet na pirátství - to vše bez jakékoli zodpovědnosti za oběti těchto činů".
29/9/2010

ŽIDOVŠTÍ CESTUJÍCÍ NA HUMANITÁRNÍ LODI SI STĚŽUJÍ NA NÁSILÍ ZE STRANY IZRAELSKÉ JEDNOTKY
Další mezinárodní loď s humanitární pomocí se tento týden pokusila dodat malé množství lékařské pomoci do palestinské oblasti Gazy. Tentokrát loď vezla skupinu mezinárodně uznávaných židovských vůdců a aktivistů. V úterý na loď vstoupili členové Izraelského námořnictva a cestující zadrželi. Osm z devíti aktivistů, kteří byli na lodi, bylo poměrně rychle propuštěno. Ti nyní obviňují Izraelské námořnictvo z nepřiměřeného chování během zákroku. Posádka lodi se snažila dodat do pásma Gazy symbolickou humanitární pomoc, která měla narušit izraelskou blokádu pásma Gazy. Jeden z pasežérů, izraelský aktivista a bývalý pilot Izraelských leteckých jednotek Yonatan Shapira řekl, že byl zbit a že na něj byl použit elektrický paralyzér: "Vojáci se k nám chovali brutálním způsobem. Mě zasáhli elektrickým paralyzérem a zacházeli se mnou surově…. A teď dávají vinu nám. Obviňují nás z toho, že jsme napadli vojáky a že jsme jim vyhrožovali. Ale všechno je samozřejmě jinak. Je to naprostá lež." Mezi dalšími cestujícími byl i dvaaosmdesátiletý Reuven Moskovitz, trvale žijící v Izraeli, který jako dítě žil pod nacistickou okupací v Rumunsku a přežil Holocaust. Moskovitz vysvětloval novinářům svou přítomnost na lodi s humanitární pomocí Gaze. "Mluvíme tu o zhruba milionu a půl lidí, o 800 000 dětí. Když jsem byl malý, byl jsem pět let vězněn. Nikdy na to nezapomenu. V noci nemohu spát. Mám ošklivé sny, které mě pronásledují celý život. Máte vůbec představu, co působíme lidem v Gaze a co děláme našim vlastním vojákům?"
29/9/2010

TÝRANÍ IRÁČTÍ VĚZNI ZADRŽOVANÍ V ABU GHRAIB DOSUD NEZÍSKALI ŽÁDNÉ ODŠKODNĚNÍ
Zpravodajská agentura Associated Press odhalila, že podle záznamů americké armády nikdo z iráckých vězňů mučených ve věznici Abu Ghraib dosud neobdržel od Spojených států žádné odškodné, navzdory slibům bývalého amerického ministra obrany Donalda Rumsfelda. Rumsfeld v roce 2004 sdělil americkému Kongresu, že pokládá za správné odškodnit irácké vězně, kteří byli týráni. Doslova prohlásil: "To je ta správná věc, kterou bychom měli udělat. A je mým úmyslem postarat se o to, že tak učiníme." Po šesti letech neexistuje ani žádný doklad platby ani armáda nemůže prokázat, zda nějaké odpovídající platby proběhly neoficiálně prostřednictvím iráckých čelních představitelů.
26/9/2010

STAVBY USEDLOSTÍ NA ZÁPADNÍM BŘEHU POKRAČUJÍ
Izraelští usedlíci na okupovaném Západním břehu Jordánu v pondělí znovu zahájili stavební práce, den poté co skončilo desetiměsíční stavební moratorium. V usedlosti Oranit začali buldozery připravovat základy pro další nové domy pro Izraelce. Palestinský prezident Mahmoud Abbás pohrozil, že ukončí přímá mírová vyjednávání s Izraelem, pokud moratorium nebude prodlouženo. Navzdory Abbásově hrozbě mnozí izraelští zákonodárci vyzývají k výstavbě dalších usedlostí. Aryeh Eldad, člen izraelského Knessetu, prohlásil: "Začneme stavět tak jako dřív. Doufáme, že zítra ráno uvidíme stavbu dalších a dalších nových domů v Judee a Samáří, které zaplní mezeru, která se otevřela během moratoria."
27/9/2010

=============================================
Poznámka: Naše rubrika mezinárodních zpráv vám přináší souhrn zpráv programu DemocracyNow televizní stanice Pacifica. Videozáznamy těchto zpráv můžete shlédnout s pomocí programu RealPlayer. Vložte adresu http://www.democracynow.org/recent.pl do vyhledávače a vyberte si zprávy v angličtině podle data.
=============================================
    
INFORMACE:
Akt-info je alternativní zpravodajský servis. Poskytujeme informace, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích. Redaktoři jsou nezávislou skupinou novinářů a přátel. Akt-info je zcela neziskový projekt. Pokud jste členem organizace nebo neformální skupinou, aktivní v našich prioritních tématech (lidská práva, obrana skutečné demokracie, sociální spravedlnost a mírové řešení konfliktů), můžete prostřednictvím našeho servisu informovat širší veřejnost o vašich aktivitách. Vaše případné dotazy a připomínky můžete zasílat na: akt-info@seznam.cz.

ROZŠIŘUJTE INFORMACE DÁL:
Pošlete informaci o Akt-info svým kamarádům a dejte jim vědět, jak se mohou přihlásit. Zprávy z akt-info přinášíme jen jednou týdně a náš systém je zabezpečen, takže se nikdo nemusí obávat spamů. Přihlásit se může každý sám. Stačí jen poslat e-mail s předmětem "přihlásit" na adresu: akt-info@seznam.cz.

JAK POMOCI:
Všimli jste si, že běžná nebo "mainstreamová" média neinformují objektivně nebo dostatečně o tématech, která Vás zajímají? My také. Už Vás štve, že dostáváte jen politicky vhodné informace o světě kolem vás? Nás také. Potřebujeme překladatele z angličtiny do češtiny. Také potřebujeme české korektury. Vždy uvítáme zprávy z alternativních zdrojů. Pokud můžete pomoci, zkontaktujete nás na: akt-info@seznam.cz

Pentagon spálil 10 tisíc knih o válce v Afghánistánu

30. září 2010 v 12:26

Pentagon spálil 10 tisíc knih o válce v Afghánistánu, vyzrazovaly prý tajemství


Americké ministerstvo obrany připustilo, že nakoupilo a spálilo 9500 kopií knihy Operation Dark Heart. Bývalý důstojník v Afghánistánu Anthony Shaffer v ní popisuje zákulisí amerického tažení. Pentagon tvrdí, že publikace vyzrazovala státní tajemství a mohla ohrozit národní bezpečnost.
spalena kniha


Mluvčí Pentagonu April Cunninghamová CNN řekla, že úředníci ministerstva obrany nakoupili 9 500 knih od vydavatele 20. září a ten samý den je zničili. Autor se o celé operaci Pentagonu dověděl až o pět dní později.
"Celé to zavání odvetou," podivoval se Anthony Shaffer. "To, že někdo v digitálním věku koupí deset tisíc knih, aby ututlal něčí příběh, mi přijde směšné," dodal. Akce ministerstva ho překvapila i proto, že mu předtím velení vojáků v záloze vydání knihy odsouhlasilo (více o knize čtěte zde).
Pentagon odchytil memoáry při cestě na pulty
Problémy přišly ve chvíli, kdy se rukopis dostal do rukou rozvědky na ministerstvu obrany. Ta usoudila, že kniha prozrazuje až příliš mnoho o operacích speciálních jednotek, CIA i Agentury pro národní bezpečnost v Afghánistánu a v této podobě ji nesmí veřejnost spatřit.
Pentagon kontaktoval vydavatele St. Martin's Press na začátku srpna právě ve chvíli, kdy měla první várka Shafferových pamětí putovat na pulty knihkupectví. Distribuci okamžitě stopnul a dnes tvrdí, že Shafferovi chybělo povolení k publikaci přímo od ministerstva obrany.
"To znamená, že nesplnil požadavky na bezpečnost, které vyžaduje ministerstvo obrany," vysvětlil mluvčí David Lapan, proč nestačilo posvěcení od velení vojsk v záloze. Pár výtisků knihy nicméně stejně uniklo a dnes se na webové aukční síni prodávají i za dva tisíce dolarů.
Američtí čtenáři si nakonec budou moci knihu koupit i za necelých 26 dolarů v knihkupectví. Tam ale zamíří upravené, cenzurované vydání. Jsou v něm začerněná některá jména a leckdy i celé odstavce. "Když se podíváte, co vyškrtli, je to šílenství," zhodnotil druhé vydání Shaffer.

AKT-INFO č. 147

24. září 2010 v 13:35
Zprávy, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích

SEZNAM ZPRÁV V TOMTO VYDÁNÍ
- Zpravodajství CNN odmítlo vysílat videozáznam ukazující válečný zločin v Iráku
- Vysocí američtí vládní činitelé vyjádřili pochybnosti o válečné strategii v Afghánistánu
- Většina Američanů je proti útoku na Írán
- Vědci varují, že rekordní teploty ohrožují světové korálové útesy
- Americký úřad zakazuje propagovat potravinářské výrobky jako GMO-Free

ZPRAVODAJSTVÍ CNN ODMÍTLO VYSÍLAT VIDEOZÁZNAM UKAZUJÍCÍ VÁLEČNÝ ZLOČIN V IRÁKU
Významný australský válečný korespondent Michael Ware veřejně oznámil, že televize CNN odmítla vysílat jeho videozáznam, na kterém zachytil zjevný válečný zločin, který spáchali američtí vojáci v Iráku. V rozhovoru pro australskou stanici ABC Michael Ware řekl, že byl svědkem toho, jak americký voják zastřelil ranou zezadu do hlavy dospívajícího iráckého chlapce. Chlapec pak ležel nedaleko vojáků a dvacet minut umíral . Podle Warea se televize CNN vyjádřila, že nahrávka zobrazuje příliš znepokojující záběry na to, aby mohla být odvysílána. Michael Ware však nemůže záznam ukázat jinde, neboť CNN si na video ponechala veškerá autorská práva.
21/9/2010

VYSOCÍ AMERIČTÍ VLÁDNÍ ČINITELÉ VYJÁDŘILI POCHYBNOSTI O VÁLEČNÉ STRATEGII V AFGHÁNISTÁNU
Na světlo vyšly dosud neznámé podrobnosti o vnitřním rozdělení americké vlády týkající se současného amerického přístupu k válce v Afghánistánu. Ve své knize, která má vyjít příští týden, reportér pro deník Washington Post Bob Woodward píše, že vysocí představitelé Bílého domu mají pochybnosti o tom, zda strategie amerického prezidenta Baracka Obamy bude úspěšná. Woodward cituje prezidentova nejvyššího poradce v otázkách války v Afghánistánu Douglase Luteho a také zvláštního vyslance pro Afghánistán Richarda Hoolbroka, podle nichž americká strategie není udržitelná a neodpovídá Obamovým osobním postojům . Pochyby ohledně kroků v Afghánistánu zadaly podnět k osobním útokům mezi jednotlivými představiteli Bílého domu. Přestože Obama schválil v první polovině tohoto roku navýšení vojenských jednotek pro Afghánistán o 30000 vojáků, podle Woodworda Obama zpočátku naléhal na své poradce, aby vyvinuli strategii, která by zamezila zásadnímu zintenzivnění konfliktu. Obama je pak citován, jak soukromně řekl, že má dva roky na to, aby změnil kurz neúspěšně pokračující války v Afghánistánu, jinak že ztratí důvěru veřejnosti. Obama údajně také požádal vysoké úředníky, aby v případě, že by válku nebylo možné vyhrát, připravili "strategii odchodu". Dalším odhalením, které nová kniha přinesla, je informace, že CIA již delší dobu řídí afghánské polovojenské jednotky o 3000 mužích, známé jako Counterterrorism Pursuit Teams, které provádějí utajené mise v Pákistánu. Dále Woodward v knize píše, že Obama zachoval či ještě rozšířil čtrnáct příkazů pro zpravodajské služby, které vydal již bývalý prezident Bush a které upravují právní půdu pro tajné operace agentury CIA po celém světě. Woodward také cituje poznámky amerických tajných zpravodajských služeb o tom, že afghánskému prezidentu Hamídu Kárzáímu byla diagnostikována maniodepresivní porucha.
22/9/2010

VĚTŠINA AMERIČANŮ JE PROTI ÚTOKU NA ÍRÁN
V souvislosti s rostoucím napětím mezi Spojenými státy a Íránem proběhl v USA nový průzkum veřejného mínění, který ukázal, že většina Američanů nesouhlasí s vojenskou akcí proti Íránu a upřednostnila by na Středním východě neutrálnější americkou politiku. Podle Chicagské rady pro globální záležitosti (Chicago Council on Global Affairs) by méně než pětina Američanů podpořila vojenský útok na Írán, pokud by Irán pokračovalv jaderném programu. Dvě třetiny uvedly, že chtějí, aby vláda Spojených států zachovala v izraelsko-palestinském konfliktu neutrální stanovisko.
20/9/2010

VĚDCI VARUJÍ, ŽE REKORDNÍ TEPLOTY OHROŽUJÍ SVĚTOVÉ KORÁLOVÉ ÚTESY
Přestože v Evropě bylo chladnější léto, vědci varují, že rekordní teploty, které byly zaznamenány tento rok na většině zeměkoule, ohrožují korálové útesy. Podle zprávy, kterou přinesl deník New York Times, dochází v korálových útesech k jejich rozsáhlému vybělování či ztrátě zabarvení. Útesy ztrácí svou barvu jako poslední pokus o přežití při vyšších teplotách. K procesu vyblednutí útesů došlo v historii již jednou. V roce 1998, který byl zaznamenán jako nejteplejší rok, odumřelo kolem šestnácti procent korálů v mořských mělčinách. Podle odborníků by ztráta barvy mohla být předzvěstí dalšího kola mizení korálů, což by následně ohrozilo širší ekosystémy a rybářské oblasti, které zásobují jídlem miliony lidí.
 22/9/2010

AMERICKÝ ÚŘAD ZAKAZUJE PROPAGOVAT POTRAVINÁŘSKÉ VÝROBKY JAKO GMO-FREE
Americký úřad, který má na starosti kvalitu potravin a léčiv (FDA), prosazuje vůči výrobcům potravin striktní politiku zákazu oznamovat, že jejich výrobky neobsahují geneticky modifikované suroviny. Reklama zdůrazňující, že výrobek neobsahuje geneticky modifikované suroviny, podobně jako reklama, která prohlašuje výrobek za vyhovující postupům organického zemědělství, vytváří podle současných předpisů ve Spojených státech nekalou soutěž vůči výrobcům potravin, kteří používají geneticky modifikované plodiny. Americká vládní politika se drží principu, že výrobci potravin by neměly mít povinnost odhalit, zda jejich výrobky obsahují geneticky modifikované suroviny. Společnosti, které nabízejí geneticky nemodifikované (GMO-free) potraviny potom tímto ohrožují jejich právo na diskrétnost. Podle deníku Washington Post poslala FDA "vlnu vynucovacích dopisů" společnostem, které propagují na svých etiketách GMO-free výrobky. Přední kritik současné politiky, kongresman Dennis Kucinich, prohlásil: "Toto ve mně vyvolává pochybnosti o tom, čí zájmy FDA hájí. Zcela jasně ochraňují průmysl a ne veřejnost."
20/9/2010

=============================================
Poznámka: Naše rubrika mezinárodních zpráv vám přináší souhrn zpráv programu DemocracyNow televizní stanice Pacifica. Videozáznamy těchto zpráv můžete shlédnout s pomocí programu RealPlayer. Vložte adresu http://www.democracynow.org/recent.pl do vyhledávače a vyberte si zprávy v angličtině podle data.
=============================================
    
INFORMACE:
Akt-info je alternativní zpravodajský servis. Poskytujeme informace, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích. Redaktoři jsou nezávislou skupinou novinářů a přátel. Akt-info je zcela neziskový projekt. Pokud jste členem organizace nebo neformální skupinou, aktivní v našich prioritních tématech (lidská práva, obrana skutečné demokracie, sociální spravedlnost a mírové řešení konfliktů), můžete prostřednictvím našeho servisu informovat širší veřejnost o vašich aktivitách. Vaše případné dotazy a připomínky můžete zasílat na: akt-info@seznam.cz.

ROZŠIŘUJTE INFORMACE DÁL:
Pošlete informaci o Akt-info svým kamarádům a dejte jim vědět, jak se mohou přihlásit. Zprávy z akt-info přinášíme jen jednou týdně a náš systém je zabezpečen, takže se nikdo nemusí obávat spamů. Přihlásit se může každý sám. Stačí jen poslat e-mail s předmětem "přihlásit" na adresu: akt-info@seznam.cz.

JAK POMOCI:
Všimli jste si, že běžná nebo "mainstreamová" média neinformují objektivně nebo dostatečně o tématech, která Vás zajímají? My také. Už Vás štve, že dostáváte jen politicky vhodné informace o světě kolem vás? Nás také. Potřebujeme překladatele z angličtiny do češtiny. Také potřebujeme české korektury. Vždy uvítáme zprávy z alternativních zdrojů. Pokud můžete pomoci, zkontaktujete nás na: akt-info@seznam.cz

Při čtení myslet

24. září 2010 v 13:15
Po Hájkovi varuje před médii i Jakl

Nenechme se ohlupovat médii, zní z Hradu. Po Petru Hájkovi, který se do sdělovacích prostředků pustil ve své knize Smrt ve středu, pokračuje v kritice mediálních manipulací i tajemník prezidenta Ladislav Jakl.

Nedávno téma nakousl svým textem "Kolik lze vydělat zamaštěným ptákem" a sdělovací prostředky si tak proti sobě ihned poštval. Nyní se k problematice vrátil ve své přednášce v pražském Golem clubu.

Kromě politicky nekorektních výroků, kterými Jakl několikrát rozesmál přítomné publikum a ze kterých by byl nejeden redaktor MF DNES šťastný (protože by z nich mohl "vyrobit" další rádoby skandalizující článek), si posluchači mohli vyslechnout promyšlenou kritiku "mediálních kampaní současnosti" z úst člověka, který má k tématu co říci.

Jednak je Jakl bývalý novinář, zároveň ale také coby blízký spolupracovník prezidenta Klause se často stává obětí mediálních útoků. Jakl se tak v úvodu vrátil k jednomu ze svých posledních textů, za který ho právě MF DNES ostře kritizovala, když si v něm dovolil zpochybnit rozsah katastrofy po výbuchu ropné plošiny Deepwater Horizon v Mexickém zálivu.

Podle Jakla byl ohlas havárie ve sdělovacích prostředcích klasickou ukázkou mediální kampaně. Zatímco například tragické povodně v Pákistánu, které postihly miliony lidí nejsou pro média "sexy zprávou", o úniku ropy v zálivu coby největší katastrofě posledních let dokázala psát několik měsíců, dokud se téma neomrzelo.

Za podobnými mediálními kampaněmi vidí konkrétní ekonomické zájmy. To je do jisté míry přirozené, znepokojující ale je, jak často a jak snadno média na podobný typ informování přistupují, posteskl si.

"Žijeme ve světě reálných zájmů, které vždy budou prosakovat do mediálního prostředí. Ale děsí mne ta strašlivá snadnost vyvolat tuto mediální psychózu," řekl Jakl.

Mediální kampaně jsou podle něj snadno rozeznatelné - mají vždy velmi podobný scénář a gradaci, skoro podobný slovník, šíření, podobný způsob práce s obrazem a s emocemi. "A jedna věc je nepochybně spojuje - zámy, které stojí za onou disproporčností mezi mediální vahou a mezi reálnou vahou," míní Jakl.

Jako obranu před mediálními manipulacemi bývalý novinář doporučuje, aby lidé při konzumaci zpráv "uměli číst a přemýšleli u toho", jakkoli tato poučka zní banálně.

"Aby, když čtou, přemýšleli, proč to čtou a proč to čtou právě takto. Všimněte si, že lidé jsou velmi citliví, když najdou v médiích popsáno něco, o čem sami něco vědí a co třeba zažili. Pak si řeknou - vždyť oni píší úplné kraviny, to je přece jinak. A v takovém případě umí zpochybnit úplně vše. Ale u těch zbývajících 85 procent obsahu médií je nenapadne, že novináři to tak dělají se vším," vysvětlil.

Média Jakl viní z toho, že opisují jedno od druhého a svým způsobem si tak v ničem nekonkurují, protože jejich obsah je vždy identický. Jen poskládaný v jiném pořadí.

Druhým vážným nešvarem sdělovacích prostředků je pak princip nastolování agendy. Tedy že tisk či televize informuje zničeho nic, bez jakékoli souvislosti, o nějakém tématu a tak rozhoduje o tom, že toto téma bude na veřejnosti diskutováno. Výběr je vždy náhodný, či přesněji řečeno, rafinovaně nenáhodný.

"Téma se nastolí, vypadá, že je aktuální, nikdo ale neřekne - vždyť to žádnou souvislost s tím, co se stalo včera, předevčírem, nemá. To si jen zrovna teď někdo vymyslel, že se o tom nyní bude mluvit," vysvětlil tajemník prezidenta.

Jako příklad uvedl zničehonic se objevivší mediální téma údajné pedofilie kněží v římskokatolické církvi. Poznamenal, že jde jednak spíše o projev homosexuality než pedofilie, za útoky vidí ale hlavně snahu skandalizovat současného papeže.

"Současný papež je nejpravicovější z papežů za posledních 120 let, je to člověk vyhraněně konzervativní a myslím si, že tomu liberálnímu mediálnímu mainstreamu proto strašně leží v žaludku. A tak média přišla s touto nastolenou agendou," myslí si Jakl.

Přestože jde v mnoha případech o události staré 40 či 50 let, nyní se dobře hodily v zápase ideologií. "Bylo úžasné, jak to zaplavilo stádně uvažující média napříč světem během několika týdnů. Přitom se to netýkalo ničeho, co se stalo včera, před měsícem, před rokem. Prostě jen někdo chtěl, aby se o tom mluvilo," dodal.

Ladislav Jakl absolovoval studium na Fakultě žurnalistiky University Karlovy. V minulosti pracoval v Lidových novinách, pak působil v různých funkcích jako poradce Václava Klause coby předsedy ODS, předsedy Poslanecké sněmovny a nyní jako prezidenta republiky.

Augustové udalosti vo svete (L.Huďo)

23. září 2010 v 14:29
Kto chce hýbať svetom, musí pohnúť sám sebou."
Sokrates

Shlédni:

Ke stažení:

AKT-INFO č. 146

21. září 2010 v 15:10
Zprávy, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích

SEZNAM ZPRÁV V TOMTO VYDÁNÍ
- Sedm civilistů zabito při útoku amerických a iráckých sil
- Američtí vojáci jsou obviněni ze zabíjení afghánských civilistů pro zábavu
- Indická policie zabila 18 lidí při nepokojích v Kašmíru
- Zpráva uniklá do medií vyvolává spor o legalitě deportací Romů
- Pentagon se snaží skoupit a zničit výtisky memoárové knihy o válce v Afghánistánu

SEDM CIVILISTŮ ZABITO PŘI ÚTOKU AMERICKÝCH A IRÁCKÝCH SIL
Při koordinovaném útoku amerických a iráckých jednotek zahynulo nejméně sedm iráckých civilistů. Ve středu vtrhli američtí i iráčtí vojáci do třech domů ve městě Fallujah. Podle novinářské skupiny McClatchy Newspapers americko-irácký tým použil výbušniny a zastřelil členy dvou rodin. Mladý chlapec řekl novinářům, že vojáci zabili jeho otce a tři bratry. Jeden z nich chodil teprve do páté třídy. Při útoku byli zraněni čtyři lidé včetně devadesátileté ženy. Sestra jedné z obětí řekla: "Kde je naše vláda? Jak mohou tvrdit, že americké bojové jednotky odjely? Uprostřed noci zde útočí na naše rodiny, vyvolávají strach a zabíjejí. Kde je armáda a kde je policie?" Tato razie byla nejkrvavější operací amerického vojska od doby, kdy americký prezident Barack Obama na začátku září vyhlásil oficiální konec bojů v Iráku.
16/9/2010

AMERIČTÍ VOJÁCI JSOU OBVINĚNI ZE ZABÍJENÍ AFGHÁNSKÝCH CIVILISTŮ PRO ZÁBAVU
Deník Guardian uvedl, že dvanáct amerických vojáků čelí obvinění z vytvoření tajného "zabijáckého týmu", který údajně pomocí střelných zbraní a výbušnin zabíjel náhodné afghánské civilisty a sbíral jejich prsty jako trofeje. Pět z vojáků je obviněno ze zavraždění tří Afghánců, kteří byli údajně zabiti pro zábavu při několika nezávislých útocích v průběhu tohoto roku. Sedm dalších bylo obviněno z krytí vražd a napadení rekruta, který na vraždění upozornil, když podával zprávu o dalších přestupcích. Všichni vojáci jsou členy dělostřelecké brigády Stryker, která má základnu v Kandaháru v jižním Afghánistánu. Zároveň otec jednoho z obviněných vojáků tiskové kanceláři Associated Press sdělil, že se několikrát pokoušel doručit americké armádě naléhavou zprávu od svého syna o tom, že vojáci v jeho jednotce zabili afghánského civilistu a plánují další vraždy.
10/9/2010

INDICKÁ POLICIE ZABILA 18 LIDÍ PŘI NEPOKOJÍCH V KAŠMÍRU
V provincii Kašmír, která je pod správou Indie, se v pondělí udály největší násilnosti od protestů za nezávislost před třemi měsíci. Indická policie zabila 18 lidí, poté co tisíce lidí vyšli do ulic a otevřeně tak porušili zákaz vycházení. Přes sto lidí bylo zraněno. Protesty patrně zažehlo rozhořčení nad plánem amerického pastora Terryho Jonese spálit korán. Jones ovšem nakonec svůj plán neuskutečnil. Indická vláda zrušila všechny komerční lety do Kašmíru a rozšířila zákaz vycházení do dalších oblastí.
14/9/2010

ZPRÁVA UNIKLÁ DO MÉDIÍ VYVOLÁVÁ SPOR O LEGALITĚ DEPORTACÍ ROMŮ
Francouzská vláda se dostala do palby mezinárodní kritiky ohledně masových odsunů romských přistěhovalců do Rumunska a Bulharska. Od konce července Francie deportovala přes tisíc Romů. Komisařka Evropské unie pro spravedlnost Viviane Reding vyzvala v úterý Evropskou unii, aby zahájila právní stíhání France kvůli porušování unijních zákonů, které zakazují diskriminaci na základě etnické skupiny či národnosti. Francouzský ministr pro imigraci Eric Besson však trvá na tom, že deportace se netýkají výhradně Romů. Podle něj k nim francouzská vláda přistupuje stejně jako k jakýmkoli jiným migrantům z Evropské unie, kteří nesplňují požadavky francouzských zákonů na legální pobyt. Avšak v interní zprávě určené francouzským úředníkům, kterou podepsal vedoucí ministerstva vnitřních záležitostí Brice Hortefeux a která pronikla do médií, stojí: "Během tří měsíců musíme evakuovat tři sta táborů či nelegálních osad. Romské tábory jsou prioritou. Je na každém prefektovi (státní regionální zástupce), aby ve svém regionu začal s odstraňováním nelegálních táborů, obzvláště těch romských." Tento dokument spustil ostré reakce ze strany opozice a kritiků francouzské politiky vysídlování. "Dokážete si představit, že by existovala nějaká taková úřední výzva, která by specificky jmenovala Židy či Araby?" říká Stephane Maugendre, právnička a předsedkyně francouzské občanské organizace Informační a podpůrná skupina pro imigranty. Francouzská vláda se brání evropskému i mezinárodnímu odsouzení a tvrdí, že mnoho deportací se událo "dobrovolně". Obyvatelé romských táborů totiž obdrželi malou finanční částku, pokud souhlasili se svým odjezdem. Z vyjádření francouzské vlády není jasné, zda by v případě nesouhlasu byli či nebyli tak jako tak deportováni.
15/9/2010

PENTAGON SE SNAŽÍ SKOUPIT A ZNIČIT VÝTISKY MEMOÁROVÉ KNIHY O VÁLCE V AFGHÁNISTÁNU
List New York Times přinesl zprávu o krocích Pentagonu, který chce zakoupit a zničit všech deset tisíc výtisků prvního vydání memoárové knihy pojednávající o válce v Afghánistánu. Důvodem je to, že má údajně obsahovat i tajné vojenské informace. Knihu nazvanou Operace temné srdce napsal Anthony Shaffer, bývalý agent pro hlavní americké vojenské zpravodajské služby (DIA), armádní důstojník a rezervista. Vojenští recenzenti původně knihu schválili k publikaci, avšak DIA až po vydání v knize shledala přes dvě stě stran, které by mohly obsahovat informace oficiálně utajované před veřejností. Publikace má obsahovat Shafferovy osobní zkušenosti z tajných operací, včetně několika misí, při kterých americký Úřad pro státní bezpečnost prováděl tajné odposlechy.
10/9/2010

=============================================
Poznámka: Naše rubrika mezinárodních zpráv vám přináší souhrn zpráv programu DemocracyNow televizní stanice Pacifica. Videozáznamy těchto zpráv můžete shlédnout s pomocí programu RealPlayer. Vložte adresu http://www.democracynow.org/recent.pl do vyhledávače a vyberte si zprávy v angličtině podle data.
=============================================
    
INFORMACE:
Akt-info je alternativní zpravodajský servis. Poskytujeme informace, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích. Redaktoři jsou nezávislou skupinou novinářů a přátel. Akt-info je zcela neziskový projekt. Pokud jste členem organizace nebo neformální skupinou, aktivní v našich prioritních tématech (lidská práva, obrana skutečné demokracie, sociální spravedlnost a mírové řešení konfliktů), můžete prostřednictvím našeho servisu informovat širší veřejnost o vašich aktivitách. Vaše případné dotazy a připomínky můžete zasílat na: akt-info@seznam.cz.

ROZŠIŘUJTE INFORMACE DÁL:
Pošlete informaci o Akt-info svým kamarádům a dejte jim vědět, jak se mohou přihlásit. Zprávy z akt-info přinášíme jen jednou týdně a náš systém je zabezpečen, takže se nikdo nemusí obávat spamů. Přihlásit se může každý sám. Stačí jen poslat e-mail s předmětem "přihlásit" na adresu: akt-info@seznam.cz.

JAK POMOCI:
Všimli jste si, že běžná nebo "mainstreamová" média neinformují objektivně nebo dostatečně o tématech, která Vás zajímají? My také. Už Vás štve, že dostáváte jen politicky vhodné informace o světě kolem vás? Nás také. Potřebujeme překladatele z angličtiny do češtiny. Také potřebujeme české korektury. Vždy uvítáme zprávy z alternativních zdrojů. Pokud můžete pomoci, zkontaktujete nás na: akt-info@seznam.cz

Byli jsme podezřelí. Po 11. Září

12. září 2010 v 18:02
Byli jsme podezřelí. Po 11. Září

Článek zde:

AKT-INFO č. 145

12. září 2010 v 16:34
Zprávy, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích


SEZNAM ZPRÁV V TOMTO VYDÁNÍ
- Organizace spojených národů přiznala vlastní chybu a uvedla, že v Kongu došlo od července k vice než pěti stům znásilnění
- Média nebyla objektivní ve zprávách o vraždě romské rodiny v Bratislavě
- Bahrain zesiluje represi vůči opozici a hnutí za lidská práva
- Izraelský ministr zahraničí prohlásil, že mírová dohoda je nemožná a budování osad bude pokračovat

ORGANIZACE SPOJENÝCH NÁRODŮ PŘIZNALA VLASTNÍ CHYBU A UVEDLA, ŽE V KONGU DOŠLO OD ČERVENCE K VÍCE NEŽ PĚTI STŮM ZNÁSILNĚNÍ
OSN zdvojnásobila svůj odhad počtu znásilnění, ke kterým došlo v Kongu od července, a přiznala částečnou zodpovědnost za to, že jim nedokázala zabránit. Podle současné zprávy OSN bylo přes 500 žen, dívek a kojenců znásilněno, když konžští a rwandští povstalci vyplenili město Luvungi a přilehlé oblasti. Trvalo tři týdny, než Organizace spojených národů zareagovala, přestože město leží pouze několik málo kilometrů od její základny. Zvláštní vyslanec OSN pro mírové mise Atul Khare v úterý přiznal částečnou vinu OSN: "Ačkoliv primárně zodpovědný za ochranu svých civilistů je stát, jeho armáda a policie, je zjevné, že i my jsme selhali. Naše akce byly neadekvátní a tak došlo k nepřijatelně brutálním útokům rebelů na místní vesničany. Musíme postupovat lépe." Podle OSN bylo v letech 2008 i 2009 v Demokratické republice Kongo nahlášeno přes 15 000 znásilnění. Přesto OSN o měsíc odložila vydání zprávy, která obviňuje rwandskou armádu z páchání válečných zločinů a možná dokonce genocidy. Rwandská vláda má mocné mezinárodní spojence včetně Spojených států. Předběžná verze zprávy, která se minulý měsíc dostala na veřejnost, tvrdí, že rwandské vojsko vedené etnikem Tutsiů a jejich povstalečtí spojenci po genocidě z roku 1994 zabili desítky tisíc členů etnické skupiny Hutuů.
8/9/2010

MÉDIA NEBYLA OBJEKTIVNÍ VE ZPRÁVÁCH O VRAŽDě ROMSKÉ RODINY V BRATISLAVĚ
S tím, jak vychází najevo detaily o zastřelení šesti členů romské rodiny a jedné přihlížející ženy, ke kterému došlo v Bratislavě minulý týden, dochází k přezkoumávání původního zpravodajství o této události a některá místní média jsou obviňována z rasově motivovaných předsudků vůči obětem. Čtyřicetiosmi letý střelec Lubomír Harman zastřelil šest členů romské rodiny včetně dvanáctiletého chlapce a ženu přihlížející z balkónu. Ve střelbě dále pokračoval, přičemž zranil patnáct dalších lidí včetně tříletého dítěte, než byl zastřelen policií. Slovenská policie a političtí představitelé se rychle snažili snížit závažnost útoku tvrzením, že nejde o rasově motivovaný čin. Prezident slovenské policie Jaroslav Spišiak se dokonce pokusil přenést zodpovědnost za tragédii na samotnou rodinu obětí, "neboť žili velice rušný sociální život a často přijímali návštěvy", přestože místní obyvatelé tvrdí opak. Přes snahu policie odvrátit pozornost od rasových motivů, svědci citovaní mezinárodními médii prohlašují, že Harman byl dlouhodobě známý svojí záští vůči Romům. "Byl vždy k lidem s jinou barvou pleti velmi nepřátelský a nenáviděl nás. Měl na nás spadeno.", řekla vnučka jedné z obětí." Slovenská média rychle uveřejnila spekulace některých politiků, že oběti byli hluční a nepořádní lidé stále vytvářející problémy. Ta samá média však často opomněla ocitovat místní obyvatele, kteří tvrdí, že vyvražděná rodina se chovala slušně a normálně a neměla s policií žádné problémy.
6/9/2010

BAHRAIN ZESILUJE REPRESI VŮČI OPOZICI A HNUTÍ ZA LIDSKÁ PRÁVA
V Bahrainu zesílily vládní zákroky proti opozici a hnutím za lidská práva. V průběhu víkendu bylo zadrženo dvacet tři lidí a obviněno z plánování násilného svržení Bahrainské vlády. Mezi podezřelými jsou jak prominentní zástupci opozice tak aktivisté za lidská práva. Během zákroků bylo během měsíce zatčeno nejméně 250 lidí. Nabeel Rajab z Bahrainského centra pro lidská práva sdělil novinářům, že čelí možnému zadržení, a kritizoval Spojené státy a Evropskou unii za to, že podporují Bahrainský režim a soustředí se na obchod s ropou, díky čemuž může režim pokračovat v porušování lidských práv.
7/9/2010

IZRAESLKÝ MINISTR ZAHRANIČÍ PROHLÁSIL, ŽE MÍROVÁ DOHODA JE NEMOŽNÁ A
BUDOVÁNÍ OSAD BUDE POKRAČOVAT
Izraelský ministr zahraničí odmítl možnost Izraelsko - Palestinské mírové dohody, když tento měsíc otevřeně přislíbil pokračování budování osad. V neděli prohlásil Avigdor Lieberman, že mírová dohoda je nedosažitelná a odmítl prodloužení částečného pozastavení budování osad na Západním břehu Jordánu. Lieberman řekl: "Nesouhlasíme s prodloužením pozastavení budování osad, ani na tři měsíce, ani na rok, půl roku nebo i jen na jedinou minutu. Je třeba pochopit, že podepsání přesvědčivé mírové dohody, která by znamenala konec konfliktu, uspokojení vzájemných požadavků a uznání Izraele jako národního státu Židů je nedosažitelný úkol jak v příštím roce, tak v příští generaci." Liebermanův komentář zazněl jen pár dní poté, co Izraelský premiér Benjamin Netanyahu a Palestinský prezident Mahmoud Abbas souhlasili, že počínaje summitem, který proběhne příští týden ve Washingtonu, povedou pravidelné rozhovory zprostředkované Spojenými státy.
7/9/2010

=============================================
Poznámka: Naše rubrika mezinárodních zpráv vám přináší souhrn zpráv programu DemocracyNow televizní stanice Pacifica. Videozáznamy těchto zpráv můžete shlédnout s pomocí programu RealPlayer. Vložte adresu http://www.democracynow.org/recent.pl do vyhledávače a vyberte si zprávy v angličtině podle data.
=============================================
    
INFORMACE:
Akt-info je alternativní zpravodajský servis. Poskytujeme informace, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích. Redaktoři jsou nezávislou skupinou novinářů a přátel. Akt-info je zcela neziskový projekt. Pokud jste členem organizace nebo neformální skupinou, aktivní v našich prioritních tématech (lidská práva, obrana skutečné demokracie, sociální spravedlnost a mírové řešení konfliktů), můžete prostřednictvím našeho servisu informovat širší veřejnost o vašich aktivitách. Vaše případné dotazy a připomínky můžete zasílat na: akt-info@seznam.cz.

ROZŠIŘUJTE INFORMACE DÁL:
Pošlete informaci o Akt-info svým kamarádům a dejte jim vědět, jak se mohou přihlásit. Zprávy z akt-info přinášíme jen jednou týdně a náš systém je zabezpečen, takže se nikdo nemusí obávat spamů. Přihlásit se může každý sám. Stačí jen poslat e-mail s předmětem "přihlásit" na adresu: akt-info@seznam.cz.

JAK POMOCI:
Všimli jste si, že běžná nebo "mainstreamová" média neinformují objektivně nebo dostatečně o tématech, která Vás zajímají? My také. Už Vás štve, že dostáváte jen politicky vhodné informace o světě kolem vás? Nás také. Potřebujeme překladatele z angličtiny do češtiny. Také potřebujeme české korektury. Vždy uvítáme zprávy z alternativních zdrojů. Pokud můžete pomoci, zkontaktujete nás na: akt-info@seznam.cz

AKT-INFO č. 144

12. září 2010 v 16:33
Zprávy, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích


SEZNAM ZPRÁV V TOMTO VYDÁNÍ
- Zatímco humanitární krize v Iráku pokračuje, "válka proti terorismu" se přesouvá na jiná pole
- Deník píše, že afgánští představitelé jsou placeni CIA
- Zpráva OSN obviňuje rwandské vojáky z genocidy v Kongu
- Manažeři, kteří nejvíce propouštěli, dostávali nejvyšší platy

ZATÍMCO HUMANITÁRNÍ KRIZE V IRÁKU POKRAČUJE, "VÁLKA PROTI TERORISMU" SE PŘESOUVÁ NA JINÁ POLE
V době, kdy americký prezident Barack Obama ohlásil stažení amerických bojových jednotek z Iráku, Organizace pro uprchlíky při OSN hlásí, že Irák nadále čelí humanitární katastrofě a že jeden a půl milionu lidí je stále vysídleno. Představitel Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) Daniel Endres vyjádřil znepokojení nad tím, že humanitární krize v Iráku muže byt zapomenuta, jelikož se pozornost přesouvá na jiná místa: " Statistika říká, že ve většině poválečných území do sedmi let konflikt opětovně vzplane a velice často to lze přisoudit nedostatku mezinárodního zájmu a podpory v těchto kritických poválečných letech." Tiskový mluvčí Bílého domu Robert Gibbs prohlásil, že Spojené státy rozšiřují válku proti Al-Kajdě a kromě Afghánistánu a Iráku útočí v Africe a na dalších místech: "Myslím, že prezident slíbil, že urychlí tempo války, a tak tedy nyní činí."
31/8/2010

DENÍK PIŠE, ŽE AFGHÁNŠTÍ PŘEDSTAVITELÉ JSOU PLACENI CIA
Americký deník The Washington Post uvádí, že CIA odvádí pravidelné platby řadě vedoucích činitelů afghánské vlády. Některých využívá jako zdroje informací, jiní jsou placeni proto, aby byla zaručena jejich otevřenost vůči americkým představitelům. Tyto platby pokračují navzdory důkazům, že podněcují různé druhy korupcí v afghánské vládě, zatímco americká vláda tvrdí, že se proti korupci snaží bojovat. Podle deníku The New York Times je jedním z těchto placených představitelů Mohammed Zia Salehi, který byl minulý měsíc zatčen za úplatkářství.
27/8/2010

ZPRÁVA OSN OBVIŇUJE RWANDSKÉ VOJÁKY Z GENOCIDY V KONGU
Chystaná zpráva Organizace spojených národů o Demokratické republice Kongo uvádí, že zločiny spáchané rwandskou armádou a konžskými povstalci v 90. letech v Kongu by mohly být klasifikovány jako genocida. Deník The New York Times píše, že zpráva OSN otevřeně zpochybňuje zažitý výklad událostí v této oblasti, následujících po rwandské genocidě v roce 1994. Zpráva OSN vznáší obvinění, že po ukončení genocidy ve Rwandě zavraždili rwandští vojáci pod vedením kmene Tutsi spolu se spřízněnými povstalci desetitisíce příslušníků kmene Hutu na území Konga. Pracovní verze této zprávy uvádí: "Většinu obětí tvořily děti, ženy, staří lidé a nemocní, kteří často trpěli podvýživou a pro útočící jednotky nepředstavovali žádnou hrozbu." Rwandská vláda, která je podporovaná Spojenými státy, zamítla závěry plynoucí ze zprávy OSN a vyhrožuje tím, že přehodnotí svou účast na mírových misích OSN,pokud bude tato zpráva zveřejněna
30/8/2010

MANAŽEŘI, KTEŘÍ NEJVÍCE PROPOUŠTĚLI, DOSTÁVALI NEJVYŠŠÍ PLATY
Podle nově publikované studie vedoucí manažeři mezinárodních obchodních společností, kteří v době ekonomické krize nejvíce propouštěli, si také zároveň odnášeli domů nejvyšší platy. Podle amerického Institutu pro politický výzkum (Institute for Policy Studies) vedoucí manažeři padesáti korporací, kteří nesou zodpovědnost za nejintenzivnější propouštění zaměstnanců ve Spojených státech, dostávali plat v průměru dosahující dvanácti milionů dolarů ročně. Tyto částky přesahovaly průměrné hodnoty vykazované indexem Standard & Poor's 500 o čtyřicet dva procent. Studie zkoumala období mezi listopadem roku 2008 a dubnem 2010. V případě sedmdesáti dvou procent ze sledovaných firem byla propouštění zaměstnanců oznamována ve stejné době, kdy se zvyšovaly celofiremní zisky.
1/9/2010

=============================================
Poznámka: Naše rubrika mezinárodních zpráv vám přináší souhrn zpráv programu DemocracyNow televizní stanice Pacifica. Videozáznamy těchto zpráv můžete shlédnout s pomocí programu RealPlayer. Vložte adresu http://www.democracynow.org/recent.pl do vyhledávače a vyberte si zprávy v angličtině podle data.
=============================================
    
INFORMACE:
Akt-info je alternativní zpravodajský servis. Poskytujeme informace, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích. Redaktoři jsou nezávislou skupinou novinářů a přátel. Akt-info je zcela neziskový projekt. Pokud jste členem organizace nebo neformální skupinou, aktivní v našich prioritních tématech (lidská práva, obrana skutečné demokracie, sociální spravedlnost a mírové řešení konfliktů), můžete prostřednictvím našeho servisu informovat širší veřejnost o vašich aktivitách. Vaše případné dotazy a připomínky můžete zasílat na: akt-info@seznam.cz.

ROZŠIŘUJTE INFORMACE DÁL:
Pošlete informaci o Akt-info svým kamarádům a dejte jim vědět, jak se mohou přihlásit. Zprávy z akt-info přinášíme jen jednou týdně a náš systém je zabezpečen, takže se nikdo nemusí obávat spamů. Přihlásit se může každý sám. Stačí jen poslat e-mail s předmětem "přihlásit" na adresu: akt-info@seznam.cz.

JAK POMOCI:
Všimli jste si, že běžná nebo "mainstreamová" média neinformují objektivně nebo dostatečně o tématech, která Vás zajímají? My také. Už Vás štve, že dostáváte jen politicky vhodné informace o světě kolem vás? Nás také. Potřebujeme překladatele z angličtiny do češtiny. Také potřebujeme české korektury. Vždy uvítáme zprávy z alternativních zdrojů. Pokud můžete pomoci, zkontaktujete nás na: akt-info@seznam.cz

AKT-INFO č. 143

12. září 2010 v 16:31
Zprávy, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích


SEZNAM ZPRÁV V TOMTO VYDÁNÍ
- Osm afghánských civilistů zemřelo při útoku Američanů
- OSN tvrdí, že malá mezinárodní pomoc obětem povodní v Pákistánu je "mimořádná"
- Izraelští a palestinští představitelé souhlasí s přímým vyjednáváním
- Škola v Texasu odmítla přijmout dceru lesbického páru

OSM AFGHÁNSKÝCH CIVILISTŮ ZEMŘELO PŘI ÚTOKU AMERIČANŮ
Podle úředníků v Afghánistánu v provincii Baghlan bylo při útoku, který provedly americké speciální jednotky, zabito osm civilistů a dvanáct dalších bylo zraněno. Administrátor kraje prohlásil, že mezi oběťmi útoku jsou i dvě ženy a dítě. Útok nazval "krutým činem" proti civilistům. List The New York Times píše, že skupina vyšetřovatelů z okupační jednotky organizace NATO, vedené Američany, dorazila na místo útoku, kde má prozkoumat důkazy týkající se těchto činů.
25/8/2010

OSN TVRDÍ, ŽE MALÁ MEZINÁRODNÍ POMOC OBĚTEM POVODNÍ V PÁKISTÁNU JE "MIMOŘÁDNÁ"
Čelní představitel OSN sdělil deníku Sunday, že nedostatek mezinárodní pomoci pro Pákistán je "docela mimořadný". Více než 20 miliónů lidí bylo postiženo mohutnými záplavami. Ředitel krizových operací dětského fondu UNICEF Louis-Georges Arsenault prohlásil, že "Právě nyní je potřeba financování mnohem větší v porovnání s tím, co jsme obdrželi, přestože jde o zdaleka nejrozsáhlejší humanitární krizi, jaké jsme byli za poslední desetiletí svědky." Záplavy, které začaly v červenci, i nadále působí po celém Pákistánu velké škody. Během víkendu, kdy se záplavy rozšířili na jih Pákistánu, muselo být evakuováno nejméně 200 000 obyvatel provincie Sindh. Náměstek generálního tajemníka OSN pro humanitární záležitosti John Holmes k tomu pověděl: "Po celou dobu se snažíme vyrovnat s krizí, která je ohromná svou velikostí, počtem postižených i geografickým rozsahem. Lidé hovoří o jedné pětině státu, jenž je pod vodou." Podle časopisu Foreign Policy, snaha získat peníze pro Pákistán prostřednictvím SMS zpráv přinesla zhruba 10 000 USD, v porovnání s 31 milióny USD vybraných pro Haiti při vynaložení podobného úsilí. V průměru bylo darováno každé oběti pákistánských povodní pouhých 16 USD, v porovnání s 1 249 USD pro každou z obětí asijské vlny tsunami v roce 2004 a 1 087 USD pro každou z obětí haitského zemětřesení. Představitelé OSN veřejně nespekulovali nad důvody těchto nesrovnalostí ve finančních prostředcích.
23/8/2010

IZRAELŠTÍ A PALESTINŠTÍ PŘEDSTAVITELÉ SOUHLASÍ S PŘÍMÝM VYJEDNÁVÁNÍM
Poprvé od konce roku 2008 se izraelští a palestinští představitelé dohodli, že zahájí přímá mírová jednání. Jednání mezi izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem a palestinským prezidentem Mahmúdem Abbásem jsou naplánována na 2. září. Abbás s jednáními souhlasil, přestože Izrael vytrvale odmítá zastavit rozšiřování osad na Západním břehu Jordánu a bourání palestinských obydlí. Podle deníku The New York Times byl jedním z mála veřejně známých gest, které Izrael podnikl, "příslib vybudovat část pobřeží Mrtvého moře jako rekreační oblast pro Palestince za předpokladu, že do projektu budou zapojeni izraelští investoři."
23/8/2010

ŠKOLA V TEXASU ODMÍTLA PŘIJMOUT DCERU LESBICKÉHO PÁRU
V americkém státě Texas soukromá křesťanská škola odmítla přijmout čtyřletou holčičku na základě toho, že její rodiče jsou lesbické ženy. Vedení školy St. Vincent's Cathedral School prohlásilo, že Olivii Harrisonovou nepřijme jako žačku, neboť škola "se výhradně řídí křesťanskou vírou". V rozhovoru pro zprávy televizní stanice CNN k tomu matka Olivie Jill Harrisonová dodala, že by se ani nepokoušela zapsat svou dceru do zmíněné školy, kdyby předem znala postoj vedení školy.
25/8/2010

=============================================
Poznámka: Naše rubrika mezinárodních zpráv vám přináší souhrn zpráv programu DemocracyNow televizní stanice Pacifica. Videozáznamy těchto zpráv můžete shlédnout s pomocí programu RealPlayer. Vložte adresu http://www.democracynow.org/recent.pl do vyhledávače a vyberte si zprávy v angličtině podle data.
=============================================
    
INFORMACE:
Akt-info je alternativní zpravodajský servis. Poskytujeme informace, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích. Redaktoři jsou nezávislou skupinou novinářů a přátel. Akt-info je zcela neziskový projekt. Pokud jste členem organizace nebo neformální skupinou, aktivní v našich prioritních tématech (lidská práva, obrana skutečné demokracie, sociální spravedlnost a mírové řešení konfliktů), můžete prostřednictvím našeho servisu informovat širší veřejnost o vašich aktivitách. Vaše případné dotazy a připomínky můžete zasílat na: akt-info@seznam.cz.

ROZŠIŘUJTE INFORMACE DÁL:
Pošlete informaci o Akt-info svým kamarádům a dejte jim vědět, jak se mohou přihlásit. Zprávy z akt-info přinášíme jen jednou týdně a náš systém je zabezpečen, takže se nikdo nemusí obávat spamů. Přihlásit se může každý sám. Stačí jen poslat e-mail s předmětem "přihlásit" na adresu: akt-info@seznam.cz.

JAK POMOCI:
Všimli jste si, že běžná nebo "mainstreamová" média neinformují objektivně nebo dostatečně o tématech, která Vás zajímají? My také. Už Vás štve, že dostáváte jen politicky vhodné informace o světě kolem vás? Nás také. Potřebujeme překladatele z angličtiny do češtiny. Také potřebujeme české korektury. Vždy uvítáme zprávy z alternativních zdrojů. Pokud můžete pomoci, zkontaktujete nás na: akt-info@seznam.cz

USA dosáhly bankrotu

24. srpna 2010 v 11:31
Žádné další zvýšení výdajů, žádné další snižování daní nepomůže Spojeným státům získat zdroje na splacení svých dluhů. Pro permanentní uzavření fiskální mezery potřebují od této chvíle každoročně 14 procent hrubého domácího produktu. To je v podstatě celá příjmová strana dnešního rozpočtu, jelikož federální příjmy dosahují 14,9 procenta HDP. Spojené státy jsou prostě v reálném bankrotu," uvádí ve svém komentáři pro agenturu Bloomberg profesor ekonomie na Bostonské univerzitě Laurence J. Kotlikoff.
Spojené státy musí podle profesora razantně zjednodušit a reformovat daňový systém, zdravotnictví, penzijní systém i finanční systém, z nichž každý je podle něho v "pořádném průšvihu". To je podle Kotlikoffa však stále ještě ta dobrý zpráva, protože toto je možné. V červenci MMF zveřejnil výroční zprávu o americké hospodářské politice. Profesor z ní vybírá dva body, které říkají že "ke stabilizaci poměru dluhu k HDP budou potřeba výrazně vyšší než započtené úspory v rozpočtu" a že "uzavření fiskální mezery vyžaduje permanentní roční zdroje v rozpočtu v rozsahu 14 procent HDP Spojených států". Fiskální mezeru definuje jako současnou hodnotu mezi projektovanými výdaji včetně těch na obsluhu oficiálního dluhu a projektovanými příjmy ve všech následujících letech.
Dnešní příjmy amerického rozpočtu činí 14,9 % HDP. "MMF tedy říká, že uzavření fiskální mezery na příjmové straně znamená bez obalu řečeno okamžité zdvojnásobení příjmových daní jak u osob tak firem a zdvojnásobení všech federálních daní," říká profesor. Takový krok by podle něj umožnil USA realizovat letošní přebytek rozpočtu na úrovni 5 % HDP místo 9% deficitu. "MMF říká, že takové přebytky Spojené státy musejí v příštích letech realizovat, pokud chtějí ovládnout vývoj dluhu. A také říká, že čím déle budou čekat, tím bolestnější následná náprava bude," uvedl profesor.
dolarbankrot

Chameneí varuje, důsledky útoku budou celosvětové

20. srpna 2010 v 22:35
Nejvyšší íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí odmítl jednat se Spojenými státy o jaderném programu jeho země. 


Rovněž řekl, že důsledky útoku na íránská jaderná zařízení by nenesly jen státy na Blízkém východě, informuje ve čtvrtek agentura Reuters.

"Prohlašují, že náš prezident a další říkají, že budeme vyjednávat. Ano budeme, ale ne s Amerikou, protože Amerika nevyjednává čestně," řekl Chameneí v televizním projevu.

Podle něj Írán zasedne k jednacímu stolu, ale pouze tehdy, až budou zrušeny sankce vůči Teheránu za jeho jaderný program. "Jestliže nám chtějí velmoci vyhrožovat a uvalovat na nás sankce a na druhou stranu chtějí zasednout k jednacímu stolu, tak to podle nás není vyjednávání a s nikým proto takto jednat nebudeme," řekl duchovní vůdce.

V souvislosti s íránským jaderným programem, který je podle Západu zaměřen k výrobě jaderných zbraní, se často spekuluje o preventivním úderu Spojených států, který nikdy Washington nevyloučil. Spojené státy však nedávno uvedly, že se nadále budou snažit tuto otázku vyřešit prostřednictvím diplomacie a případně i sankcí.

"Je nepravděpodobné, že by (Spojené státy) udělaly takovou hloupost. Všichni by ale měli vědět, že v případě útoku nedopadne reakce íránského národa jen region (Blízkého východu), ale bude mít širší dosah," řekl Chameneí.

Rovněž Izrael, který má v Teheránu dlouholetého nepřítele, dal v minulosti několikrát najevo, že počítá s možností útoku na íránská jaderná zařízení.

V úterý americký velvyslanec při OSN John Bolton řekl, že Jeruzalému však zbývá k takovému útoku už jen několik dní, protože v sobotu má být spuštěn první reaktor v íránské jaderné elektrárně Búšehr. Pokud by Izraelci podle něj na elektrárnu zaútočili kdykoliv poté, riskovali by obrovskou katastrofu. "Riskovali by, že by se při útoku na reaktor uvolnila radiace do vzduchu," řekl Bolton.

Írán vs Izrael: co média něchtějí abyste si pamatovali

16. srpna 2010 v 11:08
Korporátním médiím bylo nařízeno zaměřit svoji pozornost zpět na Írán.

Zde je souhrn toho na co byste měli zapomenout:

Jane Burgermeister – Hra o přežití pokračuje

9. srpna 2010 v 3:32
Před rokem nás varovala před riziky očkování proti prasečí chřipce.
Letos čelí soudnímu stíhání.
Jakou pak pandemii nám přinese letošní podzimní chřipkové období?
Více vám poví
Jane sama v následujícím videu.

Video:

AKT-INFO 142

6. srpna 2010 v 23:05
Zprávy, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích

SEZNAM ZPRÁV V TOMTO VYDÁNÍ
- Místní afghánská média jsou placena za šíření americké propagandy
- Únik ropy v Mexickém zálivu se odhaduje na téměř pět milionů barelů
- Soudní proces týkající se amerického seznamu plánovaných poprav bez procesu
- Dobrovolník serveru WikiLeaks byl zadržen a vyslýchán ohledně záznamů z války v Afghánistánu

MÍSTNÍ AFGHÁNSKÁ MÉDIA JSOU PLACENA ZA ŠÍŘENÍ AMERICKÉ PROPAGANDY
Server Yahoo! News zveřejnil uniklé záznamy z války v Afghánistánu včetně důkazů, že Spojené státy platí místním afghánským médiím, aby publikovala americkou vládní propagandu. Záznamy zahrnují také několik reportáží z psychologických operací armádních jednotek, které odhalují, že místní afghánské rozhlasové stanice jsou smluvně zavázány vysílat program vytvořený Spojenými státy. Jiné záznamy zachycují americké vojáky, jak se očividně obracejí na afghánské reportéry jako na "naše žurnalisty" a nařizují jim, jak mají dělat svou práci. Pentagon uplatňoval podobný program v Iráku, kde najal soukromou společnost Lincoln Group, aby platila iráckým novinám za publikování příběhů napsaných americkými vojáky.
29/7/2010

ÚNIK ROPY V MEXICKÉM ZÁLIVU SE ODHADUJE NA TÉMĚŘ 5 MILIONŮ BARELŮ
Vědečtí odborníci pracující pro americkou vládu vypočítali, že než firma BP uzavřela svůj ropný vrt 15. července alespoň prozatímním uzávěrem,
dostalo se z něho do Mexického zálivu téměř 5 milionů barelů ropy. Takovéto množství uniklé ropy je zatím největší v historii. Podle odborníků v nejkritičtějším období vytékalo denně z vrtu až 62 000 barelů ropy, což je dvanáctkrát více, než jaké byly původní odhady vlády. Vrt se firma BP chystá úplně uzavřít tento týden.
3/8/2010

SOUDNÍ PROCES TÝKAJÍCÍ SE AMERICKÉHO SEZNAMU PLÁNOVANÝCH POPRAV BEZ PROCESU
Americká vláda se potýká s právní komplikací, týkající se postupů schvalování poprav amerických občanů obviněných z terorismu bez soudního řízení. V úterý americké lidskoprávní organizace Centrum pro ústavní práva a Americká unie občanských svobod zažalovaly vládu za to, že odmítla povolit soudní proces proti zmíněným postupům. Žalobu podal otec klerika Anwara al-Awlakiho, amerického občana žijícího v Jemenu, který je prvním americkým občanem uvedeným na seznamu CIA jako člověk, který má být zajat a zabit. Minulý měsíc byl al-Awlaki označen za "mimořádného globálního teroristu", důsledkem čehož je trestné ho zastupovat jako právník u soudu. Bill Quigley z Centra pro ústavní práva řekl, že al-Awlaki má nárok na slyšení u soudu stejně jako jakákoli jiná osoba obviněná ze zločinu: "Podívejme se, americká vláda chce popravit amerického občana, protože vláda tvrdí, že je to terorista. Naším cílem je soudně zpochybnit tyto kroky. V současné době však musíme od vlády vůbec získat povolení opravňující nás u soudu vystupovat a hovořit o obviněné osobě. Podle našeho názoru je toto protiústavní. Žádáme tedy, aby soud toto pravidlo změnil a také nám povolil věnovat se jádru věci, to znamená za jakých okolností může vláda popravit někoho bez soudního rozsudku."
4/8/2010

DOBROVOLNÍK SERVERU WIKILEAKS BYL ZADRŽEN A VYSLÝCHÁN OHLEDNĚ ZÁZNAMŮ Z VÁLKY V AFGHÁNISTÁNU
V průběhu amerického vládního vyšetřování serveru WikiLeaks a nedávného úniku více než 90 000 tajných vojenských záznamů došlo k několika událostem. Ve čtvrtek letištní úřady v Newarku zadržely a vyslýchaly sedmadvacetiletého dobrovolníka serveru WikiLeaks Jacoba Appelbauma. Jmenovaný byl tři hodiny vyslýchán a byl mu zabaven jeho laptop a tři mobilní telefony. Appelbaum je občanem Spojených států, jenž přiletěl do Newarku mezinárodní leteckou linkou. Vyšetřovatelé vojenského kriminálního oddělení mezitím podle zpravodajů vyslýchali dva studenty v Bostonu ohledně jejich vazeb na WikiLeaks a vojáka Bradleyho Manninga, hlavního podezřelého v tomto případu. Hacker Adrian Lamo, který Manninga udal, se nechal slyšet, že tito dva studenti se mu přiznali k asistenci Manningovi při stahování a distribuci těchto dokumentů.
2/8/2010

=============================================
Poznámka: Naše rubrika mezinárodních zpráv vám přináší souhrn zpráv programu DemocracyNow televizní stanice Pacifica. Videozáznamy těchto zpráv můžete shlédnout s pomocí programu RealPlayer. Vložte adresu http://www.democracynow.org/recent.pl do vyhledávače a vyberte si zprávy v angličtině podle data.
=============================================
   
INFORMACE:
Akt-info je alternativní zpravodajský servis. Poskytujeme informace, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích. Redaktoři jsou nezávislou skupinou novinářů a přátel. Akt-info je zcela neziskový projekt. Pokud jste členem organizace nebo neformální skupinou, aktivní v našich prioritních tématech (lidská práva, obrana skutečné demokracie, sociální spravedlnost a mírové řešení konfliktů), můžete prostřednictvím našeho servisu informovat širší veřejnost o vašich aktivitách. Vaše případné dotazy a připomínky můžete zasílat na: akt-info@seznam.cz.

ROZŠIŘUJTE INFORMACE DÁL:
Pošlete informaci o Akt-info svým kamarádům a dejte jim vědět, jak se mohou přihlásit. Zprávy z akt-info přinášíme jen jednou týdně a náš systém je zabezpečen, takže se nikdo nemusí obávat spamů. Přihlásit se může každý sám. Stačí jen poslat e-mail s předmětem "přihlásit" na adresu: akt-info@seznam.cz.

JAK POMOCI:
Všimli jste si, že běžná nebo "mainstreamová" média neinformují objektivně nebo dostatečně o tématech, která Vás zajímají? My také. Už Vás štve, že dostáváte jen politicky vhodné informace o světě kolem vás? Nás také. Potřebujeme překladatele z angličtiny do češtiny. Také potřebujeme české korektury. Vždy uvítáme zprávy z alternativních zdrojů. Pokud můžete pomoci, zkontaktujete nás na: akt-info@seznam.cz

AKT-INFO 141

30. července 2010 v 10:17
Zprávy, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích

SEZNAM ZPRÁV V TOMTO VYDÁNÍ
- Server WikiLeaks zveřejnil 92 000 tajných dokumentů o válce v Afghánistánu
- Ve měste Falúdža prudce vzrostla kojenecká úmrtnost a výskyt rakoviny
- Írán je připraven diskutovat o jaderné energii "bez kladení jakýchkoli podmínek"

WIKILEAKS ZVEŘEJNIL 92 000 TAJNÝCH DOKUMENTŮ O VÁLCE V AFGHÁNISTÁNU
V neděli bylo zveřejněno více než 90 000 tajných vojenských záznamů o americk0 válce v Afghánistánu, které poskytují nové důkazy o tom, že veřejnost byla ohledně této války po léta klamána. Tyto dokumenty ukazují šokující ilustraci války v Afghánistánu za posledních šest let. Odhalují, jak koaliční jednotky v neohlášených incidentech zabily stovky civilistů, jak tajná jednotka "speciálního vojska" stíhá lidské objekty pro likvidaci nebo k uvěznění bez soudního řízení, jak prudce vzrostly útoky Tálibánu a jak Pákistán podněcuje vzpouru v Afghánistánu. Zveřejnění těchto dokumentů americká vláda okamžitě zkritizovala. Poradce pro národní bezpečnost James Jones prohlásil, že "Spojené státy ostře odsuzují toto zveřejnění, které by mohlo ohrozit životy Američanů a našich partnerů a ohrozit národní bezpečnost." Tyto dokumenty zveřejnil server WikiLeaks a první je otiskl americký deník The New York Times, britský deník The Guardian a německý týdeník Der Spiegel.
26/7/2010

VE MĚSTĚ FALÚDŽA PRUDCE VZROSTLA KOJENECKÁ ÚMRTNOST A VÝSKYT RAKOVINY
Britský deník The Independent informuje o novém lékařském výzkumu, který zjistil, že v iráckém městě Falúdža, bombardovaném v roce 2004 americkou námořní pěchotou, dramaticky vzrostl výskyt rakoviny, leukémie a kojenecká úmrtnost. Byl zde zjištěn čtyřnásobný nárůst počtu všech typů rakoviny a dvanáctinásobný nárůst rakoviny u dětí ve věku do čtrnácti let. Kojenecká úmrtnost je zde více než čtyřnásobná oproti sousednímu Jordánu a osminásobná oproti Kuvajtu. Zpráva uvádí, že tyto typy rakoviny jsou "podobné jako u lidí, kteří přežili Hirošimu a byli vystaveni ionizujícímu záření po výbuchu bomby a uranu v radioaktivním spadu."
26/7/2010

ÍRÁN JE PŘIPRAVEN DISKUTOVAT O JADERNÉ ENERGII "BEZ KLADENÍ JAKÝCHKOLI PODMÍNEK"
Írán oznámil Agentuře pro atomovou energii, že souhlasí se svou účastí na jednáních týkající se jaderného programu, aniž by kladl jakékoli podmínky. Vyjednavač íránského jaderného programu Asghar Soltanieh řekl: "Jasným posláním tohoto dopisu bylo demonstrovat naprostou připravenost íránské strany vyjednávat o palivu pro teheránský reaktor, aniž bychom si kladli jakékoli podmínky." Zatímco zahraniční komentátoři mluví o podobnostech mezi tlakem na Írán a mezi tvrzeními předchozí americké vlády o existenci iráckého programu pro vývoj jaderné zbraně, bývalý zbrojní inspektor OSN Hans Blix v úterý podal svědectví před britským úřadem pro válečné šetření, v němž prohlásil, že týmu OSN bylo známo, že Irák neměl žádné jaderné zbraně, ale že USA tato shledání odmítaly přijmout. Blix opakovaně kritizoval Bushovu vládu za "absurdní" zdůvodnění invaze do Iráku v roce 2003. Velkou Británii dále pak označil za "vězně jedoucího v americkém vlaku". Prohlásil: "Chtěli jsme kauzu s jaderným programem uzavřít. Je však jasné, že jsme to nemohli udělat my, to bylo v kompetenci Rady bezpečnosti. A jedno svědectví, které jsem slyšel zde, mě utvrzuje v názoru, že i Velká Británie měla podobný záměr celou kauzu jaderného programu uzavřít. Bylo však zřejmé, že Spojené státy takový krok odmítaly."
28/7/2010

=============================================
Poznámka: Naše rubrika mezinárodních zpráv vám přináší souhrn zpráv programu DemocracyNow televizní stanice Pacifica. Videozáznamy těchto zpráv můžete shlédnout s pomocí programu RealPlayer. Vložte adresu http://www.democracynow.org/recent.pl do vyhledávače a vyberte si zprávy v angličtině podle data.
=============================================
    
INFORMACE:
Akt-info je alternativní zpravodajský servis. Poskytujeme informace, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích. Redaktoři jsou nezávislou skupinou novinářů a přátel. Akt-info je zcela neziskový projekt. Pokud jste členem organizace nebo neformální skupinou, aktivní v našich prioritních tématech (lidská práva, obrana skutečné demokracie, sociální spravedlnost a mírové řešení konfliktů), můžete prostřednictvím našeho servisu informovat širší veřejnost o vašich aktivitách. Vaše případné dotazy a připomínky můžete zasílat na: akt-info@seznam.cz.

ROZŠIŘUJTE INFORMACE DÁL:
Pošlete informaci o Akt-info svým kamarádům a dejte jim vědět, jak se mohou přihlásit. Zprávy z akt-info přinášíme jen jednou týdně a náš systém je zabezpečen, takže se nikdo nemusí obávat spamů. Přihlásit se může každý sám. Stačí jen poslat e-mail s předmětem "přihlásit" na adresu: akt-info@seznam.cz.

JAK POMOCI:
Všimli jste si, že běžná nebo "mainstreamová" média neinformují objektivně nebo dostatečně o tématech, která Vás zajímají? My také. Už Vás štve, že dostáváte jen politicky vhodné informace o světě kolem vás? Nás také. Potřebujeme překladatele z angličtiny do češtiny. Také potřebujeme české korektury. Vždy uvítáme zprávy z alternativních zdrojů. Pokud můžete pomoci, zkontaktujete nás na: akt-info@seznam.cz

AKT-INFO 140

25. července 2010 v 8:04
Zprávy, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích


SEZNAM ZPRÁV V TOMTO VYDÁNÍ
- Vyšetření ukázala, že firma BP věděla o problémech ještě před ropnou havárií
- Tajné nahrávání zachytilo izraelského premiéra, jak se chlubí manipulováním americké politiky
- Palestinec odsouzen za znásilnění poté, co měl dobrovolný sexuální styk s izraelskou židovskou ženou
- USA a Venezuela ze slíbených peněz na pomoc Haiti stale nic nedali

VYŠETŘENÍ UKÁZALA, ŽE FIRMA BP VĚDĚLA O PROBLÉMECH JEŠTĚ PŘED ROPNOU HAVÁRIÍ
Vyšetřování havárie ropného vrtu Deepwater Horizon v Mexickém zálivu přinesla nové důkazy o tom, že společnost BP věděla o problémech na plošině ještě před 20. dubnem, kdy výbuch zabil 11 pracovníků, zničil plošinu a spustil největší únik ropy, ke kterému kdy v amerických vodách došlo. Pracovník firmy BP v úterý potvrdil, že v době před výbuchem zařízení na plošině Deepwater Horizon, které mělo zabraňovat možnému výbuchu, bylo poškozeno a docházelo k úniku ropy. Firma BP však nepostupovala v souladu s celostátními nařízeními a operace ropného vrtu nepozastavila. Tisk Houston Chronicle k tomu dále dodává, že dva dny před ničící havárií zástupci společnosti Halliburton upozorňovali firmu BP na to, že existuje pravděpodobnost, že v místě dochází k závažným problémům týkajících se úniku plynu. Současná vyšetřování dále odhalila, že audit, který ve firmě BP proběhl v září roku 2009, objevil, že 390 plánů týkajících se údržby plošiny vykazovalo zpoždění v jejich realizaci.
21/7/2010

TAJNÉ NAHRÁVÁNÍ ZACHYTILO IZRAELSKÉHO PREMIÉRA, JAK SE CHLUBÍ MANIPULOVÁNÍM AMERICKÉ POLITIKY
Čerstvě zveřejněný videozáznam zachycuje izraelského předsedu vlády Benjamina Netanjahua, jak otevřeně projednává svůj záměr zaútočit na palestinskou vládu, porušit mírové dohody z Osla a navést Spojené státy k tomu, aby mu zaručily svůj souhlas. Nahrávka z roku 2001 ukazuje setkání Netanjahua s nelegálními izraelskými osadníky na okupovaném Západním břehu Jordánu. Po svém prvním období ve funkci premiéra byl Netanjahu v době nahrání hovoru mimo vládu. Očividně si neuvědomoval, že by mohl být nahráván a otevřeně mluvil o "rozsáhlém útoku" na palestinskou vládu. Doslova řekl: "Hlavní a přední záležitostí je zasáhnout. Ne pouze jedním úderem, ale ranami tak bolestivými, že jejich cena bude neúnosná." Netanjahu také naznačil, jak by porušil dohody z Osla z roku 1993, které stanovily základy pro izraelsko-palestinské mírové rozhovory. Izrael měl podle něho prohlásit jakékoliv půdy na Západním břehu, kterou si chce Izrael udržet, za "vojenské" a "bezpečnostní zóny". Na adresu možného odporu Spojených států vůči izraelské rozpínavosti Netanjahu prohlásil: "Vím, jaká je Amerika. Amerika je věc, se kterou můžete pohybovat velice snadno a ve správném směru. Nepostaví se nám do cesty."
19/7/2010 

PALESTINEC ODSOUZEN ZA ZNÁSILNĚNÍ POTÉ, CO MĚL OBOUSTRANNĚ DOBROVOLNÝ SEXUÁLNÍ STYK S IZRAELSKOU ŽIDOVSKOU ŽENOU
Izraelský tisk Haaretz přinesl zprávu o tom, že palestinský muž Sabbar Kashur byl odsouzen za znásilnění poté, co měl sexuální styk s izraelskou ženou, která si myslela, že muž je Žid. Žena se sexuálním stykem souhlasila. Kashur byl odsouzen k osmnácti měsícům vězení. Soud totiž prohlásil, že se provinil klamáním za účelem znásilnění, neboť se podle soudu vydával za svobodného Izraelce. Když později zmíněná žena zjistila, že nešlo o Izraelce, ale o Palestince, podala na muže k soudu obvinění ze znásilnění a nepřístojné chování. Prohlásila, že by se sexuálním stykem nesouhlasila, kdyby věděla, že Kashur není Žid. Také MADRE, mezinárodní organizace za práva žen, ostře kritizovala usnesení soudu.
21/7/2010

USA A VENEZUELA ZE SLÍBENÝCH PENĚZ NA POMOC HAITI STÁLE NIC NEDALY 
Ze zpráv CCN vyšlo najevo, že pouze čtyři země splnily svůj závazek a zaplatily svou část z celkové sbírky 5,3 miliardy USD, jak slíbily v březnu na významné dárcovské konferenci na pomoc obnově Haiti, které bylo v lednu zasaženo ničivým zemětřesením. Jediné země, které doposud splnily své dárcovské sliby, jsou Brazílie, Norsko, Estonsko a Austrálie, což představuje pouhé dvě procenta z celkové slíbené sumy. Dárci s největšími sliby, Spojené státy a Venezuela, doposud nic nevyplatili. Náměstek generálního tajemníka OSN pro humanitární záležitosti John Holmes se ve čtvrtek vyjádřil, že Spojené národy jsou ještě hodně daleko od svého cíle vybudovat provizorní přístřeší pro lidi, kteří přišli o domov během zemětřesení: "Lidé se nyní strachují zejména o přístřeší a musíme si znovu připomenout, že téměř 1,5 miliónu lidí, kteří stále žijí ve stanech nebo pod celtami, je ve velice svízelné situaci." Francouzská vláda mezitím prohlásila, že zvažuje podat právní žalobu na původce falešné internetové zprávy, která žertovně uvádí, že Francie splatí ony miliardy dolarů, které si od Haiti vzala v období od devatenáctého století do 2. světové války. Francie přinutila Haiti platit tzv. "reparace" v hodnotě 90 miliónů zlatých franků na pokrytí svých finančních ztrát kvůli haitskému povstání proti cizí kolonizaci. Na videozáznamu, který předstírá, že pochází z francouzského Ministerstva zahraničí, vystupuje jako mluvčí francouzské vlády herec, který sděluje, že tyto peníze budou nyní vráceny Haiti. 
16/7/2010

=============================================
Poznámka: Naše rubrika mezinárodních zpráv vám přináší souhrn zpráv programu DemocracyNow televizní stanice Pacifica. Videozáznamy těchto zpráv můžete shlédnout s pomocí programu RealPlayer. Vložte adresu http://www.democracynow.org/recent.pl do vyhledávače a vyberte si zprávy v angličtině podle data.
=============================================
    
INFORMACE:
Akt-info je alternativní zpravodajský servis. Poskytujeme informace, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích. Redaktoři jsou nezávislou skupinou novinářů a přátel. Akt-info je zcela neziskový projekt. Pokud jste členem organizace nebo neformální skupinou, aktivní v našich prioritních tématech (lidská práva, obrana skutečné demokracie, sociální spravedlnost a mírové řešení konfliktů), můžete prostřednictvím našeho servisu informovat širší veřejnost o vašich aktivitách. Vaše případné dotazy a připomínky můžete zasílat na: akt-info@seznam.cz.

ROZŠIŘUJTE INFORMACE DÁL:
Pošlete informaci o Akt-info svým kamarádům a dejte jim vědět, jak se mohou přihlásit. Zprávy z akt-info přinášíme jen jednou týdně a náš systém je zabezpečen, takže se nikdo nemusí obávat spamů. Přihlásit se může každý sám. Stačí jen poslat e-mail s předmětem "přihlásit" na adresu: akt-info@seznam.cz.

JAK POMOCI:
Všimli jste si, že běžná nebo "mainstreamová" média neinformují objektivně nebo dostatečně o tématech, která Vás zajímají? My také. Už Vás štve, že dostáváte jen politicky vhodné informace o světě kolem vás? Nás také. Potřebujeme překladatele z angličtiny do češtiny. Také potřebujeme české korektury. Vždy uvítáme zprávy z alternativních zdrojů. Pokud můžete pomoci, zkontaktujete nás na: akt-info@seznam.cz
 
 

Reklama